دیدار رسمی ویلی برانت صدراعظم آلمان غربی و بانو از ایران ۱۸-۱۵ اسفند ماه ۱۳۵۰ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران
ویلی برانت در پیشگاه آریامهر شاهنشاه ایران
ویلی برانت در پیشگاه آریامهر شاهنشاه ایران
ShahanshahAryamehrWillyBrandtTehran16Esfand1350m.jpg
ShahanshahAryamehrWillBrandt17Esfand1350.jpg
ویلی برانت و بانو در پیشگاه آریامهر و شهبانوی ایران در کاخ نیاوران
ShahanshahAryamehrWillyBrandtTehran16Esfand1350b.jpg
پورشه پیشکش برانت به ولیعهد ایران
AryamehrShahanshahPorscheDeutschland16Esfand1350a.jpg
برانت بر آرامگاه رضا شاه بزرگ تاج گل زیبایی می‌نهد
WillyBrandtSharifEmamiMajlisSena17Esfand1350.jpg
هویدا با اَِگون بار Egon Bahr مشاور صدراعظم در میهمانی شام نخست وزیر ایران
ویلی برانت در تالار رودکی غلامرضا سخایی در فرتور دیده می‌شود
ویلی برانت در بازدید از تاسیسات نفتی خارک

دیدار رسمی ویلی برانت صدراعظم آلمان غربی و بانو از ایران ۱۸-۱۵ اسفند ماه ۱۳۵۰ خورشیدی

ویلی برانت و بانو در روز ۱۵ اسفند ماه برای یک دیدار چهار روزه رسمی به همراه همسرش و به فراخوان امیرعباس هویدا نخست وزیر به تهران آمد. ورود صدراعظم آلمان به تهران یکی از رنگین‌ترین آیین‌هایی بود که مهرآباد تاکنون به خود دیده بود. نزدیک به یک هزار کودک دبستان آلمانی به همراه پدر و مادر خود برای دیدن صدراعظم به فرودگاه مهرآباد آمده بودند. هویدا نخست وزیر در راس هیاتی از پایوران دولت چون وزیر امور خارجه و شهردار پایتخت در پای پلکان هواپیما به گرمی دست‌های ویلی برانت و همراهانشان را فشردند.

از آیین پیشباز برانت نزدیک به یک صد تن از خبرنگاران آلمانی و ایرانی فیلم گرفتند و فرتورنگاری کردند. ویلی برانت پس از گذر از برابر گارد احترام به میان انبوه آلمانی‌ها از کودک و بزرگ رفت و پانزده دقیقه با انرژی فراوان با وجود سوز سرد غروب آفتاب با آنان به گفتگو پرداخت. سپس هویدا به همراه برانت به پای میکروفون رفتند و هویدا خوش آمد گفت. برانت نیز در پاسخ او از فراخوان هویدا سپاسگزاری کرد و گفت که وی برای مردم ایران آوردند درودهای گرم و بهترین آرزوهای مردم آلمان است و برای گفتگوهایی که قرار است با شاهنشاه آریامهر و سران کشور انجام یابد، اهمیت بسیار قایل است. ما آلمانی‌ها مناسباتی را که از دیرباز میان ایران و ایران و آلمان برقرار بوده ارج می‌نهیم. این مناسبات بر اساس مصالح و منافع مشترک پایه گذاری شده است و آشکار است که این عوامل سبب پایداری دوستی دو کشور خواهد شد.

از اینکه ایران بارها از سیاست من پشتیبانی کرده است بی اندازه سپاسگزارم. این مطلب به کوشش ما در راه از میان برداشتن تشنج با کشورهای اروپای شرقی و ایجاد مناسبات تازه‌ای با آلمان شرقی مربوط می‌شود... در پایان تندرستی شاهنشاه و شهبانو و خاندان جلیل شاهنشاهی ایران و موفقیت دولت ایران و آقای نخست وزیر و آینده پر سعادت ملت ایران را آرزو دارم.

شبانگاه میهمانی شامی از سوی امیر عباس هویدا به سرفرازی ورود ویلی برانت و بانو در هتل هیلتون برگزار شد. هویدا در بال روم هیلتون از برانت خواستار تفاهم بیشتر میان ایران و آلمان با هدف خلق زمینه‌های مناسب همکاری‌های دو کشور شد. برانت در پاسخ نخست وزیر ایران در برابر بیش از سیصد تن از پایوران ایرانی و نمایندگان رسانه‌های گروهی ایرانی و آلمانی، به انگلیسی گفت که از فرصتی که هویدا برای تبادل نظر با سران کشور ایران برای وی فراهم ساخته است سپاسگزار است و مشتاقانه چشم به راه باریابی به پیشگاه شاهنشاه و بهره مندی از دیدگاه‌های خردمندانه شاهنشاه ایران است.

۱۶ اسفند ماه ۱۳۵۰ در کاخ نخست وزیری، ویلی برانت و همراهان دو ساعت گفنگو با هویدا نخست وزیر و هوشنگ انصاری وزیر اقتصاد ایران و همراهان داشتند. در هیات ایران دکتر رضا فلاح هموند هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، دکتر عباس نیری مدیر کل امور اقتصادی و بین المللی وزارت خارجه و هم چنین دکتر عزت اله عاملی معاون فرهنگی وزارت خارجه بر سر میز گفتگوها نشستند. بودن فلاح در این گفتگوها نشانه این بود که فروش مستقیم دویست میلیون دلار نفت خام به آلمان و هم چنین همکاری‌های مشترک ایران و آلمان در صنعت نفت ایران در دستور مذاکرات بوده است. در پایان این نشت وزیر اقتصاد به خبرنگاران گفت که سر فصل برنامه پنجم عمرانی کشور برای برانت و همراهان روشن شده است. سوخت ارزان ، کارگران متخصص و ارزان و ماده اولیه ارزان زمینه‌های مناسب و دلپذیری برای گسترش سرمایه گذاری آلمان در ایران به شمار می‌رود.

هم زمان با این گفتگوها کنراد آهلرز معاون وزارت اطلاعات و مطبوعات آلمان و سخنگوی هیات برانت در گرد هم آیی خبرنگاران ایرانی و آلمانی گفت که آلمان موافقت خود را برای خرید ده میلیون تن نفت خام برای پر کردن ذخایر استراتژیک آلمان برای پنج سال آینده اعلام کرده است. وی هم چنین گفت که ویلی برانت در گفتگوها با شاهنشاه آریامهر اطمینان داده است که راه حل مناسبی برای دانشجویان تروریست هموند کنفدراسیون دانشجویی در آلمان پیدا خواهند کرد که بیش از این تظاهرات ضد ایران و ایرانی ننمایند.


۱۶ اسفند ماه ۱۳۵۰ صدراعظم آلمان به پیشگاه شاهنشاه آریامهر بار یافت. شاهنشاه آریامهر برانت را با گرمی پذیرفتند.

والاحضرت همایون ولیعهد رضا پهلوی سفیر آلمان در دربار شاهنشاهی را در کاخ سعدآباد پذیرفتند. در این باریابی سفیر آلمان خودروی پیشکش شده صدراعظم آلمان را به والاحضرت ولیعهد تقدیم کرد. سپس والاحضرت همایون به همراه سفیر آلمان به پیشگاه شاهنشاه آریامهر شرفیاب شدند و معظم له این خود را از نزدیک دیدند.

۱۶ اسفند ماه ۱۳۵۰ هویدا نخست وزیر در میهمانی شام برانت و همسرش در خانه سفیر آلمان شرکت کرد. هویدا در این میهمانی ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای برانت در تهران توسعه بیش از پیش دو ملت را به ارمغان آورد و سبب خواهد شد که همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی دو کشور بسیار توسعه یابد.

۱۷ اسفند ماه ۱۳۵۰ ساعت ده و پانزده دقیقه بامداد ویلی برانت صدراعظم آلمان غربی در کاخ سنا با مهندس شریف امامی رییس مجلس سنا دیدار و گفتگو کرد. در این دیدار دکتر عاملی معاون فرهنگی وزارت امورخارجه، سفیر آلمان در دربار شاهنشاهی نیز بودند و گفتگوها نیم ساعت به درازا کشید. رییس مجلس سنا درباره این دیدار گفت که وی به ویلی برانت یادآوری نموده است اگر کوشش شود یک دانشکده فنی با تجهیزات و استادان آلمان در ایران بنیاد نهند برای گسترش همکاری‌های فرهنگی بسیار کارا خواهد بود و صدراعظم این پیشنهاد را با شادمانی پذیرفت. رییس مجلس سنا پیشنهاد کرد که همانگونه که در مجلس آلمان یک گروه دوستی ایران و آلمان بوجود آمده است در ایران نیز یک گروه دوستی ایران و آلمان از نمایندگان دو مجلس آشنا به فرهنگ و زبان آلمانی بوجود آید. در پایان شریف امامی یک قالیچه گرانبهای ایرانی را به صدراعظم آلمان پیشکش کرد.

۱۷ اسفند ماه ۱۳۵۰ برای دومین بار ویلی برانت در کاخ نیاوران به پیشگاه شاهنشاه آریامهر بار یافت. برانت بیش از دو ساعت با شاهنشاه رو در رو گفتگو داشت. پس از باریابی صدراعظم آلمان غربی، نیمروز ویلی برانت و همسرش در کاخ نیاوران ناهار را میهمان اعلیحضرتین بودند.

در روز ۷ شهریور ماه ۱۳۵۱ سفیر آلمان غربی در تهران گیورگ فون لیلن فلد [۱] و هاینس هوپه [۲] به نام صدراعظم آلمان ویلی برانت پیشکشی را فراداشتند: یک مرسدس بنز مسابقه‌های اتومبیلرانی. این خودرو ساخت ویژه برای ولیعهد ایران والاحضرت رضا پهلوی بود. شاهنشاه آریامهر نیز در خودرو نشستند و گشتی در کاخ سعدآباد با شتاب ۱۸۰ کیلومتر در ساعت زدند.

مصاحبه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر با روزنامه‌نگاران آلمانی هنگام سفر ویلی برانت صدراعظم آلمان به ایران کاخ نیاوران ۱۷ اسفند ۱۳۵۰

شاهنشاه آریامهر عصر هیات رسانه‌های آلمانی را که با صدراعظم ویلی برانت به تهران آمده بودند را در کاخ نیاوران پذیرفتند.[۳] روابط ایران و آلمان

روابط دو کشور ایران و آلمان همیشه حسنه بوده و این امر ناشی از سیاست واقع‌بینانه دو کشور است.

ما همیشه نسبت به دولت و ملت آلمان علاقه عمیقی احساس می‌کنیم و این بسیار طبیعی است که این علاقه همچنان ادامه یابد. طی سال‌های اخیر در دنیا تحولات و تغییرات وسیعی به وقوع پیوسته که کشور شما مانند کشور ما از این تغییرات مستثنی نبوده‌است. مشکلات و عواقب جنگ به صور مختلف ظاهر شده و مشکلات و گرفتاری‌ها به صورت‌های گوناگون نمایان شده‌است.

ما دریافته‌ایم که برخی از محافل، خود را داوران والامقام تلقی کرده و به خود حق داده‌اند که در کار دیگران دخالت کنند و آنان را مورد انتقاد قرار دهند و حتی گاهی به ناسزاگویی بپردازند و همه این کارها را حق مسلم خود بدانند و افکار خود را نوعی داوری الهی بشمارند. به عقیده ما این گونه اشخاص دارای افکاری منحط و منفی و مخربند. شک نیست کشور ما که در حال پیشرفت است و خود شما می‌توانید این پیشرفت را از نزدیک ببینید، نمی‌تواند مداخلات بی‌رویه را از جانب هر کس که باشد، بپذیرد. مداخلات بی‌رویه از جانب هر کس که باشد، غیر قابل قبول است. امور مربوط به کشور و حکومت در دست مسئولان امر است و خوشبختانه مسئولان هر دو کشور پیوسته این سیاست را تعقیب کرده‌اند و دریافته‌اند که دوستی و روابط نزدیک بین دو کشور همیشه به سود دو ملت خواهد بود. یقیناً بر اساس همین فکر است که صدر اعظم آلمان فدرال به کشور ما آمده‌اند و با همین افکار است که ما از ایشان در کشور خود پذیرایی می‌کنیم.

من بسیار خوشحالم که از جانب رهبران دو کشور اعلام کنم که ما پیوسته در جستجوی راه‌ها و امکاناتی بوده و هستیم که بر اساس آن دوستی دیرین دو کشور را بیش از پیش تقویت کنیم. من یقین دارم که در آینده نزدیک، ما شاهد روابط بسیار نزدیک بین دو کشور در تمام زمینه‌ها خواهیم بود.

مسائل اقتصادی

ما درباره مسائل اقتصادی به طور کلی گفتگوهایی انجام دادیم، ولی در برخی از زمینه‌ها از جمله نفت کمی بیشتر از کلی و عمومی صحبت کردیم، که بسیار جالب بود. درمورد سایر مسائل باید بگویم که هیأت‌های عالی‌مقامی از طرف کشور شما قبل از پایان سال ۱۹۷۲ به کشور ما خواهند آمد و این گفتگوها در آینده بر یک روال منظم و منطقی ادامه خواهد یافت و این دیگر بسته به صاحبان صنایع شما و نمایندگان صنایع آلمان است که این امور را تعقیب بکنند.

آنچه من می‌توانم به شما بگویم و شما به ملت خود بگویید، دورنمایی از مسائلی است که بین ایران و آلمان مطرح است که همکاری‌های دو کشور بر اساس آنها قرار خواهد داشت. بودجه کنونی ما ۱۵۰میلیون دلار اضافه دارد و موجودی ذخایر ارزی کشور ما بالغ بر هفتصدمیلیون دلار است و این توفیق بسیار زیادی است. ظرفیت امروز بازار واردات ایران تا حدود سه‌میلیارد دلار است و بین ۵ تا ۶ سال آینده این ظرفیت به ۶میلیارد دلار خواهد رسید.

در برنامه پنج ساله عمرانی ما که در سال ۱۹۷۳ (تقریباً یک سال دیگر) آغاز خواهد شد، ما در وضعی قرار خواهیم گرفت که این ظرفیت به ۲۲میلیارد دلار خواهد رسید. تولید ملی ما در برنامه پنج ساله آینده به دو برابر افزایش می‌یابد و درآمد سرانه طی این برنامه تقریباً به دو برابر می‌رسد.

مرزهای تمدن بزرگ

ما امیدواریم که در پایان برنامه ششم به مرزهایی که آن را مرزهای تمدن بزرگ نامیده‌ایم، برسیم و به همین جهت وظایفی بس سنگین بر عهده داریم تا این برنامه‌ها را با کمال دقت اجرا کنیم.

در این راه هیچ خرابکاری و توطئه‌ای قادر نخواهد بود ما را از هدف دور کند. اقتصاد سالم ما دارای چنان نظامی است که اگر همه مخالفان، رنج مطالعه اصول دوازده‌گانه انقلاب سفید ما را بر خود هموار کنند، از ویژگی‌های آن آگاه خواهند شد و در خواهند یافت که این مملکت به اندازه پیشرفته‌ترین کشورهای جهان پیشرفت کرده‌است.

در کشور ما نه تنها زمین بین دهقانان تقسیم شده‌است، بلکه جنگل‌ها ملی شده، مراتع و صنایع سنگین به جامعه و افراد آن تعلق یافته و به وسیله دولت اداره می‌شود. ما از جمله کشورهای معدود جهان هستیم که منابع آب خود را ملی کرده‌ایم و دولت که نماینده جامعه ما است، از آن بهره‌برداری می‌کند. بر اساس این اقدامات ما در شرایط اقتصادی خاصی قرار خواهیم گرفت که ابعاد بزرگ آن را قبلاً تشریح کرده‌ام.

ما اکنون در انتظار ورود هیأت‌های عالی‌مقام و تام‌الاختیار آلمان هستیم که به زودی به کشور ما می‌آیند. این هیأت‌ها خیلی زود به کشور ما خواهند آمد و قبل از آنکه سال جاری به پایان برسد، مذاکرات رسمی بین دو کشور آغاز خواهد شد. ولی دیدار صاحبان صنایع آلمان از ایران قبل از ورود این هیأت‌ها صورت خواهد گرفت.

قوانین مترقی

کشور ما در آینده به مرحله‌ای خواهد رسید که بسیاری از مسائل موجود در آن از میان خواهد رفت و هر کاری که ما می‌کنیم، منافع اکثریت را در نظر می‌گیریم. چنانکه درمورد تقسیم اراضی این منافع را منظور داشتیم. به هنگام آغاز اصلاحات ارضی تقریباً هفتاد درصد جمعیت ما را دهقانان تشکیل می‌دادند، که زندگیشان به زمین وابسته بود. اکنون این نسبت به شصت درصد رسیده و ما می‌خواهیم که این نسبت در بیست سال آینده به بیست‌وپنج درصد برسد. اکنون این نسبت در جهت افزایش کارگران تغییر می‌یابد. کارگران کشور ما در حال حاضر از قوانینی بسیار مترقی و مدرن برخوردارند، آنها در بیست درصد از منافع کارفرما سهیم هستند. ما همچنین درمورد سایر طبقات مملکتمان اقداماتی انجام خواهیم داد که نفع اکثریت در آن باشد. جامعه ما در آینده به چنان جامعه‌ای تبدیل خواهد شد که در زمینه عدالت اجتماعی بسیار پیشرفته خواهد بود، از جمله موضوع شرکت‌های سهامی زراعی که تصور می‌کنم برای شما آلمانی‌ها آشنا باشد، چون شما اولین کشور اروپایی بودید که در این زمینه آغاز به کار کردید.

مبارزه با خرابکاران بین‌المللی

برای دفاع از جامعه‌ای که پیشرفت می‌کند، ما ناچاریم تمام کوشش خود را به کار بریم تا هیچ گونه خللی به وسیله خرابکاران بین‌المللی به آن وارد نشود. ما نمی‌توانیم اجازه دهیم کشور و ملتی با این آینده درخشان از بین برود. من تعجب نمی‌کنم که بین شش‌هزار دانشجوی مقیم آلمان چند صد نفری تحت تأثیر تبلیغات منفی قرار گرفته باشند و عده‌ای از آنها تحت تأثیر عواملی به صورت خرابکاران بین‌المللی درآیند.

من نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم و همه اطلاعاتی را که در دست دارم در اختیار شما بگذارم، ولی می‌توانم بگویم که رفتار افراد در تمام کشورها مثلاً آلمان، انگلستان، فرانسه، ایتالیا، و یا امریکا و حتی در ایران یکنواخت است، زیرا آنها در همه جا یک دستور دریافت می‌کنند. آنچه شما در آلمان می‌توانید انجام بدهید، در مسئولیت خود شما است، ولی من به عنوان یک دوستِ آلمان، آرزو دارم شما تمام این مسائل را که در سال‌های گذشته اتفاق افتاده، فراموش کنید. این چیزی است مربوط به گذشته، در حالی که شما زندگی تازه‌ای را آغاز می‌کنید. من بدون آنکه در امور داخلی کشور شما مداخله کرده باشم، فقط یک نظر و عقیده را بیان می‌کنم که امیدوارم این خاطرات نامطلوب درگذشته هر چه زودتر از خاطر و ذهن عده معدودی بر طرف شود، ولی شما به خاطر خودتان و به خاطر امنیت کشورتان ناچارید اقداماتی در این زمینه به عمل آورید. اگر هر کس بخواهد به نام آزادی، آزادی دیگران را از بین ببرد، ما قادر نخواهیم بود یک جامعه سالم داشته باشیم. من فکر می‌کنم شما به خاطر روابط با کشورهای دیگر و از نظر ایجاد حس اطاعت در مردم از قوانین کشور خود، اقداماتی انجام دهید و به صورت آلتی جهت ویران ساختن روابطتان با کشورهای دیگر درنیایید.

مذاکرات فرهنگی

ما درباره همه مسائل مورد علاقه دو کشور با صدر اعظم آلمان گفتگو و تبادل نظر کردیم و مبادلات فرهنگی نیز شامل این مسائل می‌شد.

ما امیدواریم که موقعیت ما در حال حاضر و در آینده این امکان را بدهد که روابط فرهنگی خود را بیش از پیش توسعه بدهیم، به این امید که این روابط بیش از گذشته مثمر ثمر باشد.

کشتار مردم بی‌گناه

درمورد عفو متهمان، این چیزی است که من همیشه در زندگی خود به آن توجه داشته‌ام و شما می‌توانید در این مورد به گذشته مراجعه کنید، ولی عفو تا جایی که موجب تشویق خیانتکاران نباشد، به کار برده می‌شود. روزنامه متنفذ و محترم لوموند باید به یاد داشته باشد که من هنگام آغاز زمامداری سوگند یاد کردم که قانون اساسی این کشور و تمامیت و وحدت ملی و ارضی کشور را حفظ کنم. حالا خوب است کمی این نکته را درمورد متهمان بررسی کنیم. اگر این موضوع مربوط به افرادی است که می‌خواستند مملکت را به کشورهای خارجی تسلیم کنند، باید دید چرا عده‌ای این مسئله را بی اهمیت تلقی می‌نمایند؟ این گونه افراد که رفتار گروه قبلی را تأیید کرده‌اند، همه از کسانی هستند که از تمام تسهیلات و امکاناتی که به آنها داده شده‌است، استفاده نموده‌اند.

آنها امکانات وسیعی برای تحصیل کار و فعالیت و گذراندن یک زندگی شرافتمندانه داشتند، با این حال جلسات محرمانه تشکیل دادند و بدون محاکمه افرادی را محکوم به اعدام کردند و دیگران نیز این گونه احکام را اجرا کردند و مردم را به قتل رسانیدند و حتی به کشتار مردم بی گناه پرداختند. آنها فقط وظایف خود را انجام می‌دادند. آنها کسانی هستند که خودبه‌خود ضد قانون و مخالف نظمند. این افراد همچنین مخالف اونیفورم هستند، زیرا اونیفورم را نماینده یک نظام مثبت می‌دانند. این موضوعی است که من میل ندارم وارد این بحث شوم.

این گروه با کسانی به مبارزه برخاسته‌اند که واقعاً صاحب زمین‌اند و مصمم هستند از آنچه که از طریق انقلاب به دست آورده‌اند، دفاع کنند. آنها بیشتر از ۱۳میلیون نفرند. افرادی هستند که بر اثر انقلاب سفید دارای زمین شده‌اند. آن وقت این گروه تبهکار، سیزده‌میلیون انسان وطنخواه را بر ضد خود برمی‌انگیزند. اینها همچنین کارگرانی را که از ثمره انقلاب ایران برخوردار شده‌اند، بر ضد خود می‌شورانند. آنچه را که برای طبقات زحمتکش کشور امتیاز خواندم، شخصاً عقیده دارم که این حق آنها است و این وظیفه ما است که مراقب باشیم تا از این هم بیشتر به دست آورند.

تبهکاران حتی افراد عادی و مردم بیگناه نظیر رانندگان تاکسی و حتی دو پسر بچه پنج شش ساله را با رگبار مسلسل کشته‌اند. آیا این روزنامه شریف و محترم سؤال کرده‌است که چرا مردم بی‌گناه کشته شده‌اند؟ چه کسی حق داشت که زندگی این مردم را از آنها بگیرد؟ آیا هرگز سؤال کرده است که این قربانیان بستگانی هم داشته‌اند؟ نه هرگز، آنها این چیزها را نمی‌دانند و برایشان مهم نیست. اگر کسانی که هدف این تجاوزات قرار گرفتند دست به عمل متقابل بزنند و برای اعدام آنها اقدام کنند و عمل خود را عملی سیاسی بدانند، آیا آنها این اقدام را قبول خواهند کرد؟ بنابراین بسیار آسان است که افرادی در یک گوشه دنیا روی صندلی راحت بنشینند و به نظر خودشان حرف‌هایی درباره اخلاق بزنند، زیرا آنها چنین مسائلی را در موقعیت‌های دیگر و در جاهای دیگر پذیرفته‌اند که نمی‌خواهم از آنها نام ببرم، اما می‌دانم و می‌توانم برایشان بازگو کنم. به همین جهت بود که در آغاز سخنم به کسانی که تصور می‌کنند می‌توانند به دیگران درس بدهند، اشاره کردم. کسانی که هیچ خبری درباره مطالبی که می‌گویند، ندارند. با این حال ما چه توجهی به این حرف‌ها داریم، ما از منافع کشور خودمان باید دفاع کنیم. آنچه در اینجا روی می‌دهد در جاهای دیگر نیز به وقوع می‌پیوندد و این دوره‌ای است که باید از آن گذشت. در کشور خود شما نیز ممکن است کسانی به سرقت بانک دست بزنند و یا مرتکب جنایت شوند. این چنین افراد تروریست‌هایی هستند که به وسیله حکومت عراق تربیت می‌شوند تا به کشورهای دیگر بروند و افراد مختلف را بکشند. شک نیست که آنچه در عراق اتفاق می‌افتد، موافق روحیات مردم عراق نیست و ما این اعمال را غیر عادلانه می‌دانیم.

به هر حال ما حتی یک دقیقه از وقت خود را صرف این گونه حرف‌ها نمی‌کنیم و به کارهای اساسی‌تری که داریم می‌پردازیم.

پیمان دوستی آلمان و لهستان و شوروی

ما درباره همه مسائل جهانی از جمله پیمان دوستی آلمان و لهستان و شوروی مذاکره کردیم. البته ما در گذشته مشکلات آلمان را نداشتیم. سیاست ما با شما از این جهت مشابه است که معتقدیم اختلاف‌ها در همه نقاط جهان و بین همه ملت‌ها باید از میان برداشته شود و در این مورد من تا آنجا پیش رفته‌ام که گفته‌ام: «تنها همزیستی کافی نیست، ما در حال حاضر به همکاری نیازمندیم».

هنگامی که ما عبارت «صلح، غیر قابل تفکیک است» و یا «دنیا بسیار بسیار کوچک است» را به کار می‌بریم، مثل این است که در واقع این تئوری و عقیده را تأیید کنیم که امکان ندارد در نقطه‌ای از جهان صلح و امنیت و آرامش وجود داشته باشد و عکس این موضوع در منطقه دیگر. بنابراین ما نمی‌توانیم بین امنیت خلیج فارس که مربوط به خود ما است با سایر مناطق از جمله اروپا، که شما در قسمتی از آن زندگی می‌کنید خط موازی بکشیم، زیرا امنیت تمام نقاط جهان به یکدیگر مربوط است.

رابطه با آلمان شرقی

در حال حاضر به دلایل بسیار ما راجع به ایجاد رابطه سیاسی با آلمان شرقی فکر نمی‌کنیم، زیرا یکی از دلایل آن اقداماتی است که مخالفین امنیت ایران در آلمان شرقی انجام می‌دهند، یعنی همان افرادی که در آلمان شرقی مستقر هستند.

طبیعی است که شرایط موجود در آلمان شرقی برای ما قابل قبول نیست. درباره این مطلب بیش از این وارد بحث نمی‌شوم، ولی عقیده دارم که چه بسا ممکن است شرایط و امکاناتی در آینده به وجود آید که خلاف وضع فعلی باشد.

مسافرت نیکسون به چین

و اما درمورد مسافرت نیکسون به چین، اصولاً هر کاری که باعث نزدیکی کشورها به یکدیگر بشود، موافق سیاست کلی ایران است که بر اساس سیاست مستقل ملی ما، نه فقط روی اصل همزیستی، بلکه همکاری ملل بنا نهاده شده‌است.

بازار مشترک

در مذاکراتی که با آقای ویلی برانت داشتیم، موضوع بازار مشترک نیز به طور کلی مطرح شد و خوشبختانه از طرف آقای صدراعظم جمهوری فدرال آلمان هم کمال حسن تفاهم و حسن نیت ابراز شد، البته قبلاً هم با آقای ژیسکاردستن همین مذاکرات را کردیم و فکر می‌کنم بازار مشترک اروپا پی برده‌است که لازم است با ایران روابط مخصوصی داشته باشد.


ویلی برانت شامگاه ۱۷ اسفند ماه در اسپهان با خبرنگاران سیاسی رسانه‌های پایتخت مصاحبه کرد. ۱۸ اسفند ماه ویلی برانت رهسپار جزیره خارک شد و از تاسیسات نفتی ایران بازدید کرد وی سپس پس از نیمروز از خارک به سوی آبادان پرواز کرد و از آنجا به پایتخت آلمان شهر بن پرواز نمود.

بن‌مایه‌ها