دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/ سال ۱۳۴۷ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

درگاه محمدرضا شاه پهلوی


شاهنشاه آریامهر از ملک حسن دوم پادشاه مراکش پیشباز می‌کنند
مارشال تیتو
  • ۲۳ فروردین ماه ۱۳۴۷ اعلیحضرت ملک حسن دوم پادشاه مغرب برای یک دیدار هشت روزه از ایران وارد تهران شدند و از سوی اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر مورد پیشباز قرارگرفتند. در میهمانی با شکوهی که در کاخ نیاوران برگزار شد، شاهنشاه آریامهر و پادشاه مغرب در زمینه همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی دو کشور سخنانی ایراد کردند و ملک حسن شاهنشاه ایران را به عنوان بنیانگذار مبارزه با بیسوادی در جهان ستایش کرد. ۲۵ فروردین شاهنشاه آریامهر و ملک حسن در نشست مشترک دو مجلس شورای ملی و مجلس سنا در کاخ سنا شرکت فرمودند و ملک حسن درباره همکاری‌های ایران و مغرب سخنانی ایراد کرد. در همین روز ملک حسن از مرکز راکتور اتمی دانشگاه تهران در خیابان امیرآباد بازدید کرد و شامگاه اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو به همراه میهمانشان از اپرای آتوسا در تالار رودکی دیدن کردند. ۲۶ فروردین ماه شاهنشاه آریامهر و ملک حسن برای دیدار از برجای ماندنی‌های باستانی اسپهان رهسپار این شهر شدند. ۲۸ فروردین ماه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی، شهبانو فرح پهلوی، ولیعهد ایران و والاحضرت فرحناز در میهمانی باشکوهی که از سوی سفیر مراکش در تهران برگزار شده بود شرکت کردند و ملک حسن "نشان درجه یک محمدیه" را بر سینه والاحضرت ولیعهد برنشاندند. ۲۹ فروردین ماه وزیران امور خارجه ایران و مراکش عهدنامه دوستی و موافقتنامه فرهنگی و همکاری علمی و فنی دو کشور را رد و بدل کردند. در این روز ملک حسن دوم به همراه شاهزاده مولای عبدالله برادر و شاهزاده خانم عایشه خواهر ملک حسن به دیدار رسمی خود از ایران پایان دادند. اعلامیه مشترک دو کشور درباره همکاری‌های اقتصادی و برقراری خط هوایی میان دو کشور به چاپ رسید.


  • ۲ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ مارشال تیتو پرزیدنت یوگسلاوی و بانو به فراخوان رسمی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو برای یک دیدار شش روزه از ایران وارد تهران شدند و از سوی اعلیحضرتین مورد پیشباز قرارگرفتند. میهمانی شامی از سوی شاهنشاه آریامهر برای ورود مارشال تیتو در کاخ نیاوران برگزار شد. در این میهمانی شاهنشاه در سخنانشان فرمودند:
... دو کشور ما دارای خط مشی و سیاست مشابهی هستند، زیرا ما نیز همواره بر این اعتقاد بوده و هستیم که تنها سیاست منطقی و عاقلانه برای هر کشوری در دنیای امروز سیاست همزیستی و همکاری مسالمت آمیز با سایر کشورها و ملل جهان است، راه صحیحی که امروزه در پیش روی هر ملتی قراردارد راه تجاوز و استیلاطلبی نیست، بلکه در کوشش برای بالابردن روز افزون سطح زندگی مادی و معنوی ملی است تا از این راه دنیایی هر چه مرفه تر و سعادتمندتر بودجود آید....

۴ اردیبهشت ماه مارشال تیتو از مرکز راکتور اتمی دانشگاه تهران و موزه جواهرات سلطنتی ایران بازدید کردند. و روز ۸ اردیبهشت ماه به یوگسلاوی بازگشتند.


ژرژ پمیپدو نخست وزیر فرانسه در پیشگاه شاهنشاه آریامهر کاخ نیاوران
نخست وزیر و وزیر خارجه فرانسه در پیشگاه شاهنشاه آریامهر کاخ نیاوران

ایوار پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ماه ساعت ۱۸ و سی دقیقه، ژرژ پمپیدو نخست‌وزیر فرانسه و بانو و موریس کودو مورویل وزیر خارجه [۱] این کشور، به دعوت نخست وزیر ایران برای یک دیدار پنج روزه وارد تهران شدند. هویدا نخست وزیر، اردشیر زاهدی وزیر خارجه و چند تن از وزیران از میهمانان در فرودگاه مهرآباد پیشباز کردند.

سفر نخست وزیر فرانسه به ایران بخشی از سیاست نوین خارجی فرانسه برای استوار ساختن پیوندهای نزدیک تری با کشورهای خاورمیانه است. نخست وزیر فرانسه پس از پایان سفر خود به ایران، رهسپار افغانستان می‌شود، وی در یک مصاحبه با رسانه‌های همگانی گفت که هدف از سفرش پایدار نمودن پیوندهای سیاسی میان دو کشور ایران و فرانسه است و این دیدار به وی فرصت خواهد داد که پی ببرد فرانسه چگونه می‌تواند به برنامه پنج ساله عمرانی (برنامه عمرانی چهارم) ایران کمک نماید. در دو واحد بزرگ نفتی در ایران شرکت دارد، یکی از راه مشارکت با کنسرسیوم نفت و دیگری در چهارچوب کمپانی نفتی « اراپ » که همه سهام متعلق به دولت فرانسه است. گفته می‌شود که به زودی یک کنسرسیوم نفت به رهبری « اراپ » بنیاد می‌شود. این کنسرسیوم مانند « اراپ » با شرکت ملی نفت ایران وارد گفتگو خواهد شد.

در روز آدینه ۱۳ اردیبهشت ماه، پیش از نیم روز، ژرژ پمپیدو نخست‌وزیر فرانسه و وزیر خارجه این کشور به پیشگاه شاهنشاه آریامهر باریافتند. میهمانان فرانسوی ناهار را در کاخ نیاوران میهمان شاهنشاه ایران بودند. ایوار گفتگوهای رسمی دو کشور در کاخ نخست وزیری انجام یافت و دو ساعت و سی دقیقه به درازا کشید. افزون بر نخست وزیران دو کشور، از سوی دولت فرانسه، معاون نخست وزیر، سفیر فرانسه در دربار شاهنشاهی و رییس اداره امور خاورمیانه فرانسه و از سوی دولت ایران: اردشیر زاهدی وزیر خارجه، دکتر عالیخانی وزیر اقتصاد، دکتر نهاوندی وزیر آبادانی و مسکن، سفیر ایران در فرانسه و مهدی سمیعی رییس کل بانک مرکزی در این گفتگوها شرکت داشتند. گفتگوها در آتمسفری دوستانه انجام یافت و امکان همکاری‌های ایران و فرانسه در اجرای پروژه‌های برنامه چهارم آبادانی کشور بررسی شد.ماریان اسپیخالسکی رییس شورای لهستان

دیدار رسمی مارشال ماریان اسپیخالسکی رییس شورای دولتی جمهوری ملی لهستان و بانو از ایران ۲۴-۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ خورشیدی

  • ۱۸ اردیبهشت ماه ۱۳۴۷ مارشال ماریان اسپیخالسکی Marion Spychalshi, Chairman of the Council of the State , Head of State رییس شورای دولتی جمهوری لهستان وارد تهران شد و از سوی شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو مورد پیشباز قرارگرفتند. با ورود اسپیخالسکی گفتگوهای ایران و لهستان درباره گسترش همکارهای اقتصادی دو کشور آغاز شد. ۱۹ اردیبهشت ماه از سوی شاهنشاه آریامهر میهمانی شام برای ورود میهمان ایران حضرت مارشال اسپیخالسکی برگزار شد. شاهنشاه بر سر میز شام فرمودند:
...ما در اجرای برنامه‌های اقتصادی و صنعتی با کمال میل علاقمند به همکاری با کشور شما هستیم زیرا این همکاری میان دو ملتی که دارای میراث عظیم فرهنگی و مدنی هستند بطور یقین برای هر دوی آنها سودبخش خواهد بود...

روز ۲۱ اردیبهشت ماه رییس جمهور لهستان از پالایشگاه نفت آبادان و بیمارستان شماره دو شرکت ملی نفت ایران بازدید کرد.

سفر رسمی مارشال اسپیخالسکی پرزیدنت لهستان و همراهان پایان یافت و اعلامیه مشترک ایران و لهستان به چاپ رسید.

  1. Maurice Couve de Murville