دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۴۴ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو


شاهنشاه و ملک حسین در فرودگاه مهر‌آباد ۱۳۴۴
میهمانی شاهنشاه برای پرزیدنت اتریش
پرنس الکساندر و همسرش در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو
  • ۳ مهر ماه ۱۳۴۴ شاهنشاه از ملک حسین پادشاه اردن در فرودگاه مهرآباد پیشباز کردند. ملک حسین دو روز میهمان شاهنشاه می باشد. ملک حسین روز ۴ مهر ماه ناهار را با شاهنشاه درکاخ سعدآباد خورد. دیدار و ناهار و گفتگو پنج ساعت به درازا کشید. ملک حسین که در کنفرانس سران عرب در کازابلانکا شرکت کرده بود، پیرامون دست‌آوردهای این کنفرانس نیز با شاهنشاه گفتگو کرد.

به برنامه ماندن ملک حسین در تهران یک روز افزوده شد. ۵ مهر ماه ملک حسین ناهار را در کاخ مرمر خورد و ساعت ۵ پس از نیمروز در آیینی که از سوی سفیرکبیر اردن در سفارت کبرای اردن هاشمی در تهران برپا شده بود شرکت جست. سفر ملک حسین در روز ۶ مهر ماه پایان یافت. در گفتگوهای شاهنشاه و ملک حسین روابط ایران با اعراب مورد بررسی قرارگرفت.


۸ مهر ماه ۱۳۴۴ ساعت ۴ پس از نیمروز حضرت « فرانتس یوناس » پرزیدنت اتریش وارد تهران شد. شاهنشاه در فرودگاه مهرآباد از پرزیدنت اتریش پیشباز رسمی کردند. در میدان ۲۴ اسفند کلید شهر از سوی شهردار تهران به فرانتس یوناس پیشکش شد و شاهنشاه و پرزیدنت اتریش با کالسکه به کاخ گلستان رفتند. در نخستین شب از سوی شاهنشاه میهمانی شام باشکوهی در کاخ گلستان به سرفرازی ورود میهمان ایران برگزار شد. روز ۹ مهر ماه حضرت فرانتس یوناس تاج گلی بر آرامگاه رضا شاه بزرگ پدر ایران نوین نهادند. آنگاه از موزه جواهرات سلطنتی، موزه ایران باستان، آموزشگاه حرفه‌ای رضا پهلوی و کارخانه ایران ناسیونال بازدید کردند. ۱۰ مهر ماه ۱۳۴۴ پرزیدنت اتریش هنگام بازدید از کارخانه ایران ناسیونال گفتند: سهیم شدن کارگران در سود کارخانجات یکی از اقدامات مترقیانه شاهنشاه ایران است. روز پسین پرزیدنت اتریش برای بازدید رهسپار استان‌های جنوبی کشور شدند و روز ۱۳ مهر ماه به تهران بازگشتند و برای بازدید شیلات راهی شمال کشور شدند. ۱۵ مهر ماه پرزیدنت اتریش از فرودگاه مهرآباد به وین پرواز کردند.


۹ مهر ماه ۱۳۴۴ پرنس الکساندر و همسرشان دختر عموی ملکه انگلستان وارد تهران شدند و به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و شهبانو باریافتند.


ولیعهد افغانستان و بانو در پیشگاه شاهنشاه و شهبانو
SaudiArabiaFlag1344.jpg
شاهنشاه به پیشباز ملک فیصل می‌روند
ملک فیصل به شاهنشاه شمشیر جواهرنشانی پیشکش می‌کنند
شاهنشاه و ملک فیصل در رژه روز نجات آذربایجان

۱۶ آبان ماه ۱۳۴۴ والاحضرت سردار احمدشاه ولیعهد افعانستان به همراه همسر خود به فراخوان والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی وارد تهران شدند. ۱۷ آبان ماه میهمانی شام باشکوهی از سوی والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی و همسرشان آقای پهلبد به سرفرازی ورود ولیعهد افغانستان و شاهزاده خانم خاتول در کاخ گلستان برگزار شد. ۱۸ آبان ماه سردار احمد شاه ولیعهد و همسرشان از موزه ایران باستان بازدید کردند. نیمروز میهمانان گرامی ایران در کاخ شاهنشاهی به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو باریافتند و ناهار را با اعلیحضرتین خوردند. آنگاه از باشگاه ورزشی جعفری از ورزش باستانی و ورزشکاران باشگاه دیدن کردند. در این آیین یک آلبوم ارزنده میناکاری آذین بسته به فرتور شاهنشاه آریامهر به والاحضرت ولیعهد افغانستان پیشکش شد. شامگاه میهمانی شامی از سوی امیرعباس هویدا نخست‌وزیر داده شد. ۱۹ آبان ماه امیرعباس هویدا نخست‌وزیر در کاخ مرمر با والاحضرت ولیعهد افغانستان به گفتگوهایی پیرامون پیوندهای دو کشور و دیگر مسایل میان ایران و افغانستان نشست. نیمروز ولیعهد افغانستان و بانو ناهار را در هتل هیلتون میهمان هیات مدیره شیر و خورشید سرخ بودند و سپس از غرفه شیر و خورشید در نمایشگاه کالای ایران بازدید نمودند. ساعت ۱۶ ولیعهد افغانستان و بانو به پرورشگاه حرفه‌ای فرح پهلوی وابسته به شیر و خورشید سرخ رفتند و از رژه جوانان شیر و خورشید سرخ دیدن کردند. شامگاه از سوی والاحضرت سردار احمد شاه و همسرشان به سرفرازی والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی و آقای پهلبد در کاخ مرمر میهمانی شامی برگزار شد. ۲۱ آبان ماه والاحضرت سردار احمد شاه و والاحضرت خاتول وارد اسپهان شدند. پس از نیمروز از کاخ چهلستون و موزه تاریخی کاخ و مسجد شاه و شیخ لطف‌ الله دیدن کردند. برای گشایش بانک خون اسپهان ولیعهد افغانستان و بانو به ساختمان بانک رفتند و پیشکش خون خود بانک خون اسپهان را گشودند. میهمانان از جاهای دیدنی دیگر اسپهان بازدید کردند و ۲۲ آبان ماه رهسپار شیراز شدند و از آرامگاه سعدی وحافظ و تخت جمشید بازدید کردند.

۲۳ آبان ماه ۱۳۴۴ والاحضرت ولیعهد افغانستان و بانو با هواپیما وارد فرودگاه آبادان شدند و از سوی سدها دانش‌آموز هموند سازمان جوانان شیر و خورشید سرخ با دسته‌های گل و پرچم‌های ایران و افغانستان پیشباز شدند. میهمانی شام با شکوهی از سوی قائم‌مقام مدیر عامل و رییس هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران برای میهمانان گرامی ایران داده شد. روز پسین والاحضرت ولیعهد و بانو از پالایشگاه نفت آبادان، بیمارستان شرکت نفت، کوی کارگران، باشگاه آبادان و دانشکده نفت و آموزشگاه حرفه‌ای بازدید کردند. آنگاه به بیمارستان و تاسیسات شیر و خورشید سرخ آبادان رفتند. ۲۷ آبان ماه والاحضرت ولیعهد و بانو و همراهان با ترن وارد شاهی شدند و از آنجا با خودرو رهسپار بابل گردیدند. روز ۴ آذر ماه پس از دو هفته میهمانان ایران در آیین رسمی از فرودگاه مهرآباد از تهران به سوی کابل پرواز کردند.


۱۷ آذر ماه ۱۳۴۴ ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی وارد تهران شد. شاهنشاه در فرودگاه مهرآباد از ملک فیصل پیشباز کردند و خوش‌آمد گفتند. آنگاه شاهنشاه امیرعباس هویدا نخست‌وزیر، شریف امامی رییس مجلس سنا، مهندس عبدالله ریاضی رییس مجلس شورای ملی، قدس نخعی وزیر امورخارجه، ارتشبد حجازی رییس ستاد بزرگ ارتشتاران، ارتشبد آریانا ژنرال آجودان شاهنشاه، دکتر حسنعلی لقمان ادهم رییس کل تشریفات شاهنشاهی و سرتیپ هاشمی‌نژاد فرمانده گارد شاهنشاهی را به پیشگاه ملک فیصل شناساندند. سپس ملک فیصل همراهان خود را به شاهنشاه شناساندند. در هنگام ورود ملک فیصل ۲۱ تیر توپ شلیک شد و هشت فروند هواپیمای نیروی هوایی شاهنشاهی از آسمان فرودگاه مهرآباد گذشتند. آنگاه اعلیحضرتین به جایگاه ویژه گارد احترام رفتند. نخست سرود ملی عربستان سعودی و سپس سرود ملی ایران نواخته شد. اعلیحضرتین با خودرو رهسپار تهران شدند و پس از گذشتن از خیابان آیزنهاور، در میدان ۲۴ اسفند مهندس سرلک شهردار تهران خوش‌آمد گفت و کلید طلایی شهر تهران را به اعلیحضرت ملک فیصل پیشکش کرد. از میدان ۲۴ اسفند اعلیحضرتین سوار بر کالسکه سلطنتی به همراهی انبوه مردم پایتخت و ابراز شور و هیجان وارد کاخ گلستان شدند. در میهمانی رسمی شام کاخ گلستان به سرافرازی ورود اعلیحضرت پادشاه عربستان سعودی شاهنشاه سخنانی ایراد فرمودند:[۱] در این میهمانی ملک فیصل یک شمشیر گرانبهای جواهرنشان را به شاهنشاه پیشکش کردند.

۱۸ آبان ماه ملک فیصل از موزه ایران باستان دیدن کردند و پس از ورود به کاخ گلستان رییس‌های هیات‌های سیاسی در دربار شاهنشاهی را پذیرفتند. ملک فیصل ناهار در کاخ ویژه به همراه شاهنشاه خوردند وانگاه گفتگوهای سران دو کشور پیرامون مسایل دو کشور، بهره‌برداری مشترک از نفت و هم‌چنین امنیت شاخاب پارس (خلیج پارس) و خاورمیانه و یگانگی کشورهای اسلامی آغاز شد. پس از گفتگوها ساعاتی پس از نیمروز ملک فیصل از موزه جواهرات سلطنتی بازدید کردند. شامگاه میهمانی باشکوهی از سوی ملک فیصل در هتل هیلتون به سرفرازی شاهنشاه ایران داده شد. ۱۹ آبان ماه ملک فیصل از لشکر یک گارد دیدن کردند و پس از نیمروز ملک فیصل نخست‌وزیر ایران امیرعباس هویدا و آرام وزیر امورخارجه را پذیرفتند. شامگاه میهمانی باشکوهی از سوی هویدا در کاخ وزارت امورخارجه داده شد. ۲۰ آذر ماه شاهنشاه و ملک فیصل رهسپار اسپهان شدند. استاندار اسپهان و شمار بسیاری از بزرگان محلی از شاهنشاه و میهمان گرامی ایران پیشباز کردند. اعلیحضرتین از میدان شاه، عالی‌قاپو، چهل ستون و مسجد شیخ لطف الله بازدید فرمودند، آنگاه ناهار را در مهمانسرای شاه عباس خوردند و ساعت ۱۵ و سی دقیقه به تهران بازگشتند.

۲۱ آذر ماه ۱۳۴۴ پس از نیمروز در آیین رژه روز ۲۱ آذر ماه روز نجات آذربایجان یکان‌های ارتش در میدان مهرآباد از برابر شاهنشاه آریامهر و ملک فیصل پادشاه عربستان سعودی رژه رفتند. در این آیین ملک فیصل ابزار جنگی مدرن ارتش ایران و کارهای نمایشی یکان‌های چترباز را ستودند. ۲۲ آذر ماه شاهنشاه آریامهر و ملک فیصل میهمان گرامی ایران ساعت ۹ و پنجاه دقیقه در نشست مشترک مجلس سنا و مجلس شورای ملی شرکت کردند. ملک فیصل سخنرانی رسایی به زبان عربی در برابر مجلس ایراد کرد.

۱۹ آذر ماه ۱۳۴۴ فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان در سر راه سفر خود به امریکا وارد تهران شد و شاهنشاه در فرودگاه مهرآباد به پیشباز ایوب خان رفتند. پیش از ورود ایوب خان، امیرعباس هویدا نخست‌وزیر، آرام وزیر امور خارجه، دکتر لقمان رییس کل تشریفات شاهنشاهی، طیب حسین سفیر کبیر پاکستان در دربار شاهنشاهی و نمایندگان سیاسی خارجی در تهران و شماری از بزرگان سیاسی و کشوری و پاکستانی‌هایی که در تهران زندگی می کردند در فرودگاه مهرآباد چشم به راه ورود ایوب خان بودند.