سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی به سرفرازی ورود ذوالفقار علی بوتو پرزیدنت پاکستان و بانو در کاخ نیاوران ۹ خرداد ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۱ خورشیدی تازی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی به سرفرازی ورود ذوالفقار علی بوتو پرزیدنت پاکستان و بانو در کاخ نیاوران ۹ خرداد ۱۳۵۱


آقای رئیس جمهوری، خانم بوتو

برای ما نه فقط موجب خوشوقتی است که از شما به عنوان یک دوست کشورمان استقبال می‌کنیم، بلکه بسیار خشنودیم که از شخصیتی استقبال می‌کنیم که زندگی اش را وقف مردم و میهن خویش کرده است. با وجود مسئولیت خطیری که به عهده دارید شما از هر فرصتی برای توقف در کشور ما ولو برای چند ساعت استفاده می‌کنید و این نشان دهنده احساسی است که نسبت به ما دارید. مسلماً شخص من و مردم کشور من نیز همین عواطف دوستانه را نسبت به شما و مردم کشور شما احساس می‌کنیم. تصور نمی‌کنم لازم به یادآوری باشد که از روزی که استقلال پاکستان اعلام شد، ما سعی داشته‌ایم احساسات عمیق دوستانه و حسن همجواری را نسبت به کشور شما و مردم پاکستان نشان دهیم. ما نسبت به مردم پاکستان احساسات برادرانه‌ای داریم ک از ریشه‌های مذهبی و منافع مشترک سرچشمه گرفته‌اند. درباره آینده تصور می‌کنم سرنوشت بسیاری از کشورها شبیه و نزدیک به یکدیگر است، بطوری که هر حادثه‌ای که برای شما پیش آید اثرات آن عمیقاً در کشور ما حس می‌شود و هر وضع ناگواری که برای شما روی دهد بر روی ما نیز همان اثرات ناگوار را می‌گذارد.

مطمئن که احساسات شما نیز نسبت به ماه مشابه است. اعتقاد من آن است که هر دو کشور آینده درخشانی در پیش دارند. جای بسی خوشوقتی است که شما نه تنها رهبری کشورتان را به عهده دارید، بلکه قدرت معنوی خویش را نیز به ثبوت رسانیده‌اید. شک نیست که اوضاع به حال عادی باز خواهد گشت. شما در کشور خویش اقدامات مهمی انجام داده‌اید و چون کاملاً با شما آشنا هستم اطمینان دارم هر زمان که لازم باشد هر اقدامی را که ضروری تشخیص دهید هر قدر هم که مهم باشد انجام خواهید داد.

از این گذشته من تصور می‌کنم اگر قرار بر این باشد که جهان به موجودیت خویش ادامه دهد و از نظم و ثبات برخوردار باشد حق بایستی پیروز گردد. به فضل الهی در مورد کشور شما نیز حق پیروز خواهد شد و دو کشور ما که اکنون بیش از هر موقع دیگر در تاریخ احساس دوستی و نزدیکی می‌کنند در آینده نیز دوش بدوش یکدیگر با سربلندی و امید به پیش خواهند رفت و روز بروز به هدف‌های ملی خویش نزدیک تر خواهند شد.

برای شما حضرت رئیس جمهوری پاکستان و خانم بوتو و برای همه مردم پاکستان آرزوی سلامت و رفاه روزافزون می‌کنم و دوستی پایدار بین دو کشور را خواهانم.