زد و خورد مسلحانه تروریست‌های چریک فدایی با پلیس در خیابان عباس‌آباد ۳۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
نسخهٔ تاریخ ‏۹ آوریل ۲۰۲۳، ساعت ۲۰:۵۳ توسط Bellavista1 (گفتگو | مشارکت‌ها)
(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخه جدیدتر← (تفاوت)
پرش به ناوبری پرش به جستجو
حقوق بشر توطئه جیمی کارتر و جبهه ملی و اسلامیون دامی علیه شاهنشاه ایران سازمان تروریستی چریک‌های فدایی خلق

سازمان‌های تروریستی برای براندازی حکومت مشروطه پارلمانی در ایران

کنفدراسیون دانشجویان ایرانی
TerroristsCherikFadaiClashPolice2Tir2535a.jpg

زد و خورد مسلحانه تروریست‌های چریک فدایی با پلیس در خیابان عباس‌آباد ۳۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

در پی یک درگیری مسلحانه میان مأمورین انتظامی و تروریست‌ سازمان چریک‌های فدایی خلق تروریست علیرضا رحیمی علی آبادی در خیابان‌های عباس‌آباد و تهران‌نو کشته شد.

ساعت ده و پنج دقیقه بامداد، مأمورین برآن بودند که تروریست خطرناکی به نام علیرضا رحیمی علی آبادی را در خیابان عباس‌آباد نزدیک سینما شهر فرنگ دستگیر نمایند، تروریست علی آبادی دریافت که در محاصره پلیس است و ناگهان به سوی مأمورین آتش گشود و دقایقی چند پس از تیراندازی متقابل از پای درآمد.

بامداد روز دوشنبه ۳۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی همزمان دو گزارش درباره جای رفت و آمد علیرضا رحیمی آبادی و نهانگاه تروریست دیگری دریافت گردید. در یکی از این گزارش‌ها آمده بود که علیرضا رحیمی علی‌آبادی بیشتر در خیابان عباس‌آباد نزدیک سینما شهر فرنگ دیده شده است. با دریافت این گزارش منطقه زیر کنترل قرار گرفت و نزدیک به ساعت ده و پنج دقیقه دیده شد که این تروریست به منطقه عباس آباد وارد شد و بسیار نگران پیرامون خود را می پایید و در برابر سینما مشغول قدم زدن گردید. در این هنگام مأمورین با کم کردن فاصله خود با او برآن شدند که وی را دستگیر سازند. خرابکار مسلح که خود را در محاصره مأمورین دید با شلیک گلوله کوشش کرد تا از منطقه بگریزد ولی با آتش متقابل مأمورین کشته شد. در بازرسی انجام شده از این خرابکار یک قبضه سلاح کمری ۲۱۲ تیر فشنگ و یک نارنجک جنگی به دست آمد.

آقای محمودی مدیر تعمیر مبل در نزدیکی سینما شهر فرنگ در مورد برخورد مأمورین و تروریست در این منطقه گفت: ساعت ۱۱ بود و ما در قسمت کارگاه به کار اشتغال داشتیم که ناگهان صدای انفجارهایی را شنیدیم. من تصور کردم که صدای موتور خراب یک اتومبیل است، اما وقتی کنار پنجره آمدم دیدم آقایی با مسلسل در حال شلیک کردن است و در همین لحظه گلوله‌ای به شیشه اصابت کرد و خرده شیشه‌ها نیز به پشت یکی از شاگردانم برخورد کرد اما خوشبختانه زخمی نشد. اندکی پس از آن یک مأمور به کارگاه وارد شد و به ما سپارش کرد برای حفظ جان‌مان از جلوی شیشه کنار برویم و تا پایان تیراندازی بیرون نیاییم. تیراندازی ده تا پانزده دقیقه ادامه یافت تا سرانجام تروریست به قتل رسید.

علی مصلایی یکی دیگر از کسانی که گواه برخورد مأمورین انتظامی با تروریست چریک فدایی در نزدیکی سینما شهر فرنگ بود در این باره گفت: من برای رزرو بلیط رهسپار سینما شهر قصه بودم که ناگهان سدای تیراندازی بلند شد و چشمم به مردی افتاد که به سوی دیگران شلیک می‌کرد. بی درنگ خود را به جان پناهی رساندم و آن رخداد را از آن‌جا نگاه کردم. پس از یک تیراندازی ده دوازده دقیقه‌ای مردی که بعداً فهمیدم تروریست بوده است، گلوله خورد و از پای درآمد. یکی دیگر از کسبه نزدیک سینما شهر فرنگ نیز گفت، چند بار این تروریست را در این دور و بر دیده بودم اما هیچگاه فکر نمی‌کردم این شخص که چون ده‌ها هزار نفر دیگر روزانه از برابر مغازه من می‌گذرد، یک تروریست باشد. البته در روز دستگیری این آدمکش من متوجه بودن او در محل نبودم، تنها هنگامی که گلوله خورد و از پای درآمد دریافتم این شخص ظاهراً عادی یک آدمکش است.


تروریستی که در وحیدیه به قتل رسید به گفته شهود ماجرا، خیلی عجولانه و بی هدف تیراندازی می‌کرد و به همین جهت هم سبب قتل یک عابر جوان شد. مأموران برای آنکه به کسی آسیب نرسد او را تا نقطه خلوتی تعقیب کرده بودند اما علیرغم این احتیاط، یک نفر کشته شد و یک مأمور نیز جراحت برداشت. سیروس صالحی نژاد که این ماجرا را از نزدیک دیده می‌گفت: علیرغم اخطارهای مأمورین، تروریست مرتباً شلیک می‌کرد. من حتی دیدم قصد داشت نارنجکی را پرتاب و منفجر کند اما پیش از انجام این نیت هدف گلوله قرار گرفت. رضا خورنشان از اهالی وحیدیه نیز که شاهد تیراندازی بود گفت اگر تروریست به اخطارهای مأمورین که کاملاً او را محاصره کرده بودند و بر وی مسلط بودند، توجه می‌کرد نه خودش کشته می‌شد و نه یک عابر جوان.

در گزارش رسیده دیگر اشاره شده بود که جوان تنهایی با اجاره یک اتاق در یکی از خانه‌های پر جمعیت وحیدیه در آن منطقه زندگی می کند و رفت و آمدهای گمان برانگیز دارد. مأمورین در پی‌گیری‌های بعدی و غیر محسوس خود دریافتند که جوان مشکوک مسلح بوده و در محل مسکونی با هیچکس دیگری مراوده ندارد. به این ترتیب با اطمینانی که در مورد مسلح بودن نامبرده حاصل شد پس از نیمروز همان روز مأمورین در منطقه مستقر و خانه خرابکار را تحت نظر قرار دادند.

نظر به اینکه منطقه عملیات پر جمعیت بود و بیم آن می‌رفت که هنگام درگیری مسلحانه مردم بیگناه و غیر مسئول آسیب ببینند کوشش بر آن بود که حتی‌المقدور با بردباری کامل تأمل شود تا خرابکار هنگامی که بار دیگر از خانه خارج می‌شود در یک محدوده کوچک و جایی که مناسب باشد دستگیر گردد. استقرار مأمورین بر مبنای پیش‌بینی انجام گردید. خرابکار که ساعتی بعد از خانه‌اش خارج شده بود متوجه وضع غیر عادی و حضور مأمورین شد و فوراً با سلاح کمری اقدام به تیراندازی نمود و در صدد پرتاب نارنجک برآمد. بر اثر این تیراندازی جوان عابری مورد اصابت گلوله واقع و در دم کشته شد و یکی از مأمورین نیز که در فاصله نزدیکی با خرابکار قرار گرفته بود از ناحیه پا مورد اصابت گلوله قرار گرفت و آسیب دید. مأمورین دیگر با مشاهده این وضعیت و برای جلوگیری از ادامه تیراندازی و از پای انداختن خرابکار مسلح ناگزیر به تیراندازی شده، نتیجتاً نامبرده را از پای درآوردند. از این تروریست نیز یک قبضه سلاح کمری و ۸ تیر فشنگ و یک نارنجک جنگی به دست آمد. متعاقب کشته شدن تروریست مخفی گاه او مورد بازرسی قرار گرفت و مقادیری مواد منفجره و مدارک و اسناد مربوط به گروه‌های تروریست به دست آمد. هویت این خرابکار بعداً اعلام خواهد شد.۲۹ خرداد ماه ۲۵۳۵ پس از نیمروز مأمورین محل پنهان شدن تروریست دیگری را که در یکی از خانه‌های منطقه وحیدیه قرار داشت شناسایی نمودند و پس از خروج وی از خانه هنگامی که برآن شدند که وی را دستگیر نمایند، تروریست مزبور برای فرار از دست مأمورین اقدام به تیراندازی نمود و بر اثر این تیراندازی جوانی که از آنجا می گذشت کشته شد و به پای یکی از مأمورین نیز گلوله شلیک شد و به سختی زخمی شد. مأمورین دیگر بی درنگ با تیراندازی متقابل به آتش آدمکشان چریک فدایی جواب دادند و در جریان این برخورد سرانجام تروریست کشته شد. در تماسی که پیرامون چگونگی این برخوردها با مراجع مسئول حاصل گردید، مقامات مطلع اظهار داشتند یکی از دو نفر خرابکار که در برخوردهای مسلحانه ۲۷ خرداد ماه به هلاکت رسید از جمله آدمکشانی بود بود که نزیدک به دو سال پنهانی به تلاش‌های خرابکارانه دست زده و در جریان برخی عملیات تروریستی و خرابکاری دخالت و مشارکت نموده بود.