دیدار رسمی خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و پرنسس سوفیا از ایران ۲۵-۱۸ مهر ماه ۱۳۴۸ خورشیدی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/ سال ۱۳۴۸ خورشیدی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سفرهای رسمی محمدرضا شاه پهلوی

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۴۸ خورشیدی تازی
PrinceJuanCarlosPrincessSofiaTehran18Mehr1348b.jpg
ولیعهد اسپانیا و پرنسس سوفیا در پیشگاه اعلیحضرتین کاخ سعدآباد
خوان کارلوس و پرنسس سوفیا به کلیسا می روند
PrincessSofiaGolestanPalace1348.jpg
میهمانی عصر در کاخ نیاوران
از سوی امیرعباس هویدا نخست وزیر، شام رسمی به افتخار والاحضرت خوان کارلوس و پرنسس سوفیا در کاخ وزارت امور خارجه
در آرامگاه رضا شاه بزرگ

دیدار رسمی خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و پرنسس سوفیا از ایران ۲۵-۱۸ مهر ماه ۱۳۴۸ خورشیدی


پرنس خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و همسرشان پرنسس سوفیا برای یک دیدار هفت روزه وارد تهران شدند. والاحضرت شاهپور غلامرضا و بانو منیژه جهانبانی برای پیشباز به فرودگاه مهرآباد رفتند. پادشاه آینده اسپانیا و شاهزاده سوفیا به فراخوان آریامهر شاهنشاه ایران و علیاحضرت شهبانو فرخ پهلوی برای یک دیدار چند روزه از ایران شبانگاه پنج شنبه ۱۸ مهر ماه با هواپیمای شرکت هواپیمایی ملی ایران به تهران وارد شدند. این نخستین سفر پادشاه آینده اسپانیا به خارج از کشورش پس از اعلام نام وی به عنوان ولیعهد اسپانیا است. اما این دومین سفر پادشاه آینده اسپانیا به ایران است. ایشان در سال ۱۳۴۴ نیز برای سه روز به تهران آمدند و از اسپهان دیدن کردند.

پرنس «دون خوان کارلوس» در سال ۱۹۳۸ در شهر رم چشم به جهان گشود، وی نوه آلفونس سیردهم آخرین پادشاه اسپانیا است. روز نخست امرداد ماه ۱۳۴۸ برابر ۱۹۶۹ از سوی ژنرال فرانکو پرزیدنت اسپانیا، خوان کارلوس در آیین رسمی پادشاه آینده این کشور اعلام گردید. این پیشنهاد با اکثریت ۴۹۱ رای موافق در پارلمان اسپانیا به تصویب رسید. پادشاه آینده اسپانیا هم اکنون زیر نظر فرانکو سرگرم فراگیری نهفته‌ها و شگردهای سیاسی دنیا است. خوان کارلوس که بیشتر زندگی خود را در برون مرزهای اسپانیا گذرانده و تنها پس از مرگ و یا از کارافتادگی فرانکو می‌تواند زمام امور اسپانیا را به گردن گیرد.

روز شنبه ۱۹ مهر ماه خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا از مجلس سنا دیدن کرد. شامگاه پادشاه آینده اسپانیا و پرنسس سوفیا به پیشگاه شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در کاخ سعدآباد باریافتند و شام را با اعلیحضرتین خوردند.


روز یکشنبه ۲۰ مهر ماه پرنس خوان کارلوس و همسر ایشان پرنسس سوفیا در تهران به کلیسای کاتولیک‌ها رفتند.

خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا و همسرش سوفیا خواهر اعلیحضرت کنستانتین پادشاه یونان،

روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه والاحضرت سوفیا از آموزشگاه عالی پرستاری اشرف پهلوی وابسته به سازمان شاهنشاهی خدمات اجتماعی دیدن کرد.

روز سه شنبه ۲۲ مهر ماه پرنس دون خوان کارلوس و پرنسس سوفیا بامدادان برای ۲۴ ساعت رهسپار کناره های دریای مازندران شدند. در این سفر والاحضرت شاهپور غلامرضا پهلوی و والاحضرت منیژه جهانبانی همسر ایشان میهمانان شاهنشاه آریامهر را همراهی می کنند.

روز چهارشنبه ۲۳ مهر ماه ساعت سه پس از نیمروز، والاحضرت خوان کارلوس، ولیعهد اسپانیا از کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال دیدن کردند. در این آیین نخست کودک خردسالی دسته گلی زیبایی پیشکش کرد و سپس نماینده کارگران خوش آمد گفت. آنگاه شماری از روسای بخش‌های کوناگون و مهندس‌های کارخانه به والاحضرت خوان کارلوس شناسانده شدند. در این هنگام بازدید از بخش سواری سازی پیکان آغاز شد و ولیعهد اسپانیا پشت فرمان یک پیکان نشست و پیشرفت تکنیک و صنعت ایران را ستود. پس از بخش سواری سازی پیکان، سالن مینی بوس سازی ۳۰۹ مورد بازدید قرار گرفت و سپس از ولیعهد اسپانیا و همراهان پذیرایی شایانی انجام یافت و ولعیهد اسپانیا دفتر یادبود کارخانجات صنعتی ایران ناسیونال را دستینه کردند. این بازدید ساعت چهار پس از نیمروز به پایان رسید.

ایوار ۲۳ مهر ماه ایوار والاحضرت خوان کارلوس و پرنسس سوفیا دوباره در کاخ سعدآباد به پیشگاه اعلیحضرت همایون آریامهر شاهنشاه و علیاحضرت شهبانو بار یافتند و با اعلیحضرتین ساعتی دیدار و گفتگو کردند و چای نوشیدند. اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر فردا ۲۴ مهر ماه سفر رسمی به آمریکا خواهند داشت.


شبانگاه از سوی امیرعباس هویدا نخست وزیر و همسر ایشان بانو لیلا امامی، میهمانی شام رسمی به افتخار والاحضرت خوان کارلوس و پرنسس سوفیا در کاخ وزارت امور خارجه برگزار شد. باشندگان در این میهمانی والاحضرت شاهپور غلامرضا پهلوی و همسر ایشان والاحضرت منیژه، رییس مجلس سنا و رییس مجلس شورای ملی، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران، هیات وزیران، سفیران کشورهای خارجی و شماری از پایوران کشور به همراه بانوانشان بودند.

روز ۲۴ مهر ماه خوان کارلوس ولیعهد ایران و پرنسس سوفیا رهسپار ری شدند و تاج گل زیبایی بر آرامگاه رضا شاه بزرگ بنیادگزار ایران نوین نهادند.


۲۵ مهر ماه شاهزاده خوان کارلوس ولیعهد اسپانیا از تهران با هوایپمای ایران ایر به سوی مادرید پرواز کردند. در فرودگاه مهرآباد والاحضرت شاهپور غلامرضا پهلوی و همسر ایشان والاحضرت منیژه به پسواز میهمانان آمده بودند.

نیز نگاه کنید به