بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی هنگام بازدید از اردوی پسران در بابلسر ۱۹ تیر ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

املاک سلطنتی


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی هنگام بازدید از اردوی پسران در بابلسر ۱۹ تیر ماه ۱۳۳۳


از ملاقات شما دانش‌آموزان عزیز در اینجا بسیار خوشوقتم، و خیلی میل داشتم که مدت زیادی در پیش شما باشم، ولی چون برنامه مسافرت آذربایجان تنظیم شده و باید روز شنبه بروم، متأسفانه مدت توقف من در اینجا بسیار کوتاه می‌شود.

مدت‌ها بود در نظر داشتم ترتیبی برای یک چنین اردو و مهمانی برای دانش‌آموزان که گرفتاری تحصیل و کار آنها را خسته می‌کند داده شود، و امسال به این صورت و به طور مختصر این منظور عملی شده‌است.

البته این مطابق میل و آرزوی من نیست، زیرا من می‌خواستم به جای دویست نفر، لااقل چند هزار نفر در اینجا ببینم. اما چون اولین سال است که این کار انجام می‌گیرد و مقدورات کار نیز از هر حیث محدود بود، به همین اندازه اکتفا شد. امیدوارم در آینده آرزوی من جامه عمل بپوشد.

وقتی خود من در سوییس بودم، وضع مدرسه و تحصیل من طوری بود که ناچار بودم ایام تابستان را هم در محیط مدرسه بمانم. از آن موقع فکر می‌کردم چه خوب است محیط تحصیل با محیط ایام تعطیل و تفریح متفاوت باشد و این فکر اکنون صورت عمل به خود گرفته‌است.

علاوه بر این در اینجا محصلین از نقاط مختلف و مدارس مختلف با یکدیگر آشنا می‌شوند، و این خود اثر تربیتی بسیار مهمی دارد، که همیشه مورد نظرم بوده‌است.

امیدوارم با این فکر اجتماعی که در مدت توقف در اینجا در شما پیدا می‌شود، افراد مؤثر و مفیدی برای کشور خودتان بشوید و دژهای مستحکم و تسخیرناپذیر وطن و استقلال کشور را تقویت کنید.