بیانیه شیخ الخلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر بحرین برای رسانه‌های همگانی پس از ورود به ایران ۳ خرداد ماه ۱۳۵۴

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۵۴ خورشیدی تازی درگاه اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر

برنامه عمرانی پنجم/سال ۱۳۵۴ خورشیدی فروردین تا خرداد ماه

قوانین برنامه‌های عمرانی کشور مصوب مجلس شورای ملی


بیانیه شیخ الخلیفه بن سلمان آل خلیفه نخست وزیر بحرین برای رسانه‌های همگانی پس از ورود به ایران ۳ خرداد ماه ۱۳۵۴


خوشوقتم که دیدار دوباره من از ایران اساس دیگری در جهت تقویت مناسبات دوستانه میان دو کشور و دو ملت دوست بوجود می‌آورد. نخستین دیدار من از کشور دوست، ایران، که در سال ۱۹۷۰ انجام گرفت، این فرصت را بهمن داد که با ایران و انقلاب بزرگ آن و کوشش و اقداماتی که موجب چنین توسعه و پیشرفت در ایران شده است، آشنا شوم و باید بگویم که پیشرفت‌های ایران مرا سخت تحت تأثیر قرار داد. موقع را مغتنم می‌شمارم تا به کوشش‌های وسیع و اقدامات پر ارزشی که کشور دوست ما، ایران، برای مستحکم‌تر ساختن مناسبات دوستانه بین خود و کشورهای منطقه و همچنین اقداماتی که در جهت تقویت همبستگی بین کشورهای منطقه به نفع ملت‌ها و به منظور حفظ امنیت و استقرار صلح انجام داده است، اشاره کنم.

دولت بحرین اهمیت رویدادها و اوضاع و احوال منطقه را بخوبی درک می‌کند و نیک می‌داند که در این مرحله از تاریخ، منطقه ما به کوشش و همکاری‌های دوراندیشانه‌ای از جانب کشورهای دوست، برای مقابله با تجاوز و غلبه بر مشکلات، برای برقراری امنیت و استقرار صلح، نیاز دارد. دولت بحرین امیدوار است که بتواند با دیگر کشورهای منطقه در این امر سهیم باشد. با استفاده از فرصت مایلم مراتب تشکر و سپاسگزاری خود را نسبت به سیاست حکیمانه‌ای که دولت شاهنشاهی ایران با دیگر کشورهای دوست، چه در امور مربوط به خلیج فارس و چه نسبت به مسائل جهانی، داشته است، اعلام کنم و همچنین بسیار خوشحالم که در این دیدار حامل پیام دوستانه والاحضرت شیخ عیسی بن سلمان آل خلیفه امیر دولت بحرین به پیشگاه برادر ایشان اعلیحضرت همایون شاهنشاه آریامهر و همچنین درودهای ملت بحرین به ملت دوست ایران هستم.

امیدوارم که همراه با برادر عزیزم جناب آقای امیر عباس هویدا نخست‌وزیر ایران در انجام آنچه به سود دو کشور و دو ملت دوست است، سهیم و شریک باشبم.