سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام رهبران لهستان در ورشو ۳۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۵ اکتبر ۲۰۱۹، ساعت ۱۹:۰۸ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو به لهستان و چکسلواکی ۳۱ امرداد - ۸ شهریور ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی


سخنرانی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام رهبران لهستان در ورشو ۳۱ امرداد ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

جناب آقای دبیر اول کمیته مرکزی حزب کارگری متحد لهستان
حضرت رییس شورای جمهوری مردم لهستان
خانم‌ها و آقایان
از جانب شهبانو و خودم و از جانب همراهانم از سخنان محبت آمیزی که حضرت دبیر اول کمیته مرکزی حزب کارگر نسبت به ما و کشورمان ایراد کردند، تشکر می‌کنم. هم چنین مایلم مراتب امتنان خودم را از پذیرایی گرم و صمیمانه‌ای که امروز اهالی پایتخت زیبایی شما از ما به عمل آوردند ابراز دارم. این دومین باری است که خوشوقتی دیدار کشور شما را یافته‌ام و می‌توانم اطمینان دهم که از بازدید قبلی خاطره‌ای بسیار دلپذیرم دارم. یقین دارم در این سفر نیز مانند دیدار گذشته شاهد پیشرفت‌های فراوانی خواهیم بود که در همه رشته‌ها نصیب ملت لهستان شده است. چنین موفقیتی برای ملت شما کاملا طبیعی است زیرا این ملتی است که در طول تاریخ خود همواره بر اثر شهامت نیروی اراده و کوشندگی خویش احترام و ستایش عمومی را به خود جلب کرده است. هم چنان که متذکر شدید، پیوند دوستی دو ملت ایران و لهستان پیوند تازه‌ای نیست بلکه رابطه‌ای است که از نظر تاریخی اندکی بیش از پانصد سال پیش آغاز شده است.
هر چند که حتی پیش از آن هنگام نیز ارتباط فرهنگی نزدیکی میان دو ملت وجود داشته است در طول این پنج قرن این رابطه نه تنها قطع نشده بلکه تنوع زیادی نیز یافته است و رشته‌های مختلف علمی و هنری را شامل شده است. طی این قرون لهستان پیوسته یکی از مهم‌ترین مراکز فرهنگ و هنر ایرانی در اروپا بوده است و در این زمینه نه فقط می‌توان از حاصل فعالیت‌های گسترده دانشمندان ، نویسندگان و شعرا و هنرمندان لهستان در زمینه...
ترجمه آثار علم و ادب ایران یا آفرینش آثار ادبی و هنری مربوط به ایران یاد کرد بلکه می‌توان در عین حال تذکر داد که قسمتی از جالب‌ترین بررسی‌های مربوط به تاریخ ایران توسط مورخان برجسته لهستانی انجام گرفته است. به عنوان نمونه می‌توان از تاریخ شاهنشاهی ایران اثر عالی تادئوش کروژینسکی نام برد که ۲۵۰ سال پیش منتشر شد و پیشقدم تحقیقات دانشمندان غرب درباره تاریخ ایران بود. این روابط تاریخی و فرهنگی در سال‌های اخیر با روابط اقتصادی - صنعتی و بازرگاین تکمیل شده است.
شهامت و میهن پرستی ملت شما در دوران جنگ و فعالیت‌های همه جانبه اقتصادی و فنی و اجتماعی و فرهنگی آن در دوران بعد از آن که شما به هر دو اشاره کردید همواره مورد احترام ما بوده است. زیرا کمتر نمونه‌هایی می‌توان یافت که ملتی در معرض این اندازه مصیبت و ویرانی و انهدام قرار گرفته باشد و با این وصف تلاش کامل در راه سازندگی قدم بردارد.
شما به موفقیت‌های بزرگی که در همه رشته‌ها نصیب ملت شما شده است اشاره کردید این واقعیتی است که ما به خوبی شاهد آن هستیم و نه تنها به عنوان دوستان قدیمی بلکه در عین حال به عنوان طرف بازرگانی واقتصادی شما آن را به ملت شما تبریک می‌گوییم. همان طور که متذکر شدید ما و شما در این عقیده هستیم که هیچ دلیلی برای عدم بهزیستی و همکاری فعالانه کشورها در راه تامین مصالح ملی و بر اساس احترام متقابل حتی اگر این کشورها دارای سیستم‌های سیاسی و اقتصادی کاملا متفاوتی باشند وجود ندارد بر اثر این همکاری‌ها اکنون اشتراک مساعی وسیعی در رشته‌های مختلف صنعتی، کشاورزی، صنایع شیمیایی، صنایع معدنی و زمینه‌های متنوع دیگر میان دو کشور ما برقرار است به طوری که تنها طی سه سال اخیر حم مبادلات ایران و لهستان پنج برابر شده است به طوری که اکنون کشور شما سومین مقام را در مبادلات بازرگانی ایران با ممالک سوسیالیستی دارد.
خوشوقتم تذکردهم که در سال‌های اخیر این همکاری ثمربخش رشته‌های دیگری را نیز شامل شده است که از جمله آنها می‌توان از شرکت علاقمندانه کشور شما در آیین بزرگداشت دو هزار و پانصدمین سال بنیانگزاری شاهنشاهی ایران نام برد. وسعت و تنوع برنامه‌هایی که بدین مناسبت در لهستان اجرا شد ما را تحت تاثیر قرارداد.
اضافه بر این ما در این سال‌ها شاهد دید و بازدیدهای منظم دانشمندان و گروه‌های هنری دو کشور بوده‌ایم، یادآوری موفقیت‌های فیلم‌های لهستانی درگرفتن جایزه‌های بی شمار در جشنواره‌های بین المللی فیلم تهران باعث خرسندی است.

شاهنشاه آریامهر در پایان سخنان خود تندرستی و شادکامی دبیر اول کمیته مرکزی حزب کارگر و بانو ادوارد گرک و حضرت رییس شورای جمهوری مردم بهستان و بانو هنریک یابلونسکی ترقی و رفاه روزافزون ملت بزرگ لهستان را آرزو فرمودند.