سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی به اعلیحضرت فردریک نهم پادشاه دانمارک کاخ گلستان ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۴۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۱۳ ژانویهٔ ۲۰۱۵، ساعت ۲۱:۵۲ توسط Bellavista (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی به اعلیحضرت فردریک نهم پادشاه دانمارک کاخ گلستان ۱۴ اردیبهشت ماه ۱۳۴۲


در میهمانی شام رسمی کاخ گلستان، به افتخار اعلیحضرت پادشاه و علیاحضرت ملکه دانمارک


اعلیحضرتا
برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که امشب آن اعلیحضرت و علیاحضرت ملکه را در پایتخت کشوری که با اشتیاق بسیار انتظار دیدارشان را داشته است درجمع خویش می‌بینیم. خاطره سفری که علیاحضرت ملکه سال‌ها پیش از به اتفاق پدر تاجدار خویش به کشور ما کردند به قدری برای ما گرامی است که دیدار دوباره ایشان در واقع تحقق میل قلبی ما به پذیرایی مجدد از این میهمان عزیز و عالیقدر است. یقین داریم سفر آن اعلیحضرت نیز همین خاطره مطلوب را در ذهن همه مردم کشور ما بر جای خواهد گذاشت. ملت ما نه فقط در عصر حاضر بلکه از دیرباز نسبت به ملت دانمارک احساسی بسیار صمیمانه دارد، زیرا از آن زمان که آدام اولئاریوس نویسنده یک سفرنامه مهم اروپایی درباره ایران در سه قرن پیش به کشور ما آمد تا به امروز همواره محققین و دانشمندان عالیقدر دانمارکی خدمات بسیار با ارزشی به فرهنگ و تمدن ما انجام داده‌اند، و هم اکنون نیز کشور دانمارک صاحب گرانبهاترین مجموعه نسخ خطی کهن ما در تمام جهان یعنی کلکسیون منحصر به فرد کتب اوستایی و پهلوی است که در کتابخانه سلطنتی کپنهاگ نگاهداری می‌شود. هم چنین کشور اعلیحضرت دارای یکی از بهترین مراکز جهانی تتبع در تعلیم زبان‌های ایرانی یعنی انستیتوی زبانشناسی ایرانی دانشگاه کپنهاگ است. خدمات یکی از دانشمندان فقید کشور شما به نام آرتور کریستن سن به فرهنگ ایران و مجموعه آثار تحقیقی چهل ساله او درین باره به قدری برای ما با ارزش و گرامی است که اغراق نیست اگر گفته شود ما این دوست عالیقدر تمدن و فرهنگ خویش را به اندازه نوابغ علم و ادب خودمان عزیز می‌شماریم.


در عصر حاضر نه فقط در زمینه تتبعات و تحقیقات ایران شناسی بلکه در رشته امور صنعتی و فنی ما از کمک‌های پرارزش دانمارکی‌ها برخوردار بوده‌ایم و هستیم. مهندسین زبردست کشور شما در ساختن راه‌آهن سرتاسری ایران که از شاهکارهای فنی جهان است خدمت بسیار موثر و مهمی به مملکت ما انجام داده‌اند ، و در حال حاضرنیز کارشناسان دانمارکی متعددی در رشته‌های مختلف فنی و صنعتی با ما همکاری دارند. برای ما کشور دانمارک یک مظهر عالی پیشرفت‌های واقعی اجتماعی و معنوی و مادی و نمونه جامع یکی از مترقی ترین اجتماعات بشری است که در آن همه پیشرفت‌های مادی با سنن عالیه آزادی و دموکراسی و احترام به حقوق انسانی همراه است. خاطره‌ای که من از دیدرا کشور اعلیحضرت و مشاهده ترقیات آن در همه شئون دارم از بهترین خاطرات مسافرت‌های من به کشورهای مختلف جهان است.


اکنون که اعلیحضرت و والاحضرت گرامی از کشوری که دارای کهن سال ترین سنت سلطنتی اروپای امروز است قدم به کشوری نهاده‌اند که آن نیز یکی از با سابقه ترین سنن سلطنتی جهان را دارد، من از شهبانو و خودم و از طرف همه ملت ایران بدان اعلیحضرت و علیاحضرت ملکه خیرمقدم می‌گویم و سلامت و شادکامی اعلیحضرتین و والاحضرت پرنسس و خاندان جلیل سلطنتی دانمارک را خواهانم.