سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ بیانات پرزیدنت یوگسلاوی در میهمانی رسمی شام در بریونی ۲۰ خرداد ماه ۱۳۴۵

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی سوم/سال ۱۳۴۵ درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۵ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ بیانات پرزیدنت یوگسلاوی در میهمانی رسمی شام در جزیره بریونی ۲۰ خرداد ماه ۱۳۴۵


سخنرانی شاهنشاه در پاسخ بیانات حضرت رئیس‌جمهوری یوگسلاوی در ضیافت شام حضرت رئیس‌ جمهور در «بریونی» به افتخار شاهنشاه آریامهر [۱]

حضرت رئیس‌ جمهوری، عالیجنابان، دوستان،

مایلم در آغاز از سخنان گرم و محب‌ت‌آمیزی که نسبت به من و ملت ایران ابراز نموده‌اید، تشکرکنم. همچنین از محبت‌ها و استقبال گرمی که در هر کجای این کشور زیبا قدم‌نهادیم از من به عمل آمد، سپاسگزاری نمایم.

من درباره شما مطالبی شنیده‌بودم و شما را یک شخصیت بزرگ و دلیر و فردی که توانسته‌است در مدتی کوتاه کارهای بزرگی انجام دهد، می‌شناختم. اما بین شنیدن و دیدن فرق بسیار است. من از زبان شما از مشکلها و دشواری‌هایتان و بالاخره از موفقیتها و پیروزیهایتان مطلع گردیدم.

باید اعتراف‌ کنم که آنچه من در زمینه‌های مختلف و همچنین در زمینه زیبایی طبیعی کشور شما دیدم، از حد تصورم خارج بود. فکر می‌کنم مسئولان ممالک دیگر نیز باید نظیر اشخاص عادی و معمولی یکدیگر را ببینند و با هم سخن بگویند تا اساس دوستی مستحکمی را پایه‌گذاری کنند.

با توجه به این مطلب یعنی شناختن شخصیت رهبری که نه تنها به ملت خود فکرمی‌کند، بلکه شادی و خوشبختی سایر ملل را نیز خواستاراست، من اطمینان دارم که شما، آقای رئیس‌جمهوری، در حل مشکلات کشور خود موفق خواهیدشد. من با خاطراتی فراموش‌نشدنی از دیدار کشور شما به کشور خود بازخواهم‌گشت و خاطره این مسافرت دلپذیر و روزهایی را که در میان شما گذراندم، از یاد نخواهم‌‍برد.

امیدوارم بتوانم بار دیگر از سرزمین زیبای شما دیدن‌کنم و مدت بیشتری در این کشور به‌سربرم و از مناطق دیگر مملکت شما دیدن نمایم تا بهتر بتوانم پیشرفتهای شما را مشاهده‌کنم. من متقابلاً احساسات دوستانه مردم کشورم را به شما و مردم یوگسلاوی ابرازمی‌دارم.

حضرت رئیس‌ جمهوری، اطمینان‌دارم هنگامی‌که شما به کشور من مسافرت نمایید، شاهد همین گونه احساسات خواهیدبود. امیدوارم همه مردم جهان مانند مردم کشورهای ما که به دنبال آینده درخشان‌تری می‌روند، در طریق دوستی و صمیمیت گام بردارند.

سلامتی و موفقیت شما، حضرت رئیس‌جمهوری، و ملت یوگسلاوی را که در این سرزمین زیبا زیست می‌کنند، آرزومندم.

درگاه انقلاب شاه و مردم

  1. Brijuni, Group of small islands in the Croatian northern part of Adriatic Sea. This island is a national Park