سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام گشایش دوره اجلاسیه مجلس سنا و مجلس شورای ملی ۱۴ مهر ماه ۱۳۴۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری بیست و یکم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

برنامه عمرانی سوم/سال‌های ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر هنگام گشایش دوره اجلاسیه مجلس سنا و مجلس شورای ملی ۱۴ مهر ماه ۱۳۴۴


با تأییدات خداوند متعال دوره اجلاسیه جدید مجلسین را افتتاح می‌نمایم.
در سالی که گذشت برنامه‌های انقلاب شاه و مردم و برنامه‌های مکمل آن‌ها بخوبی پیشرفت داشت. اجرای برنامه اول اصلاحات ارضی به پایان رسیده است و امیدواریم که برنامه دوم آن نیز تا آخر سال ۱۳۴۵ کاملاً تحقق یابد. اجرای قانون سهیم کردن کارگران در سود کارخانه‌ها با موفقیت توأم بوده است و باز هم پیشرفت بیشتری خواهد کرد.
سپاهیان دانش به بهترین وجهی به وظیفه ملی و بشری خود یعنی مبارزه با جهل و بیسوادی به صورتی قهرمانی مشغول هستند. سپاهیان بهداشت نیز با همین روحیه به انجام تکالیف بشردوستانه خود اشتغال دارند و یقین داریم که سپاهیان ترویج و آبادانی به نوبه خود همین موفقیت را به دست خواهند آورد.
اقتصاد مملکت و فعالیت خلاقه دولت و مردم بخوبی پیشرفت دارد.
در مبارزه با گرانی مصنوعی موفقیت‌هایی به دست آمده است و امیدواریم با ایجاد شرکت‌های تعاونی گوناگون این موفقیت‌ها بیشتر شود. البته انتظار داریم که خود مردم نیز در این راه سهم مؤثری بر عهده گیرند و فراموش نکنند که در مقابل هر کالایی که گران بفروشند مجبورند چندین کالای دیگر را گران بخرند و بنابراین مصلحت عمومی در این است که از گرانفروشی خودداری کنند.
در این سال کنگره جهانی مبارزه با بیسوادی با نتایج بسیار امیدبخشی در تهران تشکیل شد و باعث افتخار ایران است که در این راه پیشقدم بوده است. ما از عموم ممالک شرکت کننده در این کنگره و نمایندگان آن‌ها که با کمال علاقه و شایستگی وظایف بشری خود را انجام دادهاند تشکر می‌کنیم و صمیمانه موفقیت هر چه بیشتر این پیکار شرافتمندانه را در سراسر جهان خواستاریم. در این راه حتی حاضریم همانطور که در داخله مملکت خویش قسمتی از بودجه ارتش را برای مبارزه با بیسوادی به ایجاد سپاه دانش و غیره اختصاص دادیم در آینده برای پیشرفت نهضت جهانی مبارزه با بیسوادی باز هم قسمتی از بودجه نظامی خود را در این راه بدهیم.
از احساساتی که مردم ایران به مناسبت آغاز بیست و پنجمین سال سلطنت ما ابراز داشتند کمال حق شناسی و قدردانی را داریم. ما در تصمیم به انجام وظایف خود در راه خدمت به این آب و خاک و این ملت از هر موقعی راسخ تر هستیم و امید ما نسبت به آینده از هر وقت بیشتر است. ما در تأمین این آینده امیدبخش که بر اساس انقلاب شاه و مردم یعنی بر پایه عدالت اجتماعی و دموکراسی اقتصادی و از میان بردن هرگونه مظاهر عقب ماندگی پی ریزی شده است از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.
در امر کشاورزی سعی خواهد شد که بازده زراعتی با استفاده از آخرین اسلوب کشاورزی به حداکثر ممکن بالا برود. در ایجاد و تقویت شرکت‌های تعاونی اقدامات لازم انجام خواهد گرفت. برای صنعتی کردن مملکت تلاش مداوم خواهد شد.
موافقتنامه همکاری اقتصادی به منظور ایجاد ذوب آهن روز گذشته با دولت اتحاد جماهیر شوروی به امضاء رسیده است. به موازات این اقدام سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در رشته‌های راه‌آهن و لوله گاز و برق و سد زاینده رود و غیره انجام خواهد گرفت که توسعه صنعتی منطقه مرکزی مملکت را تأمین خواهد کرد. در سرتاسر مملکت سدهای عظیمی ساخته خواهد شد. همچنین صنایع پتروشیمی ایران شروع به کار خواهد نمود و استفاده از منابع گازهای طبیعی مملکت که پنجاه سال به هدر رفته است، آغاز خواهد گشت. امید است صنعت آلومینیوم کشور نیز بزودی شروع شود.
سرمایه گذاری افراد در سایر صنایع مورد تشویق و حمایت قرار خواهد گرفت و اصول تعاونی و بیمه‌های گوناگون اجتماعی تقویت خواهد شد.
برنامه‌های آموزشی در ایران زیر و رو خواهد شد. در ایجاد مدارس حرفه‌ای و همچنین دانشگاه‌های ایران به منظور فراهم آوردن وسایل تحصیلی دانشجویان ایرانی در داخله کشور تلاش بیشتری صورت خواهد گرفت. مبارزه با فساد به صورتی پیگیر ادامه خواهد یافت. کارهای مهم دیگری هست که می‌باید هر چه زودتر ترتیب آن‌ها داده شود.
وضع استخدامی مملکت باید روشن شود و به صورتی در آید که با اصول و احتیاجات امروزی تطبیق نماید.
لوایح قانون استخدام کشوری، قانون مالیات بر درآمد، قانون تجارت، قانون ایجاد صندوق توسعه کشاورزی ایران می‌باید مورد رسیدگی مجلسین قرار گیرد و برای اجراء آماده شود. مقررات مشوق توسعه کشتیرانی می‌باید هر چه زودتر تدوین گردد و لایحه قانونی بورس مورد رسیدگی قرار گیرد و با ایجاد آن تسهیلات زیادی در سرمایه گذاری‌های کوچک فراهم شود.
در امور خارجی خوشبختانه سیاست ملی ایران در سال گذشته با موفقیت کامل توأم بوده است. در راه تأمین صلح بین‌المللی و به منظور رسیدن به هدف عالی خلع سلاح عمومی کمافی‌السابق از جانب ما کوشش مجدانه به عمل خواهد آمد. در عین حال تا رسیدن بدین آرزوی عالی بشری متأسفانه وضع دنیا ایجاب می‌کند که ما در تقویت قوای تأمینیه مملکت بیش از پیش کوشا باشیم و نواقص موجوده خود را از این بابت مرتفع کنیم. به خواست خداوند متعال کشور ایران و ملت مسلمان و شریف آن روز بروز در راه خوشبختی و سربلندی قدم‌های استوارتری بر خواهند داشت و از درگاه خداوند مسئلت داریم که مجلسین ایران را در انجام وظایفی که از این بابت عهده دارند یاری فرماید.