سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود جعفر محمد النمیری پرزیدنت سودان ۶ اسفند ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود جعفر محمد النمیری پرزیدنت سودان ۶ اسفند ماه ۱۳۵۲


حضرت رئیس جمهوری

برای من مایه کمال خوشوقتی است که ورود شما را به کشور خویش شادباش بگویم. شما نه تنها به عنوان رئیس یک کشور دوست و برادر و همکیش به کشور ما آمده‌اید، بلکه در عین حال دیدار آن حضرت تجدید عهد یک پیوند کهن فرهنگی و معنوی است که از نخستین قرون اسلامی میان ایران و سودان برقرار بوده است، و در دورانی که همبستگی اسلامی روز بروز مفهوم بارزتر و وسیع تری می‌یابد، چنین تجدید عهدی را طبعاً باید به فال نیک گرفت.

شما اکنون از کنفرانس بزرگ اسلامی لاهور به نزد ما آمده‌اید که شاید تجلی بارزی از این همبستگی یعنی از آن خط مشی و هدفی بود که کشور من همواره خواستار و پشتیبان آن بوده است. خود من در گذشته، چه در نخستین کنفرانس اسلامی رباط و چه در فرصت‌های متعدد دیدار سفرای دُوَل اسلامی در ایران، متذکر شده‌ام که فقط در پرتو اتحاد و همبستگی است که جهان اسلامی می‌تواند عظمت مادی و معنوی دیرینه خویش را بازیابد.

از نظر ما، رسالت واقعی هر یک از کشورهای اسلامی جهان در عصر حاضر این است که از یک طرف همه کوشش و تلاش خویش را صرف سازندگی و پیشرفت صنعتی و اقتصادی و فرهنگی و اجتماعی خویش کند تا فاصله فراوانی را که متأسفانه از این لحاظ میان این کشورها با ملل کاملاً پیشرفته جهان وجود دارد از میان بردارد، و از طرف دیگر با وحدت نظر و پیوستگی با سایر ملل اسلامی یعنی پیروی از روح و مفهوم اصلی تعالیم عالیه اسلام، به جای پراکندگی و تشتّت این نیروها را در جهت اعتلاء کلی مسلمانان جهان و بالاتر از آن جهت اعتلاء تمام جامعه بشری هدایت کند، زیرا همه می‌دانیم که شریعت مقدس ما با اصول بسیار مترقی خود یک شریعت جهانی است که قبل از هر چیز فضیلت و خیر و سعادت همه افراد بشر را در مد نظر دارد.

خوشبختانه کشور شما که نه تنها پهناورترین سرزمین قاره آفریقا، بلکه پل جغرافیایی و مدنی دنیای اسلامی با دنیای آفریقایی است، تمام امکانات مادی و معنوی را برای ایفای نقش بارزی در این راه به عنوان یک کشور اسلامی و به عنوان یک کشور آفریقایی در اختیار دارد، و من صمیمانه امیدوارم که تحت رهبری خردمندانه و واقع بینانه آن حضرت، مملکت شما روز بروز نه تنها قدم‌های تازه‌ای در راه تأمین آینده درخشان خود بردارد، بلکه در عین حال عامل مؤثری در تقویت همبستگی اسلامی و در همکاری روزافزون جهان اسلامی با ملل آفریقایی باشد که همه ما قلباً آرزومند سعادت و ترقی آن‌ها هستیم.

در مورد روابط ایران و سودان، می‌توانم با کمال خوشوقتی تذکر دهم که این روابط بر پایه تفاهم و دوستی و همکاری روزافزون قرار دارد. دو کشور ما اکنون در جریان مذاکرات جامعی در امور اقتصادی، صنعتی، بازرگانی، فنی و فرهنگی هستند که نتایج آن‌ها طبعاً به سود هر دو طرف خواهد بود.

امکانات وسیع کشور شما بخصوص در زمینه‌های دامپروری و کشاورزی، و امکانات کشور ما در رشته‌های اقتصادی و فنی می‌تواند به نحو رضایت بخشی مورد استفاده متقابل قرار گیرد. در عین حال تبادل نظرهایی که در امر همکاری‌های فنی و عمرانی بین طرفین در جریان است زمینه را برای توسعه این همکاری‌ها در آینده فراهم خواهد ساخت. همچنین مذاکرات هیئت اقتصادی بخش دولتی و بخش خصوصی که بزودی از ایران به سودان و دیگر کشورهای آفریقایی عزیمت خواهد کرد در تقویت روابط بازرگانی دو کشور ما مؤثر خواهد بود.

از نظر فرهنگی مسلماً توسعه همکاری‌های ایران و سودان مورد علاقه هر دو کشور ما است. هم اکنون بورس‌های تحصیلی از طرف دانشگاه‌های ما در اختیار دانشجویان سودانی گذاشته شده و در کادر همکاری‌های فرهنگی، امکانات وسیعی برای این دانشجویان در نظر گرفته شده است. طرح موافقتنامه فرهنگی دو کشور نیز بطوری که آن حضرت اطلاع دارند از مدتی پیش تهیه شده و در جریان بررسی نهایی است.

همه این برنامه‌ها، همکاری روزافزونی را در زمینه‌های مختلف میان دو کشور ما نوید می‌دهد که ما بر اساس سیاست همیشگی خود که دوستی و همکاری با کلیه کشورهای جهان بخصوص با ممالک برادر اسلامی است از آن صمیمانه استقبال می‌کنیم، و یقین دارم آن حضرت و ملت شان نیز در این باره با من و ملتم نظر مشابه دارند.

ما در ایران تلاش‌های وسیع کشور شما را در امر توسعه کشاورزی و صنعتی و اقتصادی و فرهنگی با علاقه کامل دنبال می‌کنیم. برنامه بسیار مهمی که شما برای افزایش سطح زیر کشت سودان به حدود هشت برابر سطح فعلی طرح کرده‌اید، و برنامه‌های مختلف توسعه کشاورزی و صنعتی و دامداری و سد سازی و امور تعاون، توأم با برنامه‌های وسیع آموزشی و فرهنگی و اجتماعی در کشور آن حضرت مورد ستایش صمیمانه ما است. با بخوبی احساس می‌کنیم که کشور شما با امکانات مادی و معنوی فراوان، با برخورداری از وحدت ملی که با ابتکار و قاطعیت خاص آن حضرت تأمین شده است، و با رهبری خردمندانه و پر تحرک آن حضرت، نقش بسیار مهمی را در جهان فردا ایفا خواهد کرد.

حضرت رئیس جمهوری

همراه با آرزوی کامل شما در حسن انجام وظائف خطیری که در خدمت به مصالح ملت خود به عهده دارید، تندرستی و شادکامی شخص آن حضرت، ترقی و رفاه روزافزون ملت برادر و همکیش سودان، توسعه و تقویت روابط دو کشور ما، سعادت و عظمت دنیای اسلامی، و صلح و تفاهم جهانی را آرزومندیم.