دیدار رسمی تئودور ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان و بانو از ایران ۳۰ آبان تا ۴ آذر ماه ۱۳۵۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۳ خورشیدی تازی درگاه محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران/سال ۱۳۵۳ خورشیدی

دیدار رسمی سران دیگر کشورها از ایران
آریامهر و شهبانو از ژیوکف و بانو ژیوکوا پیشباز می کنند
اعلیحضرتین در میهمانی کاخ نیاوران با رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان
ShahanshahShahbanouTodorZhivkovBulgariaNiavaranPalace30Aban1353.jpg
علیاحضرت شهبانو و بانو لودمیلا ژیوکوا
هویدا نخست وزیر و عباس خلعتبری در دیدار و گفتگو با ژیوکف در کاخ گلستان
ژیوکف و بانو ژیوکوا در اسپهان
Zhivkov Ludmila ZhivkovaEspahanAzar1353.jpg
پسواز رسمی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو از ژیوکف و بانو ژیوکوا

دیدار رسمی تئودور ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان و بانو از ایران ۳۰ آبان تا ۴ آذر ماه ۱۳۵۳

پس از نیم روز ۳۰ آبان ماه تئودور ژیوکف[۱] رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان و دخترش بانو لودمیلاد ژیوکوا برای یک دیدار پنج روز وارد تهران شدند. شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در فرودگاه مهرآباد از میهمانان پیشباز کردند و آیین رسمی پیشباز برگزار شد. در پایان آیین رسمی پیشباز رسمی اعلیحضرتین به همراه رییس شورای دولتی بلغارستان با خودرو رهسپار میدان شهیاد شدند و در آیین ویژه شهردار پایتخت از سوی اهالی تهران و همه مردم ایران به میهمانان بلغاری خوش آمد گفت و کلید زرین پایتخت را به ژیوکف فراداشت. پیشکشی نیز به بانو لودمیلا ژیواکو دختر رییس شورای دولتی بلغارستان فراداشته شد. پس از پایان این آیین در میدان شهیاد، اعلیحضرتین میهمانان گرامی ایران را تا کاخ گلستان همراهی فرمودند.

غلامرضا نیک پی شهردار پایتخت، ایوار روز پنجشنبه در تالار برلیان کاخ گلستان پیشکش اهالی شهر تهران را به ژیوکف و بانو ژیوگوا فراداشت.

شبانگاه میهمانی شامی از سوی اعلیحضرتین به سرفرازی رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان و بانو ژیوگوا در کاخ نیاوران برگزار شد. روز ۱ آدر ماه نخستین دور گفتگوهای رهبران ایران و بلغارستان انجام یافت و پیش از آن هویدا نخست وزیر و خلعت بری وزیر امور خارجه به دیدار ژیوکف رفتند. در روزهای پسین، رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان و بانو ژیوکوا از خارک، آبادان، شیراز و اسپهان دیدن کردند. در سفر ژیوکف به ایران، وزیران خارجه و بازرگانی خارجی و چند تن از بلندپایگان بلغاری ایشان را همراهی می‌نمایند. این سفر درست در روزهایی انجام می‌یابد که درست یک سال از دستینه شدن موافقتنامه همکاری‌های اقتصادی ۱۵ ساله میان ایران و بلغارستان می‌گذرد و دو کشور در زمینه پتروشیمی، صنایع شیمیایی، خوراکی، ایجاد مجتمع‌های کشاورزی و دامداری، ساختن سد، ارتباطات، ترابری و فعالیت‌های معدنی و بررسی‌های و آموزش فنی و علمی و همکاری‌هایی را آغاز کرده‌اند. در درازای دیدار رسمی ژیوکف، یک قرارداد بازرگانی میان دو کشور دستینه می‌شود که بر پایه آن سالانه و برای پنج سال حجم بازرگانی میان دو کشور به ۷۰ میلیون دلار خواهد رسید.


اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به افتخار ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان در کاخ نیاوران سخنانی ایراد فرمودند:[۲]

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان

برای شهبانو و من مایه کمال خوشوقتی است که به شما و به بانو ژیوکووا دختر گرامی تان در کشور خود خیر مقدم بگوییم. خاطره پذیرایی بسیار گرم و محبت آمیزی که در سال گذشته در کشور شما از ما به عمل آمد برای من بسیار دلپذیر است، و صمیمانه امیدوارم که شما نیز در بازگشت از ایران خاطره مشابهی را همراه ببرید.

شما اکنون در کشوری هستید که لااقل پانزده قرن رابطه آشنایی و دوستی، آن را با ملت شما پیوند می‌دهد. از دورانی چنین کهن، مبادلات فرهنگی و هنری و فکری همراه با روابط بازرگانی میان دو سرزمین ما برقرار بوده است و مایه خوشوقتی است که هم اکنون یادگارهای متعددی از این روابط، به صورت آثار علمی و هنری ایرانی در موزه‌ها و کتابخانه‌های کشور شما نگاهداری می‌شود که در واقع باید آن‌ها را یادگارهای دوستی دو ملت دانست.

خوشبختانه این پیوند دیرینه، در سال‌های اخیر با همکاری‌های روزافزون کشورهای ما در زمینه‌های اقتصادی و علمی و فنی و فرهنگی استحکام و توسعه بسیار زیادتری یافته است.

قرارداد بازرگانی که دو سال پیش بین ایران و جمهوری مردم بلغارستان به امضاء رسید مقدمه همکاری وسیع دو کشور در زمینه اقتصادی بود، ولی باید متذکر شوم که نه تنها در زمینه این همکاری‌های اقتصادی، بلکه در زمینه همکاری‌های علمی و فنی نیز در این مدت کوتاه پیشرفت فراوانی به دست آمده است. ما بخصوص در امر تأمین نیازمندی‌های ایران به مواد غذایی و توسعه کشاورزی، روی همکاری‌های دو کشور خیلی حساب می‌کنیم. به موازات این روابط اقتصادی و فنی، دیدارهای متعدد و متقابل مقامات دولتی و غیر دولتی دو کشور، تفاهم و همکاری روزافزونی را پایه گذاری کرده است که طبعاً ما از آن استقبال می‌کنیم. در سال جاری، کشور ما با کمال علاقه در جشن سی امین سال تأسیس جمهوری مردم بلغارستان شرکت جست، و چندی پیش هیئت پارلمانی بزرگی از ایران به کشور شما سفر کرد، به زودی نیز ما در بیست و هشتمین نمایشگاه بین‌المللی که در بلغارستان تشکیل می‌شود شرکت خواهیم جست. در زمینه همکاری‌های فرهنگی ما مسلماً امکانات وسیعی را که برای توسعه این همکاری‌های میان دو کشور وجود دارد به بهترین صورتی مورد استفاده قرار خواهیم داد.

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان، ما به خوبی می‌دانیم که کشور شما اکنون دست در کار پیشرفت‌های همه جانبه در زمینه‌های صنعتی، کشاورزی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است. من خود در فاصله دو سفر خویش در سال‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۷۳ توانستم نمونه‌های بارز این پیشرفت‌ها را مشاهده کنم و موفقیت‌های حاصله در همه این رشته‌ها را به ملت شما تبریک می‌گویم. بدیهی است این موفقیت‌ها، نماینده تلاش بی وقفه و شهامت آمیز مردم بلغارستان در راه ساختمان جامعه‌ای از هر جهت پیشرفته و مترقی است که رهبری مدبرانه و فعالانه آن حضرت نقش بسیار مهمی در آن ایفا می‌کند. پیشرفت‌های بارز کشور شما در عین حال مبیّن این واقعیت است که سیاست همزیستی و همکاری مثبت در زمینه روابط بین‌المللی سیاستی از هر جهت منطقی و واقع بینانه است، زیرا فقط از این راه است که کشورهای جهان ولو با داشتن سیستم‌های سیاسی و اجتماعی مختلف می‌توانند در عین کوشش ثمربخش برای بالا بردن سطح اقتصادی و اجتماعی خود، به صلح و تفاهم جهانی که امروزه به صورت ضروری‌ترین عامل ادامه زندگی جامعه بشری درآمده است کمک کنند.

ما به خوبی توجه داریم که اختلافات و تشنج‌های کنونی، چه در سطح جهانی و چه در سطح منطقه‌ای، جز از راه مذاکره و منطق و تفاهم و مطلقاً با احتراز از اعمال زور قابل حل نیستند. بدین جهت است که طرح‌هایی از قبیل کنفرانس امنیت اروپا، کنفرانس محدودیت سلاح‌های استراتژیکی، طرح اعلام منطقه خاورمیانه به صورت منطقه‌ای عاری از سلاح‌های اتمی، و هر طرح دیگری از این قبیل مورد تأیید ما است. بدیهی است که بر همین اساس، وضع خطرناک و انفجار آمیز کنونی خاورمیانه در زمینه اختلافات اعراب و اسرائیل ما را عمیقاً نگران ساخته است. در این مورد ما مانند همیشه معتقدیم که این مسئله می‌باید بر اساس منشور سازمان ملل متحد و قطعنامه‌های آن حل و فصل شود، زیرا هر تصادم مسلحانه دیگری در آینده مسلماً فاجعه آمیزتر و منهدم کننده تر از تصادم‌های گذشته خواهد بود.

حضرت رئیس شورای دولتی جمهوری بلغارستان

دیدار شما از کشور ما نسبتاً کوتاه خواهد بود، ولی یقین دارم تبادل نظرها و مذاکراتی که در این مدت با هم خواهیم داشت نتایج ثمربخشی به سود هر دو کشور ببار خواهد آورد. همچنین اطمینان دارم که همکاری‌های ما در آینده در زمینه‌های مختلف کشاورزی، صنعتی، اقتصادی، علمی، فنی و فرهنگی باز هم توسعه خواهد یافت و در دیدارهای آینده، فرصت بهتری را برای ارزشیابی پیشرفت‌های حاصله در این زمینه برای ما فراهم خواهد آورد.

تندرستی و شادکامی شخص آن حضرت و بانو لیودمیلا ژیوکووا را، با آرزوی پیشرفت و رفاه روز افزون ملت دوست بلغار، به امید تقویت باز هم بیشتر دوستی و همکاری ایران و بلغارستان و با آرزوی صلح و تفاهم و امنیت بین‌المللی خواهانم.

گفتگوهای رهبران دو کشور ۱ آدر ماه

رییس شورای دولتی بلغارستان بامدادان در کاخ نیاوران با شاهنشاه آریامهر دیدار و گفتگو کرد. پیش از دیدار و گفتگوی رهبران دو کشور هویدا نخست وزیر به همراه عباس خلعتبری وزیر امور خارجه در کاخ گلستان به دیدار رییس شورای دولتی بلغارستان رفتند، در این دیدار فریدون مهدوی وزیر بازرگانی و امیر ارسلان مفخم صنیعی سفیر نوین ایران در صوقیه و نیز پتارتانچف معاون کل شورای دولتی جمهوری بلغارستان در دربار شاهنشاهی از باشندگان بودند. هویدا پس از گفتگو با ژیوکف رییس شورای دولتی بلغارستان، گفتگوها را سودبخش خواند و یادآور شد، این گفتگوها پیرامون سرمایه گذاری‌های مشترک و توسعه بازرگانی و ترابری بوده است.

ژیوکف رییس شورای دولتی بلغارستان ایوار روسای هیات‌های سیاسی خارجی در دربار شاهنشاهی را در کاخ گلستان را پذیرفت و به همراه دخترش از موزه جواهرات سلطنتی در بانک مرکزی دیدن کرد. سپس میهمانان عالیقدر بلغاری رهسپار باشگاه ورزشی بانک ملی ایران شدند و از نرمش‌های ورزش باستانی دیدن کردند.

شبانگاه یک میهنانی شام از سوی رییس شورای دولتی بلغارستان و بانو لودمیلا ژیواکو میهمانی شام به سرفرازی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو در کاخ گلستان برگزار شد. در این میهمانی والاحضرت شاهپور احمدرضا پهلوی و والاحضرت شاهپور محمودرضا پهلوی و شماری از پایوران کشوری دعوت شده بودند.

۲ آذر ماه بامداد رییس شورای دولتی بلغارستان با هواپیما از تهران رهسپار خارک شد و از تاسیسات جزیره خارک دیدن کرد. پس از آن پالایشگاه آبادان و تاسیسات نفتی آبادان مورد بازدید ژیوکف قرارگرفت. ایوار رییس شورای دولتی بلغارستان در پایان دیدار از آبادان رهسپار شیراز شد و شب را نیز در شیراز سپری نمود.

نیز نگاه کنید به

سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در پاسخ بیانات صدر هیات رییسه پرزیدیوم عالی بلغارستان در میهمانی رسمی کاخ صوفیه ۱۰ شهریور ۱۳۴۵

قانون موافقت‌نامه همکاری فنی و کشاورزی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری مردم بلغارستان

قانون موافقت‌نامه فرهنگی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری خلق بلغارستان

قانون موافقت‌نامه فرهنگی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری مردم بلغارستان

سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام به افتخار ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری بلغارستان در کاخ نیاوران ۳۰ آبان ماه ۱۳۵۳

سخنرانی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی رسمی شام کاخ گلستان به سرفرازی صدر هیات رییسه شورای عالی بلغارستان ۲۹ آبان ۱۳۴۴

قانون موافقتنامه همکاری جهانگردی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری مردم بلغارستان

قانون موافقت‌نامه همکاری بلند مدت اقتصادی فنی و علمی بین دولت شاهنشاهی ایران و دولت جمهوری مردم بلغارستان

سخنان اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام تئودور ژیوکف رییس شورای دولتی جمهوری خلق بلغارستان ۱۵ خرداد ماه ۱۳۵۲

قانون موافقت‌نامه همکاری فنی و اقتصادی بین دولت شاهنشاهی ایران و جمهوری بلغارستان

بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر به اهالی دهکده کریشیم در استان پلاودیو در بلغارستان ۱۴ شهریور ماه ۱۳۴۵

بیانات اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر در میهمانی شام کاخ بویانا صوفیه ۲۶ اردیبهشت ماه ۲۵۳۷ شاهنشاهی

بن‌مایه‌ها