سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی شورای عالی پیشاهنگی ۱۶ اسفند ۱۳۴۲

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه انقلاب شاه و مردم درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی

پیشاهنگی ایران


سخنان اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در باریابی شورای عالی پیشاهنگی ۱۶ اسفند ۱۳۴۲


جلسات سالانه پیشاهنگی از جهات متعددی بسیار مفید است. تقاضاها و پیشنهاداتی که کرده‌اید شایان توجه است و دستورات مقتضی برای مطالعه و تا سر حد امکان انجام به قسمت های مربوطه داده خواهد شد. در فواید پیشاهنگی در دفعات گذشته صحبت کرده‌ام. امروز بیش از هر موقعی روحیه‌ای که در پشت سر پیشاهنگی در زندگی روزانه او، در آمال و آرزوهای فردی و بشری او به عنوان عضو خانواده این مملکت وجود دارد روحیه‌ای عالی است و تطبیق آن با تحولات اجتماعی مملکت امری بدیهی و واضح است، زیرا انقلاب بزرگ اجتماعی که در این مملکت صورت گرفته است کاملاً با هدف‌های عالی پیشاهنگی تطبیق می‌کند.


هدف های عالی شما راستگویی، خدمت به همنوع، کار و فعالیت در یک محیط برابری و برادری است. اقداماتی که در این مملکت صورت گرفته نیز همه برای این است که تمام افراد این مملکت از زن و مرد با حقوق مساوی همانطوری که خداوند همه را یکسان و آزاده خلق فرموده است بتوانند برای خودشان و خانواده و اجتماعات و مملکتشان مفید واقع بشوند. مساوات عموم در برابر قانون همان چیزی است که جزء مرام پیشاهنگی است، و امکان مساوی برای پیشرفت به نسبت استعداد و پشتکار هم از اصول محیط پیشاهنگی است. تربیت شما، محیط زندگی شما، آرمان هایی که انگیزه خدمت و زندگی شما است با انقلاب بزرگ اجتماعی ایران تطبیق می کند. بنابراین هم خود شما که الآن در این لباس هستید باید روز بروز کوشاتر باشید و هم می باید کسانی را که در آینده در این لباس در خواهند آمد هر روز با اراده بیشتر و با آمادگی زیادتری تربیت بکنید و تحویل جامعه بدهید. آرزوی ما این است که تمام جوان های مملکت تا جایی که امکان دارد یا حقیقتاً وارد پیشاهنگی بشوند و تمام تعالیم و مقررات آن را یاد بگیرند و یا لااقل روحاً و جسماً آماده پذیرش این افکار و این نیات باشند. اگر مثلاً اغلب بچه های ما و پسران و دختران ما در دهات این اصول اولیه و تعلیمات پیشاهنگی را یاد بگیرند خواهید دید که چگونه در عرض مدت کوتاهی بکلی از لحاظ راه و روش و روحیه و حتی قدرت جسمی تغییر خواهند کرد.


امید من این است که هر وقتی که در دهکده‌ای و جای دور افتاده‌ای قدم می‌نهم هر چه بیشتر نونهالان این مملکت را یا ملبّس به این لباس ببینم یا لااقل احساس کنم که اطلاعات کافی از مقررات شما دارند. پیشاهنگی ما در این سال‌های اخیر مسلماً ترقی کرده است و باید باز هم بیشتر از این پیش برود. می‌باید روز بروز بر تعداد اردوهای پیشاهنگی خود بیفزایید و وسایل پذیرایی آن را کامل تر کنید. جمبوری‌های داخلی خودمان را باید تکرار بکنیم و هر سال با وسعت بیشتر و وسایل زیادتر خود را آماده پذیرش و داشتن جمبوری بین‌المللی نیز بنماییم. البته زحمات کسانی که در این راه خدمت کرده‌اند مورد تقدیر است و مطمئن هستم که روز بروز با عزمی راسخ تر و معلومات بیشتر و امکانات بیشتری به این کار مفید ادامه خواهند داد.