دیدار رسمی ولیعهد و وزیر دفاع بحرین به فراخوان والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران ۵-۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی


PrinceRezaPahlaviPrinceBahrain1Khordad2535.jpg
AryamehrShahbanouPrinceBahrainKhordad2535.jpg

دیدار رسمی ولیعهد و وزیر دفاع بحرین به فراخوان والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران ۵-۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

۱ خرداد ماه ۲۵۳۵ به فراخوان والاحضرت همایون ولایتعهد ایران، والاحضرت شیخ حمدبن عیسی آل خلیفه ولیعهد و وزیر دفاع بحرین برای یک بازدید رسمی ۵ روزه از ایران، وارد تهران شدند و در فرودگاه مهرآباد والاحضرت همایون ولایتعهد از میهمان عالی‌قدر خود پیشباز کردند.هنگام ورود والاحضرت ولیعهد بحرین به تهران، در فرودگاه مهرآباد آیین پیشباز رسمی انجام یافت. در پای پلکان هواپیما والاحضرت همایون ولایتعهد ورود میهمان عالی‌قدر خود را به تهران خوش آمد گفتند. دختر خردسالی دسته گلی به والاحضرت ولیعهد بحرین فراداشت. آنگاه والاحضرت همایون ولایتعهد به همراه ولیعهد بحرین در جایگاه مخصوص قرار گرفتند و دسته موزیک گارد شاهنشاهی سرود ملی بحرین و سپس سلام شاهنشاهی را نواخت و گزارش نظامی داده شد. سپس به افتخار ورود ولیعهد بحرین به تهران ۲۱ تیر توپ شلیک شد. در پایان انجام آیین احترامات نظامی، والاحضرت همایون ولایتعهد به همراه ولیعهد بحرین از برابر صف سفرای کشورهای اسلامی گذشتند و پس از ابراز مهر نسبت به آنان با خودرو از فرودگاه مهرآباد رهسپار اقامتگاه اختصاصی شدند. شامگاهان شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در میهمانی شامی که از سوی والاحضرت همایون ولایتعهد به افتخار والاحضرت شیخ حمدبن عیسی ولیعهد کشور بحرین در کاخ نیاوران ترتیب یافته بود شرکت فرمودند. در این میهمانی والاحضرت شاهپور احمدرضا پهلوی و همسرشان، سرکار علیه بانو فریده دیبا، آقای هویدا نخست‌وزیر، آقای علم وزیر دربار شاهنشاهی و عده‌ای از وزراء و مقامات درباری و مقامات مملکتی با بانوان‌شان و همراهان والاحضرت ولیعهد بحرین نیز بودند.


۵ خرداد ماه ۲۵۳۵ بیانیه ولیعهد بحرین

در پایان سفر، والاحضرت ولیعهد بحرین بیانیه‌‎ای صادر کردند:

به مناسبت پایان دیدارمان از کشور دوست ایران بسیار خوشوقتم که مراتب احساسات دوستانه والاحضرت شیخ عیسی بین سلمان آل خلیفه امیر دولت بحرین نسبت به برادر ایشان اعلیحضرت محمدرضا پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران و همچنین مراتب احترام خود را نسبت به والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران و نیز احساسات دوستانه دولت و ملت بحرین را نسبت به ملت دوست ایران ابراز دارم. این دیدار به ما فرصت داد تا با اعلیحضرت محمدرضا پهلوی شاهنشاه آریامهر ملاقات و درباره مسائل مورد علاقه دو کشور دوست و راه‌های همکاری ثمربخش و سازنده فی مابین مذاکراتی انجام دهیم. ما همچنین در خلال این دیدار با والاحضرت رضا پهلوی ولیعهد ایران و دیگر مقامات بلندپایه ایران پیرامون مسائل اساسی مورد علاقه دو کشور دوست و راه‌های تحکیم همکاری سازنده فی مابین در کلیه زمینه‌ها که منافع آن عاید دو کشور و ملت دوست می‌شود تبادل نظر کردیم. طرفین درمورد لزوم حفظ امنیت و ثبات منطقه خلیج فارس دور از هرگونه کشمکش جهانی و هرگونه دخالت خارجی توافق نظر داشته‌اند. همچنین این دیدار فرصتی بود که به دست‌آوردهای عظیمی که دولت شاهنشاهی در زمینه‌های صنعتی و آموزشی و علمی و خدمات گوناگون اجتماعی نایل آمده است واقف شویم. از نتایج مثبت و سازنده‌ای که این دیدار در زمینه همکاری میان دو کشور و افزودن سنگ بنای دیگری در تحکیم پایه مناسبات دوستانه میان بحرین و دولت شاهنشاهی دوست بسیار خرسند هستم. از الطاف و عنایاتی که اعلیحضرت محمدرضا پهلوی شاهنشاه آریامهر نسبت به من و همراهان مبذول فرموده‌اند کمال امتنان و تشکر دارم. همچنین از استقبال و پذیرایی گرم دولت و ملت دوست و بزرگ ایران که از ما بعمل آورده‌اند سپاسگزاری می‌نمایم.
امیدوارم در آینده نزدیک برای والاحضرت همایون رضا پهلوی ولیعهد ایران فرصت مناسب پیش آید تا از بحرین دیدار بعمل آورند. بی‌شک دیدار معظم‌له از بحرین موجب سعادت و سرافرازی ما خواهد بود.