سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به افتخار ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان در کاخ نیاوران ۳۰ آبان ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به افتخار ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان در کاخ نیاوران ۳۰ آبان ماه ۱۳۵۳

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان

برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که به شما و به بانو ژیوکووا دختر گرامی تان در کشور خود خیر مقدم بگوییم. خاطره پذیرایی بسیار گرم و محبت آمیزی که در سال گذشته در کشور شما از ما به عمل آمد برای من بسیار دلپذیر است، و صمیمانه امیدوارم که شما نیز در بازگشت از ایران خاطره مشابهی را همراه ببرید.

شما اکنون در کشوری هستید که لااقل پانزده قرن رابطه آشنایی و دوستی، آن را با ملت شما پیوند می‌دهد. از دورانی چنین کهن، مبادلات فرهنگی و هنری و فکری همراه با روابط بازرگانی میان دو سرزمین ما برقرار بوده است و مایه خوشوقتی است که هم اکنون یادگارهای متعددی از این روابط، به صورت آثار علمی و هنری ایرانی در موزه‌ها و کتابخانه‌های کشور شما نگاهداری می‌شود که در واقع باید آن‌ها را یادگارهای دوستی دو ملت دانست.

خوشبختانه این پیوند دیرینه، در سال‌های اخیر با همکاری‌های روزافزون کشورهای ما در زمینه‌های اقتصادی و علمی و فنی و فرهنگی استحکام و توسعه بسیار زیادتری یافته است.

قرارداد بازرگانی که دو سال پیش بین ایران و جمهوری مردم بلغارستان به امضاء رسید مقدمه همکاری وسیع دو کشور در زمینه اقتصادی بود، ولی باید متذکر شوم که نه تنها در زمینه این همکاری‌های اقتصادی، بلکه در زمینه همکاری‌های علمی و فنی نیز در این مدت کوتاه پیشرفت فراوانی به دست آمده است. ما بخصوص در امر تأمین نیازمندی‌های ایران به مواد غذایی و توسعه کشاورزی، روی همکاری‌های دو کشور خیلی حساب می‌کنیم. به موازات این روابط اقتصادی و فنی، دیدارهای متعدد و متقابل مقامات دولتی و غیر دولتی دو کشور، تفاهم و همکاری روزافزونی را پایه گذاری کرده است که طبعاً ما از آن استقبال می‌کنیم. در سال جاری، کشور ما با کمال علاقه در جشن سی امین سال تأسیس جمهوری مردم بلغارستان شرکت جست، و چندی پیش هیئت پارلمانی بزرگی از ایران به کشور شما سفر کرد، به زودی نیز ما در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی که در بلغارستان تشکیل می‌شود شرکت خواهیم جست. در زمینه همکاری‌های فرهنگی ما مسلماً امکانات وسیعی را که برای توسعه این همکاری‌های میان دو کشور وجود دارد به بهترین صورتی مورد استفاده قرار خواهیم داد.

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان، ما به خوبی می‌دانیم که کشور شما اکنون دست در کار پیشرفت‌های همه جانبه در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. من خود در فاصله دو سفر خویش در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۷۳ توانستم نمونه‌های بارز این پیشرفت‌ها را مشاهده کنم و موفقیت‌های حاصله در همه این رشته‌ها را به ملت شما تبریک می‌گویم. بدیهی است این موفقیت‌ها، نماینده تلاش بی وقفه و شهامت آمیز مردم بلغارستان در راه ساختمان جامعه‌ای از هر جهت پیشرفته و مترقی است که رهبری مدبرانه و فعالانه آن حضرت نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کند. پیشرفت‌های بارز کشور شما در عین حال مبیّن این واقعیت است که سیاست همزیستی و همکاری مثبت در زمینه روابط بین‌المللی سیاستی از هر جهت منطقی و واقع بینانه است، زیرا فقط از این راه است که کشورهای جهان ولو با داشتن سیستم‌های سیاسی و اجتماعی مختلف می‌توانند در عین کوشش ثمربخش برای بالا بردن سطح اقتصادی و اجتماعی خود، به صلح و تفاهم جهانی که امروزه به صورت ضروری‌ترین عامل ادامه زندگی جامعه بشری درآمده است کمک کنند.

ما به خوبی توجه داریم که اختلافات و تشنج‌های کنونی، چه در سطح جهانی و چه در سطح منطقه‌ای، جز از راه مذاکره و منطق و تفاهم و مطلقاً با احتراز از اعمال زور قابل حل نیستند. بدین جهت است که طرح‌هایی از قبیل کنفرانس امنیت اروپا، کنفرانس محدودیت سلاح‌های استراتژیکی، طرح اعلام منطقه خاورمیانه به صورت منطقه‌ای عاری از سلاح‌های اتمی، و هر طرح دیگری از این قبیل مورد تأیید ما است. بدیهی است که بر همین اساس، وضع خطرناک و انفجار آمیز کنونی خاورمیانه در زمینه اختلافات اعراب و اسرائیل ما را عمیقاً نگران ساخته است. در این مورد ما مانند همیشه معتقدیم که این مسئله می‌باید بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های آن حل و فصل شود، زیرا هر تصادم مسلحانه دیگری در آینده مسلماً فاجعه آمیزتر و منهدم کننده تر از تصادم‌های گذشته خواهد بود.

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان

دیدار شما از کشور ما نسبتاً کوتاه خواهد بود، ولی یقین دارم تبادل نظرها و مذاکراتی که در این مدت با هم خواهیم داشت نتایج ثمربخشی به سود هر دو کشور ببار خواهد آورد. همچنین اطمینان دارم که همکاری‌های ما در آینده در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی باز هم توسعه خواهد یافت و در دیدارهای آینده، فرصت بهتری را برای ارزشیابی پیشرفت‌های حاصله در این زمینه برای ما فراهم خواهد آورد.

تندرستی و شادکامی شخص آن حضرت و بانو لیودمیلا ژیوکووا را، با آرزوی پیشرفت و رفاه روز افزون ملت دوست بلغار، به امید تقویت باز هم بیشتر دوستی و همکاری ایران و بلغارستان و با آرزوی صلح و تفاهم و امنیت بین‌المللی خواهانم.