دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۳۹ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران ۱۳۴۰ تا ۱۳۴۹ خورشیدی
شاهنشاه و شهبانو و ملک حسین پادشاه اردن هاشمی در بازدید رسمی از ایران تهران فروردین ۱۳۳۹
ملک حسین پادشاه اردن هاشمی در بازدید رسمی از دانشگاه تهران فروردین ۱۳۳۹


  • ۱۵ فروردین ۱۳۳۹ ملک حسین پادشاه اردن هاشمی برای یک دیدار رسمی وارد تهران شد و مورد پیش‌باز شاهنشاه قرارگرفت. اعلیحضرت ملک حسین در آرامگاه اعلیحضرت رضا شاه بزرگ در شهر ری تاج گلی بر مزار پدر ایران نوین نهاد و یادش را گرامی‌داشت. پادشاه اردن در کاخ اختصاصی با شاهنشاه و علیاحضرت دیدار کرد و شام را با شاهنشاه خورد. روز پسین شهردار تهران به پیشگاه ملک حسین بار یافت و پیشکش اهالی تهران را به ایشان داد. در همین روز اعلیحضرت ملک حسین در نشست مشترک پارلمان ایران در کاخ سنا شرکت جست و سخنانی ایراد کرد. ملک حسین از بخش‌های گوناگون دانشگاه تهران بازدید کرد و در باشگاه دانشگاه در سخنرانی خود گفت: "ملت ایران مشعلدار دانش و بینش در جهان بوده و بشر را به آفاق اندیشه‌ها کشانیده، بهترین نغمه‌های روح‌پرور دلاورانه را سروده و با احساس خود بشر را به دور از جهان آز و خودخواهی و هراس هدایت کرده است. شامگاهان، شاهنشاه در مهمانی شامی که به افتخار پادشاه اردن هاشمی در کاخ گلستان برگزار شد فرمودند: "ما با خرسندی بسیار ناظر آن هستیم که کشور دوست و برادر ما، اردن هاشمی، در پرتو ثبات و امنیتی که به همت آن اعلیحضرت در آنجا برقرار شده قدم به قدم به سوی ترقی و تعالی پیش می‌رود." ۱۷ فروردین در پیشگاه شاهنشاه و ملک حسین مانور مشترک نیروهای زمینی و هوایی در بلندی‌های علی آباد در ۷۶ کیلومتری تهران انجام شد. پس از آن شاهنشاه و پادشاه اردن از کارخانه‌های اسلحه‌سازی ایران بازدید کردند. ۱۸ فروردین پادشاه اردن از تاسیسات سد کرج و سپس از دانشکده کشاورزی دیدن کردند. از سوی ملک حسین مهمانی شامی به افتخار شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو در کاخ گلستان برگزار شد. ۱۹ فروردین شاهنشاه و شهبانو و ملک حسین با هواپیما وارد مشهد شدند و به زیارت امام هشتم رفتند و از موزه و کتابخانه آستان قدس و مسجد گوهرشاد بازدید فرمودند. پس از آن پادشاه اردن به رامسر پرواز کرد تا چند روزی از شمال ایران بازدید کند. ۲۴ فروردین اعلیحضرت ملک حسین پس از بازدید چند روزه از سپاهان (اصفهان) و شیراز به تهران بازگشتند. روز پسین ملک حسین به بازدید رسمی خود از ایران پایان دادند و از تهران رهسپار آنکارا شدند. اعلامیه مشترک دو دولت ایران و اردن به چاپ رسید.


  • ۲۰ فروردین ۱۳۳۹ اعلیحضرت لئوپولد پادشاه پیشین بلژیک به همراه همسرشان در سفری غیر رسمی وارد تهران شدند. ۲۴ فروردین اعلیحضرت لئوپولد و همسرشان به پیشگاه شاهنشاه باریافتند و ناهار را با شاهنشاه و علیاحضرت خوردند. اعلیحضرت لئوپولد به همراه همسر خود از تهران رهسپار بروکسل شدند.


  • ۷ اردیبهشت ۱۳۳۹ فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان وارد تهران شد و در درنگ کوتاهی که در فرودگاه مهرآباد داشت با شاهنشاه دیدار کرد. در این دیدار رهبران دو کشور در زمینه دگرگونی‌های سیاسی جهان گفتگو کردند و سپس ایوب خان تهران را ترک کرد.


  • ۱۲ تیر ۱۳۳۹ اعلیحضرت ماهیندرا پادشاه نپال به همراه ملکه آن کشور برای یک دیدار غیررسمی وارد تهران شدند. ۱۴ تیر اعلیحضرت پادشاه نپال و ملکه ناهار را با شاهنشاه و علیاحضرت خوردند و سپس از تهران رهسپار کابل شدند.


  • ۲۱ آبان ۱۳۳۹ فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان به همراه همسر خود در راه بازگشت از سفر عربستان سعودی و مصر وارد تهران شد و با شاهنشاه دیدار و گفتگو کرد.


  • ۳ بهمن ۱۳۳۹ فیلد مارشال ایوب خان پرزیدنت پاکستان در راه بازگشت از اروپا برای گفتگو با شاهنشاه وارد تهران شد. روز پسین شاهنشاه و مارشال ایوب خان درباره مسایل دو کشور گفتگو کردند. در این روز ایوب خان از خزانه نوین جواهرات سلطنتی در بانک مرکزی بازدید کردند و سپس از تهران رهسپار کراچی شدند.


دیدار رسمی ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ از شاهنشاه و علیاحضرت ملکه ایران ۱۳۳۹
ملکه الیزابت از جواهرات سلطنتی دیدن می‌کند ۱۳۳۹
  • ۱۱ اسفند ۱۳۳۹ علیاحضرت الیزابت ملکه انگلستان و والاحضرت پرنس فیلیپ همسر ملکه برای یک دیدار رسمی وارد تهران شدند و مورد پیش‌باز شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی قرارگرفتند. به افتخار علیاحضرت ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ مهمانی شام با شکوهی در کاخ گلستان برپاشد و سران دو کشور بیاناتی ایراد کردند. روز پسین ملکه الیزابت به همراهی همسر خود تاج گلی بر آرامگاه بنیانگذار ایران نوین رضا شاه بزرگ نهادند. سپس خانه‌های کارگران در شهر ری و آموزشگاه پرستاری اشرف پهلوی مورد بازدید ملکه انگلستان قرارگرفت. پرنس فیلیپ نیز از مرکز اتمی دانشگاه تهران و شورای فرهنگی بریتانیا بازدید کرد. در این روز شاهنشاه و علیاحضرت فرح پهلوی به همراه ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ از جواهرات سلطنتی بازدید کردند. آنگاه آیین ورزشی باشکوهی در پیشگاه شاهنشاه و علیاحضرت و ملکه الیزابت و پرنس فیلیپ در ورزشگاه امجدیه برگزار شد. در این روز علیاحضرت ملکه انگلستان مهمانی شامی به افتخار شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی در سفارت کبرای انگلستان در تهران داد. ۱۳ اسفند شاهنشاه و علیاحضرت ملکه فرح پهلوی به همراه ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ برای بازدید از آثار باستانی ایران به اصفهان و شیراز رفتند. ۱۴ اسفند شاهنشاه و علیاحضرت از شاه‌چراغ در شیراز دیدن کردند و سپس برای بازدید به دانشگاه پهلوی شیراز رفتند و سپس دو زوج سلطنتی به تهران بازگشتند. از سوی جعفر شریف‌امامی نخست‌وزیر مهمانی شامی به افتخار ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ در کاخ وزارت امور خارجه برگزار شد. ۱۵ اسفند علیاحضرت ملکه انگلستان و پرنس فیلیپ پس از پنج روز ماندن در ایران، از تهران رهسپار لندن شدند. از سوی شهرداری تهران بولوار کرج در تهران به بولوار الیزابت نامیده شد.


بن‌مایه‌ها