سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود فخری کروتورک پرزیدنت ترکیه کاخ نیاوران ۱۲ خرداد ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی فخری کوروترک رییس جمهور ترکیه و بانو از ایران ۱۷-۱۲ خرداد ماه ۱۳۵۴ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود فخری کروتورک پرزیدنت ترکیه کاخ نیاوران ۱۲ خرداد ماه ۱۳۵۴


حضرت رئیس جمهوری،
برای شهبانو و من پذیرایی از آن حضرت و بانو کروتورک در کشور خودمان مایه کمال خوشوقتی است و یقین دارم همه مردم ایران در این احساس با ما سهیم هستند، زیرا رابطه تاریخی دو ملت ایران و ترک رابطه‌ای بسیار عمیق و ریشه‌دار است که در طول قرون متمادی قوام یافته و خوشبختانه این رابطه در دوران حاضر به صورت همبستگی وسیعی درآمده‌است.
شما برای اولین سفر خود به خارج از ترکیه، کشور دوست و هم‌پیمان خود ایران را انتخاب فرموده‌اید، همچنان که چهل سال پیش رضاشاه کبیر برای تنها مسافرت خود به خارج از ایران، کشور ترکیه را انتخاب کردند.
برای من تدکر این نکته مایه خوشوقتی است که مناسبات ایران و ترکیه که طی قرن‌ها، فراز و نشیب‌های بسیاری را پشت سر گذاشته‌بود، با دوستی نزدیک رضاشاه کبیر و کمال آتاتورک، بنیانگذاران ایران و ترکیه نوین، وارد مرحله تازه‌ای شد که همچنان ادامه دارد و در تمام این مدت این رابطه پیوسته مستحکم‌تر و استوارتر شده‌است. این دو قهرمان ملی با روح عمیق میهن‌پرستی و تصمیم راسخ به دفاع از شخصیت و از منافع ملت‌های خود و با این اعتقاد که سرنوشت این دو کشور در شرایط و مقتضیات عصر حاضر تا حد زیادی به یکدیگر وابسته است، زمینه نزدیکی و همکاری وسیعی را بین دو ملت پایه‌گذاری کردند که امروز ما ادامه‌دهنده آن هستیم. نیازی نیست که به پیوستگی‌های فراوان ایران و ترکیه در زمینه‌های مختلف فرهنگی، هنری، ادبی، فلسفی و تمام رشته‌های دیگر مدنی اشاره کنم. وجود هزاران اثر هنر و فرهنگ ایران در مراکز مختلف علمی و هنری ترکیه که کشور شما را به صورت یک گنجینه‌دار جهانی آثار ادب و هنر ایرانی در آورده‌است و وجود هزاران اثر فرهنگ و هنر ترک در ایران و آشنایی نزدیک بسیاری از مردم ما با زبان و هنر و ادب کشور شما گواه زنده این پیوستگی و ارتباط دیرینه فرهنگی و مدنی ملت‌های ما است.
امروزه دو کشور ما با پیروی از این سنت دیرینه، همکاری وسیعی را در زمینه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی دنبال می‌کنند. دید و بازدیدهای منظم مقامات دو کشور از سال‌ها پیش به صورت یک سنت ثمربخش در آمده و تبادل‌نظرهای مداوم زمینه را برای توسعه این همکاری‌ها فراهم ساخته‌است. کشورهای ما نه تنها در سازمان پیمان مرکزی هم‌پیمانند، بلکه در چهارچوب همکاری عمران منطقه‌ای نیز که کشور دوست و برادر مشترک ما پاکستان در هر دو مورد عضو دیگر آن است، اشتراک مساعی نزدیک دارند.
در زمینه مسائل جهانی نیز دو کشور ما بر اساس موقعیت جغرافیایی و سیاست مستقل ملی خود، دارای نظریات مشابهی هستند که طبعاً منعکس‌کننده همبستگی منافع آنها است. ما هر دو طرفدار جدی صلح و همزیستی و همکاری بین‌المللی هستیم، زیرا معتقدیم که فقط در پرتو صلح و ثبات می‌توانیم برنامه‌های وسیع ملی را در جهت پیشرفت مادی و معنوی ملت‌های خود تحقق بخشیم. در این مورد پشتیبانی مؤثر کشور شما از طرح پیشنهادی ایران به سازمان ملل متحد مبنی بر اینکه منطقه خاورمیانه منطقه‌ای عاری از سلاح‌های هسته‌ای اعلام شود، مورد کمال تقدیر و امتنان ما است. همچنین ما به سیاست واقع‌بینانه شما در زمینه کوشش برای نیل به راه‌حلی مسالمت‌آمیز در اختلافات کنونی خارومیانه احترام می‌گذاریم.
در زمینه‌های اقتصادی و بازرگانی و ترانزیتی و نیز مبادلات گسترده فرهنگی، برنامه‌های همکاری وسیعی میان دو کشور ما طرح‌ریزی شده‌است، که خوشبختانه همه آنها به صورت رضایت‌بخشی در دست اجرا است.
حضرت رئیس جمهوری،
برای ما به عنوان یک ملت دوست و هم‌کیش و برادر مایه کمال خوشوقتی است که می‌بینیم کشور ترکیه تحت رهبری خردمندانه و مدبرانه آن حضرت و بر اساس سنت استوار ناسیونالیسم و سیاست مستقل ملی و ترقی‌خواهی که به دست رهبر بزرگ ترکیه، کمال آتاتورک بنیان گذاشته‌شد، روزبه‌روز مقام مهم‌تر و مؤثرتری در جامعه جهانی احراز می‌کند.
من برای آن حضرت در انجام وظیفه خطیر و حساسی که در یکی از دشوارترین ادوار تاریخ جهان با شایستگی بسیار در خدمت به کشور و ملت خویش به عهده گرفته‌اید، صمیمانه آرزوی موفقیت می‌کنم و رفاه و پیشرفت روزافزون ملت برادر و هم‌کیش و هم‌پیمان ترک را با امید تقویت و توسعه هر چه بیشتر روابط دوستی و همکاری ایران و ترکیه و صلح و تفاهم جهانی آرزو می‌کنم.