سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی کارلوس پرز پرزیدنت ونزوئلا ۷ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

جشن سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی کارلوس پرز پرزیدنت ونزوئلا ۷ اردیبهشت ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

حضرت رئیس جمهوری،
برای شهبانو و من پذیرایی از آن حضرت در کشور خودمان مایه کمال خوشوقتی است. دو سال پیش درست در چنین روزهایی ما از مملکت زیبا و مترقی شما دیدار کردیم و خاطره‌ای بسیار دلپذیر از میهمان‌نوازی دولت و ملت ونزوئلا و از مشاهده فعالیت‌ها و پیشرفت‌های همه جانبه کشور شما در زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی همراه آوردیم. میل دارم تقارن این دو سفر را با روزهای بهاری، به عنوان نشانه مسرت‌بخشی از توسعه روزافزون پیوندهای دوستی و همکاری دو کشور ما و شکوفایی و باروری این روابط، به فال نیک بگیریم. باید با خوشوقتی متذکر شوم که امروزه هماهنگی روزافزونی میان دیدگاه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی دو کشور ما موجود است، که طبعاً عامل همکاری ما در صحنه‌های بین‌المللی در همه زمینه‌ها است. اشتراک نظر ما در سازمان کشورهای صادرکننده نفت و در کنفرانس معروف به شمال و جنوب، نمونه‌ای عالی از این طرز فکر و برداشت مشترک ما از مسائل حیاتی اقتصادی و اجتماعی جهانی است. بر همین اساس، ما در اعتقاد راسخ خود به ضرورت استقرار یک نظام نوین اقتصادی بین‌المللی بر اساس برابری و تساوی حق حاکمیت و همبستگی و منافع مشترک و همکاری کشورها و تعدیل نظام‌های غیر عادلانه پولی و بازرگانی جهان امروز، توافق نظر کامل داریم. ما و شما بارها اعلام کرده‌ایم که تورم جهانی صرفاً ناشی از نابسامانی شدید اقتصاد بین‌المللی و به خصوص اقتصاد به هم خورده جهان غرب است. درمورد بحران انرژی که غالباً تعبیرهایی غیر منطقی از آن می‌شود، ما مؤکداً اعلام داشته‌ایم که نفت ماده‌ای ارزنده‌تر از آن است که به مصارف روزمره کنونی برسد و ضرورتاً می‌باید در پیدا کردن منابع و مواد تازه انرژی در جای آن اقدام شود. البته در آن صورت قیمت واقعی نفت نیز خودبه‌خود و به طور منطقی معین خواهدشد. دو کشور ما همچنین به کرّات متذکر شده‌اند که عدم توانایی کشورهای رو به توسعه در استفاده کامل از منابع طبیعی خودشان در راه پیشرفت و سازندگی ملی موجب افزایش شکاف موجود بین این کشورها و ممالک پیشرفته صنعتی شده است و ادامه این امر بالمال وضعی انفجارآمیز در جهان به وجود خواهدآورد.
از نظر مسائل مربوط به صلح و امنیت بین‌المللی نیز میان ما نزدیکی کاملی وجود دارد که بر پایه سیاست مستقل ملی کشورهای ما متکی است. مساعی دو کشور ما در تأمین این نظریه که منطقه امریکای لاتین و منطقه خاورمیانه رسماً مناطق عاری از سلاح‌های هسته‌ای اعلام شوند، خوشبختانه به نتایج رضایت‌بخش منجر گردید و امیدواریم درمورد مسائل مربوط به امنیت اقیانوس هند نیز نتیجه مشابهی به دست آید. همین طور امیدواریم در مسائل مربوط به خواربار جهانی که دو کشور ما نقش فعالی در آن ایفا می‌کنند، جامعه بین‌المللی به راه حل مثبتی دست یابد. به موازات همکاری ما در مسائل مختلف جهانی، خوشبختانه همکاری مشترک در امور فی‌مابین ایران و ونزوئلا منظماً رو به توسعه است، به طوری که اکنون در زمینه‌های مختلف کشاورزی و صنعتی و بازرگانی و کشتیرانی و فرآورده‌های پتروشیمی و غیره، طرح‌های متعددی میان دو کشور در دست بررسی یا در جریان اجرا است. مسافرت‌های متقابل هیأت‌های بلندپایه اقتصادی دو مملکت در سال گذشته نمونه گویایی از این توسعه همکاری است. حضرت رئیس جمهوری، برای کشور شما نه تنها یک کشور دوست جوان و فعال و پیشرو و بلکه در عین حال نماینده برجسته جامعه امریکای لاتین است که جامعه متحولی در جریان بزرگترین جهش تاریخ خویش است. این قاره‌ای است که با منابع فراوان طبیعی و انسانی و با نیروی کوشا و پر تحرک خود مسلماً آینده‌ای درخشان در برابر دارد و خوشبختانه کشور شما که سرمشق عالی تلاش‌ها و پیروزی‌های سیمون بولیوار الهام‌بخش و راهنمای معنوی مردم آن است در این راه بهترین نماینده و مظهر راهی است که همه امریکای لاتین به سوی توسعه و پیشرفت در پیش گرفته است. شما حضرت رئیس جمهوری اکنون با شایستگی و خردمندی و با شهامت بسیار انجام وظیفه خطیر رهبری کشور خویش را به سوی چنین آینده‌ای به عهده دارید و من به عنوان یک دوست صمیمی و به نمایندگی همه ملت ایران توفیق روزافزون شما را در خدمتگزاری به ملتی که خودتان را وقف مصالح آن کرده‌اید، آرزو می‌کنم.

آنگاه حضرت رئیس جمهوری ونزوئلا در پاسخ بیانات شاهنشاه آریامهر در مورد حل مسائل جهان سوم و همکاری با ایران، بیاناتی ایراد کردند.