دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۵۰ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۰ خورشیدی تازی درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران


آریامهر و ژنرال یحیی خان در فرودگاه مهرآباد

دیدار رسمی ژنرال محمد یحیی خان پرزیدنت پاکستان از ایران ۲۴-۲۳ شهریور ماه ۱۳۵۰ خورشیدی

نیم روز سه شنبه ۲۳ شهریور ماه ۱۳۵۰ ژنرال محمد یحیی خان پرزیدنت پاکستان برای یک دیدار ۲۴ ساعته خصوصی با شاهنشاه ایران وارد تهران شد. در فرودگاه مهرآباد شاهنشاه آریامهر از پرزیدنت یحیی خان پیشباز رسمی نمودند. پس از کوتاه زمانی درنگ در فرودگاه شاهنشاه آریامهر و ژنرال یحیی خان با هلیکوپتر رهسپار کاخ سعدآباد شدند.


پیشباز آریامهر از پرزیدنت سادات

دیدار رسمی انور سادات پرزیدنت مصر از ایران ۱۹ مهر ماه ۱۳۵۰ خورشیدی

انور سادات پرزیدنت مصر امروز در سر راه سفر خود از کویت به مسکو در یک توقف دو ساعته در فرودگاه مهرآباد با شاهنشاه آریامهر پیرامون مسایل جهانی و پیوندهای میان دو کشور گفتگو کرد. انور سادات در پایان این گفتگوها پیامی برای ملت ایران فرستاد. ورود پرزیدنت انور سادات با تشریفات ویژه‌ای همراه بود بود. هواپیمای اختصاصی پرزیدنت سادات ساعت ده و پانزده دقیقه در فرودگاه مهرآباد بر زمین نشست. پیش از بیرون آمدن پرزیدنت سادات از هواپیما همراهان پرزیدنت از هواپیما پیاده شدند. آنگاه پرزیدنت سادات با چهره‌ای شادمان و لبخندی دوستانه از پلکان هواپیما پایین آمد. شاهنشاه آریامهر که از ساعت ده بامداد در فرودگان مهرآباد بودند در پای پلکان از پرزیدنت سادات پیشباز کردند. در پاسخ خوش آمد شاهنشاه آریامهر، پرزیدنت سادات با چهره‌ای مصمم هنگامی که دست شاهنشاه را می‌فشرد گفت:

شاهنشاها به عنوان یک برادر از تلاش‌های شما برای گرفتن حق اعراب سپاسگزاری می‌کنم


ویلی برانت در پیشگاه آریامهر شاهنشاه ایران
در پیشگاه آریامهر شاهنشاه ایران

دیدار رسمی ویلی برانت صدراعظم آلمان غربی و بانو از ایران ۱۸-۱۵ اسفند ماه ۱۳۵۰ خورشیدی

ویلی برانت و بانو در روز ۱۵ اسفند ماه برای یک دیدار چهار روزه رسمی به همراه همسرش و به فراخوان امیرعباس هویدا نخست وزیر به تهران آمد.[۱] ورود صدراعظم آلمان به تهران یکی از رنگین‌ترین آیین‌هایی بود که مهرآباد تاکنون به خود دیده بود. نزدیک به یک هزار کودک دبستان آلمانی به همراه پدر و مادر خود برای دیدن صدراعظم به فرودگاه مهرآباد آمده بودند. هویدا نخست وزیر در راس هیاتی از پایوران دولت چون وزیر امور خارجه و شهردار پایتخت در پای پلکان هواپیما به گرمی دست‌های ویلی برانت و همراهانشان را فشردند.

از آیین پیشباز برانت نزدیک به یک صد تن از خبرنگاران آلمانی و ایرانی فیلم گرفتند و فرتورنگاری کردند. ویلی برانت پس از گذر از برابر گارد احترام به میان انبوه آلمانی‌ها از کودک و بزرگ رفت و پانزده دقیقه با انرژی فراوان با وجود سوز سرد غروب آفتاب با آنان به گفتگو پرداخت. سپس هویدا به همراه برانت به پای میکروفون رفتند و هویدا خوش آمد گفت. برانت نیز در پاسخ او از فراخوان هویدا سپاسگزاری کرد و گفت که وی برای مردم ایران آوردند درودهای گرم و بهترین آرزوهای مردم آلمان است و برای گفتگوهایی که قرار است با شاهنشاه آریامهر و سران کشور انجام یابد، اهمیت بسیار قایل است. ما آلمانی‌ها مناسباتی را که از دیرباز میان ایران و ایران و آلمان برقرار بوده ارج می‌نهیم. این مناسبات بر اساس مصالح و منافع مشترک پایه گذاری شده است و آشکار است که این عوامل سبب پایداری دوستی دو کشور خواهد شد.

از اینکه ایران بارها از سیاست من پشتیبانی کرده است بی اندازه سپاسگزارم. این مطلب به کوشش ما در راه از میان برداشتن تشنج با کشورهای اروپای شرقی و ایجاد مناسبات تازه‌ای با آلمان شرقی مربوط می‌شود... در پایان تندرستی شاهنشاه و شهبانو و خاندان جلیل شاهنشاهی ایران و موفقیت دولت ایران و آقای نخست وزیر و آینده پر سعادت ملت ایران را آرزو دارم.

شبانگاه میهمانی شامی از سوی امیر عباس هویدا به سرفرازی ورود ویلی برانت و بانو در هتل هیلتون برگزار شد. هویدا در بال روم هیلتون از برانت خواستار تفاهم بیشتر میان ایران و آلمان با هدف خلق زمینه‌های مناسب همکاری‌های دو کشور شد. برانت در پاسخ نخست وزیر ایران در برابر بیش از سیصد تن از پایوران ایرانی و نمایندگان رسانه‌های گروهی ایرانی و آلمانی، به انگلیسی گفت که از فرصتی که هویدا برای تبادل نظر با سران کشور ایران برای وی فراهم ساخته است سپاسگزار است و مشتاقانه چشم به راه باریابی به پیشگاه شاهنشاه و بهره مندی از دیدگاه‌های خردمندانه شاهنشاه ایران است.


بن‌مایه‌ها