دستگیری چریک فدایی خلق محمد صفاری آشتیانی تروریست سیاهکل ۲ امرداد ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو


روز ۲ امرداد ماه ۱۳۵۱ در یک زد و خورد شدید میان پلیس و رهبر گروه سیاهکل، محمد صفاری آشتیانی کشته شد و شماری از ماموران پلیس زخمی شدند. محمد صفاری آشتیانی فرزند عبدالحسین زاده ۱۳۱۳ استوار اخراجی ارتش و دانشجوی پیشین دانشکده حقوق دانشگاه تهران بود.

نزدیک ساعت ۲ پس از نیمروز روز ۲ امرداد ماه ۱۳۵۱ ماموران پلیس که با هوشیاری


جارنامه شهربانی کل کشور

در نتبجه مرافبت و پی گیری امنیتی و انتظامی برابر ساعت دو بعد از ظهر دیروز ۲ امرداد ماه ۱۳۵۱ محمد صفاری آشتیانی که رهبری بقایای عناصر خرابکار را به عهده داشت در برخورد با مامورین در حوالی محل اختفای خود واقع در منطقه سلیمانیه تهران ضمن مقاومت و پرتاب نارنجک و تیراندازی به طرف مامورین با تیراندازی متقابل مامورین به قتل رسید.
۳ امرداد ماه ۱۳۵۱

محمد صفاری آشتیانی بنیادگذار شبکه خرابکاری سیاهکل بود. در سال ۱۳۴۶ یک گروه کمونیستی به سرپرستی بیژن جزنی از سوی سازمان اطلاعات و امنیت کشور پیدا شد و ۱۴ تن از آنان زیر پیگرد قانونی قرارگرفتند. دو تن از این گروه تروریستی کمونیستی به نام‌های محمد صفاری آشتیانی و علی اکبر صفایی فراهانی از مرزهای کشور فرارکردند و به محمود پناهیان در عراق پیوستند. از امرداد ماه سال ۱۳۴۹ پس از کشته شدن تیمور بختیار، انیرانی دیگری به نام محمود پناهیان از گردانندگان حزب دمکرات آذربایجان رهبری کارهای تروریستی در ایران را به گردن گرفت. حزب دمکرات آذربایجان در زمان اشغال ایران از سوی ارتش شوروی و انگلستان با فرمان استالین و پول شوروی بنیادشد. صفاری آشتیانی و صفایی پس از گذراندن دوره‌های چریکی در عراق روانه اردوگاه‌های الفتح شدند و دوره‌های تروریستی و ایرانی‌کُشی را زیر سرپرستی مصطفی چمران با درجه عالی به پایان رساندند. سپس از سوی پناهیان ماموریت یافتند که به ایران بازگردند و شبکه تروریستی دیگری برپا سازند.

شمار هم‌بندان این گروه تروریستی که نام گروه جنگل بر خود نهادند تا زمستان ۱۳۴۸ به بیست و دو تن رسید. سال ۱۳۴۹ صفایی فراهانی همراه با صفاری آشتیانی با اسلحه و دیگر ابزارهای کشتار مردم به ایران بازگشتند. شهریور ماه ۱۳۴۹ گروه جنگل همکاری‌های خود را با گروه احمدزاده - پویان آغاز کرد.

این شبکه تروریست‌های مارکسیست از دانش آموختگان پلی تکنیک تهران، چند تن از دانشحویان دانشگاه‌ها و مرکزهای دیگر آموزش عالی بودند که برای گسترش سازمان تروریستی خود به آگهی پرداختند و توانستند گروهی از دشمنان ایران زمین را گِرد هم آورند و در شهرستان‌ها چون اسپهان، ساری، رشت، لاهیجان، و برخی از شهرهای استان خراسان و خوزستان هسته‌های تروریستی بنیاد نمایند.

این گروه مارکسیست که از سوی کشورهای کمونیستی رهبری می‌شدند و از سوی اربابانشان پول سرشار و اسلحه به سوی آنان سرازیر بود، برآن بودند که از راه جنگ‌های پارتیزانی شهر و ده در ایران قدرت را به دست گیرند. رهبران این شبکه تروریستی، تیم‌های گوناگون در درون شبکه بوجود آوردند، تیم کوه، تیم شهر، تیم اسلحه، تیم علمی و تیم ارتباط.

۱۳۵۱۰۵۰۳- ۱ و ۴