سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود نیکلای چائوشسکو پرزیدنت رومانی کاخ نیاوران ۶ آذر ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی دی تا اسفند ماه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه
ShahanshahAryamehrCeaușescuNiavaran6Azar1354.jpg

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود نیکلای چائوشسکو پرزیدنت رومانی کاخ نیاوران ۶ آذر ماه ۱۳۵۴


حضرت رئیس جمهوری سوسیالیستی رومانی،
برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که یک بار دیگر از آن حضرت و بانو چائوشسکو در کشور خودمان پذیرایی کنیم.
چهار سال پیش در هنگام برگزاری جشن‌های دوهزاروپانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران، ما خوشوقتی دیدار شما را در تخت جمشید داشتیم و در این فاصله، خود ما دو سال پیش برای سومین بار به کشور زیبا و مترقی شما سفر کردیم. به این ترتیب دید و بازدیدهای ما عملاً به صورت سنت مطلوبی درآمده‌است که مظهر توسعه و تحکیم روزافزون روابط دوستی و همکاری ایران و رومانی است.
برای من تذکر این نکته مایه خرسندی است که این دید و بازدیدهای مثبت و ثمربخش تنها محدود به رؤسای دو کشور نبوده، بلکه در این مدت بسیاری دیگر از مقامات عالیرتبه رومانی و ایران نیز به طور منظم از کشورهای یکدیگر بازدید کرده‌اند. در همین فاصله پایتخت زیبای کشور شما مرکز برگزاری یکی از مهمترین مجامع بین‌المللی عصر حاضر، یعنی کنفرانس جهانی جمعیت بود، که موضوع کار آن با سرنوشت تمام جهان بشریت ارتباط داشت. به این ترتیب روابط دوستی و همکاری دو کشور ما اکنون دوران پر تحرکی را می‌گذارند، که اساس آن طرز فکر مشترک ما در زمینۀ ضرورت همزیستی و همکاری مثبت و سازنده بین‌المللی بر پایه احترام متقابل به استقلال و حاکمیت و حقوق ملی همه کشورها و عدم مداخله در امور داخلی دیگران و دفاع از صلح و امنیت جهانی است. خود من تقریباً ده سال پیش هنگامی که خوشوقتی دریافت دکترای افتخاری دانشگاه بوخارست را داشتم، اصول این نظریات و نیز اعتقاد راسخ خویش را به لزوم تعدیل اساسی در وضع اقتصادی موجود جهان و برقراری یک نظم نوین و عادلانه اقتصادی تشریح کردم و خوشوقتم که در تمام این موارد نظریات دو کشور ما در زمینه بین‌المللی با یکدیگر نزدیکی کامل دارد.
بر اساس این تفاهم متقابل روابط اقتصادی و بازرگانی و فرهنگی ایران و رومانی در سال‌های اخیر به طور منظم در حال توسعه بوده و اکنون به ابعاد کاملاً جالبی رسیده‌است. موافقتنامه پانزده ساله همکاری‌های اقتصادی و موافقتنامه بازرگانی و برنامه‌های متعدد و مشترک در زمینه‌های کشاورزی و ماشین‌سازی و صنایع الکتریک و چوب و نفت و معدن و غیره باعث شده‌است که حجم مبادلات دو کشور تنها در یک سال اخیر در حدود چهل درصد افزایش یابد. به موازات این امر، در رشته‌های فرهنگی و علمی نیز در سال‌های اخیر توسعه فراوانی در همکاری‌های دو کشور ما حاصل شده‌است.
در زمینه بین‌المللی، ما و شما بر اساس اعتقاد مشترک به لزوم تفاهم سازنده بین تمام کشورها، علیرغم نوع حکومت و اصول متفاوت ایده‌ئولوژیک، پیوسته خط مشی مشابهی را تعقیب کرده‌ایم. ما اعتقاد راسخ داریم که می‌باید کانون‌های تشنج و بحران در هر نقطه از جهان برداشته‌شود. به این جهت کشور من از حسن برگزاری کنفرانس امنیت اروپا در هلسینکی، که رومانی در آن نقش مهمی داشت، خوشوقت است.
ما از رأی موافق رومانی در سازمان ملل متحد درمورد تصویب قطعنامه عاری شدن منطقه خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای سپاسگزاریم و درمورد بحران طولانی سیاسی این منطقه نیز همانطور که بارها اعلام کرده‌ایم، عقیده داریم که این اختلاف می‌باید بر اساس قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد به طور قطع حل و فصل گردد.
حضرت رئیس جمهوری سوسیالیستی رومانی،
کشور شما اکنون تحت رهبری خردمندانه و فعالانه آن حضرت که احترام جهانی را برانگیخته است، دوران پر تحرکی را در توسعه همه‌جانبه اقتصادی و اجتماعی و فرهنگی می‌گذارند و من صمیمانه توفیق شما را در حسن انجام مسئولیت خطیری که در این راه با شهامت بسیار بر عهده گرفته‌اید، آرزو می‌کنم.
در پایان تندرستی و شادکامی شخص حضرت رئیس جمهوری سوسیالیستی رومانی و بانو، و رفاه روزافزون ملت دوست و برادر رومانی، و توسعه و تحکیم هر چه بیشتر روابط دو کشور را آرزو می‌کنم.