سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود اعلیحضرت سلطان قابوس سلطان عمان در کاخ نیاوران ۱۱ اسفند ماه ۱۳۵۲

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۲ خورشیدی تازی

تصمیم‌های مجلس


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به سرفرازی ورود اعلیحضرت سلطان قابوس سلطان عمان در کاخ نیاوران ۱۱ اسفند ماه ۱۳۵۲


اعلیحضرتا

برای من مایه کمال خوشوقتی است که ورود آن اعلیحضرت را به کشور خویش شادباش بگویم. ما حضور شما را در مملکت خود به عنوان رئیس یک کشور برادر و همکیش که با ما اشتراک منافع بسیار نزدیک و حیاتی دارد گرامی می‌داریم و امیدواریم شما و همراهانتان در مدت اقامت در ایران خود را از هر جهت در کشور خویش احساس کنید.

ایران و عمان از نظر نزدیکی جغرافیایی از دوران‌های بسیار کهن رابطه‌ای نزدیک داشته‌اند که طبعاً در عصر اسلامی بر اثر علائق همکیشی این رابطه باز هم نزدیکتر شده است. موقعیت خاص سرزمین شما در مدخل تنگه هرمز که پیوسته برای ایران دروازه ارتباط دریایی با دیگر نقاط جهان بوده است ما را همواره به سرنوشت مردمی که در این سرزمین زندگی می‌کرده‌اند علاقمند ساخته است، و بدیهی است امروز که عامل نفت کشورهای ما و شما و کلیه سرزمین‌های دیگر پیرامون خلیج فارس را به صورت یک منطقه حساس جهان درآورده این اشتراک منافع از هر وقت دیگری مهمتر و قطعی تر شده است.

اهمیت روزافزون موقعیت ایران و کشور شما در صحنه جهانی، طبعاً این منطقه جغرافیایی را در مرکز توجه سیاست‌ها و محاسبات مختلفی قرار داده است که لزوم توجه کامل بدان‌ها هشیاری و آمادگی روزافزونی را از جانب کلیه کشورها و ملت‌های همجوار این دریا ایجاب می‌کند، زیرا چنانکه بارها متذکر شده‌ایم امنیت خلیج فارس برای همه ما اهمیت حیاتی دارد. دولت من بارها با صراحت و قاطعیت نه تنها هرگونه اعمال نفوذی را در این منطقه از طرف نیروهای خارج از قلمرو سرزمین‌های خلیج محکوم ساخته، بلکه هرگونه اخلال و خرابکاری را نیز در این سرزمین‌ها از این لحاظ که امنیت این منطقه را به خطر می‌اندازد مردود شناخته است. بدین جهت ما اعلام داشته‌ایم که ایران آماده هرگونه کمک به کشورهای آزاد و مستقل حوزه خلیج فارس است و چنانچه هر یک از آن‌ها از ما تقاضای کمک کند ایران به یاری آنان خواهد شتافت تا از این راه ثبات و امنیت عبور و مرور در خلیج فارس که یک راه آبی بین‌المللی و در عین حال تنها راه دریایی ایران به اقیانوس هند و از آن جا به تمام جهان است تأمین گردد.

باید در این فرصت متذکر شوم که به عقیده من تأمین این امنیت نه فقط مستلزم برخورداری از قدرت نظامی است، بلکه در عین حال لازم است بهبود وضع زندگی ملل این منطقه و اصلاحات عمیق اجتماعی و فرهنگی در کشورهای خلیج، راه را برا خرابکاری‌ها و تحریکات مختلفی که ممکن است به صورت‌های گوناگون از طرف عُمال بیگانگان انجام گیرد ببندد، زیرا این خرابکاری‌ها فقط می‌تواند در محیط‌هایی محروم از رفاه اقتصادی و از عدالت اجتماعی امکان عرض وجود پیدا کند، و هر قدر این رفاه و عدالت بیشتر شود خودبخود محیط برای توفیق تحریکات نامساعدتر خواهد شد.

خوشبختانه ما شاهد آن هستیم که اکنون تحت رهبری آن اعلیحضرت تلاش‌های وسیعی در عمان برای از میان بردن آثار بی‌عدالتی‌های گذشته و استقرار یک نظام نوین مترقی انجام می‌گیرد. در این مورد میل دارم با خوشوقتی به جملاتی از نطق سال گذشته شما خطاب به ملت تان اشاره کنم که فرمودید:

«نخستین هدف ما این است که در راه بالا بردن سطح زندگی مردم خود در تمام رشته‌ها تلاش کنیم تا قیافه کشوری را که در روز ۲۴ ژوئیه ۱۹۷۰ تحویل گرفتیم بکلی تغییر دهیم و برای هموطنان عُمانی خود یک محیط سالم اقتصادی و اجتماعی فراهم سازیم.»

این سیاست مدبّرانه و واقع بینانه آن اعلیحضرت باعث شده است که کشور عمان نه فقط از نظر داخلی رو به ترقی رود، بلکه در صحنه بین‌المللی نیز مقامی شایسته احراز کند، بطوری که مملکت شما اکنون گذشته از اتحادیه عرب در سازمان ملل متحد و سازمان‌های بین‌المللی متعدد دیگر از قبیل یونسکو، سازمان‌های خوار و بار و کشاورزی و بهداشت جهانی، بانک بین‌المللی توسعه و ترمیم و صندوق بین‌المللی پول و غیره عضویت دارد، و در کنفرانس اسلامی اخیر لاهور نیز نقش کشور شما نقش مثبت و مؤثری در تقویت همبستگی اسلامی بود. ما در ایران، نتایج این کوشش‌های شما را با علاقمندی دنبال می‌کنیم و می‌دانیم که اکنون کشور شما برنامه‌های متعددی را در امر راه سازی، بهره برداری از منابع کشاورزی، ایجاد قطب‌های مختلف صنعت و فلاحت، توسعه آبیاری و استفاده از کود شیمیایی و ایجاد کشتزارهای نمونه گندم و پنبه، توسعه کشتیرانی بازرگانی، دامداری، صید ماهی و مروارید و طبعاً در زمینه نفت در دست اقدام دارد. از طرف دیگر ما شاهد پیشرفت فعالیت‌های شما در زمینه‌های آموزشی و فرهنگی هستیم و ایجاد مدارس تازه و افزایش منظم تعداد دانش آموزان را به عنوان یک وثیقه مطمئن آینده کشور شما با نظر خوشوقتی تلقی می‌کنیم.

روابط همکاری ایران و عُمان بر اساس حسن تفاهم و اشتراک منافع، پیوسته رو به افزایش است. هم اکنون دو مرکز مهم اقتصادی ما یعنی بانک ملی ایران و شرکت سهامی بیمه ایران در عُمان نمایندگی دارند، و هواپیمایی ملی ایران نیز از نخستین روزهای سال آینده ایرانی پروازهای منظم خود را بین تهران و مسقط آغاز خواهد کرد.

بدیهی است تقویت و توسعه آینده روابط دوستی و همکاری دو کشور، نه تنها به سود هر دو ملت بلکه به سود تحکیم امنیت و ثبات این منطقه حساس جهان یعنی عملاً به سود صلح و ثبات بین‌المللی است.

با آرزوی استحکام هر چه بیشتر این همکاری، تندرستی و شادکامی آن اعلیحضرت، رفاه و ترقی روزافزون ملت برادر و مسلمان عمان، و عظمت و سعادت عالم اسلامی را خواستارم.