سخنان پرزیدنت چکسلواکی در میهمانی شام به سرفرازی ورود شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو به پراگ ۴ شهریور ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفر رسمی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر و علیاحضرت شهبانو به لهستان و چکسلواکی ۳۱ امرداد - ۸ شهریور ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی


سخنان پرزیدنت چکسلواکی در میهمانی شام به سرفرازی ورود شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو به پراگ ۴ شهریور ۲۵۳۶ شاهنشاهی


ما با اعتقاد کامل اطمینان داریم که دیدار اخیر اعلیحضرتین از کشور ما در این زمینه نقشی با ارزش در پیش دارد. مذاکرات امروز به خوبی نشان دهنده این مسئله است که بین دو کشور چکسلواکی و ایران نه تنها اختلاف نظری وجود ندارد بلکه در بسیاری از روابط متقابل بین دو کشور مانند همکاری در زمینه‌های اقتصادی فرهنگی و غیره همواره منافع و نظرهای مشابهی وجود دارد. ما همچنین معتقد هستیم چنانچه یک همکاری بر اساس تساوی و احترام به حقوق قانونی و احترام به حقوق قانونی دو طرف بنا شده باشد بهترین راه برای تحقق بخشیدن به هدف‌های‌مان می‌باشد. ما همچنین نظرهای مشابه و خیلی نزدیک به هم نسبت به بسیاری از مسائل مهم روز و تحول اوضاع جهان داریم. سپس رئیس جمهوری چکسلواکی به مسائل مربوط به تحکیم صلح و همزیستی مسالمت‌آمیز در سطح جهانی و ایجاد یک نظام اقتصادی جهانی بر اساس همکاری متقابل و ادامه سیاست تنش زدایی و اجرای تصمیمات کنفرانس امنیت اروپا شد. دوستی و همکاری که بین دو کشور ایران و چکسلواکی وجود دارد آشکارا نشان می‌دهد که کشورهای دارای نظام‌های اجتماعی مختلف می‌توانند با موفقیت کامل روابط همزیستی مسالمت آمیزی بر اساس اصول حق حاکمیت و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر برقرار نموده و آن را توسعه دهند. ما با کمال خوشحالی شاهد آن هستیم که روابط دوستی که امروز ایران و چکسلواکی را به هم می‌پیوندد بر اساس یک سنت باستانی بنا شده است. سال ۱۹۷۷ منطبق با پنجاهمین سالگرد برقراری روابط رسمی بین ایران و چکسلواکی می‌باشد. رئیس به نخستین پیمان سال ۱۹۳۰ بین دو کشور اشاره کرد و اضافه نمود:
ملت ما همواره مملکت شما تاریخ و فرهنگ پر عظمتش را مورد تحسین قرار داده است. بیلان روابط بین چکسلواکی و ایران به وضوح نشان می‌دهد که دوستی و همکاری ما بیش از پیش عمیق شده و افزایش یافته است. دیدار اعلیحضرتین از چکسلواکی در سال ۱۹۶۷ که خاطره‌ای بسیار خوش برای ما بر جای گذارده است. در پایان سال گذشته در نتیجه درک عالی اعلیحضرت همایونی قراردادی در زمینه تحویل گاز طبیعی به چکسلواکی امضا شد که از نظر ما خود مرحله‌ای مهم در زمینه توسعه و تحکیم همکاری بین دو کشور محسوب می‌شود. ما مایلیم که این قرارداد عظیم اقدامات دیگری را که منجر به توسعه هر چه بیشتر همکاری طویل‌المدت ما در چارچوب منافع اقتصادی بین دو کشور می‌گردد، به دنبال داشته باشد. این مسئله برای ما اهمیت ویژه‌ای دارد تا بتوانیم به نحوی مؤثرتر در اجرای طرح عظیم توسعه کشور شما شرکت نماییم. نتایجی که به ویژه در سال‌های اخیر در این زمینه در کشور شما به دست آمده است ما را غرق شادی می‌سازد و از این رو صمیمانه موفقیت شما را در فعالیت‌هایی که در جهش اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی به منظور بالا بردن سطح زندگی مردم ایران در پیش گرفته‌اید آرزو می‌نماییم.