سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی هنگام گشایش انستیتوی بررسی آفات و بیماری‌های گیاهی ۱ مهر ۱۳۴۳

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۹ آوریل ۲۰۱۵، ساعت ۱۵:۵۳ توسط Bellavista (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی هنگام گشایش انستیتوی بررسی آفات و بیماری‌های گیاهی ۱ مهر ۱۳۴۳


انشاءالله روزی فرا رسد که شرکت‌های تعاونی ما در سراسر مملکت به حدی توسعه و گسترش یابند که خودشان قادر گردند صنایع غذایی را که مربوط به فرآورده‌های دامی کشاورزی باشد تهیه نمایند و در سرمایه‌گذاری‌های بزرگ صنعتی قسمتی سهیم شوند. باید ترتیبی بدهیم که کشاورزان هم مانند کارگران تأمین داشته باشند و از مزایای بیمه‌های اجتماعی برخوردار گردند. البته برای انجام این امر باید با مطالعه و دقت کافی اقدامات وسیع از طرف دولت معمول گردد. نهایت آمال ما است که کشاورزان مملکت حتی پس از آنکه به سن کهولت رسیدند تأمین اجتماعی داشته باشند و از مزایای بازنشستگی استفاده کنند. شرکت‌های تعاونی باید با کمال قدرت و از طریق کمک به کشاورزان این مسایل مهم را به تدریج انجام دهند.


به همان میزانی که سطح درآمد افراد مملکت و میزان تولید ملی ما رو به افزایش می‌گذارد باید آنچه را که جنبه انحصاری ندارد به تدریج به دست مردم بسپاریم. نفت ما ملی است، جنگل‌های کشور ملی شده، راه‌آهن ملی است، دخانیات ملی است و انشاءالله صنعت ذوب آهن که بزودی اقدام به تأسیس آن خواهیم کرد نیز ملی خواهد بود.


ما در اقدامات اجتماعی که برای تأمین رفاه و آسایش اکثریت ملت صورت گرفته است به اندازه‌ای خارج از انتظار جلو رفته‌ایم. اکنون باید کوشش ما بر این باشد که ابتکارات خصوصی و قدرت تحرک نیروی مالی افراد را حمایت بیشتر کنیم مطالبی که گفتم حدت کمال یک جامعه مترقی امروز است و این‌ها هدف‌های ملی ما است که باید به آن برسیم، منتهی باید سطح درآمد ملی و درآمد فردی افراد مملکت بالا برود و از امکاناتی که هم اکنون در کشور فراهم شده است استفاده شود.


کلیه منابع مالی در بخش دولتی و خصوصی باید برای سازندگی ایران بسیج شود. ابتکارات خصوصی و قدرت محرک مالی افراد در محیط و اساس اجتماع سالم امروز ایران می‌تواند رشد اقتصادی را با سرعت بیشتر تأمین کند. انقلابی که ما در ششم بهمن پایه‌ریزی کردیم مترقی ترین اجتماع را بوجود آورده است، و اکنون فقط باید در راه سازندگی کوشش کرد.