سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود پرزیدنت پاکستان ذوالفقار علی بوتو کاخ نیاوران ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۲۶ دسامبر ۲۰۱۷، ساعت ۲۰:۲۹ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها) (اصلاح فاصلهٔ مجازی، اصلاح ارقام)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود پرزیدنت پاکستان ذوالفقار علی بوتو کاخ نیاوران ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۳۵۲


۲۱ اردیبهشت ۱۳۵۲ بیانات شاهنشاه در ضیافت رسمی شام به افتخار حضرت رئیس جمهموری پاکستان و بیگم بوتو (در کاخ نیاوران) حضرت رئیس جمهوری برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که از آن حضرت و بانو بوتو به عنوان دوستانی عالیقدر و گرامی در کشور خویش پذیرایی کنیم.

شما اکنون بار دیگر به دیدار ممکلتی آمده‌اید که یقین دارم خودتان به درجه علاقه و همبستگی قلبی مردم آن به کشور و ملت خویش واقف هستید و طبیعی است که این احساس عمومی ملت من، در جمع امشب ما نسبت به عالی‌ترین نماینده کشور پاکستان منعکس است.

ما نه تنها به شما به صورت رئیس یک کشور دوست و برادر و هم کیش و هم پیمان می‌نگریم، بلکه برای شخص آن حضرت به عنوان سیاستمداری که در شرایطی بسیار دشوار و استثنایی وجود خود را یکسره وقف خدمت به ملت خویش کرده‌اند احترامی عمیق احساس می‌کنیم. ما به خوبی می‌دانیم که شما در موقعیتی چنان حساس و بحرانی زمام سرنوشت جمهوری اسلامی پاکستان را به دست گرفتید و از نخستین لحظه قبول این مسئولیت با آزمایش‌هایی چنان سنگین مواجه بودید که نظیر آن برای زمامدار یک کشور دیگر کمتر سابقه داشته است.

شما همه این مشکلات را به شهامت و ایمان و با روح پایداری و با توجه کامل به مسئولیت خطیری که با قبول این مقام در برابر ملت خویش و در برابر تاریخ به عهده گرفتید استقبال کرده‌اید، و امیدوارم که به خواست خداوند در این تلاش و کوشش عظیم که هدف آن تأمین پیشرفت و سعادت ملت پاکستان است با موفقیتی روزافزون همراه خواهید بود.

چند هفته پیش ما با خوشوقتی بسیار شاهد تصویب قانون اساسی پاکستان بودیم که مسلماً سنگ بنای آینده کشور شما است.

این کار مهم در شرایطی صورت گرفت که بخوبی منعکس کننده رشد سیاسی و پختگی فکری ملت پاکستان بود، و شک نیست که همین عامل ضامن اصلی اجرای موفقیت آمیز این قانون اساسی مترقی و دمکراتیک خواهد بود.

درباره روابط همه جانبه دو کشور ما، شاید احتیاجی به تذکر خاص نباشد، زیرا همه می‌دانند که این روابط از عالی‌ترین نمونه‌های نوع خود در جهان کنونی است.

امروز ایران و پاکستان با پیمان مرکزی و همکاری‌های عمران منطقه‌ای و با برنامه‌های همکاری وسیعی در همه رشته‌ها به یکدیگر پیوسته‌اند، و بالاتر از آن بین رؤسای دو کشور بطور منظم تماس‌های شخصی برقرار است. در ماه‌های گذشته دو کنسولگری جدید ایران در لاهور و پیشاور، دو شهری که در تاریخ فرهنگ ایران مقامی خاص دارند و ما همواره علاقه‌ای قلبی نسبت بدان‌ها احساس کرده‌ایم تأسیس شده است.

همکاری‌های فرهنگی در کشور ما در مقیاسی روزافزون ادامه دارد که یکی از بارزترین نمونه‌های آن فعالیت بسیار گسترده کمیته‌های برگزاری جشن دو هزار و پانصدمین سال بنیانگذاری شاهنشاهی ایران در پاکستان بود.

در زمینه جهانی، دو کشور ما صمیمانه از سیاست همکاری و تفاهم بین‌المللی پیروی می‌کنند و البته به عنوان دو مملکت اسلامی ما پشتیبانی خاص از منافع کلیه برادران مسلمان خود و پیشرفت و سعادت عالم اسلام داریم.

امروزه بر هیچکس پوشیده نیست که سیاست ایران بر اساس صلح جویی و پیروی از ایده آل‌های بشردوستانه متکی است، و یقین است که سیاست پاکستان نیز غیر از این نیست.

حضرت رئیس جمهوری،

با آرزوی موفقیت شما در تلاش و کوشش خطیری که بر عهده دارید و آن را با کمال شایستگی و شهامت ادامه می‌دهید، سلامت و شادکامی شخص آن حضرت و بانو بوتو و ترقی و رفاه روزافزون ملت دوست و برادر و هم کیش و هم پیمان پاکستان را خواستارم.