سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی در دیدار ژنرال شارل دوگل پرزیدنت فرانسه از ایران ۲۴ مهر ۱۳۴۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۱ فوریهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۲۰:۴۴ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران
شاهنشاه و پرزیدنت دوگل در کالسکه سلطنتی
میهمانی شام اعلیحضرتین برای میهمانان ایران
پرزیدنت دوگل میان مردم

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی در دیدار ژنرال شارل دوگل پرزیدنت فرانسه از ایران ۲۴ مهر ۱۳۴۲

حضرت رئیس جمهوری
برای شهبانو و من مایه خوشوقتی بسیار است که مقدم آن حضرت و بانو دوگل را در این مجلس شادباش بگوییم.
شما امروز پا به کشوری نهاده‌اید که با فرانسه و تمدن و فرهنگ و زبان آن آشنایی عمیق و دیرینه دارد، بطوری که بسیاری از سیاحان و نویسندگان کشور شما بدان «فرانسه آسیا» داده‌اند.
ما از دیرباز با تجلیات مدنیت و فرهنگ فرانسه، چه در رشته علوم و فنون و چه در قلمرو ادب و هنر مأنوس بوده و بدان‌ها با نظر علاقه و ستایش نگریسته‌ایم. مردم ما با متفکرین و نویسندگان شما بقدری آشنا هستند که آن‌ها را مقامی همسنگ نویسندگان و متفکرین ملی خود داده‌اند.
فعالیت‌های ارزنده و وسیع خاورشناسان کشور ما فرانسه را به صورت کانون مقدم فرهنگ ایران در مغرب زمین در آورده است، زیرا در ماورای تبادل نامه‌های رسمی میان پادشاهان ایران و فرانسه در اواخر قرن سیزدهم و اوایل قرن چهاردهم میلادی، و در ماورای روابط سیاسی که از آن زمان مابین دو کشور ما بوجود آمد، تتبعات ایران شناسان شما از لحاظ کیفیت و ارزش فوق‌العاده خود فرانسه را در این زمینه موقعیتی خاص بخشیده است. نخستین آثاری که در اروپای جدید درباره ایران منتشر شد و نخستین ترجمه‌های شاهکارهای ادبیات فارسی در مغرب زمین، در کشور شما به طبع رسید و قسمت بزرگی از تحقیقات و تتبعات مربوط به تاریخ و تمدن و فرهنگ باستانی ایران مدیون کوشش‌های دانشمندان عالیقدر فرانسوی است که با علاقه و خلوص کامل عمر خود را در این راه صرف کرده‌اند. یکی از مظاهر این کوشش‌ها نمایشگاه باشکوهی بود که دو سال پیش به نام «هفت هزار سال هنر در ایران» در شهر پاریس دایر گردید و بعد از آن با موفقیت تمام در چندین کشور دیگر اروپا نمایش داده شد.
هزاران دانشجوی ایرانی در طول این سالیان دراز در دانشگاه‌های کشور شما تحصیلات خود را تکمیل کرده‌اند. در قلمرو مهم پرورش، استادان شما که نامشان مایه افتخار دانشگاه‌های فرانسه است سهمی اساسی در تکوین معنوی جامعه نوین ایران دارند، زیرا کسانی که در مکتب ایشان دانش اندوخته‌اند از نظر روحی و فکری نیز از آن‌ها الهام گرفته‌اند.
روابط دو کشور ما همواره با روح تفاهم صمیمانه‌ای که زاده احترام متقابل و اراده راسخ به تلاش در راه آرمانی مشترک است همراه بوده، و از هنگامی که در آغاز قرن هیجدهم سفیر مخصوص ایران به دربار ورسای اعزام شد تاکنون هیچ کدورت و نقاری در آن راه نیافته است. بالعکس فرانسه به کرات در مواقع لزوم به ایران کمک‌های با ارزشی کرده است.
از یک قرن پیش کلیه ایرانیانی که فرانسه را از نزدیک دیده‌اند خاطره دلپذیری از سفر خود همراه آورده‌اند. خود من چندین بار کشور شما را دیده‌ام و امشب می‌خواهم از پذیرایی گرم دولت فرانسه و مردم پاریس از من و شهبانو در سفر رسمی اخیر خودمان به فرانسه بخصوص از محبت‌های فراوان آن حضرت و بانو دوگل که برای ما خاطره‌ای فراموش نشدنی بر جای گذاشته است تشکر کنم.
ما حضور شما را در کشور خودمان تنها یک دیدار رسمی تلقی نمی‌کنیم، بلکه این ملاقات برای ما مفهومی تاریخی دارد، زیرا ما که در تاریخ طولانی خودمان بارها با حوادث سهمگینی نظیر آنچه فرانسه در سال ۱۹۴۰ با آن مواجه گردید روبرو شده و همواره مانند شما از این بحران‌ها سربلند و پیروز بیرون آمده‌ایم تجلیل از قهرمان ۱۸ ژوئن را در واقع تجلیلی از روح شخصیت و غرور ملی و سنن باستانی خویش می‌شماریم.
در طول سالیان پر اضطراب جنگ جهانی دوم، ما بی تردید و تأمل در کنار شما و متحدین شما قرار گرفتیم، و از همان هنگام شهامت و مبارزه نهضت «فرانسه آزاد» را با دیده تحسین نگریستیم. خود من وقتی که در پایان جنگ شما را در بازگشت از مسکو در تهران ملاقات کردم فرصت آن یافتم که احساسات صمیمانه ملت خودم را که با علاقمندی تمام ناظر پیکار موفقیت آمیز شما در راه آزاد کردن فرانسه بود به شما ابراز دارم. بعدها خواند کتاب خاطرات شما به من امکان بیشتری داد که به عظمت تلاش‌های شما و اهمیت مبارزه‌ای که به رهبری شما در طول آن سالیان دشوار صورت گرفت بخوبی پی ببرم.
اکنون دیگر اثری از آن دوران ناگوار باقی نمانده و فرانسه با نیروی عظیم معنوی و مادی خود تحت هدایت مدبرانه و نیرومندانه شما هر روز بیشتر در راه ترقی پیش می‌رود، بطوری که هیچوقت از چنین قدرت صنعتی و از سطح زندگانی چنین عالی برخوردار نبوده است. همه این‌ها زاده ثبات سیاسی است که از هنگامی که شما بار دیگر در یکی از بحرانی‌ترین و حساس ترین دوره‌های تاریخ فرانسه مسئولیت سنگین زمامداری را به عهده گرفتید در کشور فرانسه برقرار شده است.
حضرت رئیس جمهوری،
شما در طول اقامت خود در کشور ما بخوبی به درجه علاقه مردم ایران نسبت به کشور خودتان و نسبت به کسی که مظهر و نماینده عالی ملت فرانسه است پی خواهید برد، و من یقین دارم که این سفر در توسعه روابط دیرینه ما و در تقویت تمایل متقابل ما به همکاری مؤثر از هر جهت ثمربخش خواهد بود، زیرا ما و شما خواهان صلح و امنیت بین‌المللی هستیم تا بتوانیم همه مساعی خود را وقف بهبود زندگی مردم خویش کنیم.
سعادت و سلامت آن حضرت و بانو دوگل و پیشرفت و ترقی روزافزون ملت و کشور فرانسه را آرزومندم.