تیراندازی تروریست‌های سازمان چریک‌های فدایی خلق به پلیس در خیابان سلیمانیه و فردوسی ۷ امرداد ماه ۱۳۵۱

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سازمان تروریستی مجاهدین خلق اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران بزرگ ارتشتاران

سازمان‌های تروریستی برای براندازی حکومت مشروطه پارلمانی در ایران

سازمان چریک‌های فدایی خلق


در روز دوم امرداد ماه ۱۳۵۱ رهبر تروریست‌های سازمان چریک‌های فدایی خلق محمد صفاری آشتیانی که شبکه تروریستی سیاهکل را به راه انداخته بود در زد و خورد با ماموران پلیس کشته شد. چندی پیش پلیس از « خانه امن » چریک‌های فدایی خلق در خیابان سلیمانیه آگاهی پیدا کرد. ه پلیس در روز ۲ امرداد ماه ساعت دو پس از نیمروز دور این خانه که در یکی از کوچه‌های خیابان سلیمانیه بود را گرفتند و به محمد صفاری آشتیانی هشدار دادند که از خانه بیرون بیاید. تروریست چریک فدایی که تا بن دندان مسلح بود آغاز به پرتاب نارنجک و شلیک گلوله به سوی ماموران پلیس کرد. در این زد خورد سرانجام محمد صفاری آشتیانی نابود شد و شمار بسیاری اسلحه و ابزار جنگی و نارنجک و بمب‌های ساخته شده، دینامیت و مدرک و سندهای بسیار ارزنده که در جاهای گوناگون خانه جاسازی شده بود به دست آمد.


اطلاعیه شهربانی کل کشور ۳ امرداد ماه ۱۳۵۱

در نتیجه مراقبت و پیگیری امنیتی و انتظامی مقارن ساعت دو بعد از ظهر ۲ امرداد ماه ۱۳۵۱ محمد صفاری آشتیانی که رهبری بقایای عناصر خرابکار را به عهده داشت در برخورد با مامورین در حوالی محل اختفای خود واقع در منطقه سلیمانیه تهران ضمن مقاومت و پرتاب نارنجک و تیراندازی به طرف مامورین با تیراندازی متقابل مامورین به قتل رسید.

شهربانی کل کشور


در پی بررسی اسناد و مدارکی که از خانه امن سازمان چریک های فدایی خلق پس از نابودی تروریست محمد صفاری آشتیانی به دست آمد ماموران پلیس توانستند یک « خانه امن » دیگر سازمان چریک های فدایی خلق را بیابند. در این خانه که چهار تن از تروریست های سازمان چریک های فدایی خلق پنهان شده بودند پس از محاصره پلیس آغاز به تیراندازی کردند و نزدیک به 15 دقیقه با پلیس به زد و خورد پرداختند. سه تن از تروریست ها کشته شدند و چهارمین تروریست زخمی شد. یک پلیس با گلوله زخمی شد و دو تن از مردم بی گناه کشته شدند.


اطلاعیه شهربانی کل کشور ۸ امرداد ماه ۱۳۵۱

همانطوری که در اطلاعیه سوم امرداد ماه ۱۳۵۱ شهربانی کل کشور به اطلاع رسید از خانه امن محمد صفاری آشتیانی رهبر بقایای خرابکاران اسناد و مدارکی به دست مامورین. در بررسی مدارک از طرف مامورین امنیتی و انتظامی به عمل آمد یکی دیگر از خانه‌های امن خرابکاران که با صفاری آشتیانی در ارتباط بودند کشف گردید. مامورین خانه مذکور را که چهار نفر از خرابکاران در آن مخفی بودند واقع در منطقه سلیمانیه خیابان ۲۵ شهریور شناسایی و در ساعت پنج و نیم بعد از ظهر روز ۷ امرداد ماه ۱۳۵۱ محاصره در صدد دستگیری آنها برآمدند.
در این موقع عناصر خرابکار با پرتاب تارنجک و تیراندازی شروع به فرار نموده و یکی از خرابکاران که از محل اختفای خود خارج شده بود قصد داشته با تصاحب موتورسیکلت یکی از عابرین از محل متواری شود ولی چون موتورسوار مقاومت کرده موتورسوار عابر را به ضرب گلوله به قتل رسانده و به طرف مامورین به تیراندازی ادامه می‌دهد. در نتیجه مامورین نیز به طرف وی تیراندازی و خرابکار مذکور به قتل می‌رسد. دو نفر خرابکار دیگر نیز در هنگام فرار و تیراندازی به طرف مامورین با تیراندازی متقابل مامورین به قتل می‌رسند. خرابکار چهارم مورد اصابت گلوله واقع و دستگیر و تحت معالجه قرارگرفته است. سه نفر خرابکاران مقتول عبارتند از: فرخ سپهری، فرامرز شریفی و مهدی فضیلت کلام که از آنها سه قبضه اسلحه کمری و مقادیری مواد انفجاری و اسناد و مدارک به دست آمده است.
از مدارک به دست آمده موتورسوار عابر که به وسیله یکی از خرابکاران به قتل رسیده هویت وی مشخص گردیده و نام او « سید مصطفی موسوی جردی » می‌باشد.
در جریان این برخورد که جمعا بیش از ۱۵ دقیقه به طول نیانجامید، یکی از افسران شهربانی کل کشور مورد اصابت گلوله واقع که بلافاصله به بیمارستان منتقل و تحت عمل جراحی قرارگرفته و وضع مزاجی وی رضایت بخش است.
به فرمان ملوکانه افسر مذکور از روز واقعه از درجه سروانی به سرگردی مفتخر گردیده است.
به دنبال حادثه مذکور یکی دیگر از خرابکاران که از جریان حادثه اطلاع یافته، قصد داشته است با استفاده از تاکسی، محل اختفای خود را تغییر دهد و به همراه خود علاوه بر برخی وسایل زندگی مقادیری بمب ساعتی ساخته شده و مواد انفجاری نیز حمل می‌کرده است. این تاکسی در ساعت ۲۲ و ده دقیقه روز هفتم امرداد ماه ۱۳۵۱ هنگامی که از خیابان فردوسی مقابل سینما همای به سمت جنوب حرکت می‌نموده، به علت انفجار مواد منفجره به کلی منهدم و خرابکار سرنشین تاکسی و راننده تاکسی آنا کشته و اجساد آنها متلاشی شده است. جسد خرابکار شناسایی شد، وی عزت شاهی نام دارد.

بررسی مدارک به دست آمده از خرابکاران ادامه دارد و نتیجه بررسی‌ها بعدا به اطلاع عامه خواهد رسید.