دیدار رسمی چهار روزه حسن بن طلال ولیعهد کشور اردن هاشمی و بانو از ایران ۲۲ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه رضا شاه پهلوی والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران

اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر بزرگ ارتشتاران

درگاه شهبانو فرح پهلوی
شاهنشاه آریامهر و شهبانو در میهمانی به افتخار حسن بن طلال ولیعهد اردن
ولیعهد ایران و ولیعهد اردن

دیدار رسمی چهار روزه حسن بن طلال ولیعهد کشور اردن هاشمی و بانو از ایران ۲۲ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

۲۲ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵ به فراخوان والاحضرت همایون ولایتعهد پیش از نیمروز والاحضرت حسن بن طلال ولیعهد کشور اردن هاشمی و همسرشان والاحضرت ثروت وارد تهران شدند.[۱] میهمانان عالی‌قدر والاحضرت ولایتعهد برای چهار روز دیدار رسمی در ایران خواهند ماند. در این اقامت چند روزه، دیدارهایی بین ولیعهد ایران و ولیعهد اردن دست خواهد داد و میهمانی نیز از سوی اعلیحضرتین به افتخار والاحضرت حسن بن طلال و همسرشان برگزار خواهد شد.

والاحضرت ولایتعهد اردن هاشمی پس از نیم روز ۲۲ اردیبهشت ماه با نهادن تاج گل به آرامگاه اعلیحضرت رضاشاه کبیر نسبت به سردار بزرگ ایران ادای احترام نمودند و سپس به همراه همسرشان والاحضرت ثروت از موزه جواهرات سلطنتی دیدن کردند. میهمانان عالی‌قدر والاحضرت ولایتعهد در میهمانی شامی که از سوی سفیر اردن هاشمی در دربار شاهنشاهی برپا شد، شرکت جستند.

والاحضرت ولیعهد اردن و همسرشان دومین میهمانان رسمی والاحضرت همایون ولایتعهد ایران هستند. سال گذشته اعلیحضرت «خوآن کارلوس» پادشاه اسپانیا که در آن زمان ولایتعهد آن کشور بودند، به اتفاق شاهزاده خانم سوفی، همسرشان، میهمان رسمی والاحضرت ولایتعهد بودند. از این رو والاحضرت ولیعهد سال گذشته برای نخستین بار در یک آیین استقبال رسمی و بدرقه رسمی در فرودگاه مهرآباد حضور یافتند و امروز دومین میهمان معظم‌له قدم به تهران گذارده است. والاحضرت ولیعهد در سفرهایی که به خارج از کشور داشته‌اند با شخصیت‌های بسیاری آشنا شده‌اند.

سال گذشته در یک سفر غیر رسمی والاحضرت ولیعهد با پرزیدنت ژیسکاردستن رئیس جمهوری فرانسه و اعلیحضرت اولاف پنجم پادشاه نروژ ملاقات کردند. این ملاقات‌ها و دیدارها و گفتگوهایی که بین ولیعهد نوجوان کشورمان و شخصیت‌های جهانی انجام می‌گیرد، اولین گام‌های ورود ولیعهد به دنیای سیاست بین‌المللی است. والاحضرت ولیعهد که هم اکنون دانش‌آموز دوره دبیرستان هستند، علاوه بر گذراندن دوره تحصیلی به فراگیری اقتصاد و حقوق بین‌المللی و خلبانی مشغول هستند و در هر فرصتی که پیش آمده سفری به نقطه‌ای از کشورهای جهان داشته‌اند. دو سال پیش والاحضرت ولیعهد سفری به قاره آمریکا کردند و بسیاری از موزه‌ها و مراکز فرهنگی این قاره را مورد بازدید قرار دادند. سال پیش در سفری طولانی به اروپا، چند کشور اروپایی را از نزدیک مشاهده کردند. اولین سفر رسمی والاحضرت ولایتعهد، سفر به کشور مصر بود که در خرداد ماه سال گذشته انجام گرفت. والاحضرت در سفر رسمی به مصر که بنا به دعوت پرزیدنت انور سادات رئیس جمهوری مصر انجام گرفت، در مراسم بازگشایی آبراه سوئز حضور یافتند و به همراه پرزیدنت سادات بر روی ناوشکن ۶ اکتبر به مدت شش ساعت از کانال سوئز عبور فرمودند. والاحضرت ولایتعهد در اولین سفر رسمی به خارج از کشور، اولین نطق رسمی خود را نیز به زبان انگلیسی ایراد کردند. والاحضرت روز چهاردهم خرداد ماه سال گذشته از ارتش سوم و بندر آزاد «پورت سعید» و استحکامات خط دفاعی بارلو دیدن کردند.

پرزیدنت سادات- صحنه‌ای از سفر رسمی والاحضرت ولیعهد به جمهوری عربی مصر. والاحضرت پس از گذر از کانال سوئز در کنار پرزیدنت سادات به بندر اسماعیلیه «عروس سوئز» قدم می‌گذارند. استقبال مردم مصر در سفر چهار روزه رسمی ولیعهد به مصر شکوهمند و کم نظیر بود. در عکس در قسمت پایین والاحضرت ولیعهد و پرزیدنت سادات و چند تن از فرماندهان ارتش مصر هنگام ورود به اسماعیلیه و در حالیکه مورد استقبال گرم مردم قرار گرفته‌اند دیده می‌شوند.

ولیعهد انگلستان- پرنس چارلز ولیعهد انگلستان در بازگشت از نپال در اسفند ماه دو سال پیش یک روز بطور خصوصی در تهران اقامت داشتند و در این مدت کوتاه ولایتعهد ایران و انگلستان یک جلسه ملاقات و گفتگو داشتند.

آقای حسنی مبارک معاون رئیس جمهوری مصر در سفر به تهران به حضور والاحضرت همایون ولایتعهد باریافت. حسنی مبارک در سفر رسمی والاحضرت همایون ولایتعهد به جمهوری عربی مصر، میهمانی به افتخار والاحضرت ترتیب داده بود.

۲۳ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵ والاحضرت حسن بن طلال ولیعهد کشور اردن هاشمی که به دعوت رسمی والاحضرت همایون ولایتعهد از کشورمان دیدن می‌کنند، بامداد ۲۳ اردیبهشت ماه با آقای مهندس روحانی وزیر کشاورزی دیدار کردند و سپس برای بازدید از تأسیسات سد امیرکبیر رهسپار کرج شدند. والاحضرت ولایتعهد اردن پس از نیمروز از تأسیسات مؤسسه سرم‌سازی رازی و مرکز تحقیقات کشاورزی کرج دیدن می‌کند و عصر، موزه شهیاد آریامهر مورد بازدید ولیعهد اردن قرار می‌گیرد. والاحضرت ولیعهد اردن و بانو که به دعوت والاحضرت همایون ولایتعهد به ایران آمده‌اند، برای بازدید از نقاط دیدنی و تاریخی اصفهان، فردا تهران را ترک می‌گویند.

۲۴ اردیبهشت ماه والاحضرت ولیعهد اردن هاشمی پیش از نیم روز با امیرعباس هویدا نخست‌وزیر دیدار و گفتگو داشتند. این دیدار در کاخ اقامت ولیعهد اردن هاشمی انجام یافت و والاحضرت حسن بن طلال نیمروز در میهمانی ناهاری که امیرعباس هویدا نخست‌وزیر به افتخار ایشان ترتیب داده بود شرکت کردند. والاحضرت حسن بن طلال ولیعهد اردن هاشمی هم چنین پیش از نیمروز از تأسیسات و نمایشگاه سمعی و بصری دانشگاه ملی ایران دیدن کردند و یک جلد کلام الله مجید به این دانشگاه هدیه نمودند. همزمان با این دیدار والاحضرت ثروت همسر ولیعهد اردن هاشمی نیز از کتابخانه مرکزی کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان در پارک فرح و از مرکز رفاه خانواده دیدند کردند.

۲۵ اردیبهشت ماه ۲۵۳۵ در پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو از سوی والاحضرت ولیعهد، میهمانی شامی به افتخار والاحضرت ولیعهد اردن هاشمی و همسرشان برگزار شد که در آن شماری از پایوران کشوری حضور داشتند. والاحضرت حسن بن طلال ولیعهد اردن هاشمی که به فراخوان والاحضرت ولیعهد، از ایران دیدن می‌کنند والاحضرت حسن بن طلال ولیعهد کشور اردن هاشمی بامداد امروز به اتفاق همراهان از سازمان برنامه و بودجه و مرکز کامپیوتر این سازمان بازدید کردند و والاحضرت هنگام ورود به ساختمان سازمان برنامه مورد استقبال دکتر مجیدی وزیر مشاور و رئیس سازمان برنام و بودجه و تنی چند از معاونان و مدیران این سازمان قرار گرفتند.