جشن سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر اعلیحضرت همایون رضا شاه پهلوی

درگاه اعلیحضرت همایون رضا شاه پهلوی

تاجگذاری رضا شاه پهلوی
آرامگاه رضا شاه بزرگ پدر ایران نوین
با ورود شاهنشاه آریامهر و شهبانو فرح پهلوی به پهنه آرامگاه سرود شاهنشاهی نواخته می‌شود
شاهنشاه آریامهر علیاحضرت شهبانو و ولیعهد ایراین به سوی آرامگاه می‌روند
شاهنشاه آریامهر و شهبانو فرح پهلوی وارد آرامگاه رضا شاه بزرگ می‌شوند ۲۴ اسفند ماه ۱۳۵۴
شاهنشاه آریامهر و ولیعهد در آرامگاه رضا شاه بزرگ
والاحضرت‌ها در آرامگاه پدر بزرگ تاجدارشان
نظامیان دوره رضا شاه بزرگ لوح سپاسی به شاهنشاه آریامهر پیشکش می‌کنند
لوح سپاس پیشکش نظامیان دوره رضا شاه بزرگ
RezaShahBozorg100thBirthdayEsfand2536b.jpg
جمشید آموزگار شاخه گلی بر آرامگاه می‌نهد
شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت‌ها پس از ادای احترام به بنیانگذار ایران نوین
RezaShahBozorg100thBirthdayEsfand2536b9.jpg
جمشید آموزگار نخست‌وزیر
از چپ:جمشید آموزگار، جعفر شریف‌امامی، عبدالله ریاضی و حسن امامی امام جمعه تهران

جشن سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ - روز چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی سالگرد سدمین سال زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ در آیین باشکوهی در آرامگاه پدر ایران نوین، شهر ری برگزار شد.

آیین بزرگداشت سدمین سالگرد زادروز رضا شاه بزرگ

شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و والاحضرت ولیعهد رضا پهلوی پانزده دقیقه پس از نیم‌روز به پهنه آرامگاه وارد شدند و از گارد احترام در میان غریو "جاوید شاه" سان دیدند و همزمان سی تیر توپ شلیک شد.

شاهنشاه به همراهی گارد احترام که در پس شاهنشاه آریامهر گام بر می‌داشت، از برابر یک سد تن از افسران و درجه‌داران هم‌دوره رضا شاه بزرگ که با یونیفورم نظامی ایستاده بودند، سان دیدند. پس از گذشتن از رده نظامیان دوره اعلیحضرت رضا شاه بزرگ، شاهنشاه آریامهر از برابر سپاهیان دانش، سپاهیان بهداشت و سپاهیان ترویج و آبادانی دختر و پسر گذشتند.

سپس تاج گل سپید و بسیار زیبا و شکوه‌مندی که بر روی دست‌های افراد برگزیده قرارداشت، پیشاپیش شاهنشاه آریامهر به راه افتاد و در این هنگام شاهنشاه به سوی ساختمان آرامگاه رفتند. شاهنشاه آریامهر، علیاحضرت شهبانو و والاحضرت همایون ولیعهد رضا پهلوی و خانواده شاهنشاهی و گروهی از امیران ارتش وارد آرامگاه رضا شاه بزرگ شدند. اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر شاهنشاه ایران تاج گل را بر روی آرامگاه رضا شاه بزرگ نهادند. در همین هنگام مارش ویژه‌ای از سوی دسته موزیک نواخته شد و شاهنشاه آریامهر و همراهان دوباره به پهنه باز آرامگاه بازگشتند. آنگاه لوحه سپاس از سوی نماینده نظامیان دوره رضا شاه بزرگ به شاهنشاه آریامهر پیشکش شد. لوح سپاس افسران و درجه‌داران ارتش شاهنشاهی در زمان رضا شاه بزرگ یک روی آن، نگاره اعلیحضرت رضا شاه بزرگ و روی دیگر لوحه نگاره "نشان پهلوی" کَنده شده است. شاهنشاه آریامهر در میان غریو "جاوید شاه" و کف زدن‌های پیوسته از رده نظامیان دوره رضا شاه بزرگ سان دیدند و آنان را مورد مهربانی قراردادند.

سپس شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و والاحضرت ولیعهد از پهنه آرامگاه بیرون رفتند و به تهران بازگشتند.

سوت کارخانه‌ها و کشتی‌ها

برای بزرگداشت سدمین سالگرد زادروز رضا شاه بزرگ، از سوی شرکت ملی نفت ایران آیین باشکوهی در سراسر کشور برگزار شد و در ساعت ۲۷ دقیقه پس از نیم‌روز ۲۴ اسفند ماه ۱۳۵۴ سوت همه پالایشگاه‌ها، کارخانه‌ها و نفتکش‌ها در سراسر ایران برای یک دقیقه همزمان با برگزاری آیین ویژه در آرامگاه رضا شاه بزرگ نواخته شد.

در همه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و موسسه‌های دولتی و خصوصی آیین‌های ویژه برگزار شد. در این آیین‌ها مدیران و رییس‌های سخنرانی‌های ارزشمندی درباره دوران پهلوی و کارهای گسترده‌ای که اعلیحضرت رضا شاه بزرگ برای بنیان ایران نوین و بیرون کشیدن ایران از منجلابی که قاجاریان مغول ساخته بودند ایراد کردند.

نمایشگاه عکس ایران برای دو روز ۲۳ و ۲۴ اسفند ماه برای بزرگداشت سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ در تالار اجتماعات وزارت آموزش و پرورش تهران بیش از ۲۰۰ فرتور برگزیده از زندگی رضا شاه بزرگ را به نمایش گزارد. پیش از نیم‌روز ۲۳ اسفند ماه منوچهر گنجی وزیر آموزش و پرورش این نمایشگاه ارزنده را گشود.

هم چنین برای بزرگداشت سدمین زادروز رضا شاه بزرگ، وزیر اطلاعات و جهانگردی در ساعت ۱۸ نمایشگاه هنرمندان ایرانی با فرتورهایی از بناهای ایران ساخته شده در زمان شاهنشاهی اعلیحضرت رضا شاه بزرگ در نگارخانه مهر شاه را گشود.

لاینز ایران برآن شد که از روز ۲۴ اسفند ماه ۱۳۵۴ باشگاه مستقلی از شیرزنان ایران بنیان نهد.

آموزگاران، کارکنان و دانش‌آموزان دبیرستان راهنمایی کوروش کبیر در کنار رییس آموزش و پرورش ناحیه ۱۴ سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ را جشن گرفتند.

میهمانی کاخ گلستان

از سوی وزارت دربار شاهنشاهی برای یک سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ میهمانی در کاخ گلستان برگزار شد که در آن میهمانی دکتر جمشید آموزگار نخست‌وزیر و دبیرکل حزب رستاخیز ملت ایران، رییس‌های دو مجلس شورای ملی و مجلس سنا، وزیران و سناتورها و نمایندگان مجلس شورای ملی و بیش از یک هزار تن از چامه‌سرایان، نویسندگان، هنرمندان و گروه‌های مردم شرکت داشتند.

در این آیین امیرعباس هویدا وزیر دربار شاهنشاهی چنین گفت:

در طول تاریخ پرنشیب و فراز ایران، همواره رابطه‌ای نزدیک بین نویسندگان و شعرا و هنرمندان و متفکران با نظام شاهنشاهی وجود داشته و پادشاهان بزرگ ایران همواره مشوق ادبا و هنرمندان بوده‌اند و از قلم و فکر آنان برای پیشبرد هدف‌های ملی بهره‌وری شده است.
چنین رابطه نزدیک و مستحکمی از آغاز سلطنت دودمان پهلوی به نحوی آشکار در کشور ما بین شاهنشاهان پهلوی و شاعران و نویسندگان و هنرمندان پدید آمد و به همین جهت هنگام بزرگداشت پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی، شاعران و نویسندگان و روزنامه‌نگاران و هنرمندان کشور با شرکت در این جشن ملی از سهمی به سزا در جلال و شکوه این مراسم در سراسر ایران برخوردار بودند و به پاس خدمات ارزنده خود به دریافت مدال پهلوی نیز نایل آمدند. امشب این ضیافت به فرمان شاهنشاه آریامهر از طرف وزارت دربار شاهنشاهی به همین مناسبت تشکیل می‌شود.
اعلیحضرت رضا شاه کبیر که مقارن با سدمین سالگرد زادروزشان این جشن باشکوه برپا می‌شود، قدم‌های بزرگی در بازساری فرهنگ و هنر ایران برداشتند. اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر نیز پیوسته مشوق ادب و فرهنگ و هنر بوده و در سال‌های اخیر در بسیاری از زمینه‌ها، کشور ما در اثر همین تشویق‌ها به موفقیت‌های ارزنده‌ای نائل آمده است و جهات و عنایت مخصوص علیاحضرت شهبانوی ایران هموار موجبات دلگرمی و کوشش‌های خلاقه شعرا و نویسندگان و هنرمندان کشور را فراهم می‌سازد. در این عصر رستاخیز و به دنبال انقلاب شاه و ملت که در پرتو آن و تحت فرماندهی رهبر انقلاب ایران به سوی تمدن بزرگ حرکت می‌کند، شما نویسندگان و شعرا و روزنامه‌نگاران و هنرمندان کشور سعمی حتی بیش از آنچه در گذشته داشته‌اید بر عهده خواهید داشت. جهت اجرای این وظیفه مهم، نویسندگان و شعرا و روزنامه‌نگاران و هنرمندان از عنایت و پشتیبانی خاص شاهنشاه آریامهر برخوردارند. و این پشتیبانی بهترین زمینه را برای فعالیت‌های پرثمر و سازنده آنان فراهم می‌سازد. امیدوارم که همه شما در خدمت به شاه و میهن موفق بوده و در این جهاد مقدس برای رسیدن به تمدن بزرگ پیروز باشید.
با ابلاغ عنایات خاص شاهنشاه آریامره به شما و تمام نویسندگان و شعرا و هنرمندان کشور که با قلم و دست اندیشه خود زندگی ما را شکوفاتر و زیباتر می‌سازند، به همه خیرمقدم می‌گویم.

سپس نیره سعیدی سناتور و سیدحسین نصر در گرامی داشت از خدمات ارزنده اعلیحضرت رضا شاه کبیر سخن گفتند و از توجه ویژه شاهنشاه آریامهر به نویسندگان سپاسگزاری کردند. دو تن از چامه‌سرایان جمشید امیربختیاری و ابوالحسن ورزی نیز چکامه‌هایی را که برای این روز سروده بودند خواندند.

در پایان این آیین، لوحه سپاس از سوی نویسندگان، چامه‌سرایان و هنرمندان کشور به پیشگاه شاهنشاه آریامهر به وزیر دربار شاهنشاهی امیرعباس هویدا داده شد.

لوحه سپاس

لوحه سپاس نویسندگان، چامه‌سرایان و هنرمندان به پیشگاه شاهنشاه آریامهر

به پاس رهبری‌های خردمندانه اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران که موجبات ترقی، و سعادت این سرزمین باستانی و سرافرازی ملت ایران را در میان ملل جهان فراهم نموده‌اند، شاعران و نویسندگان، مدیران و سردبیران و نویسندگان مطبوعات، انجمن‌های ادبی و انجمن‌های قلم، هنرمندان و سرایندگان سراسر کشور که پیسوته مشمول الطاف و عنایات خاص شاهانه بوده‌اند افتخار دارند در این دوران باشکوه رستاخیز ملی و فرهنگی ایران سپاس بی‌کران خود را به پیشگاه مبارک آن شهریار دانش‌پرور تقدیم نمایند.
گوید سپاس شاه دل حق‌شناس ما
باشد سپاس ملت ایران سپاس ما
تقدیم به پیشگاه شاهنشاه آریامهر - سپاس
۲۴ اسفند ۲۵۳۶ شاهنشاهی

بیانیه جناح سازنده حزب رستاخیز

لوح سپاس از سوی نظامیان دوره اعلیحضرت رضا شاه بزرگ
RezaShahBozorg100thBirthday24Esfand2536.jpg
سکه یادبود سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ
سکه یادبود سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ
بزرگداشت سدمین زادروز رضا شاه بزرگ و یادبود بنیان بانک ملی ایران
نشان سدمین سالروز زادروز رضا شاه بزرگ
کیهان چهارشنبه ۲۴ اسفند ماه ۱۳۵۶
RezaShahBozorg100thBirthdayEsfand2536b1.jpg
RezaShahBozorg100thBirthdayEsfand2536b8.jpg

جناح سازنده حزب رستاخیز برای سدمین سالگرد زادروز رضا شاه بزرگ بیانیه‌ای به چاپ رساند. جناح سازنده در این بیانیه با ارج نهادن به مقام رضا شاه کبیر به وضع ایران پیش از جنگ جهانی اشاره کرده و برداشت می‌کند که رضا شاه کبیر یک کشور از هم پاشیده را بار دیگر در مجموعه‌ای نیرومندتر گردآورد.

بزرگداشت صدمین زادروز رضا شاه بزرگ، در واقع ادای احترام به رادمردی است که از میان مردم برخاست تا بیانگر آرمان‌های ملی ایرانیان در یکی از دشوارترین مراحل تاریخ این مملکت باشد. با ادای احترام به رضا شاه بزرگ، نسل‌های امروز در واقع با آرمان‌هایی که آن سردار بزرگ به خاطرشان نبرد و فداکاری کرد تجدید عهد می‌کنند.
۲۴ اسفند ۲۵۳۶ هم چنین فرصت مناسبی است برای بزرگداشت ارزش‌های ناسیونالیسم ایرانی که سردودمان پرافتخار پهلوی یکی از برومندترین و فداکارترین فرزندان آن بود... زندگی رضا شاه بزرگ یک واقعیت همیشگی تاریخ کهن ما را از نو تاکید می‌کند اینکه هرگاه ملت مااز یک رهبری قاطع، مصمم و میهن پرست برخوردار بوده است، توانسته است با تجهیز و بیج نیروهای لایزال خود از سخت ترین آزمون‌ها بگذرد. رضا شاه بزرگ در شرایطی فرماندهی ایران را بر عهده گرفت که کشور ما بر اثر انحطاط درونی و مداخلات و تحریکات قدرت‌های استعماری در آستانه تجزیه و از دست دادن هویت مستقل خود بود. اما رضا شاه بزرگ نشان داد که شعله‌های ناسیونالیسم ایرانی می‌تواند از زیر خاکستر دهه‌های متمادی از انحطاط و زبونی بار دیگر سربرآورد و قلوب رزمندگان راه میهن را از نو گرامی بخشد.
سردودمان پر افتخار پهلوی، تکیه‌های یک کشور از هم پاشیده را باردیگر در مجموعه‌ای نیرومند تر از پیش گردآورد و نشان داد که ایران قابلیت‌های استثنایی برای تجدید حیات دارد. در نخستین دهه‌های قرن جاری، ایران به رغم امیدهای میهن‌پرستان و در جهت آرزوی دشمنان ملت ما، به صورت سایه‌ای از گذشته خود درآمده بود. اشغال ایران در جریان جنگ جهانی موقعیتی به وجود آورده بود که در آن نابودی استقلال و تمامیت ارضی این مملکت اجتناب‌ناپذیر جلوه می‌کرد.
رضا شاه بزرگ تنها در طی ۲۰ سال موفق شد با بسیج نیروهای مادی و معنوی ایران، نه تنها وحدت ملی و تمامیت ارضی سرزمین نیاکان خود را از نو تامین کند، بلکه کوشش‌های گسترده‌ای را برای پی‌ریزی جامعه نوین ایرانی نیز آغاز کند.
لغو کاپیتولاسیون، تجدید نظر در قراردادنفت، تاسیس نخستین مدارس امروز و اولین دانشگاه ایران، ایجاد فرهنگستان و احیای زبان فارسی، آغاز مبارزات ضداستعماری برای تامین حقوق عادلانه ایران به ویژه در خلیج فارس، نوسازی تشکیلات مملکتی، سرکوب ایل خانان فوئال و پی‌ریزی نخستین صنایع امروزی و شبکه‌های ارتباطی کشور از زمره اقداماتی بود که ایران را تنها در طی ۲۰ سال به صورت کشوری درآورد که می‌توانست با اعتماد به نفس مسیر زندگی را بپیماید.
تاریخ بیش از نیم قرن شاهنشاهی پهلوی نشان می‌دهد که ایران در پرتو وحدت شاه و ملت، می‌تواند از سخت‌ترین طوفان‌ها بگذرد و با تکیه به ارزش‌های قومی و دینی خود، قرن‌ها عقب‌ماندگی تحمیلی را هم از نظر مالی و هم از نظر معنوی جبران کند. وحدت شاه و ملت ایران را از نیرویی بهره‌مند می‌کند که سازنده تاریخ و آفریننده سربلندی و سرفرازی ملی ما است. در پرتو وحدت شاه و ملت بود که ایران توانست به دنبال فاجعه سوم شهریور ۱۳۲۰ استقلال خود را حفظ کند. نیروهای بیگانه را از خاک خود براند و پس از ریشه‌کن کردن نفوذ اجنبی، دوران حیات‌بخش خود را به رهبری شاهنشاه آریامهر آغاز کند.
کمتر ملتی را در تاریخ معاصر می‌توان یافت که توانسته باشد در مدتی چنین کوتاه و بر رغم آن همه دشواری، در زی آوار حوادث به سلامت به درآید و با تاکید استقلال خود راه سازندگی را در پیش گیرد.
بزرگداشت صدمین زادروز سردار بزرگ ایران نوین، مفهمومی عمیق‌تر از ادای احترام به خاطره آن فرزند ارجمند ملت دارد. این در واقع، بزرگداشت نظام شاهنشاهی، ناسیونالیسم ایرانی، عشق لایزال ملت ما به استقلال و آزادی و سازندگی نیز هست.
سردودمان پهلوی جای شایسته خود را در تاریخ ایران و جهان خود را در تاریخ ایران و جهان مدیون جانفشانی و فداکاری در راه نوسازی مادی و معنوی ملت و میهن ما است. بزرگترین پیروزی‌های رضا شاه بزرگ در نبرد علیه عقب‌ماندگی، فقز، جهل و انحطاط اجتماعی به دست آمد.
با بزرگداشت ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ همه مردم ایران به ویژه نسل جوان، با الهام از ارزش‌های عالی ناسیونالیسم ایرانی، عهد خود را برای تلاش و فداکاری هر چه بیشتر در راه ساختن یک ایران نیرومندتر، سربلندتر، و مرفه‌تر بار دیگر تجدید می‌کنند.
جناح سازنده این زادروز فرخنده را به پیشگاه شاهنشاه آریامهر، خاندان جلیل سلطنت و عموم ملت ایران شادباش می‌گوید و بار دیگر ضرورت وحدت ملی را در راه دفاع از استقلال، آزادی و سازندگی ایران تاکید می‌کند.

پیشینه برگزاری جشن نشست مجلس شورای ملی روز ۲۱ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی

تمبر یادبود سدمین سالگرد زادروز رضا شاه پهلوی
تمبر یادبود سدمین سالگرد زادروز رضا شاه پهلوی
تمبر یادبود سدمین سالگرد زادروز رضا شاه پهلوی
تمبر یادبود سدمین سالگرد زادروز رضا شاه پهلوی

۲- بیانات قبل از دستور آقایان: محمدپارسا- دکتر حسن صدر- نصرت الله معززی - جعفر قاسم زاده- محمدحسن عباسمیرزائی - دکتر علی صدیق اسفندیاری.[۱]

رئیس – نطق‌های قبل از دستور را شروع می‌کنیم آقای محمدپارسا تشریف بیاورید.

محمد پارسا - بنام خداوند متعال و به نام نامی شاهنشاه آریامهر

جناب آقای رئیس - همکاران ارجمند. روز ۲۴ اسفند سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی مصادف با یکصدمین سالگرد زاد روز اعلیحضرت رضا شاه کبیربنیان گذار ایران نوین است. در چنین روزی در سال ۲۴۳۶ شاهنشاهی که مصادف با سال ۱۲۹۵ قمری بود یعنی یکصدسال قبل در خانه افسری دلبر ورشید سرهنگ عباسعلی خان فرمانده فوج سوادکوه در قریه آلاشت سوادکوه مازندران کودکی نوزاد پا بجهان گذاشت که آینده درخشانی را برای ملت ایران نوید می‌داد. سرهنگ عباسعلی خان فرزند عزیز خود را رضا نام نهاد برپیشانی این کودک قلم تقدیرچنین نوشته بود که این کودک شریف یعنی رضا برای ایجاد یک تحول بزرگ وایجاد یک نقش فوق العاده مامور خواهد شد وروزی براورنگ شاهنشاهی پادشاهان هخامنشی تکیه زده وملکت عزیز ما را از سخت ترین ودشوارترین بن بست‌های تاریخی بطرف سعادت ونیک بختی سوق خواهد داد وبراثر قدم میمون وطالع فرخنده این کودک شریف ورسیدن بمقام عالی سلطنت موفقیت‌های شایان توجهی نصیب ملت ایران می‌گردد (صحیح است) ۰باید بعرض برسانم هنوز بیشتر از چهل روز ازعمرو تولد رضا نگذشته بود که با شهید شدن پدر بزرگوارش بخاطر دفاع از میهن از نعمت و برخورداری از حمایت پدر محروم گردید ولی خداوند از او حمایت کرد.

مادر رضا که نوش آفرین نام داشت وشیرزنی شایسته ودرواقع یک مادر به تمام معنی نمونه بود تربیت فرزند خردسال خودرا به عهده گرفت و مثل اینکه از طرف خداوند به او الهام شده بود از آلاشت رخت سفر را بربست وبا تحمل سفر و رنج راه با نبودن وسایل و یا با وسایل سخت آن روزگار با فرزند خردسالش راهی تهران گردید و درآنجا به تربیت فرزند خود پرداخت تا اینکه بسن چهارده سالگی رسید. درکتاب شرح حال رجال آمده که رضاشاه فرموده است:

شیرخوار بودم که مرا مادرم به تهران میاورد در راه ازحیات من مایوس شدند دائم خواستند مرا بخاک بسپارند مادرم راضی نمی‌شد ومیگفت که هنوز امیدی هست بگذارید در بغل خودم تمام کند البته خداوند او را نگاهداشت مقدر بود که این کودک در آینده بانی ایران نوین شود. (احسنت). چون خداوند خواست سرنوشت ملت ایران تغییر یابد و به تهران بزرگ برسد.

رضا با عشق و علاقه فراوان که بوطن داشت در همان آغاز نوجوانی به سرپرستی عمویش نصرالله خان سرتیپ با لباس سربازی به صف سپاهیان وطن پیوست ودر ۲۲ سالگی داخل قزاق خانه گردید و دراثر لیاقت فطری و استعداد و زکاوت و کاردانی ودلیری که سرعت ترقی کرد و تمام مدارج سپاه هیگری راطی نموده ودرسال ۲۴۷۴ شاهنشاهی بدرجه سرهنگی ارتقاء یافت ودر سال ۲۴۷۷ یعنی سه سال بعد ریاست تیپ قزاق خانه همدان را دارا شد وبمقام سرتیپی رسید.

این واقعبت را باید نادیده نگرفت که راد مردی بدون تکیه خانوادگی و ثروت ومکنت و بدون تحصیل در مدارس نظام ازسربازی بدرجه سرتیپی برسد دلیل برهمت بلند و نشانه لیاقت و انجام دقیق سپاهگیری اواست (صحیح است)۰به اعتراف و تصدیق آن کسانیکه دوره جوانی اورا بخاطردارند افسری بود دقیق - و ظیفه شناس - جدی و اهتمامک هسرسو! بی مسامحه واهمال را درکارهای اداری جایز نمی‌شمرد. و نباید ناگفته بگذارم که آن سرباز واقعی مملکت وقتی درسن ۱۴ سالگی به بریگاد قزاق پیوست سواد نداشت ولی بعدا با علاقه فراوان کاملا ۳ سوادنوشتن را آموخت.

کودتای تاریخی حوت سال ۲۴۷۹ شا هنشاهی و ارتقای آن سردار بزرگ به سردار سپهی و بعد به مقام رئیس الوزرایی و سپس به مقام منیع سلطنت بود که میهن پرستان حقیقی و آریایی‌های پارس علیرغم اجنبی پرستان نسبت به آن شهریار بزرگ باتوجه به اخلاق نژاد آریایی که بر اندیشه نیک - گفتارنیک – کردار نیک بناشده بود و اخلاق و رفتارآنها بر سایر همسایگان رجحان و برتری کامل داشت نسبت به تاج و تخت پهلوی وفادار بودند چه اگر به عقب برگردیم و از تتبعات محققین استفاده نماییم چنین مستفاد می‌شود.

آریایی‌های پارسی از وقتی که به فلات ایران آمدند چون معتقدات مذهبی آنان را به سعی و عمل یعنی کوشش وکارکردن باداشتن راستی ودرستی تشویق می‌کرد برای بقاء آب وخاک خود بفرمان شاهنشاهان مقتدر در سخت ترین وحساس ترین لحظات تاریخی تمدن ایرانی را نجات داده و مسائل را بنفع ایران خاتمه می‌دادند. این عقیده پاک و بی شائبه در تاریخ کهنسال کشورما اثرات نیکوئی ببارآورد. شاهدوستی و میهن پرستی که جزو غریزه ذاتی و خصایص اخلاقی آریاها بود باعث حیرت مردمان قرون بعد گردید.

آریایی‌ها بقای مملکت را بسته بوجود شاهان دانسته، شاه را نماینده خدا در روی زمین می‌دانستند و فرزندان خلف آنها هم به تبعیت از پدران خود نام مقدس شاه را سرمایه امیدواری دانسته و جانبازی در راه مملکت و حراست از تاج و تخت سلطنت و رهبر و شاخص مملکت را شعار زندگی قرار می‌دهند، چنانچه ادوار مختلف وطلوع نوابغ را از خاطر بگذرانیم تاریخ کشور باستانی ما سراسر پر از افتخاراتی است که در طی قرون نصیب او شده و برای دوام و بقای سلطنت از بدو امرکوشا بوده‌اند:

چه در روزگاران گذشته و ادواری که خطری عظیم وبزرگ خاک پاک ما یعنی ایران وطن عزیز و میهن بزرگ ما را تهدید کرده و آثار محو و انقراض حتمی می‌نمود ودر آن دقایق وحشتناکی که متجاوزین نظر سوئی به خاک میهن عزیز ما پیدا می‌کردند همان مردم پاک طینت و نجیب بعلت عشق به مقدسات ملی با ایمان کامل و عزمی راسخ و روحی پاک برای بقای مملکت با مردی و مردانگی و باشجاعت و از خود گذشتگی بی نظیری برانگیخته شده ودر مدت کوتاهی دامن مام میهن را از لوث وجود ناپاکان منزه کرده با قدرت الهی و با کمک رادمرد توانائی کشتی درگرداب مانده وبلکه غرق شده کشور را خلاص بخشیده وبساحل نجات می‌رساندند.

مشکلات ومعضلات را که در برابر آن رادمرد عرض وجود می نمودندبا نیروی جدیدتری آنها را از پیش برمیداشت تا بجائیکه موجب شگفتی وحیرت ناظرین می‌گشت مانند اینکه این نمونه نوابغ را ذات مقدس الهی جل عظمه در خزانه غیب مکتوم می‌داشت و پرورش می‌داد که در موقع گرفتاری ودرماندگی این اوضاع از هم پاشیده را سروصورتی دهد هرج ومرج قبل از نادرشاه و قبل از رضاشاه موید صحت عرایضم می‌باشد. رضاشاه آن رادمرد قوی الاراده و سردار بزرگ وسرباز رشید وفداکار با نیروی خداداده توانست اجزاءگسیخته و از هم پاشیده این کشور را جمع وچنان بصورت زیبا وآرام درآورد که جهانی را متوجه عملیاتش ساخت (صحیح است).

اعلیحضرت رضاشاه کبیر ایران را با موجودیت خویش آشنا ساخت ووحدت ملی را بوجود آورد و در سایه وحدت و هم بستگی درجهت تامین عظمت کشور باستانی و کهنسال ایران عاشقانه به میهن خدمت کرد. ولی در جنگ بین الملل دوم زمانی که بشریت در سخت ترین و صعب ترین شرایط قرارگرفته و اوقاتیکه از هر جهت و از همه جوانب وحشت وترس گریبانگیر بشر ناتوان و رنجور بود متفقین ناجوانمردانه وبرخلاف اصول انسانی بکشور بیطرف ما تجاوز نموده وآن شاهنشاه بزرگ ناچار باستعفاء شد. وآن روکه کشور ایران را بفرزند برومندش سپرد عاشقانه خاک میهن را بوئید و مشتی ازآنرا همراه برد و آنگاه که پیکرش را خاک میهن در خودجای داد برای ادای احترام جهانیان به عظمت ملت ایران بوجود آمد.

لذا اینجانب مفتخرم از طرف مردم شاهدوست ومیهن پرست لرستان بروان پاک آن سردار بزرگ تاریخ درود فرستاده سرتعظیم فرود آورم.

رئیس -آقای معززی بفرمائید.

نصرت الله معززی - بنام خدا وبنام نامی شاهنشاه آریامهر با کسب اجازه مقام معظم ریاست، همکاران عزیز وگرامی نمایندگان محترم مجلس شورای ملی خبرنگاران عزیز مطبوعات وحضار محترم خانم‌ها، آقایان قطعا استحضار وتوجه دارید که ۲۴ اسفندماه هرسال را بعلت تقارن با واقعه مسعود زاد روز اعلیحضرت رضاشاه کبیر مردم ایران ارج می‌نهند وبحق آنرا روزی مبارک و فرخنده میدانند. اما امسال یعنی سال ۲۵۳۶ شاهنشاهی برمبنای محاسبه تاریخی، این خصیصه وامتیاز را دارد که مصادف است با صدمین سالروز تولد آن رادمرد بزرگ تاریخ ایران. اکنون با گذشت حدود صد سال از آن واقعه ومرور حوادث ووقایعی که در طول اینمدت زمان رخ داده که با ذکر جزئیات همه درسینه تاریخ معاصر ایران ثبت وضبط شده است بما این فرصت وامکان را می‌دهد که با معیاری بسیاردقیق وسنجیده این روز را در طول تاریخ ایران عاری از هرنوع مجامله و لفاظی روزی بسیار فرخنده ومبارک محسوب داریم. زیرا در چنین اوقات سعدی بود که مشیت پروردگار ودست زورمند تفدیر برآن تعلق گرفت که در قلب کوهستانهای شمالی کشور در خاندانی اصیل وگرانمایه در شرایطی ساده و بی پیرایه فرزندی بملت ایران عنایت کند که سالیان بعد درست درسراشیب سقوط وفنا آن هنگام که امید همگان به یاس انجامیده بود بیاری ملت خود بشتابد قد مردانگی علم کند وکشور ومواریث و فرهنگ ارزشمندش را از خطر زوال ونیستی نجات بخشد. این مرد بزرگ بسائقه وطن دوستی وقدرت طلبی در بدایت جوانی بصفوف قوای مسلح روز پیوست وهم در این مرحله بود که او با شرکت در محاربات وجنگیدن با یاغیان وستیزه جویان عملا فنون و قواعد پیکار را می‌آموخت. ماموریت‌های رزمی باقطار درمرزهای مملکت فرصت مناسبی برای آشنالی او باحوال مردم وسوابق اقلیمی وتاریخی بوجود میاورد حوادث و وقایع مملکتی ذهن نقادش را با سیاست عملی وجاری روزآشنا می‌ساخت وبتدریع که مقامش ترفیع می‌یافت از موضعی بهتر نقاط ضعف مملکت را ارزیابی می‌نمود، و به فساد وتباهی دستگاه حاکم ورسوخ ونفوذ بیگانگان در آن آشنا می‌شد.

قصدمن از ذکر این مطالب بیان جریانات تاریخی است تنها بکلیات و جهش‌های تاریخی نظری اجمالی می‌کنم بهرحال چگونه می‌توان نادیدگرفت که با شروع سلطنت رضاشاه کبیرتاریخ کهن سال این مملکت ورق خورد و با سرفصل زرین حیات اجتماعی ایران نو مجددآ آغازشد و درجهتی خلاف گذشته بحرکت درآمد.

حضار محترم توجه دارند این تحول فقط یک تقارن زمانی نبود، به عبارت دیگر نمی‌شد ازسراشیب سقوط و وفنا بشاهراه ترقی و بقاء راه یافت.

انجام چنین امری اگر عقلا محال نبود ولی لامحاله بسیارصعب و دشوار می‌نمود.

به زعم خوشبین‌ها اینکار محتاج دم مسیحا و همت مردانه بود ۰ درآن روزگاران مقامانی که حق تصمیم گیری و راهنمائی داشتند همه از علاج دردی بی درمان سخن گفته آیه یاس می‌خواندند و نجات ایران را از آن پرتگاه زوال غیرممکن بحساب میاوردند. آری چنین بود سیروقایع اما تفضل خداوند و اراده فر! بد غیور ایران این غیرممکن را ممکن ساخت اما نه باین آسانی که میشودگفت ونوشت با یک عمر مبارزه و جانفشانی یک عمرحادئه جوئی و خطر کردن و راحت و آسایش را برخود حرام دانستن که کار همگان نیست و تنها درشان ابر مردان است بس درگفتگو از وقایع تاریخی آنجاکه صحبت از شخصیت و نبوغ سردودمان سلسله پهلوی می‌شود مردم استانهای شمالی در مقام مفاخره بیشتر برخود میبالنداین گونه تعصب‌های منطقه‌ای و محلی و مطلقأ مورد نظر نیست اما استانهای شمالی کشور بجهت اینکه بالنسبه از مواهب و الطاف طبیعت بهره مندی بیشتر دارند و منطقه کلا ۰ پر استعداد است نظر تیزبین آن شاهنشاه عظیم الشان را که الحق در حسن تشخیص وآنچه عرفا سلیقه مینامندآیتی بود بی بدیل بخود جلب نمود.

با عنایات مبذوله رشته‌های جالبی از باصطلاح کشت و صنعت وکشاورزی مدرن در شمال ایران بوجودآمد. مقصود ازکشاورزی مدرن درآنزمان فعالیتی بودکه امر تولید کشاورزی را فقط محدود بمحصولات خام کشاورزی نمی‌کرد بلکه با توجه به تمرکزفعالیت‌های کشاورزی جهت بوجود آوردن امکانات استفاده از ماشین‌های صنعتی - کشاورزی حصولات خام در کارخانجات معظم جنب فعالیت‌های کشاورزی تولیدات خام بصورت محصولات قابل مصرف در شهر و روستا صرف نظر از وسعت آنها درمبامد و منافع بیشماری را متوجه کشاورزی مدرن ایران می‌کرد پنبه به پارچه ابریشم خام به حریر پرنیان و بوته چای بجای قابل مصرف تبدیل می‌شد و جهت حمل این کالاها بنقاط مختلف راهها و پلها و راه آهن شمال زرخیز ایران را بسا یرنقاط کشور متصل می‌نمود و همه ی اینکارها از یادگارهای آن فرزند خلف ایران می‌باشد شهرگرگان حوزه انتخابیه اینجانب علی آباد کتول من تبع آن که زادگاه هم باشد ازاین برکات بحد استعداد و بنحوی شایسته بهره گرفتند. غیرازآبادانی وسیع دشت و کشت عظیم پنبه که نعمت‌های بی بدیل هستند و نوید آینده یی بسی درخشان رامیدهند درحدی پائین تر نهضت ایجاد بناهای جدید قصرهای زیبا ومدارس و هتل‌های لوکس وراحت و نوسازی خانه‌های روستائی و تعلیم اشکال بهتر زندگی به روستائیان وهمین اسب دوانی سنواتی وهزاران نعمت غیرمستقیم که ازآن مساعی و کوشش‌ها عاید شده و .۵ شود همه یادگارهایی ار! بده ازآن روزگاران هس! د که مردم شمال چون جان شیرین خود ازآنها پاسداری می‌نمایند ۰ درمقام نمایندگی مردم گرگان اقتضا دارد معروض بدارم بزعم مردم این خطه از یمن برکات قدوم رضاشاه کبیرکه لا اقل سالی یک بار در موقع اسب دوانی وجود مسعودشان ساحت این خطه را زینت بخش می‌شد شهرستان گرگان باوج آبادانی وعمران و رفاه رسید و در مقام مقایسه باشهرهای دیگر ردیف اول راحائز شد اکنون ازآن ایام مسعود که چتر سلطنت! زینت بخش مرغزارهای گرگان می‌شد سالیان متمادی می‌گذرد و مبالغه نخواهد بود اگر عرض کنم که مردم این منطقه از هرطبقه ومقام درحسرت وآرزوی آن هستند که مقدم مبارک شاهنشاه آریامهر را از صمیم دل و جان پذیره باشند تا شاید از ثمره ی آن مواهب بار دیگر گرگان و منطقه با سرعتی بازهم بیشترکه محل انتظار است درجاده تعالی وترقی سیرکند ۰ بدون هیچ نظر خاص دستگاه علیه دولت را مخاطب قرار داده عرض می‌کنم مواهب و نعمات طبیعی را که موهبتی خدادادی است بحساب مساعی خود منظور نفرمایند شایسته آن است که این خطه زرخیز را باطرح و نقشه ئی حساب شده در طریق تعالی و پیشرفت راهنما و مددکار باشند. گفتار بدرازا کشید بقول معروف ازهرچه بگذری سخن دوم خوشتر است اگر اشاره بزادگاهم نکنم مورد مواخذه قرار خواهم گرفت علی آباد کتول که اکنون شهرت و عنوانی دارد همه یافته‌هایش را از برکات مقدم رضا شاه کبیر میداند که پیوسته مورد توجه آن سردار بزرگ قرار داشته است و همیشه در سفرهایشان به گرگان شبی را هم در علی آباد کتول استراحت فرموده ویا علاقه خاصی در عمران و نوسازی آن کوشش بسیار مبذول می‌فرمودند مردم فعلی علی آباد تاجان دربدن دارند حق گزار این عنایت خواهند بود....

ختم کلام را به ستایش وشکرگزاری از عالی ترین و ارزنده ترین نعمتی که از برکات وجود رضاشاه کبیرشاهنشاه عظیم الشأن نصیب ملت وکشور ایران گردیده می‌کنم و آن عطیه وجود گرامی ومسعود شاهنشاه آریا مهر است ۰ شاهنشاه افتخار آفرین طراح انقلاب شاه و مردم که نام نامی اش بفضل خداوند پس از وصول به تمدن بزرگ زینت بخش ابدی دروازه این فتح عظیم خواهد شد. بسیار بموقع خواهد بود از سربازی فداکار که عمری به اعلیحضرت رضاشاه کبیر و فرزند برومترش اعلیحضرت شاهنشاه آریا مهرخدمت نموده یاد نمایم تیمسار سرلشکر مزین نماینده مخصوص اعلیحضرت شاهنشاه آریامهر درگرگان و دشت و بجنورد از افسسران قدیمی است که در مدت خدمتش درگرگان به همشهریهای عزیزگرگانی من پیوسته خدمات ارزنده‌ای نموده و همیشه در مواقع ضروری استدعای مردم گرگان را بخاکپای هما یونی معروض داشته است و در عمران و نوسازی گرگان با مأمورین پیوسته همکاری داشته است ضمنا آقای هوشنگ سمیعی استاندار محترم مازندران که از جوانان علاقمند بشاهنشاه آریامهر بوده و باکمال صداقت و بی نظری بکار خود مشغول می‌باشند.

درخاتمه بجا خواهد بود از دو بخشدار جوان حوزه انتخابیه خود که پیوسته برای عمران و نوسازی بخش‌های علی آبادکتول و پهلویدژ محل خدمتشان سعی بسیارداشته و همیشه با صداقت در نظارت برنامه هائی که وسیله اینجانب باخودیاری مردم د راین دو بخش انجام شده کوشش بسیار نموده یاد نمایم آقای کاشفی بخشدارعلی آباد و آقای سلیمانی بخشدار پهلویدژ از جناب آقای وزیر محترم کشور استدعا دارد چنانچه مصلحت میدانند از این دو مامور وظیفه شناش قدردانی بشود ممنون خواهم شد متشکرم (احسنت).

رئیس - آقای قاسم زاده بفرمائید.

جعفر قاسم زاده - بسم الله الرحمن الرحیم جناب رئیس همکاران ارجمند اجازه می‌خواهم بمناسبت صدمین سال تولد اعلیحضرت رضاشاه کبیر که همه ملت ایران مهیای برگذاری جشن آن هستند مطالبی بعرض برسانم.

روز ۲۴ اسفندماه یکصدسال قبل که مملکت عزیزما در تاریکی جهل و بی سوادی وفقر ونا امنی وبی خبری از ترقیات شگرف مغرب زمین دست وپا می‌زد، خدای جهان آفرین فر! بدی را در آلاشت مازندران به مام وطن تحویل داد که عضلاتی درشت وهیکلی زمخت وقیافه‌ای سترکت داشت تا سرآغاز تحول ودگرگونی وبالاخره نجات دهنده این ملت خداپرست و شاهدوست باشد ۰ سر از دریچه صبح امید کرد برون + کسیکه دامن شبهای انتطارگرفت ۰ از بدو تولدش اولین مشیت الهی تعلق گرفت که اسمش را رضا بگذارند خداوند بزرک از اوان کودکی تارسیدن به مقام شامخ سلطنت که موهبت الهی است او رادر برابر حوادث ومشکلات چنان محفوظ داشت گوئی لشکر محافظ پروردگا ر، آنی او را بدون محافظ نگذ اشته وبمصد اق آیه کریمه والله جنود السموات والارض، پا به پای همه ترک وترقی دشواریها را برایش هموار می‌ساخت چه آنکه در قیافه او جسمأ وروحا ودایعی از شجاعت گذارد که هر بیننده و شنونده‌ای ازدیدار وگفتارش مسحور می‌گردید ۰ درهیچیک از مبارزات شانه خالی نکرد ترس وخوف در قاموس اوراه نداشت به تمام نیازهای ملت عملا آشنائی یافت وتجربه آموخت تا در موقع از تجربیات اندوخته به نفع ملتش بهره برداری نماید تاریخ گواه است که ازگهواره تاپایان عمرچقدر زحمت کشیده وبا چه شداید وحوادث دست و پنجه نرم کرده است بیان بنده قاصر از حق مطلب است همینقدر اطمینان دارم وچنانچه گفتم که خداوند بزرگ او را به مقام شامخ سلطئت که موهبت الهی است آماده می‌ساخت وبمصداق قرآن کریم: قل اللهم مالک الملک توتی ارعلکا من تشاءوتزع الملک ممن تشاء وتعزمن تشاء وتذل من تشاء بیدک الخیرانک علی کل شیلی قدیر (مهندس صائبی - احسنت) آری همه آن زحمات و لطات و شداید تا ر سیدن بقام سلطنت آنچنان د ر اعماق جان وروحش دمید که آرزوئی جز نجات ایران وملتش در سرنمی پروراند او به تاریخ ایران ونشیب وفرازهای گذشته نیک آگاهی داشت آگاهی پادشاه تا آگاهی یک مورخ یا مطلع تفاوت بسیار دارد آنها که درسنین کمتر از. ۵سال هستند نمیدانند مملکت ایران درچه حالی بوده وملتش باچه فلاکتی بسر می‌برد از آذرماه ۴. ۱۳ تا شهریور شوم ۱۳۲۰ که ۱۶ سال سلطنت نمود یک آن ازفعالیت کوتاهی نکرد ویک روزویک شب آرام نگرفت توگوئی خواب نداشت چه‌ها نکرد وچه‌ها کرد آنکه نکرد تامل ودرنگ، آنچه انجام داد فعالیت وعمل. درشرایطیکه مغرب زمینی‌ها همان. ۱۰ سال قبل از تولد اعلیحضرت رضاشاه به اوج ترقی رسیدند ملت ایران درخواب عمیق فرورفته بود هرگوشه ایران را خانی یا بکی در حیطه اقتدار خود داشت وتیول آن می‌بود و در مساحت یکمیلیون وششصد هزار کیلومتر خاک کشور عزیز ایران هرگوشه‌ای در شرایط خاصی تحت نفوذ بود تا آنجا که دولت‌های مقتدر وقت خارجی به تقسیم ایران نقشه طرح کرده بودند زمانی که اروپا تمام دارای خط آهن بود درایران فقط از تهران تا شاه عبدالعظیم واگن گذاشته بودند زمانیکه یک کامیون کمپرسی یا بادزر ویا گریدر وجود نداشت بهمت توانای آن رادمرد راه آهن سرتاسری ایجاد وتونل‌های عظیم در دل کوه‌های ایران برای احداث راه‌های شوسه بوجود آمد راه آهن بندرشاه ازشمال تا بندرشاهپور به جنوب امتداد یافت و بقیه راه آهن تهران قزوین آذربایجان تهران سمنان خراسان در دست تکمیل و ریل گذاری گردید که هریک ازآن اعجاب آمیز می‌باشد.

گردنکشان را که ایجاد نا امنی می‌کردند بجای خود نشاند سرتاسر یملکت یک پارچه امنیت وآرامش یافت در سایه این امنیت به کارهای بنیادی مانند دانشگاه فرستادن محصل بخارج مملکت، ایجاد قشون منظم نظام وظیفه، احداث بیمارستانها درمانگاه وپل‌های عظیم که تعداد آنها از هزارها متجاوز و نمونه اش پل اهواز و ورسک است شاهد مدعای ما است به تنظیم پست و تلگراف احداث راه‌های شوسه، ایجاد عدلیه و دانشکده‌های کشاورزی، کارخانجات عظیم، دبیرستان و دبستانهای متعدد تاسیسات اداری مرکزی و استانی پرداخت و در تکمیل آنها جد وجهد عجببی بکار برد و نیز در ازدیاد محصولات کشاورزی و ترویج بهترین آنها مانندگندم و جو، برنح، چای، توتون، کنف، مرکبات، زردچوبه وغلات حبوبات اوامر جدی صادر می‌نمود که محصول هرسال باید بیش از سال قبل باشد درآبادی شهر و روستا هزاران نیازهای ملی از خود بیادگار گذاشت هرساله دو مرتبه سراسر مملکت را زیر پا می‌گذاشت و در آبادی وعمران مناطق نظارت عالیه داشت چنان حافظه‌ای در نهاد آن وجود داشت که اگر در مسافرتی فرمان آبادانی یا ساختمانی داده بود در سفر بعدی شخصأ به نظارت کار انجام شده می‌پرداخت چنان فعالیتی در پیشرفت همه جانبه ملت و مملکت ایجاد شدکه آنها از خارج میامدند تعجب نموده و برای هرایرانی غرورآفرین بوده است که در اندک مدت مملکتشان به سرعت درحال ترفی می‌باشد مهمتر از همه فر! بد دلبند خود اعلیحضرت همایون شاهنشاه را که درآن زمان ولیعهد بود برای ادامنتحصیلات عالیه و و مشاهده پیشرفتهای مغرب زمین به سویس اعزام داشت تا وارث گرانقدر تخت و تاج سلطنت ایران به ترقیات جهان آگاهی بیشتری حاصل نماید دراین باره هرقدرگفته شودکم است بعرایضم خاتمه می‌دهم اکنونکه همه ملت ایران برای صدمین سال تولد اعلیحضرت رضاشاه کبیر درآستانه سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی به جشن وسرور ونیایش برخاسته‌اند اینجانب به نمایندگی از مردم شاهدوست شهرستان رودسرکه بنیادش از یادگار آن اعلیحضرت و اکنون جزء آثار باستانی ثبت شده است وظیفه دارم از پشت این تریبون مراتب حق شناسی و سپاس مردم آن شهرستان را به خاکپای اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر عرضه بدارم و از درگاه خداوند متعال دوام سلطنت شاهنشاه آریامهر و قوام و شوکت خاندان جلیل سلطنت بویژه شهبانوی عزیز و والاحضرت ولایتعهد را مسئلت نمایم آرزوی همه ما اینست که سالهای متمادی بدرک چنین اعیادی نائل و هرسال بهتر و بیشتر شاهد پیشرفت و ترقیات مملکت و رفاه عموم ملت ایران باشیم انشاءالله تعالی از آنجائیکه شهرستان رودسر منطقه کشاورزی قابل ملاحظه‌ای است وبرای احداث سد پلمرود سالها مطالعه شده و مورد تایید ذات اقدس همایونی قرارگرفته و برحسب اطلاع مطالعه فاز اول آن باتمام رسیده و به اقرار مطلعین دارای موقعیت خاصی میباشدو در اولویت قراردارد و می‌تواند تمام منطقه دائر وبایر و وسیع شهرستان رودسر را از نعمت آبیاری وآب مشروب و برق کافی برخوردار کند می‌خواهم که وجهه همت جناب آقای مهندس توکلی وزیر نیرو قرار گیرد و در احداث آن بیش از این تأخیر نگردد زیراکشاورزان رودسر بارها دچار خشکسالی شده و با وجود سدهای سنتی نتوانستند از مزارع خود بهره برداری کنند امید است هرگز خشکسالی نصیب ما نشود و در عصر شکوفان انقلاب شاه وملت سد پا. !ود نیز هرچه زودتر احداث گردد با تشکر از استماع عرایض مخلص - زنده باد شاهنشاه پاینده ایران.

رئیس - آقای عباسمیرزائی بفرمائید.

عباسمیرزائی - جناب رئیس، نمایندگان محترم، امروز همه نمایندگان محترم علاقمند هستند که وقتیمیسر بود تا می‌توانستند مکنونات قلبی خود را درباره خدمات رضاشاه کبیر و فر! بد برومندش شاهنشاه آریا مهر محمد رضاشاه پهلوی در این ساحت مقدس بیان نمایند بهرتقدیر این موفقیت نصیب این جانب گردید که ۰هم از زبان همه شماها و هم از زبان و دل خودم عرایضی بعرض برسانم البته اگر بخواهم درباره آنچه که رضاشاه پهلوی شاهنشاه ایران انجام داده بازگو نمایم به قول معروف مثنوی ۷۰ من کاغذ شود اما می‌شود تا اندازه‌ای که ممکن است چند جمله‌ای را به عنوان یکی ازهزارها یادآوری نمود چراکه اول از امنیت که هرگز دراین کشور عزیز نبود و اولین قدم آن رادمرد بزرگ ایجاد امنیت وآماده نمودن محبط برای تحصیل علم و دانش همه طبقات که درآن روز علمی وجود نداشت نمودند ولی باید درباره علم همینجا عرض نمایم که به یاری خداوند بزرگ و رهبری‌های محمد رضاشاه پهلوی شاهنشاه آریا مهر امروز دیگر طبقه‌ای به معنی جدائی از هم در ایران وجود ندارد وکار علم و دانش و بهرگیری ازآن برای کلیه افراد این کشور بی انتها موجود است تا کورشود هرآنکه نتوانددید ولی بازمیگردم سر عرایض قبلی ۰ رضاشاه کبیر در مورد عمران وآبادی و نظام صحیح برای پیشرفت قوه دفاعی کشور چه کوششها و چه پایه ریزیهائی که ایجاد نمودند سردار بزرگ تاریخ ایران درباره پیشرفت صنعت و ایجاد کارخانجات صنعتی در ارتش شاهنشاهی وایجاد خط آهن سرتاسری ایجاد دانشگاه و امثال آنها که هرکدام بحث مفصلی دارد که مجال آن نیست و همین دو روز دیگر است که مردم ایران برای بزرگداشت صدمین سال زادروز آن بزرگوار و ارج نهادن به نیکی‌های بنیادی آن شهریار بزرگ ملت ایران خود را آماده می‌سازد تا در پیشگاه فرزند برومندش که بزرگترین نعمتی است که خداوند به ملت ایران عطا نموده در برابرش از زحمات پدر تاجدارش بزرگترین شکرگزاری و سپاس را تقدیم نمایند (صحیح است) و همین امروز شاهد و ناظر پیشرفتهائی که رضا شاه آرزوی آن را برای ایران داشت و این آرزوها و بلکه هرچه بیشتر آن آرزوها به دست پر! وان محمد رضاشاه پهلوی شاهنشاه آریا مهر انجام پذیرفت حالا از پیشرفتهای عظیم و چشمگیر و انجام یافته آرزوی رضاشاه که به دست قدرتمند شاهنشاه آریا مهر بهره وری آن شروع شده چند نمونه عرض می‌کنم و چرا که حسودان و خائنین از پیشرفت چشمگیر ملت ایران می‌سوزند بارگو نمایم ایجاد ذوب آهن آریا مهر که شروع و بهره برداری آن را همه میدانیم استخراج معادن مس و ایجاد برق سرتاسری ایجاد راههای آسفالته الغاء کاپیتولاسیون - ایجاد راه آهن در اکثر نقاط کشور وایجاد دانشگاههای متعدد درسراسر کشور ایجاد مراکز حرفه‌ای ایجاد و امکان سرمایه گذاریهای بزرگ در قسمت صنعت و بخش کشاورزی تقسیم املاک بین کشاورزان، تقسیم سود سهام بین کارگران و سهیم شدن آنها در سود کارخانجات، ایجاد ارتش نوین با تمام وسایل وامکانات پیشرفته جهان ایجاد مرکز پژوهشی برای اندیشمندان و مخترعین ایجاد وسایل رفاهی که همه افراد کشور ازروز تولد تا روز مرگ از درمان وبهد اشت وامثا ل آن استفاده کنند! یجاد مستمری برای بازماندگان افراد متوفی در تمام سطوح امکان پیشرفت در امور اقتصادی کشور وهمچنین امکان وایجاد سرمایه گذاری بخش خصوصی در این ۱۵ سال که همه شاهد آنیم که کارخانه‌های عظیم وبنیادی به وجود آمده‌اند استیفای حقوق حقه مات ایران از کسانی که منایع ملی مارا به غارت می‌بردند و درآمد آن منایع را برای سرمایه گذاریهای بنیادی که نسلهای آینده نیز از این منع عظیم ملی بهره مند گردند بله حالا اگر بخواهم درمورد همت والای شهریار دانشمند و رهبر اندیشمند ملت ایران بحث نمایم زبانم الکن است تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل اجازه بدهید این نکته را هم یادآوری نمایم جنگ دوم جهانی آرزوهای رضا شاه را ناتمام گذاشت یکی از آنها سروسامان دادن به طبقه مولد ثروت کارگران و کشاورزان کشور است ولی شاهنشاه محبوب محمدرضا شاه این آرزو را مانند سایرآرزوهای رضاشاه کبیر به نحو احسن به ثمر رسانیدند در سایه فرمان ایجاد وزارت کار وامور اجتماعی وتصویب قانون کار مترقی وبیمه اجتماعی کارگران همه نوع بهره مندی را کارگران پیدا نمودند تا آنجا که در سایه انقلاب شاه وملت به رهبری شاهنشاه آریامهر به مجلس شورای ملی راه یافته که ملاحظه میفرمائید پانزده نماینده فعلا از گروه کارگر در مجلس شورای ملی وجود دارد ۰ تشکیلات بزرگ کارگری که رئیس آن نیز یکی از کارگران عزیز نماینده مجلس آقای قربانی نسب است باتفاق سایر نمایندگان مجلس ازگروه کارگر در پیشبرد اهداف عالی شاهنشاه درسطح کارگری همیشه کوشنده هستنداین نیروی عظیم کارگری به رهبری شاهنشاه با ارشاد وزارت کار وامور اجتماعی در پی! رد صنعت و! بازدهی صحیح ازطریق کلاسهای آموزشی وحرفه‌ای در هر نقطه از کشور هرروز به ترقی و مهارت بیشتری در امر بهره وری و ازدیاد تولید نائل می‌گردند وتشکیلات عظیم کارگری که به برکت شاهنشاه آریامهر همه گونه آزادی نصیبشان گردیده است چنانچه همه شنیده و از تلویزیون دیده‌ایم در اهواز در اجتماع عظیم کارگران چه عنایانی را شاهنشاه آریامهر مجددا درباره هرچه بهتر زندگی نمودن کارگران امر و ابلاغ فرمودند وشکر خداوند را که خاطر شهریارگرانقدر ازملت ایران بخصوص کارگران راضی بودند و در فرمایشات گوهربارشان همه شنیدیم حالا اینجاست که اجانب وجاسوسان خارجی می‌خواهند این پیشرفتها را نادیده بگیرند از طرف شما نمایندگان محترم دراین مدتی که لایحه بودجه در مجلس مطرح بود گفته‌های زیاد و نظراتی داده شد ولی من نمی‌خواهم وقت شماها را زیاد بگیرم نظرشما را به قسمتی از فرمایشات که قرائت می‌نمایم ازکتاب بسوی تمدن بزرگ جلب می‌کنم.

شاهنشاه در کتاب «بسوی تمدن بزرگ» دستاوردهای اقتصادی مملکت را در طی ۱۵ سال سازندگی انقلابی چنین تشریح فرموده‌اند ۰ از آغاز انقلاب تا امروز رقم تولید ناخالصی ملی به قیمت‌های جاری ازحدود ۳۴۰ میلیارد ریال به ۵۶۸۲ میلیارد ریال رسیده یعنی تنها درعرض پانزده سال این تولید بیش از ۱۶ برابر شده است. حجم پس انداز مای که معیار سلامت وضع اقتصادی عمومی است از ۴۵ میلیارد ریال به ۱۵۰۹ میلیارد ریال افزایش یافته است. نسبت رشد سالانه اقتصادی کشور ما که سالهاست به صورت بالاترین میزان رشد اقتصادی جهان درصدر فهرست بین المللی جای دارد، درحال حاضر ۱۳/۸ درصد است و درآمد سرانه متوسط که در سال آغاز انقلاب ۱۷۴ دلار بود به ۲۲۲۰ دلار در نیمه اول سال جاری بالغ گردیده است.

شاهنشاه می‌افزایند:

«کشور ما که تا سال ۱۹۷۳ اصولا در فهرست بیست کشور ثروتمند مورد مطالعه صندوق بین المللی پول نبود از سال ۱۹۷۴ مقام سیزدهم را دراین فهرست بدست آورد».

در ماههای اخیر و بدنبال بازتر شدن فضای سیاسی مملکت به اراده شاهنشاه آریا مهر وخواست ملت ایران بعضی دشمنان سوگند خورده این مرزوبوم کوشیده‌اند تا تصویری مجعول ومتکی بربعض وکینه ازدستاوردهای میهن ما درطی ۱۵ سال اخیر عرضه کنند.

انعکاس این صداهای دروغپرداز را همه ما اینجا وآنجا شنیده‌ایم ۰ ملت ایران پاسخ این صداها را داده است و خواهد داد ۰ اما اجازه می‌خواهم که دراین ساحت مقدس اعلام کنم که مجلس شورای ملی وعموم ملت ایران اجازه نخواهند داد که که حامل تلاش وکوشش و فداکاری میلیون‌ها زن و مرد شاهدوست و میهن پرست ایرانی به فرماندهی شاهنشاه آریا مهر در طی ۱۵ سال سازندگی مورد تخطئه قرارگیرد.

آن‌ها که وقیحانه دستاوردهای ملت ایران را در ۱۵ سال اخیر تخطئه می‌کنند در واقع قصدی جز تخطئه انقلاب نجات بخش میهن ما ندارند همه نمایندگان محترم مانند همه مردم این مرز وبوم جاودانی بخوبی میدانند که این تلاش‌ها نتیجه‌ای جز رسوائی هرچه بیشتر دشمنان انقلاب ایران نخواهد داشت.

آنچه برای مردم ما وبی تردید برای همه نمایندگان محترم تاسف آورست این است که انعکاس صدای دشمنان ملت ایران، گاه بگاه درجاهائی نیز شنیده می‌شود که سنگرهای محکم شاهدوستی و میهن پرستی به شمار می‌روند ۰ این نیز تاسف آورست که فبل بعضی‌ها یاد هندوستان کرده است و به امید وجیه المله شدن کوشیده‌اند تا در لباس پیشگویان ظاهر شوند و با این ادعا که حتی پانزده سال پیش به اصطلاح هشدارهائی داده بوده‌اند، برهمه دستاوردهای این مملکت خط بطلان بکشند.

هیچ چیز آسان تر از این نیست که از مسئولان گذشته انتقاد کنیم و امیدوار باشیم که به این ترتیب در لباس مصلحین اجتماعی ظاهرگردیم. اما آنچه در پانزده سال اخیر در راه ساختن این مملکت از صفر انجام شد مربوط به مسئولان خاصی نیست بلکه مربوط به شاهنشاه وهمه مردم ایران است. خوب، آیا چنین دستاوردهائی را می‌توان تخطئه کرد؟

آیا فراموش کرده‌ایم که همین یکسال پیش در همین مجلس بودجه‌ای تصویب کردیم که هفتمین بودجه بزرگ جهان بود. آیا افزایش تعداد مدرسه روها از کمتراز دو میلیون به رقمی نزدیک به ۱۰ میلیون درطی ۱۵ سال قابل تخطئه است.

کافی است که همه ما آنچه را می‌بینیم باور کنیم و بیاد داشته باشیم که ایران از کجا شروع کرد واکنون به کجا رسیده است. ضرب المثل معروف خودمان می‌گوید شنیدن بود مانند دیدن اما گرفتاری بعضی‌ها ظاهرأ این است که آنچه را می‌بینند درک نمی‌کنند و درعوض دروغ هائی را که می‌شنوند طوطی وار تکرارمیکنند.

مگر در همین ۱۵ سال نبود که کشاورزان ماصاحب زمین شدند و زنان ما به تساوی حقوق سیاسی رسیدند. مگر در همین ۱۵ سال نبود که کارگران ما از سود ویژهو سپس مشارکت درسهام شرکت‌ها بهره مند شدند؟ مگردرهمین ۱۵ سال نبودکه میلیون‌ها جوان و نوجوان ایرانی زیر پوشش آموزش رایگان قرا گرفتند؟. در اینجا لازم نیست که بهمه دستاوردهای مملکت در ۱۵ سال گذشته اشاره کنم ۰ غرض تنها یادآوری این نکته است که آنچه باید برای همه ما الهام بخش ومایه غرور و سربلندی می‌باشد نمی‌تواند حتی با اشاره وکنایه، مورد تخطئه قرار گیرد ۰ مترقی ترین قوانین تاریخ ایران در همین ۱۵ سال و در همین ساحت مقدس طرح شد و به تصویب رسید.

کتاب <به سوی تمدن بزرگ) با تکیه به حماسه سازندگی ۱۵ سال گذشته افق‌های روشن آینده را ترسیم می‌کند ۰ شاید اگر همه این کتاب را با دقتی که شایسته آن است مطالعه می‌کردند بعضی حرف‌های تاسف آوری که در روزهای اخیر شنیدیم هرگز بزبان نمی‌آمد. ...

آیا می‌توان یک ناسیونالیست واقعی بود و این حقایق را نادیدگرفت؟ آیا درست است که ما مدام خودمان را تحقیرکنیم وآنچه را با خون دل بدست آورده‌ایم کم ارزش جلوه دهیم؟

نیازی نیست که به تفصیل از ۳۷ سالی سخن بگویم که در طی آن شاهنشاه آریا مهر مملکتی جنگ زده اشغال شده وگرسنه و فقیر را به صورت سیزدهمین قدرت اقتصادی جهان و یکی از نیرومندترین ممالک عالم درآوردند ۰ آیا ماجرای آذربایجان را می‌توان فراموش کرد؟ آیاقیام ۲۸ امرداد و انقلاب ششم بهمن را می‌توان نادیدگرفت آیا مبارزه بی امان شاهنشاه ایران با نمودهای جهانخوار نفت از صفحه تاریخ زدوده خواهدشد چگونه می‌توان ناسیونالیست بود و پاسخ این پرسش‌ها را ندانست؟ چگونه می‌توان از عظمت و سربلندی فلات ایران سخن گفت وگام‌های دوران سازی راکه دراین جهت برداشته شده است نادید گرفت. مگر چه شده است که بعضی‌ها ظاهرآ هول کرده‌اند و آیه یاس می‌خوانند. اگر معدود دشمنان ایران ماهیت واقعی خود را با حریق و غارت وخون وخشونت بهمه نشان داده‌اند نتیجه کار جیزی جز نیرومندترشدن و مصمم ترشدن ملت ایران و فرماندهی مملکت نیست ۰ مردان واقعی از باد مهرگان واهمه‌ای ندارند و تازه آنچه شاهدش بوده‌ایم چیزی جز نسیمی مسسوم اما زودگذر نبوده است.

مطلب دیگری که ذکرش در اینجا ضرورت دارد نقش ایران و شاهنشاه ایران در تعالی جهان اسلام است. هم اکنون ایران ثروتمندترین و نیرومندترین عضو خانواده ملل اسلامی است خانواده‌ای که ۳۵ کشور را باجمعیتی نزدیک به ۷۰۰ میلیون تن در بر می‌گیرد.

شاهنشاه درکتاب (بسوی تمدن بزرگ) مکرر در مکرر تاکید دارند که الهام بخش معظم له در همه اقداماتی که به خیر وصلاح جامعه ایرانی انجام داده‌اند همانا تعالیم عالیه وجاودانه دین مبین اسلام بوده است. ... امیدوارم که این تذکرات مختصر که تردید ندارم مورد تایید همه نمایندگان محترم و عموم ملت ایران است روشن کرده است که هیح عاملی نمی‌تواند تخطئه پیروزیهای میهن ما در پانزده سال اخیر را به! ج شکلی مطرح سازد. چرا که ما نباید شکرگزار باشیم شکرگزاری می‌کنیم و شکرگزار هستیم و به جان شاهنشاه آریامهر و خاندان جلیل سلطنت همه ملت شرافتمند ایران دعاگو به ذات مقدسش هستند امروز به شما نمایندگان و به دولت آقای آموزگار می‌گویم در سایه این رهبریها و یک پارچگی ملت ایران به پیروی از این رهبری هیچکس در هیچ کجای جهان نمی‌تواند ما پیشرفت سریع انقلاب ایران باشد و دولت با تمام اطمینان به کار خودش ادامه می‌دهد که همانا درسایه رهبریهای شاهنشاه به زودیهای زود به تمدن بزرگ که نیت بلند شاهنشاه ایران است همه ملت ایران بان برسد و باشد که روسیاهی و شرمساری ازآن حسودان و اجنبی پرستان و خائنین به ملت ایران خواهد بود.

رئیس - آقای دکترصدیق اسفندیاری بفرمائید.

دکتر صدیق اسفندیاری - جناب رئیس، همکاران عزیز، دستور جناب رئیس این است که بنده بیش از ۵یا ۶ دقیقه وقت صحبت ندارم، بجا بود امروز بیشتر وقتمان د ر مورد روز تاریخی ۲۴ اسفند برگزار می شدکه خوشبختانه چهار یا پنج نماینده محترمی که صحبت کردند بحق، حق مطلب را ادا کردند، رضا شاه کبیر دریک موضع و موقع خاص سیاسی کشورمان در سال ۱۲۹۹ موقعی که ایران می‌رفت در سراشیبی سقوط و فنا و نیستی از صفحه تاریخ محو و نابود بشود او که سرباز ساده‌ای از خطه مازندران و از دل روستاهای مازندران و از میان مردم رنح کشیده بود، وقتی از طرف مجلس شورای ملی سلطنت به رضا شاه کبیر تفویض شد با درک رسالت تاریخی و ملی خودش توانست برنامه‌های ملی و میهنی وزیربنائی ایران را آنچنان پی ریزی کندکه امروز مورد تایبد تمام ملت ایران است و درتاریخ شاهنشاهی ایران برقرار می‌ماند و باقی خواهد ماند، این رسالت ملی و میهنی رضا شاه همیشه مورد تایید است و صفت بارزی که رضا شاه داشت اینست که یک ناسیونالیست بتمام معنی و واقعی و یک سردار ملی با شناخت تام رسالت‌های ملی و میهنی بود و این چیزی است که ملت ایران همیشه بان ارج می‌نهد وحرمت می‌گذارد و در مقابلش سرتعظیم فرود می‌آورد....

قوانین و مذاکرات

منبع