سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود پرزیدنت گابن کاخ گلستان ۲۸ مهر ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود پرزیدنت گابن کاخ گلستان ۲۸ مهر ماه ۱۳۵۴

(در کاخ گلستان)


حضرت رئیس جمهوری،
برای شهبانو و من پذیرایی از آن حضرت و بانو بونگو در کشور خودمان مایه کمال خوشوقتی است. شما اکنون نه تنها به عنوان شخصیت اول یک کشور دوست به دیدار ما آمده‌اید، بلکه در عین حال رهبر برجسته‌ای از قاره بزرگ افریقا هستید که امروزه به صورت یک عامل سیاسی و اقتصادی جوان و فعال، نقشی مؤثر در تحولات جهانی ایفا می‌کند.
برای من تذکر این واقعیت تاریخی مایه خرسندی است که ایران از دیرباز با این قاره بزرگ روابط نزدیک و گسترده‌ای داشته‌است، که خوشبختانه اکنون شاهد توسعه و تقویت روزافزون آن در همۀ زمینه‌ها هستیم.
ما از هنگام تشکیل جمهوری گابن، شاهد تلاش‌های شایان ستایش دولت و ملت این کشور دوست در همۀ زمینه‌های اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی بوده‌ایم و به خصوص پیشرفت‌های وسیع سالیان اخیر را که تحت رهبری خردمندانه آن حضرت حاصل شده‌است، با علاقه دنبال کرده‌ایم. مساعی دولت شما در امر توسعه آموزش که طبعاً آینده ملت گابن به آن وابسته است، مایه تحسین ما است. کشور شما امروز بالاترین رشد میزان آموزش را در تمام افریقا به دست آورده و قریب بیست‌وپنج درصد از بودجه کل کشور را به امر آموزش و پرورش اختصاص داده‌است. قانون آموزش اجباری ابتدایی که در کشور گابن با موفقیت اجرا می‌شود، مسلماً از مترقی‌ترین و پرافتخارترین اقدامات دولت شما است. گذشته از فعالیت‌های وسیع آموزشی، کوشش‌هایی که در کشور آن حضرت در راه توسعه اقتصادی و صنعتی صورت می‌گیرد، مایه ستایش ما است. با اجرای دو برنامه پنج ساله توسعه اقتصادی، اکنون زیربنای اقتصادی و صنعتی استواری در جمهوری گابن به وجود آمده‌است، که ضامن آینده اطمینان‌بخش این کشور است. درآمد متوسط سالانه مردم گابن که هم‌اکنون یکی از بالاترین درآمدهای تمام قاره افریقا است، مسلماً با اجرای موفقیت‌آمیز سومین برنامه توسعه اقتصادی گابن که از سال آینده آغاز خواهدشد، باز هم بالاتر خواهدرفت.
کشور شما اکنون شریک نزدیک ما در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است. خوشبختانه در مذاکرات و تصمیمات اعضای این سازمان، نظرات دو کشور ما همواره با یکدیگر هماهنگی داشته‌است. این طرز فکر مشترک درمورد سیاست بین‌المللی نیز میان ایران و گابن وجود دارد، زیرا کشور شما مانند کشور ما در زمینه جهانی از یک سیاست مستقل ملی پیروی می‌کند. روابط خاص دو کشور ما خوشبختانه رابطه بسیار نزدیکی است که بر اساس دوستی و حسن تفاهم و همکاری متقابل استوار شده‌است. در مدت یک سال که از برقراری روابط سیاسی میان کشورهای ما می‌گذرد، دو هیأت بلندپایه اقتصادی گابن به ایران آمده‌اند و یک هیأت کارشناسان ایران به گابن رفته‌است. یقین دارم سفر کنونی آن حضرت به ایران و مذاکرات فیمابین، در گسترش این روابط در زمینه‌های مختلف سیاسی و اقتصادی و فرهنگی تأثیر بسیار خواهدداشت.
شما حضرت رئیس جمهوری، به عنوان یک رهبر برجسته افریقایی نه تنها اداره موفقیت‌آمیز تلاش‌های اجتماعی و اقتصادی ملت خویش را بر عهده دارید، بلکه در عین حال به عنوان یک عضو برجسته سازمان وحدت افریقا نقش مؤثری در سرنوشت این قاره بزرگ که با توجه به امکانات طبیعی و انسانی آن مسلماً آینده‌ای درخشان در انتظار آن است، ایفا می‌کنید و من برای شما در انجام این هر دو نقش اساسی، موفقیت فراوان آرزو دارم.
تندرستی و شادکامی حضرت رئیس جمهوری و بانو بونگو، و ترقی و رفاه روزافزون ملت گابن، و تقویت و توسعه روابط دوستی و همکاری دو کشور را آرزومندم.