بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام بازدید از اردوی دانش‌آموزان در آبعلی ۶ شهریور ماه ۱۳۳۳

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بر پایه تاریخ اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۳ خورشیدی تازی

روز رستاخیز ملی ۲۸ امرداد ۱۳۳۲


بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام بازدید از اردوی دانش‌آموزان در آبعلی ۶ شهریور ماه ۱۳۳۳

یک بار دیگر با خوشوقتی فرصت پیدا کردم که با عده‌ای از جوانان پرشور و وطن‌پرست ایران از نزدیک آشنا شوم.

اطمینان دارم شما جوانان که در دوره متوسطه مشغول تحصیل هستید یا آن را به اتمام رسانیده‌اید، در آتیه به تحصیلات عالیتری خواهید پرداخت و کوشش خواهید نمود که از این راه به میهن و هم میهنان عزیز خود خدمت کنید.

من خود را با شما چه در دوره تحصیل و چه بعد از دوره تحصیلتان شریک می‌دانم، چه همانطور که بارها گفته‌ام، می‌دانم که آرزو و امیدهای روشنی که برای سعادت کشور دارم به لیاقت و کاردانی شما بستگی دارد.

برای امکان پیشرفت شما و فرهنگ کشور، نه تنها باید مدارسی که شما در آن تحصیل می‌کنید از لحاظ وسایل و لوازم کار آماده و مجهز شوند، بلکه باید علاوه بر برنامه‌های علمی و به اصطلاحِ کتابی، برنامه‌های علمی و فنی و تربیتی نیز طرح گردد و مخصوصاً توجه شود که تمام افراد این کشور از دور و نزدیک یکدیگر را بشناسند و از لحاظ فکر و روح و احساسات پاک وطن‌پرستانه بیشتر با همدیگر مأنوس و نزدیک گردند.

تأسیس این اردوگاه‌ها با وضعی که کشور اخیراً با آن روبه‌رو شده‌بود، بسیار ضروری و لازم به نظر رسید. اگر چه امسال آن طور که من می‌خواستم این کار وسعت پیدا نکرد، ولی امیدوارم در سال‌های بعد این فکر اساسی را دنبال کنیم و وسایلی فراهم سازیم که هزاران نفر از دانش‌آموزان و دانشجویان بتوانند در اردوگاه‌ها شرکت کنند و اطلاعات جدیدی کسب نمایند و از استراحت و وسایل تفریح که شاید در شهرها برای آنها مقدور نباشد، استفاده نمایند.

وقتی دسته‌های مختلف دانش‌آموزان در اردوها شرکت کردند و بیشتر با یکدیگر آشنا و هم فکر شدند، آن وقت می‌توانند با اتحاد و اتفاق بیشتری در راه سعادت و اعتلای میهن خود بکوشند، مطمئن هستم مثلاً دانش‌آموزان تهران که با دانش‌آموزان گیلانی و مازندرانی در اردوگاه آشنا شده‌اند، این دوستی و آشنایی را برای همیشه حفظ خواهندکرد و همین آشنایی هم موجب خواهدشد که اساس یک دوستی و اتحاد صمیمانه بین آنها برقرار گردد.

با کمال علاقه ناظر جریان اردوگاه‌ها هستم، و بسیار مایلم که اگر نواقصی در کار موجود بوده، مرتفع گردد تا در سال‌های آینده این اردوگاه با وسعت بیشتر و بدون نقص تشکیل شود و شما جوانان عزیز و رشید میهن فرصت داشته‌باشید که چند صباحی را به عنوان مهمان عزیز من به سر برید و من از نزدیک با شما آشنا شوم، و شما هم فرصت داشته‌باشید که اگر مطلبی داشته یا نظریات تازه‌ای دارید، آزادانه با خود من در میان بگذارید و به خودم مراجعه کنید.

به امید سال‌های آینده، سال‌هایی که انشاءالله پشت سر شما برای میهن و ملت روزهای خوشی خواهدبود، این آخرین اردوگاه تابستانی امسال را به سال‌های آینده می‌سپارم و ضمناً موفقیت همه شما را در هر کاری که در پیش دارید و در هر رشته‌ای که تحصیل می‌کنید، از خداوند متعال خواستارم.