بیانات اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی شاهنشاه ایران هنگام باریابی دانشجویان ایرانی در اینسبورگ ۳۱ اردیبهشت ماه ۱۳۳۹

از مشروطه
پرش به ناوبری پرش به جستجو
برنامه عمرانی دوم اعلیحضرت همایون محمدرضا شاه پهلوی آریامهر بزرگ ارتشتاران

سخنرانی‌های محمدرضا شاه پهلوی آریامهر سال ۱۳۳۹ خورشیدی تازی

بیست و پنجمین سال شاهنشاهی اعلیحضرت محمدرضا شاه پهلوی آریامهر/ سال ۱۳۳۹


۳۱ اردیبهشت ۱۳۳۹

بیانات شاهنشاه در شرفیابی دانشجویان ایرانی در اینسبروک


به طوری که می‌شنوم اولیای مدارس اینجا از تحصیل شما راضی هستند و می‌دانند که همه برای تحصیل آمده‌اید و البته این مایه خوشبختی است، زیرا هم معلومات کامل فرامی‌گیرید و هم می‌توانید بر رموز ترقی این مملکت و سایر ممالک اروپایی پی ببرید.

این ممالک ترقیات خود را زود به دست نیاورده‌اند. در حین بازدیدهایی که می‌کردم در یکی از کارخانه‌ها گفتند که اغلب این تأسیسات سوابق طولانی دارند، مثلاً کارخانه‌ای چهارصد سال سابقه دارد، می‌بینید و قرن‌ها مردم این مملکت زحمت کشیده‌اند تا به اتکای علم و صنعت به این مرحله رسیده‌اند. ولی ما وقت زیادی نداریم که صرف کنیم، بنابراین باید سریع‌تر عمل کنیم. متأسفانه موقعی که این کشورها مشغول پیشرفت بودند، کشور ما گریبانگیر مشکلات و حوادث گوناگون بوده‌است و حالا باید عقب‌افتادگی خودمان را جبران کنیم. برای جبران این عقب‌افتادگی، هم احتیاج به علم داریم و هم احتیاج به علاقمندی و پشتکار. حالا علم را فرابگیرید، مسلماً علاقمندی هم دارید و پشتکار را در موقعی که وارد کار خواهیدشد، نشان خواهیدداد، تا کاری را که به شما می‌سپارند به سر منزل مقصود برسانید. با این ترتیب مطمئناً ما می‌توانیم کشورمان را به اوج ترقی نائل سازیم. ثروت طبیعی که داریم، تجربیات گذشته هم کافی است که گوش و هوش همه را باز بکند و برای ایجاد یک ایرانی که لایق این اسم باشد، هیچ گونه اشکالی باقی نمانده‌است.

تکلیفمان نسبت به کشورمان کاملاً روشن است. می‌دانید که این ممالک اروپایی از خیلی از سختی‌ها گذشته‌اند، مورد تعرض قوای بیگانه واقع گشته‌اند، دچار فقر و بدبختی شده‌اند، ولی همین که آنها را به حال خود گذاشتند، توانستند راه خودشان را انتخاب کنند و استقلال و شرف خود را بازیابند. این حس مسلماً در شما بیشتر است. آزادی عمل هم به مراتب بیشتر است و امکان فعالیت زیادتر است. امکان ترقی برای ما بیشتر از اینها است، زیرا اینها تنها می‌خواهند از یک مرحله بالاتر ترقی کنند، ولی ما از یک مرحله پایین‌تر. شاید شما که مدتی از مملکت دور هستید ندانید که وضع وطنتان چطور است. باید بدانید که همه گونه امکانات برای پیشرفت موجود است و خیلی خوشوقت می‌شوید که بدانید برای هیچ کس امکان خیانت باقی نمانده‌است. چقدر افراد ضعیفی هستند آن کسانی که اگر این امکان به آنها داده‌شود، منحرف شوند. یک مشت مردمانی که به خدا و وجدان و هیچ چیز اعتقاد و ایمان ندارند، اکنون که در ایران کاری نمی‌توانند بکنند، مانند جغدهایی شوم در اروپا و ممالک دیگر آواره شده‌اند و می‌کوشند که یکی یا دو نفر را پیدا کنند و در گوشش زمزمه خیانت بخوانند. حالا این چه لطفی دارد که به مملکت خیانت کنند، جز اینکه کاملاً بگوییم افراد بدنامی هستند، چیز دیگری نیست. ما این افراد معدود را می‌شناسیم. آنها خوب می‌دانند که برای همیشه در خیانت به روی آنها بسته شده‌است. آنها ایرانی نیستند. ۹۹ درصد مردم ایران مردمانی با حرارت و وطن‌پرست هستند و خوب می‌توانند جواب آنها را بدهند.

امیدواریم که همه شما با کمال موفقیت کارهایتان را تمام کنید. مملکت و آتیه آن متعلق به شما و امثال شما است. شما هستید که می‌توانید مملکت را به اوج ترقی برسانید و باز هم شما هستید که می‌توانید باعث عدم پیشرفت باشید. خواهی نخواهی آینده این مملکت در دست شما است و شما جای نسل فعلی را خواهیدگرفت. جای خوشوقتی است که ما در ایران چهارده‌هزار نفر دانشجو داریم و حدود همین عده هم در خارجه داریم که تا چند سال دیگر همه با آشنایی به رموز ترقی و علم به مملکت برمی‌گردند و پیچ و مهره ترقی مملکت را شما به دست خواهیدگرفت.

این است که با کمال خوشحالی موفقیت همه را آرزو می‌کنم و امیدوارم که مصدر کارهای مفیدی باشند.