دیدار رسمی شیخ زائد بن سلمان آل نهیان رییس امارات متحده عربی از ایران ۱۵-۱۰ آبان ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی
آیین پیشباز رسمی از شیخ زاید بن سلمان
ShahanshahAmirUAETehran2536.jpg
گفتگوهای دو سویه میان آریامهر شاهنشاه ایران و شیخ آل نهیان در کاخ نیاوران ۱۱ آبان ماه

۱۰ آبان ماه ۲۵۳۶ شاهنشاه آریامهر پیش از نیمروز از حضرت شیخ زائد بن سلمان آل نهیان رییس امارات متحده عربی در فرودگاه مهرآباد پیشباز کردند. شیخ زائد تا روز یکشنبه ۱۵ آبان ماه در ایران خواهند ماند. روز ۱۲ آبان ماه از تهران به اسپهان خواهند رفت. شبانگاه میهمانی شامی به افتخار ورود شیخ زائد در کاخ نیاوران برگزار شد. در این میهمانی چند تن از خاندان شاهنشاهی، آقای نخست وزیر، رئیس مجلس شورای ملی، آقای هویدا وزیر دربار شاهنشاهی، دکتر اقبال رئیس هیأت مدیره و مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، چند تن از وزیران و دیگر پایوران کشوری و همچنین همراهان والاحضرت شیخ زائد حضور داشتند.

شیخ زائد بن سلطان آل نهیان ساعتی پیش از پرواز به سوی ایران در یک گفتگو ابراز داشت: برای من سبب شادمانی است که از کشور دوست و همسایه ایران دیدار می‌کنم و موجب سرافرازی است که در این دیدار موفق به گفتگو با شاهنشاه آریامهر خواهم بود.

این دیدار در چهار چوب روابط صمیمانه دو کشور و برای تقویت و گسترش همکاری‌ها در بسیاری از مسائل مشترک و مورد توجه دو کشور و دو ملت صورت می‌گیرد. دولت امارات عربی متحده کمال اعتقاد را به کوشش‌های انجام شده در قبال نظم و آرامش منطقه حساس که توسط کشورهای این منطقه مبذول شده است دارد. روابط دولت امارات عربی متحده و ایران همواره بر پایه اصول همسایگی و میراث‌های فرهنگی مشترک، دین واحد و مصالح مشترک استوار است و اطمینان دارم که این دیدارها در استوار کردن بیشتر روابط و گسترش و تحقق بخشیدن همکاری‌های سازنده دو کشور تأثیر فراوانی دارد. شیخ زائد سپس گفت: در این جا نیز لازم می‌دانم از نقش ارزنده ایران تحت رهبری‌های شاهنشاه آریامهر در زمینه‌های بین‌المللی و مسایل عدالت جهان تمجید نمایم.

۱۱ آبان ماه ۲۵۳۶ نخستین دور گفتگوهای شاهنشاه آریامهر و والاحضرت شیخ زائد بن سلطان آل نهیان، رئیس امارات عربی متحده در کاخ نیاوران انجام یافت. از سوی ایران، وزرای امور خارجه، جنگ، امور اقتصادی و دارایی، مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و کشور و از سوی امارات عربی متحده و وزرای خارجه، دفاع داخلی، برنامه و اقتصاد و تجارت در این گفتگوها بودند. پس از نیمروز رؤسای هیأت‌های سیاسی در دربار شاهنشاهی با شیخ زائد دیدار کردند.