سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام صدر هیات رییسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ۲۷ آبان ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به شوروی ۲۸-۲۷ آبان ماه ۱۳۵۳


سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام صدر هیات رییسه شورای عالی اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی ۲۷ آبان ماه ۱۳۵۳


حضرت پادگورنی صدر هیئت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی،

جناب آقای برژنف دبیر کل حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی،

جناب آقای کاسیگین صدر شورای وزیران اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی.

قبل از هر چیز از اینکه بار دیگر از کشور زیبا و بزرگ شما دیدن می‌کنم تشکر می‌نمایم. همچنین از میهمان نوازی گرم شما مطابق معمول تشکر می‌کنم. اقداماتی که کشور شما مبتکر آن بوده و منتج به رفع تشنجات در بعضی نقاط جهان شده موجب خوشوقتی ما است. ملاقاتی که به زودی در یکی از شهرهای زیبای شما که من خوشوقتی آن را داشتم که به آن جا بروم صورت می‌گیرد، ملاقات فوق‌العاده با اهمیتی است.

البته این ملاقات بعد از دو سه سال کوشش و اقدامات پی گیری بود که از طرف دو ابر قدرت به عمل آمد. این روابط بین دو کشور بزرگ دنیا نتایج سودمندی هم ببار آورده است. در اروپا یک اتمسفر مساعدی را حس می‌کنیم، مذاکرات سالت پیشرفت کرده است، امیدواریم که مذاکرات وین هم همینطور موفقیت آمیز باشد و دنیا از شبح یک جنگ هسته‌ای نجات یابد. بدیهی است که ایران همیشه موافق چنین سیاست‌هایی بوده است.

ما جزو اولین ممالکی بودیم که قرارداد تحریم گسترش سلاح‌های اتمی را امضاء کردیم. ما از معتقدان و پیشنهاد کنندگان منطقه غیر اتمی جهان هستیم، کما اینکه برای منطقه خودمان این پیشنهاد را کردیم. اقدامات ایران در سازمان ملل متحد همیشه بر اساس طرفداری از صلح و رفع تشنجات بین‌المللی از راه‌های مسالمت آمیز بوده است. به همین جهت درباره خاورمیانه و اختلافات بین اعراب و اسرائیل ایران از روز نخست وضع خود را روشن کرد. ما مخالف تصرف و تسخیر خاک سایرین بوسیله قوه قهریه هستیم. ما موافق قطعنامه شماره ۲۴۲ روز ۲۲ نوامبر ۱۹۶۷ سازمان ملل متحد هستیم. ما موافق تمام قطعنامه‌هایی دیگری هستیم که در سازمان ملل متحد تصویب شده است. ما موافق شناختن حقوق حقه ملت فلسطین هستیم. در ویتنام نیز ما بر اساس موافقتنامه پاریس یکی از چهار ناظر حفظ آتش بس سازمان ملل هستیم. البته این وظیفه کار آسانی نیست، ولی سعی می‌کنیم تا آن جا که از دستمان بر آید در انجام این کار بکوشیم. اما درباره روابط ایران و عراق فکر می‌کنم که اگر عراق رویه‌ای که شما همسایه بزرگتر ما در اختلافات مرزی خودتان پیش گرفته‌اید پیش می‌گرفت و خود را منتسب به وراث امپراتوری سابق انگلیس نمی‌کرد دیگر مسئله‌ای باقی نمی‌ماند.

در هر صورت ایران در این مورد مذاکرات دو جانبه پیشنهادی خود را ادامه می‌دهد. در قسمت‌های دیگر دنیا هم مواردی هست که امیدواریم همه آن‌ها بر اساس مقررات منشور ملل متحد حل شود، اما راجع به روابط ما و همسایه بزرگ اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی هر روز این روابط وسعت تازه‌ای می‌یابند و با امکاناتی که در آینده در ایران بوجود خواهد آمد و همچنین با امکانات خیلی وسیع کشور شما، من فکر می‌کنم که روابط اقتصادی ما حتی بیش از آنچه که قبلاً پیش بینی می‌شد توسعه یابد. سیاست دوستی و حسن همجواری یکی از اصول سیاست‌های ما است و طبیعی است که دو همسایه آسان تر می‌توانند با هم تجارت کنند تا از راه دور.

یک بار دیگر از میهمان نوازی شما و دوستی و حسن همجواری و روابط موفقیت آمیز اقتصادی و فرهنگی دو ملت ایران و شوروی تشکر می‌کنم و نیکبختی و شادمانی ملل اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی را آرزو می‌نمایم.