دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/ سال ۱۳۴۸ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی


دیدار رسمی پادشاه مالزی اعلیحضرت اسماعیل نصیرالدین و علیاحضرت ملکه از ایران ۲۳-۱۷ فروردین ماه ۱۳۴۸ خورشیدی


دیدار رسمی ژنرال محمد یحیی خان پرزیدنت پاکستان از ایران ۱۳-۷ آبان ماه ۱۳۴۸ خورشیدی

نیک پی کلید طلایی شهر تهران را به پرزیدنت پاکستان پیشکش می کند

پس از نیم روز ۷ آبان ماه ژنرال یحیی خان پرزیدنت پاکستان به دعوت رسمی شاهنشاه آریامهر وارد تهران شد. در فرودگاه مهرآباد شاهنشاه آریامهر از پرزیدنت یحیی خان پیشباز کردند و آیین پیشباز رسمی برگزار شد. باشندگان در این آیین هویدا نخست وزیر، رییس مجلس سنا، رییس مجلس شورای ملی، هیات دولت، نمایندگان سیاسی در دربار شاهنشاهی و آجودان‌های کشوری و لشکری شاهنشاه بودند. در فرودگاه مهرآباد ۲۱ تیر توپ به سرفرازی ورود ژنرال یحیی خان پرزیدنت پاکستان شلیک شد و سلام رسمی دو کشور نواخته شد. آنگاه گارد احترام احترامات نظامی را به جای آورد و شاهنشاه آریامهر و میهمان والا جاه ایران از گارد احترام سان دیدند. پس از شناساندن پیشبازکنندگان به پرزیدنت پاکستان، شاهنشاه آریامهر و پرزیدنت یحیی خان با خودرو رهسپار میدان فردوسی شدند. در راستای جاده از فرودگاه تا میدان فردوسی انبوه مردم ایستاده بودند و به شاهنشاه آریامهر و ژنرال یحیی خان ابراز شور و هیجان می‌کردند. در میدان فردوسی غلامرضا نیک پی شهردار تهران پس از گفتن خوش آمد، کلید طلایی شهر را به ژنرال یحیی خان پرزیدنت پاکستان فراداشت. ژنرال یحیی خان در پاسخ خوش آمدگویی شهردار تهران چنین فرمودند:

مفتخرم که کلید شهر تهران را به من اهدا کردید. این افتخار فقط نصیب من نشده است بلکه تمام مردم پاکستان در آن سهیم هستند. بدین جهت، از مردم تهران سپاسگزاری برای من موجب خوشوقتی بسیار است که فرصت بازدید از این کشور همسایه را یافته‌ام. کشوری که برای ما بیار عزیز است و با آن پیوستگی‌های عمیق معنوی داریم. احساسات بی شایبه مردم تهران که من امروز شاهد آن بودم نشانه آشکار علاقه عمیقی است که مردم ایران و پاکستان نسبت به یکدیگر دارند. برادری و دوستی میان دو کشور ما نه تنها در طول تاریخ مشترک ما استحکام یافته بلکه ناشی از مساعی رهبر بزرگ شما و برادر بسیار عزیز من اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر است. از صمیم قلب دعا می‌کنم که پروردگار توانا اعلیحضرت شاهنشاه را در عین سلامت نگه دارد تا کماکان برای پیشرفت و رفاه مردم ایران بکوشند و افتخارات بزرگتری نصیب ایران بکنند.

در پایان این آیین شاهنشاه آریامهر و یحیی خان با کالسکه رهسپار کاخ گلستان شدند. پرزیدنت پاکستان دردیدار رسمی خود از ایران به بازدید از شهرهای مشهد و رامسر خواهند پرداخت و گفتگوهایی میان سران دو کشور در کاخ سعدآباد انجام می یابد.


دیدار رسمی خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و پرنسس سوفیا از ایران ۲۵-۱۸ مهر ماه ۱۳۴۸ خورشیدی


PrinceJuanCarlosPrincessSofiaTehran18Mehr1348b.jpg
ولیعهد اسپانیا و پرنسس سوفیا در پیشگاه اعلیحضرتین کاخ سعدآباد

پرنس خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و همسرشان پرنسس سوفیا برای یک دیدار هفت روزه وارد تهران شدند. والاحضرت شاهپور غلامرضا و بانو منیژه جهانبانی برای پیشباز به فرودگاه مهرآباد رفتند. پادشاه آینده اسپانیا و شاهزاده سوفیا به فراخوان آریامهر شاهنشاه ایران و علیاحضرت شهبانو فرخ پهلوی برای یک دیدار چند روزه از ایران شبانگاه پنج شنبه ۱۸ مهر ماه با هواپیمای شرکت هواپیمایی ملی ایران به تهران وارد شدند. این نخستین سفر پادشاه آینده اسپانیا به خارج از کشورش پس از اعلام نام وی به عنوان ولیعهد اسپانیا است. اما این دومین سفر پادشاه آینده اسپانیا به ایران است. ایشان در سال ۱۳۴۴ نیز برای سه روز به تهران آمدند و از اسپهان دیدن کردند.

پرنس «دون خوان کارلوس» در سال ۱۹۳۸ در شهر رم چشم به جهان گشود، وی نوه آلفونس سیردهم آخرین پادشاه اسپانیا است. روز نخست امرداد ماه ۱۳۴۸ برابر ۱۹۶۹ از سوی ژنرال فرانکو پرزیدنت اسپانیا، خوان کارلوس در آیین رسمی پادشاه آینده این کشور اعلام گردید. این پیشنهاد با اکثریت ۴۹۱ رای موافق در پارلمان اسپانیا به تصویب رسید. پادشاه آینده اسپانیا هم اکنون زیر نظر فرانکو سرگرم فراگیری نهفته‌ها و شگردهای سیاسی دنیا است. خوان کارلوس که بیشتر زندگی خود را در برون مرزهای اسپانیا گذرانده و تنها پس از مرگ و یا از کارافتادگی فرانکو می‌تواند زمام امور اسپانیا را به گردن گیرد.

روز شنبه ۱۹ مهر ماه خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا از مجلس سنا دیدن کرد. شامگاه پادشاه آینده اسپانیا و پرنسس سوفیا به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در کاخ سعدآباد باریافتند و شام را با اعلیحضرتین خوردند.