سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی رسمی به سرفرازی حضرت انور سادات پرزیدنت مصر کاخ نیاوران ۲۵ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی رسمی به سرفرازی حضرت انور سادات پرزیدنت مصر کاخ نیاوران ۲۵ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی


حضرت رئیس جمهوری و بانو،
برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که یک بار دیگر مقدم شما و بانو سادات را به کشور خودمان شادباش بگوییم، کشوری که همواره با کمال علاقمندی و صمیمیت آماده پذیرایی شما به عنوان یک دوست عالیقدر و به عنوان یکی از شایسته‌ترین رهبران جهان امروز است، و از شما نیز انتظار دارد که در اینجا واقعاً خود را در خانه خویش احساس کنید.
شما برای ما نه تنها نماینده اول کشوری هستید که یکی از قدیمی‌ترین روابط تاریخ جهان در طول هزاران سال، ما را با آن پیوند داده‌است، بلکه در عین حال زمامدار بزرگی هستید که سرنوشت کشور کهنسال و اصیل خویش را در یکی از حساس‌ترین مراحل تاریخ مصر و تاریخ جهان با کمال شایستگی و صلاحیت رهبری می‌کند. مسئولیتی که شما بر عهده دارید، مسلماً یکی از سنگین‌ترین مسئولیت‌هایی است که یک زمامدار می‌تواند بار آن را به دوش گیرد، ولی ما با کمال علاقه شاهد آن هستیم که شما با چه خردمندی و درایت شایان ستایشی این وظیفه خطیر را ایفا می‌کنید. شما، همان طور که لازمه یک زمامدار واقعی است، شهامت را با واقع‌بینی و قاطعیت را با دوراندیشی درآمیخته‌اید و همواره نشان داده‌اید که دفاع از مصالح واقعی کشور خویش را تنها رسالت حقیقی خود می‌شمارید. خوشبختانه در طی این راه دشوار، شما از پشتوانه استوار اعتماد و پشتیبانی بی‌دریغ ملت خویش برخوردارید. من خود در سفر اخیر خویش به مصر از نزدیک شاهد این پیوند عمیق شما و ملتتان بودم و با خوشوقتی احساس کردم که شما با اتکا به این پشتوانه نیرومند، کاملاً خواهیدتوانست راهی را که با شهامت بسیار در راه تأمین مصالح کشور خویش در پیش گرفته‌اید، با قدرت و قاطعیت دنبال کنید.
نیازی به تذکر این نکته نیست که تا آنجا که به ایران مربوط می‌شود، ما به عنوان یک دوست واقعی و یک دل، با اعتقاد راسخ به درستی و سازندگی راهی که شما در پیش دارید، با شما و در کنار شما هستیم. شاهد عملی این نزدیکی، همکاری روزافزونی است که اکنون در زمینه‌های سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و شئون مختلف دیگر، میان ایران و مصر برقرار است. دو کشور ما امروز از راه قراردادهای مودت، بازرگانی، قضایی، فرهنگی، اطلاعاتی، موافقتنامه‌های هوایی و جهانگردی، مبادلات دانشجویی و غیره با یکدیگر ارتباطی همه جانبه دارند، که اجرای طرح‌های مشترک عمرانی و آبادانی و صنعتی و مالی، این همکاری را در مقیاسی وسیع توسعه داده‌است. دید و بازدیدهای مقامات رسمی دو کشور که اکنون به صورت یک سُنت ثابت در آمده‌است، نشان دهنده گسترش روزافزون این همکاری‌ها است.
سال گذشته تقریباً در همین روزها، به دعوت محبت‌آمیز آن حضرت، ولیعهد ایران طی نخستین سفر رسمی خود در خارج از کشور خویش، در بازگشایی ترعه سوئز و منطقه آزاد پورت سعید شرکت جستند. این دیدار که در همراهی آن حضرت انجام گرفت و ولیعهد خاطرات بسیار خوبی از آن همراه آورده‌اند، طبعاً منعکس‌کننده بهترین آرزوهای ملت ایران برای پیروزی کامل ملت در استیفای حقوق ملی خود و اجرای موفقیت‌آمیز برنامه‌های وسیع سازندگی و پیشرفت بود.
دیدار کنونی آن حضرت از ایران، به من فرصت آن می‌دهد که بار دیگر از پذیرایی بسیار گرم شما و دولت مصر، چه در سفر شهبانو و من که طی آن دیدار آثار شکوه و عظمت مصر کهن و تلاش سازنده مصر نوین ما را عمیقاً تحت تأثیر قرار داد، و چه در سفر ولیعهد ایران، سپاسگزاری کنم.
حضرت رئیس جمهوری،
ما به خوبی آگاهیم که اکنون شما با چه مسائل دشوار و سنگینی روبه‌رو هستید، زیرا شما در مواجهه با این مسائل، نه تنها رئیس جمهوری یک کشور بزرگ عربی به شمار می‌آیید، بلکه در عین حال مسائل تمام جهان اسلامی و مسئله صلح جهانی نیز در پیش روی شما است. ولی ما به این واقعیت نیز آگاهیم که در این مورد شایستگی و درایت شما از هر جهت جوابگوی این دشواری‌ها است. سیاست مدبرانه و واقع‌بینانه شما در مقابله با این مسائل، تأیید و پشتیبانی اکثریت قریب به اتفاق کشورهای جهان را در سازمان ملل متحد و در صحنه سیاست جهانی جلب کرده‌است، زیرا راه شما راه حق و صدای شما صدای منطق است. بدیهی است اصولی که شما درمورد بازگرفتن سرزمین‌های اشغال‌شده عربی و احقاق حقوق حقه ملت فلسطین از آن دفاع می‌کنید، مورد تأیید کامل ما است و ما چه در مجامع بین‌المللی و چه در زمینه عملی، پیوسته از این اصول که منطبق با قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد است، پشتیبانی کرده‌ایم و خواهیم کرد.
در این فرصت مایلم مراتب نگرانی و تأثر عمیق خودم و همه ملت ایران را از بابت حوادث غم‌انگیز و ناگوار کنونی لبنان ابراز دارم و صمیمانه آرزو کنم که هر چه زودتر صلح و آرامش به این کشور باز گردد.
با آرزوی قلبی، موفقیت شما و ملتتان، تندرستی و شادکامی شخص شما حضرت رئیس جمهوری و بانو سادات، رفاه و پیشرفت روزافزون ملت نجیب برادر و دوست و هم کیش مصر، توسعه و تقویت هر چه بیشتر روابط دوستی و همکاری دو کشور، سعادت و ترقی جهان اسلامی و صلح و تفاهم بین‌المللی را خواستارم.