سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود لئوپولد سدار سنگور پرزیدنت سنگال ۵ اردیبهشت ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی


سخنرانی شاهنشاه در میهمانی شام به سرفرازی حضرت لئوپولد سدار سنگور، رئیس جمهوری سنگال کاخ نیاوران ۵ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵

حضرت رئیس جمهوری،
برای شهبانو و من پذیرایی از آن حضرت و بانو سنگور در کشور خودمان مایه کمال خوشوقتی است. شما اکنون میهمان عالیقدر مملکتی هستید که مقدم شما را نه تنها به عنوان رئیس یک کشور دوست، بلکه در عین حال به عنوان شخصیت برجسته جهان فرهنگ و اندیشه، گرامی می‌دارد و شما خود بهتر از هر کس می‌دانید که این خصیصه از نظر ملتی که در تاریخ طولانی آن همواره ارزش‌های فرهنگی و معنوی مقامی بسیار عالی داشته‌است، تا چه اندازه اهمیت دارد.
ما قبلاً در جشن ملی بزرگی که مظهر تاریخ و فرهنگ ایران بود، یعنی در آیین بزرگداشت دوهزاروپانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران، خوشوقتی پذیرایی از شما را در کشور خود داشتیم و آن فرصت به من امکان داد که شخصیت ممتاز سیاسی و فرهنگی شما را که در دیدارهای قبلی خودمان با آن آشنایی یافته‌بودم، باز هم بهتر و بیشتر بشناسم.
سفر اخیر شهبانوی ایران به سنگال مرحله نوینی در تقویت روح دوستی ملت ما نسبت به شما و ملتتان بود و من در این فرصت از پذیرایی بسیار گرم و صمیمانه‌ای که از طرف آن حضرت و دولت و ملت سنگال نسبت به شهبانوی ایران به عمل آمد، تشکر می‌کنم. مطمئنم که خاطره سفر کنونی شما و بانو سنگور به کشور ما نیز همواره برای مردم ایران چون خاطره‌ای دلپذیر باقی خواهدماند.
شما حضرت رئیس جمهوری،
امروز نه تنها رئیس یک کشور مهم افریقایی هستید که تحت رهبری خردمندانه شما به سوی ترقیات همه جانبه سیاسی و اقتصادی و اجتماعی پیش می‌رود، بلکه در عین حال مقام سخنگوی معنوی قاره افریقا است. شما به صورت یک شاعر چیره‌دست توانسته‌اید از یک طرف بیان‌کننده صادقانه رنج‌ها و محرومیت‌های گذشته هم‌نژادان خویش، و از جانب دیگر پیام‌آور امیدها و روشنایی‌های آینده باشید. صدای شما که در قالب بهترین اثر شاعرانه افریقای معاصر طنین‌افکن است، در آن واحد بانگ دوران سپری شدۀ تاریک و غم‌انگیز و بانگ فردایی پرشکوه و زاینده است، بانگ مردم بی‌شماری است که در بوته سختی‌ها و بی‌عدالتی‌های دیرینه گداخته شده‌اند و اکنون با پختگی و آزمودگی می‌کوشند تا نه تنها برای قاره خود آینده‌ای رضایت‌بخش بنیاد گذارند، بلکه سهم خویش را در تغییر نظام اقتصادی و اجتماعی بیدادگرانه کهن و ایجاد نظم نوین عادلانه‌تر و انسانی‌تری در جای آن ایفا کنند.
برای ملت ایران که تمدن و فرهنگ آن از نخستین روز جنبه‌ای انسانی داشته‌است، صدای افریقای نوین صدای حیات‌بخش مردمی است که با امید و اعتقاد و با نیروی کوشش و تلاشی سازنده رو به آینده‌ای درخشان دارند و این همان درخشندگی است که شما در یکی از اشعار زیبای خود به صورت "سروش صلح در فروغ خاوری" از آن یاد کرده‌اید. اگر شعر شما، حضرت سنگور، نه تنها در دل‌های مردم قاره افریقا، بلکه بسیار دورتر از آن قاره نیز مورد ستایش صمیمی قرار گرفته‌است، به خاطر آن است که در آن این احساس عمیق رنج‌های گذشته و امیدهای آینده و درک بشردوستانه مسائل و مشکلات ملی و قاره‌ای و جهانی به خوبی منعکس است.
به خاطر همین آشنایی با تاریخ و فرهنگ بشری و ادراک عمیق مقتضیات و شرایط مادی و معنوی جامعه افریقایی است که سیاست شما امروز چه در زمینه ملی و چه در زمینه بین‌المللی سیاستی مثبت و واقع‌بینانه است که بر پایه احترام به موازین اخلاقی و انسانی و در عین حال تفاهم و همکاری جهانی متکی است. این سیاست امروز کشور سنگال را از حیثیت بین‌المللی فراوانی برخوردار کرده‌است که تشکیل کنفرانس بزرگ هفته گذشته در پایتخت شما تازه‌ترین نمونه آن است. ما از جانب خود خط مشی شما را تأیید می‌کنیم، زیرا به طوری که خود شما می‌دانید، اساس سیاست ملی و جهانی ما نیز پشتیبانی از صلح و همزیستی و همکاری بین‌المللی است تا در پرتو آن جوامع مختلف دنیای ما بتوانند برنامه‌های سازندگی و پیشرفت خود را چنانکه باید، به مورد اجرا درآورند.
ما همواره اعتقاد داشته و داریم که روش‌های افراطی و سیاست‌های متکی به کینه‌توزی و نفاق‌افکنی و تبعیض نژادی و نظایر آنها کمکی به حل مشکلاتی که در این راه وجود دارد، نمی‌کند.
روابط دو کشور ما خوشبختانه بر پایه همکاری روزافزونی در همه زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی و علمی و فرهنگی متکی است. وجود شهری که هم اکنون به نام شهبانوی ایران در سنگال در دست ایجاد است، مظهر مجسمی از وسعت این دوستی و نزدیکی دو ملت ما است.
ما با علاقه و خوشوقتی تمام شاهد پیشرفت‌های همه جانبه کشور سنگال تحت رهبری خردمندانه شما هستیم و به خصوص موفقیت کامل کشورتان را در اجرای برنامه توسعه که اکنون در دست اجرا است، آرزو داریم.
تندرستی و شادکامی شخص شما، حضرت رئیس جمهوری و بانو سنگور، رفاه و پیشرفت روزافزون ملت دوست سنگال و همه کشورهای قاره بزرگ افریقا، توسعه و تقویت همکاری دو کشور ما و صلح و تفاهم بین‌المللی را آرزو می‌کنم.