سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ بیانات رییس جمهور فرانسه میهمانی شام هتل کریون پاریس ۲۴ امرداد ماه ۱۳۲۷

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
سفر محمدرضا شاه پهلوی به اروپا ۲۷ تیر ۱۳۲۷ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

فرمان‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران در پاسخ بیانات رییس جمهور فرانسه میهمانی شام هتل کریون پاریس ۲۴ امرداد ماه ۱۳۲۷


حضرت رئیس‌جمهوری،
بسیار خرسندم که توسط شما مراتب سپاسگزاری خویش را به تمام ملت فرانسه به مناسبت احساسات بی‌شائبه و پرمودتی که از هنگام ورود نسبت به من ابراز داشته‌است، اعلام نمایم.
من دیروز دلبستگی و مهر ملت ایران را نسبت به ملت بزرگ فرانسه به اطلاع شما رسانیدم. امشب می‌خواهم احساسات شخصی خویش را در چند کلمه خلاصه کنم.
هنگامی که از ایوان خود به منظره افسونگر میدان کنکورد که در میان تویلری و شانزلیزه قد برافراشته و غرق در نور است نظر می‌افکنم، مراتب تحسین من نسبت به ملتی که توانسته‌است چنین هدیه ارزنده‌ای را تقدیم جهانیان کند بیشتر می‌شود. در عین حال در قلب خویش برای ملتی که توانسته‌است در این روزهای دشوار مهمان‌نوازی دیرین خویش را حفظ کند، حق‌شناسی خاصی احساس می‌کنم.
این منظره آرام و پر ابهت و نام میدان کنکورد (اتحاد و هماهنگی) مرا به یاد حافظ محبوبمان می‌اندازد که شما دیروز از ایشان یاد گردید. او چنین گفته‌است:
"درخت دوستی بنشان که کام دل به بار آرد
نهال دشمنی بر کن که رنج بی‌شمار آرد"
حضرت رئیس‌جمهوری،
شما فرانسویان و ما ایرانیان از این لحاظ همواره پیرو حافظ بوده‌ایم. امیدوارم که ندای وی در همه جهان چنانکه باید، شنیده شود.
سلامتی شما و سعادت و رفاهیت ملت فرانسه را آرزومندم.