سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی ۱۷ آذر ماه ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی ۱۷ آذر ماه ۱۳۴۴

اعلیحضرتا،
برای من مایه کمال خوشوقتی است که مقدم آن اعلیحضرت را در پایتخت کشور خود تبریک بگویم. شما از مملکتی به دیدار ما آمده‌اید که برای همه ما مقام و منزلتی خاص دارد، زیرا این کشوری است که خانه خدا در آن است.
من خود چند سال پیش سعادت و افتخار زیارت کعبه معظمه را یافتم و در آنجا بیش از هر جای دیگر عظمت و در عین حال سادگی اسلام را احساس کردم.
برای شما و ما و برای همه مسلمانان جهان توجه به این حقیقت مایه دلگرمی بسیار است که اصول دین مبین اسلام در دنیای مترقی قرن بیستم ما کماکان شایسته‌ترین و منطقی‌ترین اصول اخلاقی و اجتماعی است و ملل اسلامی با الهام از تعالیم عالیه آیین مقدس خود حقاً بهترین امکانات را برای هر نوع ترقی واقعی مادی و معنوی در اختیار دارند.
در سایه همین اصول و مفاهیم حقیقی اسلام بود که روزگاری فروغ تمدن و فرهنگ اسلامی بر قسمت پهناوری از جهان پرتوافکن گشت و اگر امروز نیز روح واقعی این اصول و مفاهیم راهنمای ما باشد، یقیناً پیروی از آنها بار دیگر ملل مسلمان جهان را به ترقی کامل رهنمون خواهدشد.
بدیهی است، چنین پیشرفتی مستلزم آن است که ما بر اساس اتکاء به اصول و موازین عالیه اسلامی، خود را با ترقیات علمی و صنعتی عصر نوین هماهنگ سازیم و این هماهنگی امری است که نه فقط مباینتی با دین مبین ما ندارد، بلکه بالعکس کاملاً مورد تأیید آن است.
ما با خوشوقتی تمام شاهد آن هستیم که کشور شما تحت رهبری مدبرانه و واقع‌بینانه آن اعلیحضرت به راهی می‌رود که مستلزم این پیشرفت واقعی است.
خوشبختانه خداوند هر دو مملکت ما را از منابع زیرزمینی فراوانی بهره‌مند فرموده‌است که عوائد آنها می‌تواند ما را در انجام عالی‌ترین و مترقی‌ترین برنامه‌ها برای پیشرفت اجتماعی و فرهنگی ملل خودمان به نحو مؤثری کمک کند.
از خداوند متعال مسئلت دارم که همواره آن اعلیحضرت را قرین سلامت و سعادت بدارد و دنیای اسلام و بالاخص کشور عربستان سعودی را در پناه عنایات کامله خویش از ترقی و رفاه روزافزون بهره‌مند سازد.