سخنان ذوالفقاری نماینده مجلس درباره شبکه‌های جاسوسی شوروی در ایران و قطع ریشه‌های حزب کمونیست توده از سازمان‌های دولتی ۲۳ آذر ۱۳۳۱

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۳۱ ژوئیهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۰:۵۲ توسط Bellavista (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری هفدهم تصمیم‌های مجلس

روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲

درگاه روز رستاخیز ملت ایران ۲۸ امرداد ۱۳۳۲

سخنان ذوالفقاری نماینده مجلس درباره شبکه‌های جاسوسی شوروی در ایران و قطع ریشه‌های حزب کمونیست توده از سازمان‌های دولتی ۲۳ آذر ۱۳۳۱

ناصر ذوالفقاری - اهمیت زمان وموقعیت جغرافیایی مملکت بدرجه‌ای حساس است که بنده معتقدم ملت ومجلس ودولت باید با تمام قوا بادسائس وتحریکات سیاستهای استعماری شمال وجنوب وعوامل وایادی ایشان مبارزه کنند.

درجلسه گذشته وقتی بدست نیامد تابنده به تشریح شبکه جاسوسی سیاست استعماری شمال در ایران بپردازم وچون این امر با استقلال وحاکمیت وحتی باحیات وآسایش ملت ارتباط دارد امروز از این فرصت استفاده خواهم کرد. درجلسه گذشته بنده عرض کردم که اولین راه مبارزه با نفوذ این سیاست قطع ریشه‌های حزب کمونیست توده از طریق اصلاحات است این مبارزه را باید دولت نیز در دستگاه اداره خودشروع کند و مخصوصا بهمکاران و متصدیان دستگاههای اداری دستوردهند که فعالیتهای مخرب این تشکیلات رانادیده نگیرند.

آقایان بخاطردارند که سال گذشته در آلمان شرقی فستیوال صلح برپاشد یکی از عوامل حزب توده نیزدر آن فستیوال شرکت کرد و پس از خاتمه فستیوال مدت ۲ ماه در کشورهای اروپای شرقی بتحصیل وطن فروشی وتحریک وتوطئه پرداخت پس از بازگشت به ایران با اینکه دوماه از سال تحصیلی گذشته بوداولیای خواب آلود فرهنگ بلافاصله اورا بدبیری دبیرستانهای پایتخت منصوب کردند وحقوق ایام غیبت اوراهم بعنوان اینکه مریض و در منزل بستری بوده تمام و کمال بوی پرداختند واین مردهم باکمال گستاخی کارش بجای تدریس تحریک وتبلیغ دانش آموزان است. آنوقت در همین دستگاه وزارت فرهنگ آقای درخشش رئیس جامعه لیسانسیه‌های دانشسرای عالی را فقط بجرم مبارزه باعناصر وطن فروش وخائن وعدم موافقت با عضویت آنها در جامعه منتظرخدمت کردند (صحیح است) وحتی اجازه ندادند که جلسه سالیانه لیسانیسیه‌های دانشسرای عالی حسب المعمول در تالار دانشسرا برقرارشود در حالی که عناصر وابسته بحزب توده در دانشسرای مقدماتی جلسات خود را مرتب برپاکرده و می‌کنند

بنده آقای درخشش را نمی‌شناسم و تاکنون ایشان را هم ندیده‌ام (کریمی - بنده خوب می‌شناسم آدم بسیارخوبی است) و اگر نامی از کسی بردم بعنوان نمونه بود تا دانسته شود که هیچگونه محدودیتی برای فعالیتهای حزب کمونیست توده وجود ندارد.

به اعتقاد بنده همانطوریکه دولت در قطع ریشه نفوذ استعمار سیاه روش قاطعی دارد در مورد استعمارسرخ هم باید سیاست قاطع و روشنی را تعقیب کند بنظرمن این سیاست باید در حین انجام برنامه اصلاحاتی سرکوبی و مجازات مزدوران و جاسوسان اجنبی که عالما و عامدا تحت نامها و عناوین فریبنده طرفداری از صلح و یا مبارزه با استعمار هر روز توطئه تازه علیه استقلال وطن می‌چینند و به مذهب و ملیت و سلطنت مشروطه و ارتش و دولت اهانت می‌کنند باشد. دومین راه مبارزه بانفوذ سیاست استعماری شمال قطع ایادی وشاخه‌ها وریشه‌های این سرطان مهلک در کلیه شئون مملکتی است که اساس آن از شرکت سابق شیلات شمال سرچشمه می‌گیرد.

بنده نمی‌خواهم در اینجا از روابط گذشته شرکت سابق شیلات با دولت و یا ملت ایران گفتگو کنم زیرا اگر بتوان برای ظلم و تعدی و تجاوز بحقوق یک ملت ضعیف حداکثری قائل شد این شرکت پیرو آن حداکثرتجاوز و عناد و حق کشی بوده‌است.

شرکت سابق شیلات شمال نیز مانند کمپانی سابق نفت جنوب به چیزی که اعتنا نداشت مقررات امتیازنامه‌ای بود که مثل همه معاهدات میان ضعیف وقوی در دوران بیچارگی وذلت ملت به ماتحمیل شده بودبنده لازم نمی‌بینم از اینجابگوش جهانیان برسانم که روابط عمال یک دولت باصطلاح سوسیالیستی و طرفدار طبقه رنجبر با کارگران و صیادان بدبخت و گرسنه شرکت چگونه و تا چه درجه ظالمانه بوده‌است بنده نمی‌خواهم بگویم که شرکت سابق شیلات هنوز قانون کارایران را برسمیت نشناخته و در موسسات خود اجرا نکرده‌است بنده نمی‌خواهم بگویم که تمام سرمایه و ثروت ماهی ایران همه ساله حواله بانکهای مسکو می‌شد و در کنار شمش‌های طلای متعلق بایران می‌خوابید.

این دردها را ما باید در دل خود نگهداریم و از این پس کاری کنیم که ضعیف نباشیم زیرا حاکم واقعی دنیا قدرت است و آنچه که درباره تساوی حقوق ملل گفته شده حرف مفت است (حاج سیدجوادی - احسنت) ما امیدواریم دفترچه گذشته روابط ملت ایران با شیلات شمال در آتیه نزدیک ورق ورق شده و بدورانداخته شود. زیرا دوران امتیاز چندی قبل خاتمه یافت و معلوم نیست بچه علت هنوز اقدامی برای برچیدن این دستگاه جاسوسی و تحریک و سابوتاژ بعمل نیامده‌است.

اسراری که بنده امروزپشت این تریبون درباره شبکه جاسوسی و تارعنکبوت خطرناک شرکت سابق شیلات فاش می‌کنم شاید برای اولین بار افشا می‌شود. حقیقت این است که قسمت عمده دسائس و تحریکات حزب کمونیست توده و فرقه قلابی دمکرات آذربایجان و سازمانهای ضد استقلال ما در عمارت شرکت سابق شیلات رهبری شده ومی‌شود. این شرکت تبدیل به یکی از بزرگترین و موحش ترین شبکه‌های جاسوسی یک دولت استعماری در ایران شده‌است.

شخصی که مسئولیت اداره این سازمان مذبور را دارد (نایتین کلوضشکوف) می‌باشد معاون و دستیار اول الکساندر فئودوریج لاکسین از جاسوسان چیره دست بین المللی است در دستگاه جاسوسی شیلات عنصر خطرناک دیگری کارمی کند که نام او هرگزبگوش کسی نرسیده لیکن نتیجه و اثر فعالیتهای مخرب او حوادثی است که پی درپی در سرتاسر ایران روی می‌دهداین شخص فعالیتهای حزب کمونیست توده را در مملکت ما اداره می‌کندوی (گریگورعیساکویچ) نام دارد و ظاهرا تبعه ایران است. این دوتن از معاونین شرکت شیلات از شخص دیگری دستور می‌گیرند که (مایلسوف) نام داردوی ۱۳ سال است در ایران مقیم می‌باشد وتمام ساکنین سواحل شمالی ومردم بندرپهلوی از روابط نزدیک او با رضا روستا و کام بخش و غلام یحیی و طبری و رادمنش آگاهند. از بنده نپرسید که طرح این اسامی در مجلس چه حاصلی دارد زیرا این شبکه با حیات یکایک ما ارتباط دارد و قسمت عمده صحنه سازی‌های حزب کمونیست توده را که همه روزه ناظر آن هستیم این عده می‌چرخانند. (لاسکین) معاون شرکت سابق شیلات سازمان فوق العاده منظمی در اختیار دارد که با تهران و مقامات سیاسی دولت مطبوع خود در ارتباط دائمی است. نکته‌ای را که دانستن آن لازم است این است که بطورکلی تمام اعضای خارجی شیلات در خدمت دستگاه جاسوسی هستند (الکوجین) رئیس قسمت کشتی‌رانی شیلات ماموریت دارد که جاسوسان خارجی را از سرحد وارد ایران نماید. البته انجام این وظیفه چندان مشکل نیست زیرا تمام کشتیها وقایقهای شیلات در اختیار اوست وظیفه دیگر وی این است که اخبار و پیامهای محرمانه را به باکوبفرستند برای انجام این منظور رئیس کشتی رانی شیلات فرستنده‌های قوی در اختیاردارد که در عمارت مرکزی در بندرپهلوی نصب شده‌است بعلاوه مقامات ایران کوچکترین و کمترین کنترلی بر نواحی حساس سواحل دریای شمال ندارد. رابط و واسطه مستقیم بین عوامل خارجی شیلات و جاسوسان ایرانی نمای آن شرکت شخصی است که (پول ماردونوف) نام دارد بغیر از اعضای خارجی عده مهاجر و غیرمهاجر نیز در دستگاه شیلات بجاسوسی مشغولند که فعلا بنده از آنها نامی نمی‌برم لکن هرگاه بعد از تحویل دستگاه شیلات بازهم این عده به فعالیت خود ادامه دادند آنها را رسواخواهم ساخت. کسانی که از این پس با شرکت سابق شیلات و حزب کمونیست توده طرف مقابله هستند باید بدانند که مسئول حساب‌های حزب توده در شرکت (کلنل کوزینف) می‌باشد و معاونین او(کالاچین) و(کالودین) نام دارند.

آسانترین راه برای تهیه پول جهت تامین مخارج این حزب در این حساب سازی وجعل سند وتهیه امارغلط می‌باشد. حساب‌هایی که این سه نفرجعل می‌کنندهمیشه مقدارفروش ماهی در ایران وروسیه را کمتر از میزان حقیقی خودنشان می‌دهد.

بنده بازخاطرنشان می‌کنم که شرکت سابق شیلات هم اکنون باوسائلی که در دست داردبوسیله (الکسی پترویچ کوزینوف) مقدارقابل توجهی اسلحه جنگی در جعبه‌های مخصوص ماهی وارد ایران می‌کند و شخصی بنام (ایسکویچ) از حالا که زمزمه تحویل دستگاه شیلات به میان آمده مقدمات آشوب و قیامهای مسلحانه را بدست عوامل خارجی و مهاجر فراهم می‌سازد.

بنده با افشای این اسرار شاید جان خود را بخطربیفکنم لکن برای اینکه روزی این مملکت روی استقلال و آرامش ببیند ناچار باید کسانی فداکاری کنند بگذار این فدایی راه استقلال وطن من باشم بنده در اینجا با یک تذکر بعرایض خود خاتمه می‌دهم.

هرگاه دولت حاضرهرچه زودتربه تصفیه کارشیلات نپردازد واین لانه جاسوسی رابرنچپند وراه وصول کمک وپول به حزب کمونیست توده را قطع نکند متاسفانه مسئولیت سنگین رادرمورد حوادثی که ممکن است در اثراین بی توجهی پیش آید بگردن گرفته‌است (احسنت احسنت)

منبع

مذاکرات مجلس شورای ملی ۲۳ آذر ۱۳۳۱ نشست ۴۶