تصمیم‌های مجلس شورای ملی ۱۲۸۵-۱۳۵۷

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
درگاه انقلاب مشروطه تصمیم‌های مجلس

قوانین انتخابات مصوب مجلس شورای ملی

رای اعتماد به نخست‌وزیران
مجلس شورای ملی
نمایندگان مجلس شورای ملی دوره نخست
سیدضیا طباطبایی و یاران و وزیرانش مجلس چهارم
احمد شاه و کابینه سیدضیا مجلس چهارم
احمد شاه و کابینه قوام مجلس چهارم رضاخان وزیر جنگ
کابینه مشیرالدوله مجلس چهارم رضاخان وزیر جنگ
کابینه رضاخان نخست‌وزیر مجلس پنجم
کابینه مهدی‌قلی هدایت مجلس هفتم
کابینه محمدعلی فروغی مجلس نهم
کابینه محمدعلی فروغی مجلس دهم
کابینه محمدعلی فروغی مجلس دوازدهم
کابینه محسن صدر مجلس چهاردهم
کابینه عبدالحسین هژیر مجلس پانزدهم
کابینه حسین علاء مجلس هجدهم
کابینه دکتر منوچهر اقبال مجلس نوزدهم
کابینه اسدالله علم مجلس بیست و یکم
کابینه حسن‌علی منصور مجلس بیست و یکم
کابینه هویدا مجلس بیست و یکم
شاهنشاه و شهبانو کابینه امیرعباس هویدا را به حضور می‌پذیرند - مجلس بیست و سوم
ShahanshahShahbanouCabinetHoveyda2536.jpg
شاهنشاه ایران و کابینه امیرعباس هویدا در کاخ سعدآباد مجلس بیست و چهارم
ژنرال ازهاری نخست وزیر کابینه خود را به پیشگاه شاهنشاه می شناساند

قوانین و مذاکرات مجلس شورای ملی بر پایه دوره قانونگذاری

۲۶ امرداد ۱۲۸۵ با انقلاب مشروطه نخستین مجلس موقت برای نوشتن نظامنامه انتخابات مجلس شورا و مجلس سنا گشایش یافت. نخستین مجلس شورای ملی ۱۲ مهر ۱۲۸۵ در کاخ گلستان با سخنرانی مظفرالدین شاه گشوده شد. سرانجام قانون اساسی مشروطه با کشمکش بین مشروطه‌خواهان و مشروعه‌خواهان در ۵۱ اصل در ۹ دی ۱۲۸۵ به امضای مظفرالدین شاه رسید.

  • ۲۲ بهمن ۱۲۸۵ محمدعلی شاه دشمن مشروطه به خواست‌های هفتگانه مشروطه‌خواهان تبریز گردن نهاد و در دست‌خطی به مجلس شورای ملی نوشت که: "دولت ایران مشروطه تامه است"
انحلال یکساله مجلس: ۲ تیر ۱۲۸۷ - به فرمان محمدعلی شاه کلنل لیاخوف روسی مجلس شورای ملی را به توپ بست و مشروطه در سراسر ایران بجز تبریز برچیده شد و محمدعلی شاه مجلس شورای کبرای دولتی را با بستگان درباری خود بنیان نهاد. از این روز که آغاز استبداد صغیر تا فتح تهران به دست مشروطه‌خواهان گیلان و اسپهان در ۲۵ تیر ماه ۱۲۸۸ یا یک سال و چند هفته پس از به توپ بستن مجلس شورای ملی و سرنگونی محمدعلی شاه و پناهنده شدن وی به سفارت روسیه.


انحلال سه ساله مجلس:۹ آذر ۱۲۹۰ ارتش روسیه استان گیلان را تصرف کرد. ۷ دی ۱۲۹۰ قوای روسیه تهران را نیز اشغال نظامی کرد. از ۱۲۹۰ تا ۱۲۹۳ ، سه سال تهران و بخش شمالی کشور ایران در اشغال ارتش روس بود


انحلال شش ساله مجلس: در آبان ماه ۱۲۹۴ کشور ایران که بر اساس قرارداد ۱۹۰۷ بین انگلیس و روسیه به دو بخش تقسیم شده‌بود، از سوی ارتش روسیه و ارتش انگلیس به دو بخش اشغال شده نظامی درآمد. بخش شمالی ایران و همچنین تهران را ارتش روسیه اشغال کرد و در آبان ماه ۱۲۹۵ ارتش انگلیس جنوب ایران را زیر کنترل خود درآورد.
اکتبر ۱۹۱۷ (مهر ۱۲۹۶) انقلاب اکتبر در روسیه به انجام رسید و دستاورد آن ۱۲ اسفند ۱۲۹۶ روسیه قرارداد صلحی با دولت آلمان امضا کرد و جنگ جهانی اول بین این دو کشور به پایان رسید. ارتش روسیه که در ایران بود برچیده شد و از ایران بیرون رفت و سراسر کشور ایران به اشغال انگلیس درآمد. نیروهای انگلیسی تا باکو پیشروی کردند تا معادن نفت روسیه در باکو را تسخیر کنند. ارتش سرخ شوروی منابع باکو را از تصرف قوای انگلیس درآورد و به شمال ایران گیلان و آذربایجان حمله کرد و با همکاری میرزا کوچک خان جمهوری شوروی سوسیالیستی ایران را بر پا کردند.


  • در روز ۳ اسفند ماه ۱۲۹۹ سیدضیا طباطبایی به همراهی رضا خان کودتا کرد و رضا خان، به مقام سردار سپه رسید و مسعود کیهان وزیر جنگ شد. سردار سپه قوای میرزا کوچک خان و ارتش سرخ ایران را شکست سختی داد. سرانجام در سال ۱۳۰۰ انتخابات مجلس شورای ملی دوره قانونگذاری چهارم برپا شد .به سبب اشغال ایران به وسیله ارتش سرخ شوروی، ارتش بریتانیا و ارتش امریکا، پس از پایان مجلس چهاردهم تا بیرون رفتن ارتش‌های اشغالی از ایران و نجات آذربایجان دوره فترت مجلس دوره چهاردهم تا انتخابات دوره پانزدهم یکسال و سه ماه به درازا کشید.
  • مجلس شورای ملی مجموعه قوانین دوره قانونگذاری هفدهم - ۷ اردیبهشت ۱۳۳۱ تا ۲۸ آبان ۱۳۳۲ - نخست وزیران: محمد مصدق - احمد قوام - محمد مصدق - رییس مجلس شورای ملی (اجلاسیه نخست) دکتر حسن امامی (امام جمعه تهران از ۱۰ تیرماه ۱۳۳۱ تا ۱۶ امرداد ۱۳۳۱) - آیت‌الله سیدابوالقاسم کاشانی (از ۱۶ امرداد ۱۳۳۱ تا ۱۰ تیر ۱۳۳۲) - رئیس مجلس شورای ملی اجلاسیه دوم دکتر عبدالله معظمی از ۱۰ تیر ۱۳۳۲ تا انحلال مجلس
  • ۲۲ بهمن ۱۲۸۵ محمدعلی شاه دشمن مشروطه به خواست‌های هفتگانه مشروطه‌خواهان تبریز گردن نهاد و طی دست‌خطی به مجلس شورای ملی نوشت که: "دولت ایران مشروطه تامه است"
  • ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ امام خمینی به ایران بازگشت و در قبرستان بهشت زهرا درباره برنامه آینده‌اش برای کشور ایران سخنرانی کرد. خمینی در سخنرانی‌اش حکومت رضا شاه پهلوی و محمدرضا شاه پهلوی را غیرقانونی خواند و مجلس شورای ملی و مجلس سنا را نیز غیرقانونی اعلام کرد زیرا که دو مجلس شورای ملی و سنا با زور ایجاد و نمایندگان آن نیز با زور انتخاب شده‌اند و ملت ایران از آن آگاهی نداشته است. امام خمینی گفت که دولت جدیدی با پشتیبانی ملت ایران برقرار خواهد کرد، که قوانین غربی بانکداری و دادگستری غربی نخواهند داشت. در این دولت نوین قوانین اسلام جایگزین سامانه سکولار خواهد شد و یک مملکت محمدی ایجاد می شود. "در ایران نباید بیرق شاهنشاهی باشد. آرم‌های ایران نباید آرم‌های شاهنشاهی باشد. باید آرمهای اسلامی باشد. از همه وزارت خانه‌ها، از همه ادارات، باید این شیر خورشید منحوس قطع بشد. علم اسلام باید باشد. آثار طاغوت باید برد. اینها آثار طاغوت است. این تاج، آثار طاغوت است. آثار اسلام باید باشد. نه آثاری که تمدن است. آقا بیدار باشید. ملت بیدار باش. ملت بیدار باش. آقا بیدار باشید. کم کم شما را دوباره نکشانند آنجا. از الان، از الان باید این مسائل حل بشد."
  • ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ هفتاد و دو سال پس از استقرار مشروطه در ایران، ۲۲ بهمن را خمینی و یاران روز پیروزی انقلاب اسلامی برگزیدند تا نشانه آن را در تاریخ بگذارند، سامانه پادشاهی و مشروطه و مجلس شورای ملی و قوانین سکولار از ایران برچیده شد و ولایت فقیه و مشروعه و مجلس شورای اسلامی و قوانین شرع جایگزین آن شد.
  • ۱۲ فروردین ۱۳۵۸ نتایج همه‌پرسی نوع حکومت پس از انقلاب اسلامی اعلام شد که طی آن ۹۸.۲ درصد مردم ایران به "جمهوری اسلامی" رای آری دادند.


تصمیم‌های مجلس شورای ملی بر پایه گونه تصمیم

مجلس شورای ملی

نگاه کنید به

مجلس شورای ملی