بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام باریابی دانشجویان ایرانی در سفارت ایران در پاریس ۴ خرداد ماه ۱۳۳۸

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۸ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۸


۴ خرداد ۱۳۳۸ بیانات شاهنشاه در شرفیابی دانشجویان ایرانی مقیم پاریس

عادت من بر این است که در موقع صحبت با دانشجویان و جوانان مملکت شمه‌ای از گذشته بیان کنم. از فاصله شهریور ۱۳۲۰ امروز چیزی نخواهم گفت، برای اینکه همه حوادث این سال‌های گذشته را به چشم دیده‌اید و می‌دانید چه اتفاقاتی افتاده‌است. بعد از آن تاریخ سه مرتبه نزدیک بود مملکت از دست برود، ولی در تمام موارد حس وطن‌پرستی ایرانیان و توجهات خداوندی، ما را از خطر قطعی نجات داد. وارد این مباحث نمی‌شوم، چون طولانی است. همیشه در مواقع باریک ملت ایران بعد از مدتی راه صحیح خود را از روی ناسیونالیسم طبیعی پیدا نموده و پرچم استقلال کهن خود را در دست نگه می‌دارد.

من به کرات به کشورهای خارجی مسافرت کرده‌ام. این دفعه کشورهای مترقی انگلستان و دانمارک و هلند را دیدم. مردم اسکاندیناوی از نظر ملل دیگر جهان ملت‌های مترقی و سعادتمندی هستند، اما برنامه کار ما و اساس عدالت اجتماعی که نقشه آن را ریخته‌ایم، از آنچه در این کشورها دیده‌ایم نیز مترقی‌تر است.

در کشور ما صنایع سنگین ملی است. صنایع نفت ملی است. آهن و فولاد ملی است. استخراج ذغال سنگ، راه‌آهن، پست و تلگراف و تلفن و بنادر مال عموم است. در کشور ما برنامه تقسیم اراضی شروع شده و پیشرفت دارد و هر دقیقه‌ای که نقشه‌برداری اراضی تمام شود، فوراً آن اراضی بین رعایای همان زمین‌ها تقسیم می‌شود.

در این ممالک اغلب این صنایع ملی نبود، بلکه در دست افراد و گروه‌های خصوصی قرار داشت. در دانمارک مهمان فردی بودیم که آن فرد مالک هفت مزرعه، یعنی سه‌هزار هکتار اراضی بود.

در مملکتی مثل دانمارک که وسعت خاک آن نسبت به ایران خیلی کم است، چنین وضعی وجود دارد. در کشور ما برای مالکیت اراضی محدودیتی خواهدبود و مازاد این حد خریداری شده بین زارعین تقسیم خواهدشد.

درمورد تعلیمات اجباری اقدامات زیادی شده‌است. بسیاری مدارس ساخته شده و می‌شود، ولی این مدارس نیاز به دبیران و آموزگاران و مربیان لایق دارد.

در آتیه فرهنگ و بهداشت برای عموم مجانی و به طور کلی از لحاظ اجتماعی و صنعتی مملکت ما از مترقی‌ترین کشورها خواهدگردید. این نقشه‌ها باید سریع‌تر و صحیح‌تر اجرا شود و این فقط بسته به اراده و مهیابودن عناصر تحصیل‌کننده، مثل شما است.

امروزه دنیا به طرف ترقی پیشرفت نموده و به جایی رسیده‌است که افراد باید از حداقل زندگی بهره‌مند شوند. این حداقل را در پنج اصل می‌توان خلاصه کرد: کار، بهداشت، فرهنگ، مسکن، و غذا. تأمین این پنج اصل زندگی اولین برنامه ما است. درمورد عدالت اجتماعی، قوانین کار برای کارگر و برای رعیت در نظر گرفته شده، هر کس بهتر و بیشتر کار می‌کند، باید در این اجتماع جای بهتر و راحت‌تر و وسایل بیشتری داشته‌باشد.

پس نقشه ما و برنامه ما موجود است. اما از عوامل اجرای آن مقداری موجود است و مقدار دیگر باید به تدریج به مملکت برسد و آن شما هستید. تصمیم ما یعنی تصمیم دولت ایران، این است که در میان افراد ایرانی افراد منحرف را نپذیریم. ما حق نداریم نسبت به کسانی که به وطن مهر نمی‌ورزند اغماض کنیم. ما نسبت به هر فردی که به خود ما صدمه بزند می‌توانیم اغماض کنیم و این کار را کرده‌ایم، ولی درمورد اجتماع نه من می‌توانم صرفنظر کنم و نه شما. گذشت خصلت خوبی است، ولی اگر فرصت به دست دشمنان ما برسد، مهلت نخواهند داد.

ما نمی‌توانیم نسبت به مسئولیت خود در برابر ایران و تاریخ مملکت خود اجازه چنین گزندی را به دیگران بدهیم. ثروت مملکت ما چه مادی و چه معنوی، بی‌نظیر است. ملت ایران بیش از سه‌هزار سال در مقابل هر بدبختی ایستادگی کرده و مملکت مستقلی را در میان جامعه حفظ نموده‌است و اکنون احتیاج به فعالیت و استفاده از این منابع بی‌نظیر دارد.

من نسبت به هر فرد ایرانی وطن‌خواه علاقه دارم، به خصوص افرادی که می‌توانند در کار بهبود مملکت سهیم باشند و این افراد شما هستید.

موفقیت همه شما را همیشه خواستارم. می‌دانم در بین شما افراد برجسته‌ای هستند که امتحانات و کنکورهای مشکل را با موفقیت گذرانده‌اند.

از احوال شما همیشه مطلعم و هم به شما و هم به تمام ایرانیان که چنین فرزندان شایسته‌ای دارند، تبریک می‌گویم. امیدوارم در آتیه با اتمام تحصیلات و استفاده از معلومات خود خدمات درخشانی به میهن خواهیدنمود.