سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ بیانات ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی در میهمانی رسمی شام در ریاض ۱۸ آبان ۱۳۴۷

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۰ اکتبر ۲۰۱۸، ساعت ۱۱:۴۵ توسط Bijan (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی چهارم درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۷ خورشیدی تازی

کنفرانس جهانی حقوق بشر - تهران ۲ تا ۲۳ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷


سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ بیانات اعلیحضرت ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی در میهمانی رسمی شام در ریاض ۱۸ آبان ۱۳۴۷


اعلیحضرتا،

دیدار مجدد برادر گرامی من فرصتی است گرانبها که بتوانم از دیدار شما و گفتگو با شما و استفاده از عقل و منطق و تجربه شما بار دیگر بهره‌مند شوم.

هر موقعی که قدم به کشور شما می‌گذارم احساس می‌کنم که با روح تقدس و نزدیکی به خداوند به کشور شما واردشده‌ام، زیرا در این مملکت است که خانه خدا و مقدس‌ترین نقاط عالم اسلام قراردارد، و شما حافظ و نگهبان این اماکن مقدسه هستید. بنابراین برای ما جای خوشوقتی و اطمینان خاطر است وقتی که می‌بینیم پادشاه این مملکت و حافظ اماکن مقدسه اسلامی، شخصی مثل شما است، یعنی شخصیتی که هم به تعالیم مقدسه و عالیه اسلام آشنا است و از دل و جان خود از آن حفاظت می‌کند، و هم زمامداری است که مملکتی را که در آن این نوع مکانها واقع شده‌اند، حفظ می‌کند و اساس آن را هر روز استحکام بیشتری می‌بخشد.

از موقعی که اعلیحضرت سلطنت بر این مملکت را به عهده دارند، هر روز این کشور در راه استحکام و ترقی و بهبود وضع زندگی مردم خویش قدمهای بلندتری برمی‌دارد. پس نه فقط مملکت شما به شما احتیاج دارد، بلکه عموم ما مسلمین به شما احتیاج داریم تا این مقدس‌ترین اماکن اسلامی را حفظ کنید و از این راه مقدسات ما به حمدالله همیشه دست نخورده و با افتخار باقی بماند.

اما امروز ملل اسلامی بیش از هر موقعی احتیاج به نزدیکی و همفکری و می‌خواهم بگویم همکاری دارند. تعالیم عالیه اسلامی به قدری توأم با تیزبینی و با پیش‌بینی است که ما می‌توانیم در هر موقعی، هر زمانی و با هر پیشرفت تمدن جهانی با حفظ دین خویش، خود را با آن تطبیق بدهیم.

اعلیحضرت اطلاع دارند که در مملکت ایران، تصمیمات دامنه‌داری در راه پیشرفتهای اجتماعی و پیش‌بردن زندگی عمومی اتخاذ و اجرامی‌شود. می‌توانم بگویم که هیچ وقت ایران با این اعمال خود و این تصمیمات، به اندازه امروز نزدیک به تعالیم قرآن شریف نبوده‌است. برای پیشرفت، برای عظمت، برای بالابردن سطح زندگی و فکر مردم، هیچ مرامی و هیچ مرام‌نامه‌ای نمی‌تواند بهتر از اصول اساسی اسلام راهنمای ما باشد.

ببینیم ممالک اسلامی تا به حال از تفرقه خود چه نتیجه‌ای گرفته‌اند؟

اگر تجربه گذشته خوب بوده‌است که من حرفی ندارم، اما اگر بر اساس تفرقه، بر اساس نفاق، بر اساس تخیلات، یا احیاناً بر اساس تمایلات خاص، نتیجه این جدایی‌ها به زیان ممالک مسلمان و بالاخره به زیان اسلام تمام شده‌است، آیا وقت آن نرسیده‌است که در رویه خود تجدید نظر بکنیم؟

اعلیحضرت اشاره‌ فرمودند که ایران با اتخاذ رویه خود، در موقعی که در بعضی از ممالک اسلامی پیش‌آمدهای ناگواری می‌شد، باعث سرور و قدردانی شده‌است.

ایران چرا این کار را کرد؟ به دو علت؛ اول برای اینکه ما هم مسلمان هستیم، دوم برای اینکه ایران همیشه در دنبال حق می‌ایستد. پس چه عیبی دارد که عموم مسلمین از عرب و غیرعرب در تحت تعالیم عالیه اسلام دنبال حق بگردند و در پشت آن بایستند.

اعلیحضرت و ملتشان و سایرین می‌توانند همیشه روی این عقیده و ایمان ما ایرانی‌ها حساب بکنند. برای اینکه اطمینان بیشتری به این داشته‌باشیم که در آینده در ممالک اسلامی این روح همکاری حکمفرما باشد، از خداوند آرزومندم که وجود آن اعلیحضرت را که به تمام خصایل لازمه یک فرد مسلمان و یک زمامدار معظم آراسته می‌باشند، صحت و سلامت عنایت فرماید که بتوانید این خاک مقدس و مردمان آن را روزبه‌روز به آتیه سعادتمندتری در راه حق و حقیقت راهنمایی بفرمایید. خداوند پشت و پناه شما باشد.