دیدار رسمی ملک حسین پادشاه کشور اردن هاشمی از ایران ۹ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
توطئه جیمی کارتر علیه شاهنشاه آریامهر درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی


پیشباز رسمی از پادشاه اردن
ملک حسین در کاخ نیاوران
پادشاه اردن در میهمانی شام برای جیمی کارتر
دور دوم گفتگوهای ملک حسین و کارتر در کاخ سعدآباد
دومین دور گفتگوهای ملک حسین با کارتر کاخ سعدآباد
گفتگوی کارتر با ملک حسین در تهران

دیدار رسمی ملک حسین پادشاه کشور اردن هاشمی از ایران ۹ دی ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

۹ دی ماه ۲۵۳۶ به فراخوان شاهنشاه آریامهر ملک حسین پادشاه کشور اردن هاشمی پس از نیمروز وارد تهران شد. هواپیمای ملک حسین ساعت ۱۵ و سی دقیقه در فرودگاه مهرآباد به زمین نشست، شاهنشاه آریامهر در پای پلکان هواپیما از ملک حسین پیشباز کردند. در آیین پیشباز رسمی از ملک حسین نخست وزیر، رییس مجلس سنا، رییس شورای ملی و شماری از بزرگان کشوری و لشکری بودند. نخستین دور گفتگوهای شاهنشاه آریامهر و ملک حسین از ساعت شانزده در کاخ پذیرایی شهری آغاز شد.


از سوی شاهنشاه آریامهر میهمانی شامی به افتخار میهمان گرامی ایران برگزار شد. در این میهمانی علیاحضرت شهبانو، والاحضرت همایون ولیعهد و خاندان شاهنشاهی حضور داشتند.

روز ۱۰ دی ماه جیمی کارتر و بانو روزالین وارد تهران شدند. پس از ورود کارتر، گفتگوهای مهم رهبران ایران و آمریکا اغاز شد. بخشی از مهمترین مذاکرات کارتر در تهران گفتگوهای وی با ملک حسین است. تا پیش از چاپ طرح صلح بگین نخست‌وزیر اسراییل در چند روز گذشته خوش‌بینی زیادی نسبت به دستاورد گفتگوهای کارتر و ملک حسین وجود داشت، اما بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه از قول آگاهان سیاسی بیروت، دگرگونی‌های ۴۸ ساعته گذشته کار پرزیدنت کارتر را برای اینکه ملک حسین در گفتگوهای صلح شرکت جوید را بسیار دشوار کرده است. پادشاه اردن یک روز پیش از پرواز به تهران، طرح بگین نخست‌وزیر اسراییل را در مورد کناره غربی رود اردن رد کرد. پرزیدنت کارتر پیش از آغاز سفر خود گفت که می‌خواهد با ملک حسین درباره نقشی که اردن می‌تواند در حل مسئله ساحل غربی رود اردن ایفا کند گفتگو و تبادل نظر نماید اما اردن برای اعلام نظر خود درباره طرح بگین، منتظر دیدار ملک حسین و کارتر نشد و دولت اردن روز چهارشنبه تأکید کرد که طرح بگین ضربه شدیدی به تلاش‌های صلح وارد کرده است.

از سوی دیگر، کارتر طرح بگین را به عنوان یک گام مثبت به طور ضمنی تأیید کرده و بدین سان برای کارتر دشوار است که بتواند ملک حسین را از ادامه راهی که درباره گفتگوهای صلح مصر و اسراییل پیش گرفته بازدارد. منابع سیاسی در عمان پایتخت اردن نیز گفتند که پرزیدنت کارتر می‌خواهد از دیدگاه‌های ملک حسین درباره طرح صلح آگاه شود، اما دولت اردن بدین باور است که تنها راه برقرار ساختن یک صلح عادلانه و پایدار در خاورمیانه، تخلیه کلیه مناطق اشغالی و شناسایی حقوق حقه مردم فلسطین از جمله حق خودمختاری آن‌ها است. منابع اردنی گفتند به این ترتیب امیدهای پرزیدنت کارتر برای واداشتن ملک حسین از بین رفته است. در پیشنهاد بگین گفته شده است که کناره غربی رود اردن زیر نفوذ نظامی اسراییل می‌ماند و یک خودمختاری محلی به ساکنان آن داده می‌شود. از سوی دیگر کارتر اعلام کرده است که دیگر مانند گذشته هوادار بر پایی یک کشور مستقل فلسطین نیست و اکنون بدین باور است که کشور فلسطینی باید با اردن یا اسراییل وابستگی داشته باشد. این سخنان مورد تایید اعراب نیست و حتی سادات را نیز به خشم آورده است. بدین روی کارتر به مصر می‌رود تا پرزیدنت سادات را آرام سازد. دولت اردن هنوز امیدوار است که پرزیدنت کارتر دولت اسراییل را برای بیرون رفتن از مناطق اشغالی و شناسایی حقوق فلسطینی‌ها زیر فشار بگذارد.

دور نخست گفتگوهای جیمی کارتر و ملک حسین شامگاه شنبه ۱۰ دی ماه پس از میهمانی شامی بود که به افتخار ورود جیمی کارتر و بانو از سوی اعلیحضرتین داده شد. در پی همین گفتگوها بود که کارتر اعلام کرد که برای دیدار با سادات به اسوان خواهد رفت.

برای دومین دور گفتگوها، ملک حسین ساعت ۸ بامداد ۱۱ دی ماه به کاخ سعدآباد رفت و جیمی کارتر از پادشاه اردن پیشباز کرد. رهبران دو کشور برای ۱۵ دقیقه خصوصی گفتگو کردند و سپس گفتگوها با بودن هیات‌های همراه ادامه یافت. پرزیدنت کارتر پس از گفتگو با پادشاه اردن در پاسخ خبرنگاران گفت:

من و ملک حسین درباره گفتگوهای صلح خاورمیانه و شرکت اردن در این گفتگوها دیدگاه‌های خود را ابراز نمودیم. کارتر در پاسخ به این پرسش که آیا پس از این گفتگوها ملک حسین در گفتگوهای سادات با اسراییلی‌ها شرکت خواهد کرد یا نه؟ گفت: نمی‌دانم من تنها در این باره با او صحبت کردم اما از او نخواستم که این کار را بکند و اکنون تصمیم گرفتن در این باره به گردن خود اوست.
کارتر درباره سادات گفت که سادات در حال حاضر به عنوان نماینده کشورهای عربی عمل می‌کند و ما هم او را به عنوان نماینده اعراب قبول داریم.