جمعیت خیریه فرح پهلوی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه شهبانو فرح پهلوی علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی

جمعیت خیریه فرح پهلوی

درگاه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر
شهبانو برای شرکت در کنگره انجمن های خیریه فرح پهلوی وارد فرودگاه تبریز می شوند فروردین ۱۳۴۴
شهبانو دربازدید از یکی از پرورشگاه‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی ۱۳۴۴
علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی از پروشگاهی دیدن می‌کنند

جمعیت خیریه فرح پهلوی سازمان ناسودبری است که در سال ۱۳۴۲ بنیاد شد. ریاست عالیه این جمعیت با علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی می‌باشد. جمعیت به وسیله مجمع عمومی، هیات مدیره و مدیر عامل اداره می‌شود.

هدف‌ها

هدف‌های این جمعیت بدین قرار هستند:

  • - ایجاد و بهبود وضع شیر خوار گاه‌ها و مهد کودک‌ها و شبانه روزی ها
  • - ایجاد کانون کارکنان جوان (دختر و پسر) و اردوگاه‌های تفریحی و آموزشی و آموزشگاه‌های حرفه‌ای صنعتی و آموزشگاه‌های تربیت کادر فنی (آموزشگاه کودکیاری)
  • - بهتر نمودن چگونگی (کیفیت) کار و نگهداری کودکان
  • - کاستن از افت تحصیلی بین کودکان دبستانی جمعیت و نشاندن کودکان جمعیت در کلاس درسی مناسب با سن آنان
  • - جذب نو جوانان و جوانان جمعیت خیریه فرح پهلوی در بازار کار، جوانان با دنبال کردن حرفه‌های گوناگون در هنرستان‌های وابسته به انجمن توانسته‌اند در سطح گسترده‌ای وارد بازار کار گردند.
  • - برنامه ریزی پروژه‌های مدرن در بکار گماردن مدیران متخصص و تحصیل کرده در همه واحدهای جمعیت وایجاد و بهبود آموزشگاه‌های کودک یاری

جمعیت خیریه فرح پهلوی در دو بخش فعالیت دارد؛ بخش بهداشت و تغذیه و بخش آموزش و پرورش حرفه‌ای کودکان.

بخش بهداشت

شیرخوارگاه شماره۱
پرورشگاه جمعیت خیریه فرح پهلوی

بخش بهداشت جمعیت در حمایت از انقلاب شاه و مردم و اصل هفتم آن با سپاه بهداشت فعالیت دارد. فعالیت‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی در بهداشت و تغذیه کودکان و در ایجاد شیرخوارگاه‌ها و مهد کودک‌ها می‌باشد:

الف - شیر خوارگاه‌ها: شیر خوارگاه‌ها دو دسته کودک را نگاهداری می‌کنند:

۱ - نوزاد خانواده‌های تهی‌دست: نوزاد خانواده‌های تهی‌دستی که مادرانشان به سبب بیماری در بیمارستان‌ها بستری است تا زمان بهبود مادر در شیرخوارگاه‌های جمعیت نگاهداری می‌شوند
۲ - کودکان سر راهی: کودکان سر راهی یا کودکانی که پدر یا مادر یا هر دو را از دست داده‌اند و بدون سرپرست مانده‌اند. این کودکان با معرفی مقامات قانونی دادستانی و اداره سرپرستی وزارت دادگستری در شیرخوارگاه و یا یتیم‌خانه و یا پرورشگاه‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی پذیرفته و نگاهداری می‌شوند.

ب - مهد کودک: مهد کودک در ایران را برای نخستین بار جمعیت خیریه فرح پهلوی دایر کرد. این مهد کودک‌ها از کودکان خانواده‌های کارگر که مادران آنان در خارج از خانه کار می‌کنند از بامداد تا شام‌گاه نگاهداری می‌کنند.

بخش آموزش و پرورش

اردوگاه ییلاقی شهسوار جمعیت خیریه فرح پهلوی
کلاس‌های آمادگی و پرورش ذهنی کودکان
سالن نمایش اردوگاه ییلاقی شهسوار
اردوکاه ییلاقی نیاوران

فعالیت‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی در آموزش و پرورش دست در دست اصل ششم انقلاب شاه و مردم و سپاه دانش به آموزش و پرورش کودکان، نوجوانان و جوانان کشور می‌پردازد. جمعیت دربرگیرنده سازمان‌هایی چون بیش از ۴۵ شبانه‌روزی، اردوگاه‌های نیاوران و شهسوار، کانون کارکنان جوان، آموزشگاه‌های حرفه‌ای و آموزشگاه‌های کودکیاری می‌باشد.

شبانه روزی‌ها: نزدیک به ۴۵ شبانه روزی در نقاط گوناگون کشور وجود دارد که در آن کودکان به فراگیری رشته‌های گوناگون چون موسیقی، نقاشی، خیاطی، گلدوزی، و کارهای دستی، آرایش، عروسک سازی، تهیه کارت پستال، هتلداری، جلب جهانگردان، آشپزی و ماشین نویسی هستند.

اردوگاه‌های نیاوران و شهسوار: دو اردوگاه تابستانی مجهز در نیاوران تهران و دیگری در شهسوار ایجاد شد که هدف آن گذراندن هنگام فراغت و برنامه‌های سالم تفریحی کودکان و آوردن شادی در زندگی روزانه آنهاست. تاکنون هزاران کودک در گروه‌های سنی شش تا دوازده سال برای دوره‌های بیست روزه تفریحی در نیاوران و هزاران نوجوان از سیزده سال تا هجده سال در شهسوار از این اردوگاه استفاده کرده‌اند. از آبان ۱۳۵۱ نیز اردوگاه های زمستانی در نیاوران و شهسوار تشکیل شد.

کانون کارکنان جوان: برای نو جوانان و جوانانی که در شبانه روزی‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی پرورده شده‌اند و بنا بر سن خود می‌باید کار کنند و زندگی را خارج از شبانه روزی‌ها به گذرانند، کانون کارکنان جوان از اول امرداد ماه هزار و سیسد و چهل و نه دایر شد.

آموزشگاه‌های حرفه‌ای: جمعیت به پرورش استعداد آن دسته از کودکان که به ادامه تحصیل عادی و عمومی چندان گرایشی ندارند و بیشتر به برنامه‌ها و فعالیت‌های حرفه‌ای و صنعتی جلب می‌شوند آموزشگاه‌های حرفه‌ای را دایر نموده‌است که در آن به فراخور استعدادی که کودکان نشان می‌دهند حرفه‌های گوناگون را یاد گرفته و در آن مهارت می‌یابند.

آموزشگاه کودکیاری: آموزشگاه کودکیاری جمعیت خیریه فرح پهلوی در سال هزار و سیسد چهل و شش بنیان گذارده شد دوره آموزشگاه سه سال است و کسانی که دوره اول دبیرستان را تمام کرده باشند می‌توانند با شرکت در امتحان ورودی در آموزشگاه پذیرفته شوند.

بورس تحصیلی کودک: جمعیت به کودکان خانواده‌ها پس از بررسی شایسته بودن آنها در آموزش و یادگیری، کمک هزینه تحصیلی می‌دهد. این بورس به شاگردانی داده می‌شود که در سطح متوسط و بالا هستند.

آسیب‌های طبیعی

هنگامی که آسیب‌ها و خسارت‌های طبیعی به کشور وارد می‌شود، جمعیت خیریه فرح به هنگام بروز زلزله و یا دیگر فاجعه‌های طبیعی همواره در محل حضور می‌یابد و به ویژه به کودکان کمک‌های شایانی می‌نماید. در زلزله شهریور ۱۳۴۷ خراسان یک واحد شبانه روزی و هفت واحد مهد کودک در گناباد، فردوس، دشت بیاض، چرمه، بینا باج، و خضری بنا شد و بیش از پانسد کودک بی سرپرست زیر پوشش حمایت جمعیت در آمدند.[۱]

بورس تحصیلی

جمعیت خیریه فرح پهلوی به شاگردان ممتاز خانواده‌های کم درآمد بورس تحصیلی می‌دهد.

بازدیدهای شهبانو

علیاحضرت در بازدید از اردوی تابستانی جمعیت خیریه فرح پهلوی

۱۹ امرداد ماه ۱۳۴۴ علیاحضرت شهبانو ریاست عالیه جمعیت خیریه فرح پهلوی از اردوی تابستانی کودکان پرورشگاه‌های جمعیت خیریه فرح پهلوی در شمیران در باغ پیشکش شده از سوی نیکوکار آقای کورس بازدید کردند. علیاحضرت دستوراتی درباره ساختمان بناهای نیازین کودکان دادند و در میان شور و شادمانی کودکان بازدید خود را از اردو پایان دادند.

منابع

  1. انتشارات دفتر مخصوص شهبانو - تهران - ۱۳۵۴ ص. ۶۲ - ۶۶