بیانیه عبدالمجید مجیدی هماهنگ کننده جناح پیشرو حزب رستاخیز ملت ایران علیه آشوب‌های ضدملی ۱۴ فروردین ماه ۲۵۳۷ شاهنشاهی

از مشروطه
پرش به: گشتن، جستجو
برنامه عمرانی ششم/سال ۲۵۳۷ شاهنشاهی اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر شاهنشاه ایران

مصاحبه‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی بر پایه تاریخ
عبدالمجید مجیدی هماهنگ‌کننده جناح پیشرو حز رستاخیز ملت ایران

بیانیه عبدالمجید مجیدی هماهنگ کننده جناح پیشرو حزب رستاخیز ملت ایران علیه آشوب‌های ضدملی ۱۴ فروردین ماه ۲۵۳۷ شاهنشاهی


تکامل دموکراسی
در بیانیه جناح پیشرو پس از اشاره به موفقیت‌های ایران گفته شده‌است:
موفقیت‌های اقتصادی و اجتماعی این اعتقاد را برای اغلب ما به وجود آورده‌بود که رشد فکری و ژرفای معنوی جامعه ما به حدی رسیده‌است که اعتماد به نفس بیشتری داشته باشیم و به همدیگر اجازه و فرصت دهیم، حرف‌ها و سخنان خود را بازتر و صریح‌تر بیان داریم، تحمل و حوصله شنیدن انتقاد را داشته باشیم، شکل و ابعاد دموکراسی خود را جامع‌تر و کامل‌تر کنیم، از مردم مشارکت واقعی بخواهیم و مردم را به دخالت بیشتر در امور مربوط به خود دعوت کنیم، هر چه سریع‌تر کارها را به دست مردم بسپاریم، زیرا عمیقاً معتقد شده بودیم که مردم امروز ایران از رشد اجتماعی و سیاسی کافی برخوردارند و خود به طور ملموس ثمرات انقلاب و توسعه و پیشرفت را حس کرده‌اند و از مواهب آن بهره‌مند شده‌اند. پس خود سرسختانه و آگاهانه پاسدار این پیشرفت‌ها و پیروزی‌ها خواهند بود.
شاهنشاه که همواره پیشگام و پیشروتر از همه، نیازهای ملت ایران را درک کرده و تشخیص می‌دهند، با احساس لزوم ایراد چنین تحولی و با توجه به این واقعیت که اصول نوزده‌گانه انقلاب شاه و ملت برای مردم توضیح کلی داده شده‌است و مردم واقف به اصول حاکم بر زندگی ایران امروز و راهنمایی جامعه ما در مسیر پیشرفت هستند، فرمودند:
«... با این همه، این آشنایی و اطلاع روزمره پاسخگوی کافی این نیاز نبود که روح و ایدئولوژی انقلاب ایران مفهوم کامل و عمیق آن و از همه جنبه‌ها و ضوابط مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد و در حداکثر ممکن به حداکثر افراد شناسانیده شود تا بدین ترتیب راه برای شرکت آگاهانه آنان در پیشبرد انقلاب و اظهارنظرها و راهنمایی‌ها و نوآوری‌ها و البته انتقاد سازنده مثبت آماده گردد.
چنین مشارکتی برای پیشرفت انقلاب ضرورت کامل دارد. زیرا این انقلابی است که به خاطر مردم ایران و با تأیید قاطع ملی صورت گرفته‌است و باید اجرا آن به بهترین وجه ممکن ادامه یابد.»
فرصت بی‌نظیر
این فرصتی بود بی‌نظیر برای همه افراد ملت ایران، به خصوص آگاهان و فعالان سیاسی که از یک سو با بهره‌گیری از این فرصت مناسب دهان باز کنند و نظریات خود را صریحاً بیان دارند و از این طریق امواج جدیدی از تفکر و اندیشه و راه‌جویی‌های پرفایده به وجود آورند، و از سوی دیگر پاسدار حرمت این فضای نوین سیاسی بوده و رشد اجتماعی و پختگی سیاسی خود را نشان دهند.
پس چرا با بازشدن فضای سیاسی بعضی از آنانی که وظیفه ملی داشته تا مکونات قلبی خود را صریحاً بیان دارند و با صداقت در گفتار خویش، بر غنای این محیط باز گفت و شنود بیافزایند، خاموش مانده‌اند و نه تنها نظرات و برداشت‌های خود را مکتوم نگاه می‌دارند، بلکه با نجواها و صحبت‌های زیرگوشی، نقش منفی بازی می‌کنند و تخم بی‌اعتقادی و بی‌تفاوتی در میان مردم می‌پاشند؟ در حالی که می‌توانند با سری بلند و با صدایی رسا مطالب خود را چه در جهت تأیید سیاست‌ها و اقدامات در راه حل‌ها و چه در جهت انتقاد مثبت و سازنده در چهارچوب اصول انقلاب، ابراز دارند.
بی‌تفاوتی و قصور را از اینها فراتر برده حتی به وظیفه میهنی و وجدانی خود در مخالفت و مقاومت در مقابل رجاله‌بازی‌ها و خرابکاری‌ها و آشوبگری‌ها و چپاول‌ها هم عمل نمی‌کنند و میدان را خالی می‌گذارند تا معدودی مغرض و مفسد و مشتی عوامل شناخته شده ارتجاع سیاه و سرخ و بالاخره بعضی کارگزاران اجانب، با چوب و چماق و تبر و تیشه وارد میدان شده و به قصد در هم ریختن و امحاء آنچه مظهر پیشرفت و ترقی جامعه است ،سعی کنند ما را صدها سال به عقب بکشانند. تأسیسات فرهنگی و اجتماعی و اقتصادی را که با کار و کوشش و تلاش چندین ساله به وجود آمده، منهدم نمایند.
آنان که می‌بایست در مقابل این حرکات و عملیات آشوب‌گرانه و شرم‌آور ایستادگی و قیام کنند، چرا عکس‌العمل و واکنشی از خود نشان نمی‌دهند؟ شاید هم با ذکر این وقایع و شاخ و برگ دادن به آنها برای مجالس و گردهمایی‌های خود موضوع سرگرم‌کننده و جالبی هم پیدا کرده‌اند.
مردم ایران بیدار شوید، فعالان حزب رستاخیز ملت ایران به خود آیید. نباید بگذاریم مشتی بدخواه و معدودی عامل، خیال کنند می‌توانند تیشه به ریشه آرامش و آسایش ما بزنند. باید بدانیم که تمام این حرکات و تظاهرات هدفی جز متوقف کردن سیر پیشرفت و ترقی ما ندارد. بدانیم که سعادت و رفاه فردفرد ما و فرزندانمان در گرو بیداری و آگاهی امروز ما است، بدانیم که مهمترین شرط پیشرفت و تحصیل رفاه بیشتر، داشتن محیطی امن و با ثبات از نظر سیاسی است.
نگاهی به صحنه جهانی بیاندازیم، ببینیم کشورهایی که معجزه اقتصادی خیره‌کننده‌ای را پشت سر گذاشته‌اند، چطور به علت عدم توجه به لزوم امنیت و آرامش سیاسی و اجتماعی زندگی‌شان فلج گردیده و روزبه‌روز سیر قهقرایی می‌کنند و به ورطه ورشکستگی و بحران علاج‌ناپذیر افتاده‌اند و امنیت اجتماعی‌شان به حدی سقوط کرده که کسی را این اطمینان نیست که آیا به خانه خود سالم برخواهدگشت؟
آنچه خواست شاهنشاه ما بوده، این نیست که به عنوان فضای باز سیاسی میدان را برای آشوبگران و اخلال‌گران باز و بی‌حریف بگذاریم و ساکت به کناری بنشینیم.
فضای باز سیاسی ایران برای ترقی‌خواهان و میهن‌پرستان است، نه برای مرتجعین خائنین. ما که همه چیزمان تعلق به این آب و خاک دارد و تمام علایق و دار و ندارمان در این مملکت است، نمی‌توانیم تحمل کنیم که آینده‌مان را به خطر اندازند و صدایمان درنیاید. ما نمی‌توانیم شاهد این باشیم که امنیت و آرامش ما را مختل کنند و واکنشی نشان ندهیم.
ما که در مدارس این مرز و بوم سواد آموخته‌ایم، در دانشگاه‌های این سرزمین کسب دانش و علم کرده‌ایم و یا با امکانات این کشور به تحصیل علم در کشورهای خارج رفته‌ایم و سالیانی دراز با عشق و علاقه به سازندگی ایران عزیز مشغول بوده‌ایم و جامعه خود را نو ساخته‌ایم، نمی‌توانیم شاهد این مناظر مشمئزکننده باشیم و فریاد اعتراضمان بلند نشود و بر غفلت خود تأسف نخوریم.
ما از آن گروه افراد نیستیم که به محض کساد شدن بازار سودجویی و دلال‌بازی، بساط خود و خانواده خود را جمع کرده به آپارتمان‌ها و ویلاهای خارج از کشور کوچ کرده و به اداره ثروت و مال و منال منتقله بپردازیم.
ما می‌خواهیم در این سرزمین سربلند و آزاد زندگی کنیم و به چشم خود ثمرات بیشتر توسعه و پیشرفت و غنی‌تر شدن ثروت ملی را مشاهده کنیم و برای خود و فرزندان و دلبستگان خود، جامعه با تمدن بزرگ را بسازیم.
ملت متدین
ملت ایران ملتی است معتقد به دین و متکی به مبانی الهی و با فرهنگ و تمدنی بسیار والا و متعالی.
شاهنشاه ما رهبری است با دین و به اراده و مشیت خداوند بزرگ رسالت رهبری ملت ایران را عهده‌دار شده‌است و به همین جهت است که تمام رهنمودهای شاهنشاه، به خصوص اصول نوزده‌گانه انقلاب، منطبق با اصول و مبانی دین مبین اسلام است و سرمایه انصاف و عدالت اجتماعی است. در چنین صورتی چطور مشتی، قشری مستحجر برای ارضای اغراض شخصی و تمایلات تجاوزکارانه و معدودی بدخواه و عامل اجنبی به خود اجازه می‌دهند به نام مذهب اعمال اغراض پلید خود را نمایند و علیه مصالح و منافع ملی ما اقدام کنند.
امروز روزی است که همه به خود آییم و نگذاریم در کشور عزیزمان صحنه‌های تأسف‌انگیز و شرم‌آوری تکرار شود که هم درگذشته نه خیلی دور دست خود بیاد داریم و هم امروز در بسیاری از کشورهای جهانی هر روز و هر شب رخ می‌دهد.
در این میان تنها مردم نیستند که باید به خود آیند و پاسدار پیروزی‌ها و حافظ رفاه و آسایش خود باشند. نقش مسئولان و فعالان حزبی حساس‌تر و مؤثرتر است و باید به وظایف خود آگاه‌تر باشند و در میدان مبارزه آماده پنجه درافکندن با مخالفین و مغرضین باشند.
بدین سبب است که به عنوان هماهنگ‌کننده جناح پیشرو، از همه همفکران خود و همه کسانی که این احساس را درک می‌کنند و معتقد به دیدگاه‌های جناح پیشرو هستند، دعوت می‌نمایم که اینک با اقدام وسیع ملی، به مقابله با این تحریکات ضد ملی برخیزند و به مسئولیت حزبی و میهنی خود عمل کرده و مانع هدر رفتن توان ملی و راکدشدن پیشرفت جامعه ما شوند. امروز روز عمل است. باید با نظم و اراده در زیر پرچم حزب رستاخیز ملت ایران به پا خاست و با تشکیل کمیته‌های اقدام ملی در همه شهرها به مقابله با این هجوم ناجوانمردانه و آشوب‌طلبانه پرداخت.
اولین کمیته‌های اقدام ملی جناح پیشرو در پایتخت و در مراکز استان‌ها باید طی روزهای آینده تشکیل شود و همه عناصر مثبت و وطن‌خواه و شاه‌دوست گرد این کمیته‌ها به مبارزه سرسخت علیه آشوب‌طلبی و هرج و مرج قیام کنند.
البته امروز جناح پیشرو این ابتکار را برای مقابله با اوضاع جاری اتخاذ می‌نماید، ولی در حقیقت این یک اقدام ملی همه جانبه تلقی می‌شود که باید به صورت یک موج فراگیر حزبی درآید. ما نباید تا فاش کردن ماهیت این توطئه و برملا ساختن مقاصد آشوبگران و اخلال‌گران و پاکسازی کامل محیط سیاسی جامعه‌مان از پای بنشینیم. زیرا جامعه ما همیشه باید قوی باشد و جامعه قوی جامعه‌ای است آزاد. شاهنشاه از ما انتظار دارند که پاسدار این آزادی و دموکراسی باشیم.
جاوید باد فرمانده انقلاب شاهنشاه آریامهر، پاینده باد حزب رستاخیز ملت ایران، زنده باد ایران عزیز ما.
هماهنگ‌کننده جناح پیشرو، عبدالمجید مجیدی