سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام بنیاد کارخانه ذوب آهن آریامهر و بتون‌ریزی کوره بلند ذوب آهن اسپهان ۲۳ اسفند ۱۳۴۶

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی چهارم
ذوب آهن آریامهر
شاهنشاه کارخانه ذوب آهن آریامهر را بنیادمی‌کنند ۲۳ اسفند ۱۳۴۶

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام بنیاد کارخانه ذوب آهن آریامهر و بتون‌ریزی کوره بلند ذوب آهن اسپهان ۲۳ اسفند ۱۳۴۶


امروز برای ملت ایران روز مبارک و میمونی است، زیرا یکی از آرزوهای دیرین ملی، به خواست خداوند متعال برآورده شده است. قبل از شهریور ۱۳۲۰ که مملکت ایران با استقلال سیاست ملی خود را دنبال می‌کرد پدر من هم دست به ایجاد کارخانه ذوب آهن زده بود، ولی جنگ بین المللی دوم و آثار آن این امر را متوقف کرد و آثار بعدی جنگ و نفوذهای بیگانه و همچنین ایجاد دستجات مختلف ستون پنجم با رنگ‌های مختلف و اشکال گوناگون چنان پایه‌های این مملکت را متزلزل کرده بود که تا مدت‌ها دچار نوسانات داخلی و کجروی‌های و گمراهی‌ها و شاهد تیشه به ریشه زدن این مملکت بودیم، تا اینکه بالاخره رستاخیز ملت ایران در ۱۳۳۲ ایران[۱] را از مهلکه حتمی نجات داد و اجازه داد که در ششم بهمن ۱۳۴۱ با انقلاب همه جانبه و ملی ایران[۲] دو مرتبه این مملکت به سرنوشت خود مسلط شود و راه استقرار سیاست مستقل ملی خود را پیدا کند، کما اینکه دیدیم بعد از بهمن ۱۳۴۱ ایران توانست به آرزوی دیرینه خود که داشتن صنعت مادر ذوب آهن بود نایل بشود. بعد از انقلاب ششم بهمن بود که ما توانستیم هر روز یک گام در استحکام بنیان ملیت ایران برداریم. بعد از آن بود که توانستیم به مظاهر ارتجاع و عقب ماندگی و عدم تساوی افراد و از بین بردن استثمار فرد به وسیله فرد[۳] و سوءاستفاده باز بعضی افراد از ثروت‌های طبیعی مملکت و هر مظهری در جامعه که امتیازات بیهوده‌ای به یک طبقه‌ای بر طبقه دیگر می‌داد خاتمه بدهیم.[۴] نه فقط ثروت‌های ملی مثل جنگل‌ها و مراتع[۵] و معادن بزرگ ملی شد، بلکه اخیرا شاید به مهمترین اقدام دراین زمینه دست زدیم که ملی کردن ذخایر آب مملکت است.[۶] در زمینه داخلی می‌بینید هر اقدامی که برای پیشرفت و ترقی و سرافرازی جامعه لازم باشد اتخاذ می‌شود، برای اینکه ما استقلال داریم و می‌توانیم برای خود و برای ایرانی و فقط به خاطر ایرانی تصمیم بگیریم.
در زمینه های دیگر، استقلال ما در سیاست خارجی نیز به همان حدی است که در داخل استقلال داریم. در قسمت ثروت عمده فعلی مملکت که نفت باشد در این چند سال اخیر تقریبا سالی نشده است که قدمی برداشته نشده باشد. حالا نیز مشغول مذاکرات مهمی هستیم. ما حرفی نداریم که شرکت‌های فعلی نفت ایران با حفظ منافع ایران و با احترام گذاشتن به احتیاجات ایران وسیله صدور نفت ایران و تحصیل درآمد به ایران باشند، حرف ما این است که این تصمیمات یک طرفه نمی‌تواند باشد، زیرا ما نیز به عنوان صاحب اصلی نفت و صاحب این سرزمین در استخراج این ثروت نظر داریم. احتیاجات این ممکلت روشن است و معلوم است که در چه راهی درآمدهای مملکت خرج می‌شود. هیچ دستگاهی، هیچ شرکت‌هایی نمی‌توانند صرفا برای خاطر اینکه با ما قراردادی دارند بگویند که ما فقط این مقدار از منابع مملکت شما را صادر می‌کنیم و استخراج می‌کنیم و مابقی ثروت خودتان را نمی‌توانید بهره‌برداری بکنید چون من مایل نیستم، یعنی در واقع ملت ایران که صاحب این ثروت است از استفاده از منابع خود محروم نمایند. تکلیف این کار بزودی روشن خواهد شد.
همان طور که گفتم استقلال ما در صنایع توام است با استقلال ما در سیاست. تمام پایه‌های استقلال صنعتی کشور را مشغول برنامه ریزی هستیم. ذوب آهن در یک رشته وسیعی از صنایع فلزی است، استقلال ما را تا درجه زیادی تامین می‌کند. اضافه بر این صنایع پتروشیمی به مقدار وسیعی وسایل پیشرفت و ترقی این مملکت را فراهم خواهد کرد. هم چنین صنایع ماشین سازی و آلومینیوم و مژده دیگری هست که باید به ملت ایران بدهیم و آن تقریبا اطمنیان زیادی است که معادن مس به مقدار قابل توجه و متنابهی در ایران موجود است. لازم می دانیم در این موقع از همکاری‌های دولت دوست و همسایه خود اتحاد جماهیر شوروی در امر همکاری در تاسیس این صنعت مهم سپاسگزاری بکنیم و اطمینان داشته باشیم که این روح تفاهم و همکاری ادامه خواهد داشت.
هر مملکتی بنا به رویه‌ای که نسبت به ایران اتخاذ کند می‌تواند انتظار رویه متقابل از طرف ما داشته باشد، و این زمان رسیده است که ما بگوییم نسبت به رفتار خارجی با آن کشور رویه متقابل پیش خواهیم گرفت، نه اینکه از ما دوستی، و احیانا از خارجی تا اندازه‌ای نگاه محبت آمیز به ما. حتی اخطار می‌کنم که دوستان فعلی ما اگر منافع ایران را از هر جهت به خصوص در خلیج فارس محترم نشمارند باید از طرف ایران انتظار همان رویه را نسبت به خودشان داشته باشند.
امروز این صحبت‌هایی که من با شما ملت ایران می‌کنم از توی رختخواب و از زیر پتو نیست. این اظهارات ظاهرسازی و جنگ زرگری نیست. این اظهارات از داخل خاک ایران و از قلب ملت ایران است. و اما در خاتمه به شما طراحان، مهندسین، سرکارگران، کارگران و تمام کسانی که در تاسیس این کارخانه شرکت دارید و کار می‌کنید تبریک می‌گویم و شما را جزو سربازان حافظ استقلال مملکت می‌شمارم. این افتخاری است ابدی برای شما و خانواده شما، و توفیق همگی را در راه اجرای سیاست‌های ملی در راه پیشرفت اقتصاد و صنعت ایران از خداوند متعال خواستارم.

پانویس