جشن‌های پنجاهمین سال شاهنشاهی دودمان پهلوی ۲۵۳۵ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر اعلیحضرت همایون رضا شاه پهلوی

درگاه اعلیحضرت همایون رضا شاه پهلوی

جشن سدمین سالگرد زادروز اعلیحضرت رضا شاه بزرگ ۲۴ اسفند ماه ۲۵۳۶ شاهنشاهی
سالگرد درگذشت اعلیحضرت رضا شاه بزرگ و اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاهان ایران‌زمین چهارم و پنجم امرداد را ارج می‌نهیم و به یاد این دو شاهنشاه ایرانی و ایران‌ساز، سخنان شاهنشاه آریامهر در پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی را می شنویم و "به ایران می‌اندیشیم، همه به ایران می اندیشیم":
یکم فروردین نوروز باستانی و روز گشایش جشن‌های پنجاهمین سال شاهنشاهی دودمان پهلوی
شاهنشاه آریامهر در روز نخست فروردین ۲۵۳۵ شاهنشاهی در بیانات تاریخی خود از ملت بزرگ و در آسایش و امنیت ایران می‌گویند
امیرعباس هویدا در سخنانش پیشرفت‌های ایران در دوران پهلوی را می‌ستاید


سخنان امیرعباس هویدا درباره پیشرفت روزافزون ایران

آیا مشکلی با شنیدن این پرونده دارید؟ راهنمای رسانه را ببینید.
The50thAnniversaryPahlaviDynasty12.jpg
The50thAnniversaryPahlaviDynasty13.jpg
The50thAnniversaryPahlaviDynasty14.jpg
شاهنشاه و شهبانو و ولیعهد از پله‎‌های آرامگاه پایین می‌آیند
جمشید آموزگار نخست‌وزیر
پهنه آرامگاه رضا شاه بزرگ
ارتشبد ازهاری و همراهان در آرامگاه رضا شاه بزرگ
پهنه آرامگاه رضا شاه بزرگ در روز ۱ فروردین ماه ۲۵۳۶
شاهنشاه آریامهر و شهبانو و ولیعهد با کالسکه به سوی آرامگاه می‌روند
از چپ:جمشید آموزگار، جعفر شریف‌امامی، عبدالله ریاضی و حسن امامی امام جمعه تهران
جعفر شریف‌امامی رییس مجلس سنا

روز پنجشنبه یکم فروردین ماه ۲۵۳۵ روز گشایش جشن‌های ویژه پنجاهمین سال شاهنشاهی دودمان پهلوی در شهر ری در پهنه آرامگاه اعلیحضرت رضا شاه بزرگ پدر ایران نوین برگزار شد. امیرعباس هویدا نخست‌وزیر، عبدالله ریاضی رییس مجلس شورای ملی و جعفر شریف امامی رییس مجلس سنا، ارتشبد ازهاری رییس ستاد بزرگ ارتشداران و بزرگان کشوری و لشکری نیز در شهر ری در پهنه آرامگاه رضا شاه بزرگ در دو سوی خیابانی که به آرامگاه رضا شاه بزرگ می‌رسید، ایستاده بودند.

...در این روز پیروز ۱۲ هزار تن از نمایندگان ملت ایران در آرامگاه سر دودمان خاندان پهلوی رضا شاه بزرگ ایستاده بودند تا به پیشگاه شاهنشاه آریامهر سپاس گویند که پرچم سرافرازی و سربلندی ایران را در دنیا برافراشته‌اند. سپاس پادشاهی را بجای آوردند که استقلال سیاسی و اقتصادی کشور ایران در هنگام شاهنشاهی این پادشاه خردمند دست‌آورد آن بود. پیشکش سپاس به شاهنشاهی که زنان ایرانی را از بند بندگی رسته و دهقان ایرانی را از بندگی یا رعیتی رهایی بخشیده و در زمان شاهنشاهی شکوهمندشان نور دانش به سراسر کشور تا دورترین دهستان‌ها راه یافته، جوانان تحصیل کرده کشور را بدورترین نقطه کشور فرستادند که بیسوادی از کشورمان رخت بر بندند و تحصیل و تغذیه رایگان را برای تمام نوباوگان انجام یافته است. سپاس رهبری را بجای آوردند که پرچم و درفش شاهنشاهی ایران را در آبهای خلیج فارس و دریاهای متعلق به کشور ایران با سرافرازی برافراشته‌اند. آری سپاس گفتند به پادشاهی که منابع ثروت ملت ایران به ملت باز گردانیده جنگل‌ها و منابع زیر زمینی را که خداوند به ملت ایران ارزانی داشته ملی کرده‌اند تا تمام ملت از آن به یک اندازه بهره‌گیری کنند و دست یاغیان و خان‌ها و عزیزان بی جهت را برای همیشه از سر مردم کوتاه کرده‌اند و ملت ما را حاکم بر مقدرات خود فرموده‌اند....[۱]

شاهنشاه آریامهر محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو فرح پهلوی و والاحضرت ولیعهد ایران رضا پهلوی با هلی کوپتر در پهنه آرامگاه فرود آمدند. با ورود اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی ۲۱ تیر توپ شلیک شد و سپس شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو و ولیعهد با کالسکه سلطنتی از میان رده نمایندگان مجلس، افسران ارتش، بزرگان کشوری و لشکری و سفیرهای کشورهای بیگانه در ایران و در میان کف زدن و غریو "جاوید شاه" به آرامی به سوی آرامگاه به راه افتادند. شاهنشاه آریامهر و علیاحضرت شهبانو برای ادای احترام وارد بنای آرامگاه شدند.

در آیین بزرگداشت پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی نخست‌وزیر، جعفر شریف‌امامی و جمشید آموزگار سخنرانی کردند.

امیرعباس هویدا در سخنرانی خود گفت:

شاهنشاها علیاحضرتا

آن روز، آن روزگاران که کورش بزرگ نخستین منشور حقوق بشر را می‌نگاشت و داریوش، تخت جمشید را بنا می‌نهاد و خسرو انوشیروان زنجیر "داد" به ایوان خویش می‌بست و یعقوب لیث عیاران را به ایران‌خواهی می‌خواند و شاه اسماعیل و نادر پرچم افتخار می‌افراشتند، ایرانی داشتیم سرفراز و کامکار، و آن روز که از بد روزگار، کشوری داشتیم کشوری از هم گسیخته، عظمتی بر بادرفته، کارگری رنجدیده و کشاورزی جورکشیده، ایرانی داشتیم ناتوان و بیمار اما دیروز تاریخ که قیام دلیرانه رضاشاه بزرگ طلوع خورشید شاهنشاهی پهلوی را بشارت داد و رفاه و امنیت و استقلال و یکپارچگی را به ارمغان آورد و حرکت و پیشرفت آغاز شد و ایران نو چهره نمود، دورانی پدیدار شد شکوهمند و پرافتخار و امروز در نخستین نیم قرن شاهنشاهی پهلوی که موجی از سربلندی‌ها ما را بر اوج همه دوران‌های پرافتخار تاریخمان جای داده و پیوندی تاریخساز گذشته تابناک را به امروز درخشان پیوسته، وزنه‌ای سیاسی و اقتصادی هستیم و فرهنگی هم سنگ روشن ترین فرهنگ‌ها، کارگری آزاد و دهقانی با خانه آباد و ملتی با دانش و راد، موجودیت ما را ساخته، ایرانی داریم بلند آوازه و نامدار، و فردا که پرچم افتخاراتمان بر درواره‌های تمدن بزرگ افراشته شود و ستاره بختمان بر پیشانی روزگار بیش از پیش بدرخشد، ایرانی خواهیم داشت پرشکوه‌تر از گذشته‌ها که نامش با اذلیت دم ساز و با ابدیت هم راز خواهد بود.

سپس جعفر شریف امامی رییس مجلس سنا، عبداله ریاضی رییس مجلس شورای ملی، ارتشبد ازهاری رییس ستاد بزرگ ارتشداران و حسن امامی سخنانی ایراد کردند.

پیشگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا پهلوی شاهنشاه آریامهر، به نشان سپاس بی‌کران مردم ایران از دودمان پهلوی که در درازای ۵۰ سال شاهنشاهی بر ایران، این سرزمین کهن را به شکوه و سرافرازی جهانی رسانیدند، کودکی "لوحه سپاس ملت ایران" را به پیشگاه همایونی پیشکش کرد. شاهنشاه آریامهر نوشتار کنده شده بر روی لوحه را خواندند و نسبت به نمایندگان طبقه‌های مردم ایران ابراز مهربانی فرمودند. سپس شاهنشاه پشت میکروفن قرار گرفتند و سخنان شاهانه خود را آغاز کردند.

شاهنشاه آریامهر در سخنرانی خود در گشایش پنجاهمین سال شاهنشاهی دودمان پهلوی فرمودند:

«
درود گرم من به ملت بزرگ ایران به ملتی که نیروی لایزالش بار دیگر در آیین شکوهمند همبستگی شاه و ملت متجلی شده است. درود من به شاهنشاهان بزرگ و سرداران دلیر تاریخ ایران به همه مردان و زنان ایرانی که پرچم پر افتخار این شاهنشاهی کهن را چون ودیعه‌ای مقدس از نسلی به نسل دیگر سپردند.
درود من به رضا شاه کبیر سردار بزرگ تاریخ ایران و بنیانگذار شاهنشاهی پهلوی، مردی که از میان ملت ایران برخاست و هرگز به جز از ایران نیاندیشید، برای ایران زیست و برای ایران مرد.
امروز در دو هزار و پانسد و سی و پنجمین نوروز شاهنشاهی ایران و در پنجاهمین نوروز شاهنشاهی پهلوی در برابر آرامگاه ایرانی بزرگی که روانش در کنار ما و همراه ماست، به نام پرچمدار شاهنشاهی ایران پیمان جاوید دودمان پهلوی را با ملت خودم که به فرمانروایی آن افتخار دارم تجدید می‌کنم.
در پیشگاه تاریخ ایران اعلام می‌دارم که ما خاندان پهلوی مهری جز مهر ایران و عشقی جز سرافرازی ایرانیان نداریم و وظیفه‌ای جز خدمت به کشور و ملت خویش برای خود نمی‌شناسیم.
ما از میان ملت ایران برخاسته‌ایم در خاک مقدس ایران زاده شده‌ایم و در همین سرزمین مقدس نیز به خاک خواهیم رفت. پنجاه سال است که جبهه پیوسته شاه و ملت در گرما گرم تلاشی شکوهمند در راه رستاخیز ملی ایران است، پنجاه سال است که ایران، ایران سازندگی و آفرینندگی است و اگر در این میان دوران فترتی این نهضت بزرگ ملی را متوقف ساخت اکنون آن دوران شوم برای همیشه سپری شده است امروز به یقین می دانیم که راه ملت ایران به جانب دوران تمدن بزرگ، راهی است که پیروزمندانه ادامه خواهد یافت و در کوتاه زمانی این ملت را در نخستین صفوف ملل سرفراز جهان جای خواهد داد. راهی که ما و شما دست در دست هم از روز تاریخی سوم اسفند تا به امروز پیموده‌ایم راهی به راستی دراز و دشوار بوده است بسیاری از شما در این مدت خود در کارهای کشور شرکت داشته‌اید و بسیاری دیگر نیز جوانان و کودکانی هستید که از خلال صفحات تاریخ با ماجراهای این دوران پر نشیب و فراز آشنا خواهید شد، نمی‌خواهم این صفحات را اکنون برای شما ورق بزنم زیرا قضاوت آنچه گذشته است تنها با تاریخ و با ملت ایران است فقط یادآوری می‌کنم که در خلال این مدت در یکی از شومترین روزهای تاریخ چندهزار ساله ما حاصل تلاش‌ها و کوشش‌های طاقت فرسای سردودمان خاندان پهلوی با شبیخون بیگانگان یک شبه درهم ریخت، زیرا خوش باوری ما در برابر روابط بین‌المللی و عدم آمادگی نظامی که الحق فرصتی نیز برای آن نبود کار را بر شبیخون‌گران آسان کرده بود، پس از آن در طول دوازده سال این سرزمین جولانگاه نیروهای اهریمنی شد که جز پراکندگی و آشفتگی و بیگانه‌پرستی و مردم‌فریبی چیزی برایمان به ارمغان نیاوردند اما در تاریخ ایران مقدر چنین بوده است که هرگز اهریمن را در این سرزمین فروغ جاوید امکان پا گرفتن نباشد بدین جهت با عنایت کامله پروردگار، من و شما توانستیم به نیروی پیوند ناگسستنی و جاودانی خود این دوران غم‌انگیز را در پشت سر گذاریم و با انقلاب پیروزمندانه شاه و ملت فصلی تازه را در تاریخ کهن این کشور آغاز کنیم، فصلی که در آن ظلمت اهریمنی برای همیشه پایان یافته و جای خود را به فروغ یزدانی سپرده است
در این دوران پرافتخار نوین بود که یک بار دیگر اعجاز نبوغ ایرانی به صورتی پرشکوه بر صفحات تاریخ ایران نقش بست. ملتی حماسه‌آفرین به دنبال افتخارات کهن حماسه‌ای نو در انسانی‌ترین چهره آن آفرید حماسه‌ای که به تابناکی آسمان ایران، به استواری سخره‌های البرز کوه، به زایندگی امواج نیلگون خلیج فارس حماسه شکوهمند سازندگی و آفرینندگی، حماسه سرفرازانه آزاد مردان و آزاد زنان، کشاورزان از بند رفته و کارگران پولاد بازوی نیرو آفرین و برخوردار و سهیم و شریک در حاصل تلاش خویش، سپاهیان افسانه‌ای دانش و آبادانی و تندرستی، حماسه گسترش کشورگیر دادگستری قضایی و عدالت اجتماعی، حماسه احقاق کامل حقوق ملی از بابت ثروت‌های خداداده ملت ایران، حماسه رهبری پیکار جهانی برای گزینش نظمی عادلانه در جای نظام بیدادگرانه کهن.
من به نام فرمانده این شاهنشاهی جاودان با تاریخ ایران پیمان می‌بندم که این حماسه زرین ایران نو تا پیروزی کامل ادامه خواهد یافت و هیچ نیروی در جهان یارای برابری با پیوند پولادین شاه و ملت را نخواهد داشت، دیگر شبیخونی نابهنگام ما را غافلگیر نخواهد کرد زیرا که ملت ایران و نیروهای مسلح ایران که از ملت برخاسته‌اند که از قدرت لایزال ملی نیرو می‌گیرند برای پاسداری سرزمین مقدس خویش روز و شب بیدارند، دیگر بیگانه و بیگانه پرست را امکان رخنه در بنای استوار حاکمیت ملی ما نخواهد بود، زیرا اکنون سرنوشت ایران تنها به دست ایرانی با نیروی ایرانی و به خاطر ایران تعیین می‌شود و همواره نیز چنین خواهد بود.
ایران امروز، ایران سازندگی، ایران ایمان و اعتماد و امید، ایران معنویت و بشردوستی است و این نقشی است که ما نه تنها در کشور خویش بلکه در صحنه جهانی نیز ایفا می‌کنیم ما نیک می‌دانیم و همه جهانیان نیز می دانند که ایران امروز کشوری نیرومند با قدرت روزافزون سیاسی و اقتصادی، و نظامی و برخوردار از حیثیت بی سابقه جهانی است ولی ما اعلام کرده‌ایم که این نیرو جز در راه خیر و صلاح جامعه بشری به کار نخواهد رفت ما برای همه ملل جهان خواستار صلح و ترقی، خواستار رفاه و نیک بختی هستیم و سدای ما در هر مورد سدای حق و عدالت است.
ما خوشبختی و رفاه خویش را در رفاه و خوشبختی همه ملل جهان و نه به حساب دیگران می‌جوییم. دنیا می‌تواند روی کشور ما و نیروی ما به عنوان یک پشتوانه حق و عدالت حساب کند و ما این رسالت انسانی را با همه مسئولیت‌های آن با وقوف کامل می‌پذیریم. ملت بزرگ و عزیز من بار دیگر می‌گویم که رمز همه پیروزی‌های ملی ما در میراث معنوی تاریخ کهن ایران در رابطه هزاران ساله فرماندهی شاهنشاهی ایران با نیروی ملی و در فداکاری متقابل این دو مقام نهفته است. یکپارچگی ملی اکنون با استقرار یک حزب واحد کاملا ایرانی یعنی حزب رستاخیز ملت ایران بیش از هر وقت دیگر تحقق یافته است و این وحدت توام با قدرت قوای نیروهای مسلح شاهنشاهی ایران شرایطی را پدید آورده است که در پرتوی آن هیچ عاملی نمی‌تواند مانع پیشرفت روزافزون کشور ما و رسیدن به هدف‌های ملی و نجیبانه آن گردد.
به یاری پروردگار توانا من و شما دست در دست هم راه پیروزمندانه خویش را به سوی عظمت و قدرت روزافزون کشور و به سوی ترقی و سعادت هر چه بیشتر مردم آن مصممانه دنبال خواهیم کرد. ما با اتکا میراث پرشکوه کهن، آینده‌ای باز هم پرشکوه‌تر از گذشته خواهیم ساخت. من پرچم شاهنشاهی ایران را افراشته و پرافتخارتر از همیشه به شاهنشاه آینده ایران خواهم سپرد و او نیز آن را هم چنان پرافتخار و افراشته به دست جانشین خود خواهد داد.
ایران جاوید روز به روز سرافرازتر و ملت ایران روز به روز برومندتر و سعادتمندتر خواهد شد. خداوند ایران در این راه شکوهمند مقدس یار همه ما باد.
»

پس از بیانات اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر، شاهنشاه و علیاحضرت و والاحضرت ولیعهد از پله‌ها پایین رفتند و در میان کف زدن و غریو شادی "جاوید شاه" سوار کالسکه سلطنتی شدند و بازگشتند.


قدردانی شاهنشاه آریامهر از ملت ایران در پایان سال برگزاری آیین ملی بزرگداشت پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی ۲۶ اسفند ماه ۲۵۳۵ شاهنشاهی

ملت عزیز ایران،
اکنون که در پرتو توجهات خداوند متعال، آیین ملی بزرگداشت پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی با مشارکت صمیمانه همه مردم ایران به پایان می‌رسد و در این آیین ملت ما به اتکای ایمان و شور وطن‌خواهی، همبستگی عمیق خود را بار دیگر با شاهنشاهی پهلوی به منصه ظهور رسانید، لازم می‌دانیم از احساسات صمیمانه شما مردم این سرزمین اظهار قدردانی نماییم.
اطمینان داریم که نیروی عظیم و استوار ملی که ناشی از پیوستگی شاه و ملت است، در سایه اجرای دقیق اصول انقلاب، تضمین‌کننده پیروزی‌ها و سربلندی‌های این ملت تا دوران تمدن بزرگ و در تمام طول تاریخ آینده خواهدبود.
کاخ نیاوران – ۲۶ اسفند ۲۵۳۵


مجلس شورای ملی بیانات برخی از نمایندگان ۲۴ فروردین ۲۵۳۵ شاهنشاهی نشست ۳۹

دکتر فیروز آبادی _ جناب آقای رئیس _ همکاران ارجمند. البته میدانید ۲۱ فروردین روزی است که بر جان عزیزترین شخصیت کشور ما سوء قصد شد ولی رهبر نظر کرده ما در پناه الطاف پروردگار بزرگ همچنان بسلامت ماندند تا با درخشش و شکوهمندیکه در متن رسالتشان گنجانده شده است همچنان سکان کشتی را در دست توانای خود داشته باشند (صحیح است) و ما را از لابلای طوفانهای عظیم بساحل نجات برسانند. بخاطر این سعادت که بما روی آورده باید بدرگاه خداوند دعا کنیم و همه یکدل و یک جهت از ساحت پر جلال و جبروتش مسئلت کنیم، جان رهبر خردمند ما را همیشه از گزند بدخواهان حفظ کند. همه یکدل و یکزبان وظیفه داریم بدرگاهش نیایش کنیم و با خلوص نیت بگوئیم:

الهی، پایی ده که با آن کوی مهر تو پوییم و زبانی ده که با آن شکرآلای تو گوییم ای کریمی که بخشنده عطایی و ای حکیمی که پوشنده خطایی و ای احدی که در ذات و صفات بی همتائی وای خالقی که راهنمائی با کمال خود و بعزت و جلال خود جان ما را صفائی دادی و چشم ما را ضیائی بخشیدی و بما آن دادی که از همه برتر و والاتر بود.

شب خیز که عاشقان بشب راز کنند
گر دروبام دوست پرواز کنند
هر جا که دری بود به شب در بندند
الا در دوست را که به شب باز کنند (احسنت)

خدایا، این در را بروی ملت ایران همیشه بازدار و صاحبش را در پناه خود نگهدار.

اکنون اجازه می‌خواهم مختصری پیرامون عظمت تاریخ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران صحبت کنم.

می‌گویند: آنکس که قدر خویش نشناخت به تباهی خویش شتافت - در این مختصر گفته حکمتی بزرگ نهفته تاریخ گواه و شاهد است هر ملتی که خود را نشناخت و یا نخواست بشناسد بساط اضمحلال و محو خود را فراهم آورده و از صفحه تاریخ نام و نشانی از آنها نیست و موجودیت آنها جزء قصص و افسانه هاست. تاریخ، شهادت می‌دهد که ایران یکی از کشورهای نادر است که از میان طوفانهای سهمگین گذشته و تا رفته است که کمرش زیر بار سنگین حوادث ناگوار خم شود مردی توانا _ مغزی متفکر _ وجودی سرشار از عرق ملیت _ و جوانمردی صاحب تصمیم برخاسته و چرخ شکسته را بر هم ساخته و قافله را بجلو رانده است. زشتی و زیبائی در کنار هم هستند سرافکندگی و افتخار هم در جوار هم. و این وضع در تاریخ همه ملل دیده می‌شود. تاریخ ما هم از این ماجراهای تلخ و شیرین بر کنار نمانده است. با این تفاوت که در هر زمین خوردگی ناامید و مأیوس نشده‌ایم بلکه در پس پیشوایان و رهبران خردمند خودمان قد علم کرده و بجلو تاخته‌ایم. پس بقای ما در این راز نهفته است که با خود آشنا بوده‌ایم و بخاک و مرزوبوم خودمان علاقه داشته‌ایم. مرور بتاریخ _ تکرار حوادث تاریخی _ اطلاع از جریان وقایعی که در کشور افتاده و یا می‌افتد، بخاطر صرف وقت و گذراندن اوقات نیست، بلکه از این جهت مهم و مفید است که مردم خودشانرا بشناسند _ یادآوری وقایع تاریخی برای آگاهی نسلی است که بعد آمده یا می‌آید _ آنها هستند که باید بدانند به چه مرارتی و با چه صرف عمر و آسایش بنیان گذاران سعادت آنها این میراث را حفظ کرده‌اند و این امانتی را بآنها رسانیده‌اند. اگر ندانند که قدر آنرا نمیدانند و وقتی هم که قدر ندانستند راه نابودی خود را هموار ساخته‌اند.
آنروز که ستاره بخت و اقبال این کشور دوباره طلوع کرد و مانع گردید در تاریکی و ظلمت ملتی کهن به قعر پرتگاهی ژرف که برایش بوجود آورده بودند سقوط کند و برای همیشه در آنجا مدفون گردد. روزی بود که تاریخ ۲۵۰۰ سال شاهتشاهی ایران بدست توانای رضاشاه کبیر با گذشته پر افتخار تاریخ شاهنشاهی مجدداً گره می‌خورد. روزی بود که خانه تکانی عظیم آغاز می‌شد و ایران چهره پر افتخار گذشته خود را در سایه بلند آوازه رهبر پر قدرت و ناجی غیور خویش بدنیا نشان می‌داد. رضا شاه کبیر کاری بزرگ و عمارتی عظیم را بنیان گذار شدند و شکوهمندی آنرا بدست فرزند برومند و پر تحرک و تفکر خود سپردند تا به هر چه که او آرزو می‌کرد صورت تحقق بخشند و ایران را با شکوهمندی خاص تاریخیش در کنار مللی که بر موجودیت خود افتخار می‌کنند بنشانند و اثبات کنند، ایران جاودان است. (صحیح است)
شاهنشاه ما اصالت پیوند تاریخ دو هزار و پانصد ساله کشور را مشخص فرمودند، تفاهم بین ملل را فراهم آوردند، دیگران را بلزوم تبعیت از یک سیاست صلحجویانه ارشاد فرمودند، در راه استقرار صلح قدم برداشتند و نمونه‌ای برای دیگران از خود ساختند.
در تاریخ ۲۵۰۰ سالگی شاهنشاهی نمایندگان و برگزیدگان دنیای امروز در سرزمین پر افتخار ما گرد هم آمدند تا برأی العین مشاهده کنند چطور دنیا می‌تواند در یکپارچگی در کنار هم زیست کند و نسبت بسرنوشت همنوع خود و همسایه خود و دیگران علاقه مند باشد. رهبر بزرگ ما در طول تاریخ سلطنت پر افتخار خود اثبات نمودند تا چه درجه بالائی بسربلندی و رفاه ملت خویش علاقمندند. ما بچنین رهبری افتخار می‌کنیم و از داشتن چنین کشوری خوشحالیم و بتاریخ پر افتخار دو هزار و پانصد ساله خود مباهات داریم، ولی مردم ری در این افتخار و سرور سهم بیشتری دارند، ما مردم این ناحیه کوچک از کشور پهناور باید از سایر هموطنان خود شکر گزار و حق شناس تر باشیم. ما دانستیم و بهمین خاطر حق شناس هستیم که مورد نهایت عنایت پروردگاریم زیرا هم از تاریخ ۲۵۰۰ ساله ایران یادگار داریم و هم از عنایات ائمه اطهار برخورداریم و هم سردار بزرگ ایران نوین و سر دودمان سلسله پهلوی را بامانت پاسداری می‌کنیم. (احسنت)
آنروز که تاجدار بزرگ شاهنشاه آریامهر و خاندان جلیل سلطنت تصمیم گرفتند سازنده ایران نو را در شهر ما بخاک بسپارند، افتخاری بزرگ و جاودان به مردم این منطقه دادند. شهر ما را که برای آسودن بنیان گذار ایران پسندیدند و ما مردم را به پاسداری از عزیز بزرگ ایران شایسته دانستند، دلهای مردم اینگوشه از کشور را بالطاف و عنایات خود امیدوار ساختند.
شهر ری در اول سال جدید و آغاز سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی ایران شاهد شکوهمندترین و پرافتخارترین رویدادهای تاریخ ایران بود. تاجدار بزرگ ما بر ما برکت آوردند...گفتن و شنیدن آنچه که شده است و می‌شود آسان است ولی انجام آن بس دشوار. از ندانم کار کاری ساخته نیست، شاهنشاه ما می‌دانستند چه می‌خواهند و بخوبی واقف بودند چه مشکلاتی در راه دارند. عزم را جزم کردند و از ایرانی که ۵۰ سال پیش می‌رفت ویران شود نمونه‌ای ساختند که در هر گوشه و کنار آن نشانه‌ای از کار _ سازندگی _خلاقیت اتحاد و اتفاق بچشم می‌خورد _ از همه بالاتر این واقعیت دیده می‌شود که مردم دیگر میدانند چه می‌خواهند و برای چه کار می‌کنند و بسوی چه هدفی می‌روند. بدست آوردن آنچه که ما بدست آورده‌ایم آسان نبود و نیست! پس باید قدر آن را بدانیم و از آن نگاهداری کنیم و به سازنده آن وفادار بمانیم و در راه این عظمت و سربلندی کوشا باشیم.
تمبر یادبود پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی
سکه یادبود پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی
سکه یادبود نوروز ۲۵۳۵ شاهنشاهی
سکه ده ریالی یادبود پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی
سکه یک ریالی یادبود پنجاه سال شاهنشاهی پهلوی

بانو درخشنده کمالی آزاد _

شهریارا سال نو از ملت ایران درود
بر شه و شهبانو والارضای پهلوی
از دل و جان این ندای جاودان آید بگوش
زنده بادا شاه ایران خاندان پهلوی (احسنت)
ما همه سرباز و سربازیم با عشقی بشاه
تا بماند جاودان نام و نشان پهلوی (احسنت)
قلب ملت، جان ملت، آریامهرا توئی
زنده گشته نام ایرانی زنام دودمان پهلوی
لطف آزادی ما نسوان، کمال لطف تست
شد بدوران انقلاب شاه و ملت هم بنام پهلوی
مهر یزدان و سپاس ملت ایران نثار و همرهت
تا ابد بر تارکت باشد همای پهلوی (احسنت)
امروز اولین جلسه مجلس شورای ملی در سال ۲۵۳۵ شاهنشاهی می‌باشد لذا اجازه می‌خواهم ضمن عرض تبریک و شادباش حضور سروران چنین بیان مطلب کنم. جشن غرور آفرین پنجاهمین سال سلطنت دودمان پهلوی و سلام نوروزی و بیانات مهم رهبر عالیقدر کشور که تجدید عهد با ملت ایران بود، اثری بس عمیق در مردم ایران باقی گذاشت، اثری چنان عمیق که هر ایرانی شاهدوست و وطن پرستی که تحت تأثیر بیانات ملوکانه و مراسم پر شکوه قرار گرفت، بی اختیار به گذشته نه چندان دور توجه نمود.
بیاد آورد که قبل از سلطنت دودمان پهلوی وضع کشور چه بوده و حال چه می‌باشد؟ بیاد آورد که از سال ۲۵۳۹ شاهنشاهی تا زمان شروع سلطنت دودمان پهلوی ایران دوران رکود و انحطاط را می‌پیمود، وضع کشور طوری اسفناک بود که تا آستانه از هم پاشیدگی رسیده بود. لاابالی گری، عدم امنیت، تفرقه داخلی، ضعف اقتصادی، ناتوانی و پریشانی، بی سروسامانی و جهل و فقر گریبانگیر کشور و مردم آن بود. ایرانیان در سراسر تاریخ پر فراز و نشیب خود نشان دادند کشور خود را در همه حال حتی در دوران عقب ماندگی و انحطاط می‌پرستند. این نبوغ ایرانی بوده که در لحظات حساس تاریخ خود آنجائیکه بحرانها به نقطه اوج رسیده، بدون آنکه تزلزلی بر اراده ملت رخ دهد فرزندان غیور وطن بیاری ملت و کشور بپا خاسته و به نابسامانیها خاتمه داده‌اند. در تاریخ هر قوم و ملتی از این نوع فراز و نشیب‌ها وجود داشته و کشورهائی دیده شده که تا مرز سقوط و اضمحلال جلو رفته‌اند. ولی ایران جزء کشورهائیست که در طول تاریخ خود توانسته با اتکاء به اصل نظام شاهنشاهی و پیوند ناگسستنی بین شاه و مردم و همت فرزندان غیورش، از همه بحرانها و حوادثی که گریبانگیرش بود، سربلند و پیروز بیرون آید.
نظام شاهنشاهی همواره زمینه اصلی زندگی پر افتخار این ملت بوده و خواهد بود. اقدام ملت ایران و فرزندان اندیشمند آن پس از دوران تیرگی و تباهی و شروع سلطنت دودمان پهلوی در تاریخ ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهی ایران موقعیت ویژه در این نظام بوجود آورده. زیرا در دورانی از تاریخ این کشور که تمام امیدها از بین رفته و اعتماد بنفس‌ها متزلزل شده و آرمانهای ملی بباد رفته ناگهان فصل حزن انگیز تاریخ ایران ورق می‌خورد و فصل تازه و زرینی گشوده می‌شود.

سرداری بزرگ چون رضاشاه کبیر با نیروی اراده و ایمان و عشق بوطن قدم جلو می‌گذارد و دریچه‌های امید برای ترقی و پیشرفت را بروی مردم باز می‌نماید. برای دگرگونیهای بنیادی کشور اقداماتی را شروع می‌کند که همه به آنچه گذشته آشنا هستیم. آری یکبار دیگر در لحظات حساس تاریخ کشور معجزه رخ می‌دهد و زمامداری کشور را در تیره ترین ایام مملکت، به کف با کفایت خود می‌گیرد. و بعد بفرزند برومندش در لحظات حساس دیگری واگذار می‌کند. همه معترفیم کوشش‌ها و تغییرات اصولی و ریشه داری که طی پنجاه سال اخیر در ایران بوقوع پیوسته در طول ۲۶ قرن تاریخ شاهنشاهی نظیر نداشته. (صحیح است) عصر پهلوی به تمام نیروهای اصیل ایرانی روحی تازه بخشید، ملت ایران در این پنجاه سال به افتخارات زیادی رسید. حیثیت ملی ما در اثر رهبری صحیح بحد اعلی افزایش یافت، رضاشاه کبیر توانست استقلال و وحدت و مرکزیت به ایران و ایرانی عرضه دارد. و تا روزی که زمامدار کشور بود کوشش نمود برخلاف گذشته مردمی بسازد که بخود و کشور خود متکی باشند و از منابع و امکانات موجود در جهت پیشبرد مصالح و منافع ملی بهره برداری نمایند. اصلاحاتی که در دوران رضاشاه کبیر بنیان گرفت متأسفانه با هجوم نیروهای بیگانه که ناجوانمردانه کشور را مورد تجاوز قرار دادند مدتی دستخوش فترت و دگرگونی شد. ولی فرزند برومند سردار بزرگ تاریخ ایران، در مقابل تمام حوادث و رویدادهای ناخوشایند ابتدای سلطنت خود با اراده آهنین و شجاعت بر تمام مشکلات پیروز گشت. دوران آشفتگی و نابسامانیها را که در اثر ورود بیگانگان بوجود آمده بود، با تدبیر و اندیشمندی پشت سر گذارد و مقدمات انقلاب بس بزرگی را که موجبات تحول اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی را فراهم می‌نمود پایه گذارد.

این انقلاب همان انقلاب شاه و مردم است. با انقلاب شاه و مردم که شاهنشاه آریامهر شالوده آن را ریختند و با پیوند ناگسستنی و جاودانه بین شاه و مردم ایرانیان دوران غم انگیز دیگری را پشت سر گذاردند و اصلاحات ایران مجدداً گسترش و شکوفائی یافت. این پیشرفتها موقعیت ممتازی را در زمانی بسیار کم برای کشور ما در بین کشورهای جهان ارزانی داشت. انقلاب شاه و مردم موجب گردید که امور کشور در کلیه شؤن بر اساس محکمی پی ریزی شود. بینش مردم بالارود، ملت ایران که نتوانسته بود قبل از انقلاب بعلل مختلف رسالت تاریخی خود را در پیشبرد هدفها و آرمانهای ملی کاملاً در جهت مطلوبی توجیه نماید و تلاشها نمی‌توانست در مسیر تحولی عظیم شکل گیرد. ثمرات انقلاب موجبات تحولی بزرگ را درجامعه ایرانی فراهم نمود. وضع دگرگون شد و امور کشور بر پایه‌های صحیح استوار گردید. انقلاب جامعه نوینی را تشکیل داد. انقلاب اصیل انقلابی است که در تمام رده‌ها و قشرهای جامعه نفوذ کند. انقلاب ایران این خاصیت را داشت و تمام جوامع را در برگرفت. نظام کهنه در هم ریخت و شالوده نوسازی اجتماعی محکمی ریخته شد، نارسائیها دچار تغییر گردید و از ثمرات انقلاب تمام مردم ایران بهره مند شدند، بخصوص طبقه بانوان _ کارگران وکشاورزان.

اقتصاد ایران بر پایه‌های سالمی استوار گشت، کشور ایران که زمانی کمک گیرنده بود، در ردیف کشورهای بزرگ کمک کننده قرار گرفت. ما میدانیم که اینهمه پیشرفت و ترقی به آسانی حاصل نشد. اراده آهنین دو سردار بزرگ ایران در مقابله با حوادث، کارشکنیها و اقدامات دشمنان و بدخواهان ایران برای متوقف کردن چرخ عظیمی که به گردش درآمده بخش مهمی از پنجاه سال سلطنت دودمان پهلوی راتشکیل می‌دهد. همه این اقدامات مخالف، به نیروی ایمان و اراده دو ابرمرد تاریخ درهم کوبیده شد. ملت ایران یکبار دیگر ثابت نمود با داشتن رهبری توانا و اندیشمند قادرست حماسه آفریندو می‌تواند بین ملل جهان موقعیت ممتازی را احراز نماید وچنین کرد. بجاست که بگوئیم، فرماندهی که جز مهر ایران مهری ندارد و وظیفه جز خدمت به ایران نمی‌شناسد، بر قلب ملتی حکومت می‌کند که وظیفه جز خدمت به شاه و میهن خود نمی‌شناسد. ملت ایران رهبری را می‌ستاید که دست بیگانه و بیگانه پرستان را از ایران کوتاه کرد و شالوده ایران نوین را پی ریزی نمود و برای آن ارج و منزلت یک کشور پیشرفته را در سطح جهان بوجود آورد.
ایرانی سر تعظیم در مقابل بنیان گذار دودمان پهلوی فرود می‌آورد و هم چنین به پادشاهی می‌بالد که در طول سی وچهار سال سلطنت پر افتخار خود دگرگونیهای عمیق در تمام شئون کشور بوجود آورد. ملت ایران باگرمترین احساسات و با تمام قلب به ندای شاهنشاه خود که در آغاز پنجاهمین سال شاهنشاهی پهلوی با ملت خود تجدید عهد کرده پاسخ می‌دهد و سپاس می‌گوید.
همکاران محترم همه می دانیم که رهبر عالیقدرمان در این دنیائی که هر روز در گوشه از آن هرج و مرج و نا امنی رخ می‌دهد با درایت و دوراندیشی توانسته‌اند ثبات و امنیتی پایدار بوجود آورند. ما می دانیم و معترفیم که نسل فعلی در حال حاضر از بهترین مواهب برخوردار است، هم از یک اقتصاد سالم که کاملاً شکوفان است و هم تسهیلات دیگری که برای ترقی و پیشرفتهای بنیادی مورد لزوم است بنابر این برای اینکه در موقعیت فعلی هر یک بسهم خود وظیفه ملی و میهنی که بعهده داریم انجام دهیم باید همگی دست در دست هم از مواهب و موفقیتهای بی نظیر فعلی استفاده کرده و تلاش نمائیم که نارسائیها را بر طرف کرده و برای رفاه ملت و تعالی بیشتر کشور قدمهای مؤثری برداریم. طبقه بانوان که در این تلاش همه جانبه سهم بزرگی بعهده دارند بوظایف خود بخوبی آشنا هستند و معتقدند که قدر و منزلت زن ایرانی با انقلاب شاه و ملت و رسیدن آنان بحقوق سیاسی و اجتماعی کامل بدان پایه رسیده که می‌توانند در پست‌های حساس مملکتی رل مهمی داشته و وظیفه خود را در این رستاخیز بزرگ ملی بخوبی انجام دهند و دراجرای برنامه‌های مترقیانه رهبر عالیقدر ملت ایران و آرمانهای حزب رستاخیز ملت ایران که از نیات عالیه شاهنشاه الهام می‌گیرد سهم بسزائی داشته باشند. و خوشبختانه مشاهده شد که بانوان ایران با کفایت و کاردانی علاوه بر مسئولیتهای که در خانواده بعهده دارند قادر می‌باشند سنگینی مسئولیتهای اجتماعی را که در قسمتی از آن نیز سهمی دارند بر دوش بکشند. بلی بانوی عصر انقلاب با لیاقت و کاردانی خود قادر است وظیفه ملی و میهنی خود را در هر مقام و موقعیتی انجام دهد. و زنان ایران توانسته‌اند با برخورداری از ثمرات انقلاب در بین مهره‌های گردش چرخ عظیمی که جهت پیشرفت کشور در حرکت است بخوبی جای خود را باز نمایند. بنابر این شایسته است از موقعیت استفاده نمایم و بنام بانوان کشور از مواهبی که شاهنشاه آریامهر و علیا حضرت شهبانوی ایران به بانوان کشور ارزانی داشته‌اند سپاسگزاری نمایم و از خداوند متعال خواستار دوام و بقای دودمان پهلوی گردم. متشکرم

رئیس _ آقای دهقان نژاد بفرمایید.

محمد دهقان نژاد _ باید در ابتدای گفتار خود بدرگاه خداوند بزرگ شکرگزاری کنم که در حادثه شوم بیست و یکم فروردین ماه رفع خطر از جان شاهنشاه آریامهر فرمود و شاهنشاه ملت دوست و مسلمان ما را که همواره اعتقادات مذهبی خویش را با کمال صراحت بیان فرموده‌اند و خداوند را حامی و نگهبان خود دانسته‌اند سبب شده که از آن حادثه بزرگ نجات یابند تا با اجرای نیات خیر خواهانه خویش موجبات بهروزی ملت ایران را فراهم سازند (صحیح است).

اعتقاد اینجانب اینست که دعای خیر عموم ملت ایران و ایمان شاه بود که چنین خطر بزرگی را بی اثر نماید بهمین مناسبت است که همه ساله ملت ایران روز بیست و یکم فروردین ماه را روزشکرگزاری قرار داده و در این روز تمام مردم ایران از پیر و جوان خرد و کلان برای سلامت شاهنشاه آریامهر و خاندان جلیل سلطنت دست نیاز بدرگاه پروردگار بی نیاز دراز می‌کنند و آرزوی سلامتشان را تجدید می‌دارند و بروح شجاعان شهیدیکه جان خود را برای حفظ جان شاهنشاه محبوب نثار نمودند درود می‌فرستند و اینجانب هم در این مجلس ملی با عموم ملتی هم ندا شده ضمن خواستن سلامت شاهنشاه آریامهر و خاندان جلیل سلطنت. آمرزش روح شجاعان شهید و شادی روح آنانرا توأم با موفقیت باز ماندگان آنان در خدمت بکشور و رهبر محبوبمان را مسئلت می‌نماید یقین دارم عموم همکاران عزیزم دارای همین عقیده می‌باشند. (صحیح است)

جناب آقای رئیس _ همکاران ارجمند

بر خود فرض لازم و واجب میدانم در اولین جلسه سال نو آغاز سال دو هزار و پانصدو سی پنج، سال شاهنشاهی ایران را که مصادف با آغاز پنجاه و یکمین سال سلطنت دودمان جلیل پهلوی است به آستان مبارک شاهنشاه آریامهر و خاندان جلیل سلطنت و عموم ملت ایران و همکاران معظم تبریک و تهنیت عرض نموده و سعادت ملت ایران عزیزمان را در پرتو راهنمائیهای ارزنده رهبر محبوبمان از درگاه خداوند متعال مسئلت دارم. (احسنت)

همکاران عزیز و ملت ایران در نخستین روز سال نو شاهد مراسمی بزرگ و تاریخی و ملی بوده‌اند و خوشبختانه این مراسم بنا به اراده شاهنشاه آریامهر در مرکز حوزه انتخابیه اینجانب و همکار محترمم آقای دکتر فیروز آبادی بر پا گردید.

وجود آثار تاریخی دو هزار و پانصد ساله در شهر ری نشانه‌ای از عظمت و قدمت این شهر تاریخی است و آنچه در تاریخ ذکر شده نشان دهنده آنست که روزی در ری هشتاد هزار مدرس و هشتصد گرمابه و هشت هزار دکه روغن فروشی وجود داشته و جمعیت ری را تا هشتصد هزار نفوس ذکر کرده‌اند. شهری که در آن دانشمندانی چون ابوالفتوح رازی و محمد زکریای رازی به جهان ارزانی داشته که از نعمت دانش آنان دنیائی بهره مند و هنوز هم از نور دانش آنان بهره گیری می‌شود و بهمین مناسبت در تاریخ آمده است:

مرکز مردمی کان و کرم شاه بلادری بود
ری که چو ری در همه عالم نبود

ری مجدداً در اولین روز سال نو مجد و عظمت خود را شکوهمندتر از گذشته در صفحات تاریخ ایران باز یافت.

در این روز پیروز ۱۲ هزار نمایندگان عموم ملت ایران در جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم علیه السلام و در آرامگاه سر سلسله خاندان جلیل پهلوی رضا شاه کبیر حضور یافتند تا بآستان مبارک شاهنشاه آریامهر بعرض سپاس مفتخر گردند و الحق بانجام وظیفه هم موفق شدند سپاس بآستان پادشاهی معروض داشتند که پرچم سرافرازی و سر بلندی ایران را در دنیا برافراشته‌اند. سپاس پادشاهی را بجای آوردند که استقلال سیاسی و اقتصادی کشورمان از هر جهت در هنگام سلطنت این پادشاه خردمند تأمین گردید. عرض سپاس به شاهنشاهی معروض شد که زنان ایرانی را از بند قید رسته و دهقان ایرانی را از اسارت نجات بخشیده و در زمان سلطنت شکوهمند شان نور علم و دانش به کلیه نقاط مملکت راه یافته جوانان تحصیل کرده کشور را بدورترین نقطه کشور اعزام داشتند که بیسوادی از کشورمان رخت بر بندند و تحصیل و تغذیه رایگان را برای تمام نوباوگان در یک سطح بصورت عمل در آورده‌اند سپاس رهبری را بجای آوردند که پرچم و درفش شاهنشاهی ایران را در آبهای خلیج فارس و دریاهای متعلق بکشورمان با سرافرازی برافراشته‌اند. آری سپاس گفتند به پادشاهی که منابع ثروت ملت ایران به ملت باز گردانیده جنگل‌ها و منابع زیر زمینی را که خداوند بملت ایران ارزانی داشته به ثروت ملی اختصاص داده‌اند. تا تمام ملت از آن بیک اندازه بهره گیری کنند و دست یاغیان و خانها و عزیزان بی جهت را برای همیشه از سر مردم کوتاه کرده‌اند و ملت ما را حاکم بر مقدرات خود فرموده‌اند.

آریامهر شاهنشاه ایران نیز این سپاس را گرامی داشتند و برای شاهنشاهان آینده ایران وظایف خطیری تعیین فرمودند.

رهبر خردمند ملت ایران در این اجتماع ملی فرمودند:

من پرچم شاهنشاهی ایران را افراشته و پرافتخارتر از همیشه به شاهنشاه آینده ایران خواهم سپرد و شاهنشاهان آینده ایران این روش را باید ادامه دهند.

شاهنشاه آریامهر اضافه فرمودند.

دیگر بیگانه و بیگانه پرست را امکان رخنه در بنای استوار حاکمیت ملی ما نخواهد بود زیرا سرنوشت ایران تنها بدست ایرانی و با نیروی ایرانی و بخاطر ایران تعیین می‌شود و چنین خواهد بود باید در این مکان مقدس در این مجلس ملی که اولین نمایندگان دوره رستاخیز در آن حضور دارند

این شاه بیت بیانات شاهنشاه آریامهر تکرار شود تا نمایندگان محترم ملت و اولیاء محترم دولت با سرمشق گرفتن از این بیانات در خدمت بکشور و مردم بیشتر جان بازی و جان نثاری کنند. (صحیح است) هنگامیکه شاهنشاه آریامهر با صراحت اعلام میفرمائید. ما خاندان پهلوی مهری جز مهر ایران و عشقی جز سرافرازی ایرانیان نداریم و وظیفه‌ای جز خدمت بکشور و ملت خویش برای خود نمی‌شناسیم (احسنت) آیا این فرمایش حکیمانه ملوکانه ایجاد وظیفه برای یکایک مردم مملکت ما نمی‌کند یقیناً جواب این گفته مثبت است.

شاهنشاه آریامهر در نوروز دو هزار و پانصد و سی و پنجمین سال شاهنشاهی بدولت و نمایندگان ملت حکیمانه هشدار فرمودند تا در امور مملکتی فعالیت خود را صد چندان کنند که ملت ما بتواند در آینده نزدیکی بدروازه‌های تمدن بزرگ برسد....درود بیکران بر شهریاران دودمان پهلوی که پنجاه سال با خیر و برکت، سازندگی آبادانی بر قلبهای ملت ایران زمین سلطنت کردند و برای تاریخ این مرز و بوم کهن افتخار آفریدند و امنیت و صلح و آسایش و ترقی و پیشرفت را به ایران و ایرانی ارزانی داشتند. (احسنت) با پایان یافتن، تعطیلات نوروزی کار وفعالیت در سراسر کشور روند عادی خود را باز می‌یابد همه ما بی تردید فرصت آن را داشته‌ایم که به آنچه که در سال گذشته کردیم و آنچه امسال در پیش داریم، لحظه‌ای بیاندیشیم. سال جاری در میان سالهای استثنائی ایران دوران انقلاب شاه و ملت، جائی استثنائی دارد. این سال بزرگداشت نیم سده شاهنشاهی دودمان جلیل پهلوی و نخستین سال در تقویم شاهنشاهی ایران است. (صحیح است) با از سر گرفتن کار و فعالیت در سال نو، بی شک سخنان الهام بخش شاهنشاه را در مراسم سلام نوروزی بیاد خواهیم داشت. شاهنشاه با سربلندی تمام اعلام فرمودند که هدفی جز خدمت به مردم و مهری جز مهر ایران ندارند. این هدف مقدس و این مهر جانبخش و توان آفرین، همه ایرانیان واقعی، همه میهن پرستان راستین را در بر می‌گیرد. عشق به ایران و خدمت به خلق نیروئی می‌آفریند که در برابر آن هیچ چیز ناممکن نیست. در پرتو عشق به ایران و در خدمت به خلق، شاهنشاه و مردم ایران در مدتی کوتاه موفق شدند کشوری را که بسوی ژرفای ظلمات می‌رفت از فقر و عقب ماندگی نجات دهند. ایران، اکنون نه تنها روی پای خود ایستاده است بلکه با گامهای استوار در راه نیرومندی اقتصادی و دفاعی نیز پیش می‌رود. حتی قویترین دشمنان ما نمی‌توانند کامیابی‌های اقتصادی ایران را نادیده بگیرند. با این حال، بررسی امکانات طبیعی و انسانی کشور ما نشان می‌دهد که ما تازه بخشی کوچک از ظرفیت خود را برای پیشرفت اقتصادی بکار گرفته‌ایم. هنوز در آغاز راه هستیم راهی که ایران، خواه و ناخواه بسوی قدرت اقتصادی هر چه بیشتر خواهد پیمود. اما کامیابی یک کشور در پیشرفت اقتصادی خلاصه نمی‌شود و توانائی اقتصادی به تنهائی سلامت و شادابی و شادمانی یک کشور را تأمین نمی‌کند . از این روی بود که شاهنشاه در سخنان تاریخی خود در مراسم سلام نوروزی به اشاره‌ای به مسائل اقتصادی اکتفا کردند. تکیه معظم له بر جنبه‌های عضوی پیشرفت ایران و تقویت روحیه خدمت به خلق و میهن پرستی بود.

میهن پرستی در شیفتگی در برابر موجودیت فیزیکی ایران، یادگارهای فرهنگ ایرانی و تجلیات ادب فارسی خلاصه نمی‌شود کاربرد عملی و روزمره مفهوم میهن پرستی خدمت به مردم و احترام به خواست‌ها، اعتقادات و آرمانهای آنان است، بهیچ گرفتن مردم، زیر پا نهادن منافع و حقوق عادلانه آنان و احترام نگذاردن به خواست‌ها و اعتقادات مردم، در جهت عکس مفهوم واقعی میهن پرستی قرار دارد. هنگامی می‌پذیریم که حتی عبادت بجز خدمت خلق نیست ما در می‌یابیم که خدمتگذار مردم بودن والاترین ارزش انسانی و اجتماعی است (احسنت) بدین سان تعهد هر یک از ما در سال نو و در سالهای آینده می‌بایست تعهدی در برابر شاه و مردم باشد. تعهدی برای خدمت توأم با فداکاری از خود گذشتگی و فروتنی. افراد می‌آیند و می‌روند اما ملت‌ها جاودانه‌اند حتی قهرمان ترین نسلهای تاریخ سرانجام چیزی جز حلقه‌های ارتباطی در زنجیری مداوم از پایندگی مردم به شمار نمی‌روند. هنگامی که شاهنشاه وارث کهن ترین سنت شاهنشاهی در جهان. فرماندهی که دست آوردها و فداکاری‌هایش جای مهمی در تاریخ طولانی میهن ما خواهد داشت. با فروتنی شایسته مردان بزرگ از خدمت به خلق سخن می‌گویند. همه ما در هر مقام وموضع، در هر سنگر اجتماعی، نشستیم درسی عمیق در برابر خود می‌یابیم. با الهام از این درس بزرگ است که می‌بایست افتخار و سربلندی فردی و اجتماعی را در خدمت به مردم جستجو کنیم.

والاترین و مهمترین و پرارجترین خدمت ما نمایندگان مجلس شورای ملی در انجام این رسالت بس مهم و خطیر به شاهنشاه آریامهر و ملت نجیب ایران همانا اجرای صحیح و سریع و قاطع و مداوم فرمان ملوکانه که در ششم بهمن ماه گذشته در جهت مبارزه با انواع و اقسام فسادهائی که معظم له بر شمردند بالخصوص فساد اداری که‌ام الفساد بوده و نیز مبارزه در خیانت به بیت المال که فوق العاده حائز اهمیت می‌باشد خواهد بود (صحیح است) مسأله تجاوز به بیت المال مملکت تنها تعدی به حقوق عمومی نیست بلکه مفاسد دیگری هم دارد. زیرا خیانت به بیت المال در بسیاری از موارد ریشه‌های ژرف خیلی از نابسامانیها و خرابکاریها است، آنجاست که ایمان فرزندان فداکار مملکت را متزلزل می‌کند. آنجا است که پایه‌های اعتقاد و اعتماد عمومی را متزلزل می‌کند. آنجا است که هماهنگی و اتحاد و همبستگی لازم در اجرای برنامه‌های اساسی و بنیادی و فرهنگی مملکت را متزلزل می‌کند. و هزاران مفاسد دیگر را در بر می‌گیرد. بنابر این نمایندگان مکلفند از سنگر مجلس با هر گونه فسادی که برخوردند مبارزه کنند و بنا بفرمان شاهنشاه این مبارزه بی امان باید روزبروز محکمتر و قوی تر باشد تا کلمه فساد مانند کلمه استثمار از فرهنگ ایران زدوده شود در ساحت مقدس مجلس شورای ملی به مجریان امور و خدمتگذاران صدیق شاه و ملت که صادقانه با نمایندگان ملت همکاری دارند توفیق و سعادت و سلامت آرزو دارم.

رئیس _ آقای دکتر سواد کوهی بفرمایید.

دکتر فتح الله سواد کوهی _ با اجازه مقام ریاست، همکاران گرامی، ابتدا از روز ۲۱ فروردین ۱۳۴۴ یاد می‌کنم روزیکه در آن اهریمن و فرشته نبرد کردند و پیروزی با فرشته شد سربازی که حافظ جان وجود مقدس شاهنشاه آریامهر بود بر اثر تلقینات سوء دشمنان وطن آهنگ جان شاهنشاه را نمود لکن بنا گاه دو سرباز فداکار گارد شاهنشاهی استواران لشکری و بابائی (شجاعان شهید) نبوغ نظامی و سر حد فداکاری را بنمایش گذاشتند و با نثار خون خود، سرباز خائن را بدیار عدم فرستادند. از آن هنگام هر سال در روز ۲۱ فروردین مراسم با شکوهی در آرامگاه شجاعان شهید بدعوت ارتش شاهنشاهی بر پا می‌شود و نیز در سراسر کشور مردم با تشکیل جلسات سخنرانی ضمن طلب آمرزش روح آن دو شجاع شهید از فداکاری و از خود گذشتگی آنان تجلیل بعمل می‌آورند. این نوع بزرگداشت از خدمتگزاران واقعی شاهنشاه آریامهر و ملت ایران اثرات شگرفی در روحیه ملی دارد خصوصاً توسعه فضای خدمتگزاری را تشویق می‌نماید. ما نیز با تجلیل از فداکاری استوار شجاع و شهید از خداند متعال برای ارواح طیبه آنها و همه شهدای راه وطن طلب مغفرت مینمائیم.

نگاه کنید به

منبع